Profiterasy

Reklama

Jak se v zimě postarat o ptáčky?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

24.11.2013

Některé druhy ptáků, které se u nás vyskytují v létě, odlétají na zimu do teplých krajin, kde na ně čeká jak příznivější podnebí, tak i dostatek potravy. Mnohé ptačí druhy však zůstávají v České republice i přes zimu a tak v období silných mrazů a sněhových závějí jistě uvítají naši pomoc. Víte, jak přesně jim pomoci, abyste neudělali více škody než užitku?

V časech tuhé zimy a vysoké sněhové pokrývky ptáčci zkrátka nemají šanci najít nikde potravu. Toto pro ně náročné období jim můžeme alespoň trochu ulehčit tím, že je budeme přikrmovat. Nejrozšířenější je přikrmování na krmítku, není to však jediný možný způsob, jak jim můžeme efektivně pomoci.

Jaké krmítko vybrat?

Chtěli byste ptáčkům vyrobit nebo koupit krmítko, ale nevíte jaké je nejvhodnější? Nejlepší je samozřejmě ze dřeva, ale k dostání jsou i kovové nebo plastové modely. Krmítko by v prvé řadě mělo mít dostatečně širokou stříšku, díky které bude vámi předkládané krmivo udržováno v suchu a chráněno před sněhem či deštěm. Na samotné velikosti a tvaru krmítka až tak nezáleží, ale mělo by být spíše větší a prostornější, aby v něm mohly hodovat také větší ptačí druhy – pokud tedy nechcete krmítko přímo jen pro malé ptáčky. Každé krmítko by však mělo být vybaveno jakýmsi nízkým „zábradlím“, kterým bude olemována jeho základna. Vítr, nebo i samotní opeřenci by jinak potravu mohli smést na zem.

Dobrou vychytávkou jsou samosypná krmítka, která jsou vlastně automatická a není potřeba u nich tak často kontrolovat, jestli náhodou nejsou prázdná. Takové krmítko je vybaveno zásobníkem, do kterého se nasype krmivo a to se následně samo dávkuje podle toho, jak rychle ubývá. Pokud se nechcete pouštět do vlastní výroby krmítka, stačí navštívit některý hobbymarket, kde seženete jistě spoustu variant kvalitních krmítek.

Kam krmítko umístit?

Krmítko bychom měli vždy umístit na klidné volné prostranství, kde nebudou ptáčci nikým rušeni, do výšky alespoň 1,5 metru nad zem. V případě, že jej chceme připevnit ke stromu, je dobré ho zavěsit pomocí drátu nebo provázku za dostatečně silnou větev. Tento způsob upevnění je vhodný z hlediska bezpečnosti ptáků, protože jsou tak mimo dosah koček, kun a dalších predátorů.

Čím je rozhodně NEkrmíme?

Pamatujte na to, že krmítko není odpadkový koš, proto do něj rozhodně nedávejte zbytky od oběda, nedojedené a už vůbec ne zkažené potraviny. Potravu ve formě kuchyňského odpadu, jako jsou těstoviny, slaná, kořeněná či uzená jídla, sice ptáčci mnohdy bez problémů zbaští, ale co se s nimi děje posléze už nikdo nezjišťuje. Mnohdy jím tímto počínáním více ublížíme, než pomůžeme, některé druhy potravin mohou být pro ně dokonce smrtelné. Vyvarovat bychom se měli i drobkům z pečiva, které obsahují droždí a navíc bývají často slané. I tato potrava způsobuje ptákům zažívací potíže a může vést k jejich úhynu.

A čím je tedy nakrmíme?

Vhodnou potravou pro všechny druhy volně žijících ptáků jsou různá semínka, která jim nesmírně prospívají. Do krmítka tedy můžeme nasypat semena ze slunečnice, prosa, konopí, řepky, máku a dalších plodin. Ptáci nám budou vděční a uvidíte, jak se po takové potravě jen zapráší. Zajistíme si tím také to, že se ptáčci budou právě na to naše krmítko často vracet. Pokud si chcete usnadnit práci a zároveň ptáčkům dopřát pestřejší stravu, kupte již speciálně namíchanou směs určenou pro krmení ptáků. Během procházky zimní přírodou můžete do krmítek, na něž narazíte, nasypat také různé bobule a plody, nejvhodnější jsou jeřabiny, plody černého bezu, hlohu a také semínka bodláku.

Jednoduchým a levným způsobem, jak ptáčkům během tuhé zimy ještě pomoci, je vyrobit jim tzv. tukové krmítko. Pro jeho výrobu nám stačí starší květináč, který otočíme dnem vzhůru a nalijeme do něj rozehřátý tuk se semínky nebo drcenými ořechy. Takto vyrobené krmítko je však nutné zavěsit na místo, kde nesvítí slunce (i když není v zimě příliš výhřevné), jinak by mohlo dojít k rozpuštění tuku.

Kdy začít s přikrmováním?

Přesná doba, kdy je dobré začít ptáčky přikrmovat, není přímo dána, ale můžeme s tím začít třeba již na začátku listopadu. V tuto dobu začínají mít problém se sháněním potravy, protože zem už může pokrývat vrstva sněhu. Krmivo bychom měli do krmítek podávat v pravidelných intervalech, nejdříve v menších dávkách a s klesajícími teplotami a zvyšující se sněhovou pokrývkou bychom měli dávky navýšit. Takto můžeme činit klidně až do března, než roztaje poslední sníh.

Péče o ptáčky není jen o krmení

To, že ptáčkům budeme pravidelně sypat zrní do krmítek je sice chvályhodné, ale tím by naše starost o malé opeřence neměla skončit. Důležité je prostor kolem krmítka udržovat v neustálé čistotě, protože jedině tak dokážeme zamezit bujení různých plísní a rozšiřování infekcí. Plísně a infekce mohou v krmítku vznikat právě v důsledku kontaktu čistého zrní se shnilým, nebo také prostřednictvím ptačího trusu.

Specialita pro sýkorky a strakapoudy

Nejen pro sýkorky a strakapoudy je vhodný také lojový závěs. Ten se dá koupit za pár korun, ale můžeme si jej vyrobit také svépomocí. Postačí nám k tomu potřebná semínka a rozpuštěný lůj. Jejich smícháním vznikne hmota, kterou je možné hezky tvarovat a následně v síťce zavěsit na větve stromů. Sýkorky, strakapoudi a další malí ptáčci si budou chodit z houpající se lojové kuličky uždibovat kousky semínek. A my můžeme mít dobrý pocit, že jsme ptáčky nenechali napospas někdy kruté zimě a pomohli jsme jim naplnit bříška.

- jpa -

Článek byl zobrazen 18081 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

Další články na téma Zahrada

Zavařování může být také kulinářský zážitek

Zavařování může být také kulinářský zážitek

Pamatujete si ještě na obrovský prádelní hrnec naplněný hlavně v létě a na podzim zavařovacími sklenicemi? Zavařování jako jeden ze způsobů konzervace potravin vzniklo v hlavě a následně v kuchyni francouzského kuchaře a cukráře Nicollase Aperta někdy na sklonku 18. století.

 
Letní péče o zahradní jezírko nekončí filtrací

Letní péče o zahradní jezírko nekončí filtrací

Zahradní jezírko je uměle vytvořeným biotopem vyžadujícím určitou míru údržby a péče, aby voda v něm byla čistá a ekosystém v rovnováze. Právě v letních měsících si chceme zahradního jezírka užívat co nejvíce, zároveň jde však o období, kdy je jeho údržba nejnáročnější. Jak tedy o zahradní jezírko v letních měsících pečovat?

 
Používejte bakterie do odpadů a získejte užitkovou vodu k zalévání zahrady

Používejte bakterie do odpadů a získejte užitkovou vodu k zalévání zahrady

Některé bakterie mohou být užitečné a najít využití např. při úpravě odpadní vody v domácích čistírnách odpadních vod (DČOV). Naučte se využívat biologické procesy, pomocí kterých bez zbytečné chemie vyčistíte odpadní vody a získáte užitkovou vodu k zalévání zahrady.

 
Vodní stěny v zahradách lahodí oku i duši

Vodní stěny v zahradách lahodí oku i duši

Stále častěji můžete vidět v moderních zahradách vodní stěny, které mají řadu funkcí a jsou zároveň i významným dekoračním prvkem. Padající voda zklidňuje duši, provlhčí a ochladí vzduch a stěna chrání před nevítanými pohledy či předělí zahradu.

 
Čím osadit balkón

Čím osadit balkón

Květiny vnášejí do domu život a působí příjemně na terase či balkonu. Volbou vhodných květin či rostlin můžete vytvořit kouzelnou oázu uklidňujících barev, tvarů a vůní. Jaké možností trh nabízí a které rostliny vybrat?

 
Pomocníci pro ruční odklízení sněhu

Pomocníci pro ruční odklízení sněhu

„A zase sype“…i taková může být reakce mnoha lidí na každodenní sněhovou nadílku, která k české zimě prostě patří. Jen málo lidí má z neustále padajících vloček radost, pro většinu to totiž znamená nekonečné odhrnování, odhrabávání a zametání chodníku a přístupu k domu. Naštěstí existují pomocníci, jako jsou lopaty, hrabla, shrnovače a metly, které práci ulehčí.

 
Bylinky si můžete vypěstovat sami

Bylinky si můžete vypěstovat sami

Pokud často používáte při vaření různé druhy bylinek, pak je zkuste pěstovat přímo doma v květináči. Čerstvé bylinky jsou totiž mnohem lepší než ty sušené z obchodu - lépe voní i chutnají a obsahují mnohem více léčivých látek a vitamínů.

 
Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada

Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada

Podzim se blíží a s ním i poslední práce na zahrádce. Pro ty, kteří dohánějí to, co nestihli na jaře a v létě, máme pár tipů na úpravy od "našich babiček", které by se ještě do prvních mrazíků daly stihnout, případně si je můžete schovat na příští rok.

 

Zpět na předchozí stránku

Ventura banner Zahrada

Reklama

Náš tip

AKČNÍ DĚTSKÉ SETY MAYER SE SLEVOU 8%

Využijte slevu 8% na sety dětských rostoucích židlí a stolů. Na výběr máte celkem 18 setů - kombinace 3 rostoucích stolů a 2 židlí ve 3 barevných provedeních. Židle i stůl porostou s vašim dítětem.

 

Výrobník rostlinného mléka JATA

Jata MILKER set 2v1 - výrobník rostlinného mléka + tyčový mixér 400W. Za pouhé 2 minuty můžete mít rostlinné mléko připravené ke konzumaci. MILKER vám umožňuje vyrábět všechna rostlinná mléka s jakýmkoliv typem semen, ořechů nebo obilovin.

 

LEVNÉ PLECHOVÉ ZAHRADNÍ DOMKY

Montované plechové zahradní domky, garáže a sklady za skvělé ceny - různé rozměry, barvy a způsoby provedení.

 

BYTELNÝ PLASTOVÝ STŮL Z „TRAPLASTU“

Bezúdržbový stůl Piknik pro celoroční používání si můžete pořídit samostatně nebo s našimi plastovými lavičkami. Poslouží u domu, na zahradě, u chalupy i jako městský mobiliář.

 

OBLOUKOVÉ A ŠIKMÉ HORIZONTÁLNÍ ŽALUZIE

Oblouková žaluzie řady Sinline® představuje jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken.

 

SPRCHOVÉ DVEŘE DO NIKY SLEVA AŽ 10 %

Akce! Kvalitní sprchové dveře do niky za rozumnou cenu? Podívejte se na naši širokou nabídku sprchových dveří. Sprchové dveře i pro atypické stavební otvory od rozměru 65 cm - 153 cm. Rádi poradíme na tel.: 546 422 111

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!

 

Další z této rubriky

Nezbytné vybavení skleníku pro úspěšné pěstování

Nezbytné vybavení skleníku pro úspěšné pěstování

Bez vhodného vybavení skleníku se neobejde žádný zahradník, který chce pěstovat zdravé rostliny a sklízet bohatou úrodu. Tipy na to základní vybavení i na užitečné vychytávky najdete v následujícím článku.

 

Nevíte, kam s listím ze zahrady? Pořiďte si foukač nebo vysavač listí

Nevíte, kam s listím ze zahrady? Pořiďte si foukač nebo vysavač listí

Pohled na podzimní zahradu pokrytou vrstvou spadaného listí je pro mnohé noční můrou. Honí se nám hlavou, jak se co nejrychleji a pokud možno bez námahy této podzimní nadílky zbavit. Hrabání a zametání nepřichází v úvahu, mnohem rychleji nastolíme na zahradě, chodníku či terase pořádek pomocí výkonných foukačů nebo vysavačů listí.

 

Zahrada na střeše

Zahrada na střeše

Rozšíření střešních a terasových zahrad jde ruku v ruce se současnou architekturou ekologického a příjemného bydlení. Zeleň na střeše snižuje teplotu vzduchu, prašnost a hlučnost prostředí. Zemina a vegetační pokryv chrání střešní konstrukci před vlivem slunečního záření a před destrukčními následky výkyvů teplot, které jsou zpravidla na nechráněných střešních konstrukcí značné.

 

Trnkobraní, jak je neznáte aneb dvířka (nejen) kuchyňská

Trnkobraní, jak je neznáte aneb dvířka (nejen) kuchyňská

Společnost Trachea je předním domácím výrobcem nábytkových dvířek. Nyní přichází s novým atraktivním dekorem nazvaným „trnka světlá“. O trnkách, Valaších, ekologii (a spoustě dalšího) čtěte v následujícím článku.

 

Pokojové rostliny X. – Africká fialka

Pokojové rostliny X. – Africká fialka

Snad v každé domácnosti se najde drobná pokojová květinka jménem africká fialka neboli usambarská či kapská fialka, někdy také santpaulie nebo Pavlínka.

 

Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele

Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele

Plevel je úhlavním nepřítelem každého zahrádkáře a ať se snažíme sebevíc, nedá se proti němu úplně bránit. Abychom se plevele v našem trávníku zbavili, nepotřebujeme ve většině případů žádné chemické postřiky. Pohodlným řešením, které je navíc i šetrné k životnímu prostředí, je pořízení speciálního nářadí - vytrhávače plevele.

 

Výrobce kvalitního WPC vám pomůže s terasou od A až do Zet

Výrobce kvalitního WPC vám pomůže s terasou od A až do Zet

Terasa. Stále ji nosíte v hlavě, ale nevíte jak začít? Nedostává se vám času, netušíte, z jakého konce se do její stavby pustit, jaký materiál zvolit? Vybrat a postavit u domu kvalitní a krásnou terasu je dnes snazší, než byste řekli. Z mnoha praktických, ale i estetických důvodů jsou stále oblíbenějším materiálem prkna z kompozitu dřeva a polymeru, označovaná zkratkou WPC.

 

Sportoviště na zahradě

Sportoviště na zahradě

Zahrada, to nejsou jen okrasné záhony, plné rozkvetlých kosatců, či skleník se sazenicemi rajčat, okurek a salátů. Je to především místo, které slouží k příjemnému posezení s přáteli, ale i k aktivnímu odpočinku nás všech. Proč si tedy nepořídit malé sportoviště přímo před vlastním domem?

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.