Jak pěstovat chřest?
07.06.2012
Chřest lékařský (Asparagus officinalis) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 90 cm a šíře okolo 45 cm. My však chřest známe pouze jako svazky křehkých, většinou bílých, ale někdy i zelených výhonků. Přestože se v minulosti chřest z České republiky vyvážel, dnes je k nám dovážen ze zahraničí.
Chřest lékařský je jednoděložní rostlina patřící do čeledi chřestovité (Asparagaceae), která má zpravidla velmi redukované a jednoduché listy. Zajímavostí je, že se u chřestu vyskytují jak samčí, tak i samičí jedinci. Jelikož jsou samčí rostliny výnosnější, pěstují se více. S volně rostoucím chřestem se setkáme v oblasti jižní a východní Evropy, severní Afriky a na západní Sibiři. Chřest jakožto zelenina i léčivá rostlina byl znám Egypťanům již ve starověku. Jako zelenina je pěstován pro mladé výhony nazývané pazochy.
Jak pěstovat chřest?
Pěstování chřestu není nijak náročné. S výsevem semen bychom měli začít brzy na jaře. Pokud semena vyséváme do truhlíku nebo pařeniště, činíme tak v březnu, pokud však do volné půdy, vyséváme je až v dubnu do hloubky asi 2,5 cm. Ideální teplota, při níž se semenům daří klíčit, je 22 stupňů Celsia. Po uplynutí 6 týdnů je možné semenáčky přesazovat do sponu po 7 cm. Sazenice, které mají pět až šest oček, znovu přesadíme na jaře následujícího roku. Dáváme je do řádků s meziřádkovou vzdáleností 0,4 m na vzdálenost 0,38 m do hloubky 0,10 m na definitivní stanoviště. Výhony, které uvadly, na podzim nad zemí uřízneme a zahrneme zeminou.
Vhodné stanoviště
Výběr definitivního stanoviště je vzhledem k tomu, že je chřest vytrvalá rostlina, velmi důležitý. Je třeba pečlivě zvážit, kam rostlinu umístíme. Na definitivním stanovišti nám pak chřest vydrží 15 až 20 let. Vhodná je orientace v severojižním směru, aby byl zaručen dostatek světla. Chřest dobře snáší suché počasí, protože pochází z oblastí s nízkým počtem srážek. Zároveň je ale poměrně chladnomilnou plodinou, které se daří nejlépe při teplotě 16 až 24 °C. Půda pro chřest by měla být lehká, hlinitopísčitá, s vysokým obsahem organické hmoty. Abychom zajistili rostlinám dostatek živin, měli bychom je jednou za tři týdny hnojit tekutým hnojivem. Dále chřest téměř nevyžaduje pozornost. Při okopávání je třeba být opatrní, okopáváme jen mělce, abychom nepoškodili kořenový systém.
Pozor na škůdce
Chřest bývá napadán nejrůznějšími škůdci. Mladé rostliny nejvíce ohrožují slimáci, dospělé rostliny pak výrazně poškozuje chřestovníček – brouk z čeledi mandelinkovití. Pokud pěstujeme chřest dlouho na jednom stanovišti, může jej napadat také kořenomorka fialová.
Sklizeň chřestu
První bílé, nebo zelené výhony na chřestu je možné sklízet až třetím rokem. Bílé (světlé) výhonky se vyznačují jemnější chutí. Abychom si na nich mohli pochutnávat, musíme chřest pěstovat specifickým způsobem - v polovině března nad řádky nahrneme asi 50 cm vysoké a široké hrůbky, nebo se nabízí ještě možnost celé řady pokrýt černou netkanou textilií. Obvykle na konci dubna se začne textilie nebo povrch země zvedat. V tom okamžiku půdu odhrneme a cca 25 až 30 cm dlouhý bílý výhonek opatrně odřízneme. Hrůbek následně opět přihrneme. Půdu není nutné odhrnovat v případě, že jsme si na sklízení chřestových výhonů pořídili speciální dlouhý nůž.
Setkat se můžete také se zeleným chřestem, který je oproti tomu bílému mírně nahořklý, ale pyšní se zase výraznější chutí. Kromě toho, že nahrnujeme jen nízké hrůbky, je jeho pěstování v podstatě stejné. Výhony chřestu tak prorostou až nad povrch, kde se následně odřezávají. Celkově je růst chřestu velmi rychlý, údajně je to až 15 mm za jediný den. Výhony je možné sklízet ve třetím roce po dobu asi 6 týdnů, od května do června. V červenci již nesklízíme, ale rozhrneme hrůbky a rostliny přihnojíme. Necháme je narůstat, aby byly na zimu v dobré kondici. Ke hnojení se hodí vyhnojený kompost, nebo uleželý hnůj. V dalších letech je pak možné období sklizně prodloužit až na osm týdnů. Sklizené výhony je možné zamrazit a uchovat je tak pro pozdější použití.
Foto: Inmagine.com
Související články
Inteligentní parní hrnce a zdravé vaření
Je nejvyšší čas na nákup skleníku
Sladký fenykl - pozdrav z Itálie
Japonská ředkev a hořčice. Znáte je?
Reveň neboli rebarbora je zelenina nejen k jídlu
Článek byl zobrazen 40078 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Jak na lepení a opravy PVC fólie bazénů
K dovoleným, letním radovánkám i chalupaření neodmyslitelně patří koupání. Pokud jste se rozhodli pořídit si na zahradu bazén, můžete se rozhodnout mezi pevným, zapuštěným bazénem, nebo levnějším povrchovým bazénem. Každá varianta má své plusy i mínusy. Jednou z nevýhod mobilních bazénů je použití PVC fólie, která je náchylná na roztržení.
Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?
Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.
Plevelem proti škůdcům, aneb bioochrana rostlin bez chemie
Mnozí pěstitelé se, navzdory rozvoji chemického průmyslu a široké nabídce přípravků na ochranu rostlin, opět vracejí k moudré matce přírodě. Přišli totiž na to, že biologická ochrana nemalou měrou přispívá nejen k ozdravění půdy, k obnově životadárných mikroorganismů, ale také, že dostupné a tudíž i levné bylinky představují jednoduchý a ekologický způsob, jak udržet zahradu v dobrém stavu.
Pomožte přírodě a postavte si na balkoně nebo na zahradě čmelín
O užitečnosti včel ví snad každé malé dítě, ale o čmelácích v tomto směru mnoho nevíme, přitom jsou rovněž velmi důležití a pro mnohé rostliny nepostradatelní. Bohužel čmeláků kvůli neopatrným zásahům lidí do krajiny dramaticky ubývá. Můžeme jim však i pomoci - stačí jim na zahradě, nebo klidně i na balkonu vybudovat čmeláčí domeček – čmelín.
Zahradní postřikovače
Intenzivní zemědělství i prosté zahradničení není založeno na přírodních ekosystémech, využívá pěstování monokultur či umělých sestav více rostlinných druhů bez přirozené rovnováhy. Proto je nutné pole a zahrady neustále udržovat tak, aby odpovídaly našim představám.
Teď je ten správný čas na přípravu nové terasy!
Letní dny se jistě neobejdou bez terasy, bez místa pro klidné posezení s přáteli a rodinou. Materiálů pro novou terasu se nabízí mnoho. Nejpraktičtější však stále zůstává betonová dlažba. Výhodou je nejen široký výběr, ale především snadná realizace a téměř bezúdržbové užívání.
Podzim na zahrádce
Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.
Jak pečovat o zahradní techniku a nářadí
Před začátkem vegetačního období je třeba věnovat dostatečnou pozornost i nářadí, se kterým budeme pracovat. Taková příprava je důležitá, aby nářadí optimálně fungovalo a usnadnilo nám práci. Zároveň se prodlužuje i jeho životnost.