Jak se v zimě postarat o ptáčky?
24.11.2013
Některé druhy ptáků, které se u nás vyskytují v létě, odlétají na zimu do teplých krajin, kde na ně čeká jak příznivější podnebí, tak i dostatek potravy. Mnohé ptačí druhy však zůstávají v České republice i přes zimu a tak v období silných mrazů a sněhových závějí jistě uvítají naši pomoc. Víte, jak přesně jim pomoci, abyste neudělali více škody než užitku?
V časech tuhé zimy a vysoké sněhové pokrývky ptáčci zkrátka nemají šanci najít nikde potravu. Toto pro ně náročné období jim můžeme alespoň trochu ulehčit tím, že je budeme přikrmovat. Nejrozšířenější je přikrmování na krmítku, není to však jediný možný způsob, jak jim můžeme efektivně pomoci.
Jaké krmítko vybrat?
Chtěli byste ptáčkům vyrobit nebo koupit krmítko, ale nevíte jaké je nejvhodnější? Nejlepší je samozřejmě ze dřeva, ale k dostání jsou i kovové nebo plastové modely. Krmítko by v prvé řadě mělo mít dostatečně širokou stříšku, díky které bude vámi předkládané krmivo udržováno v suchu a chráněno před sněhem či deštěm. Na samotné velikosti a tvaru krmítka až tak nezáleží, ale mělo by být spíše větší a prostornější, aby v něm mohly hodovat také větší ptačí druhy – pokud tedy nechcete krmítko přímo jen pro malé ptáčky. Každé krmítko by však mělo být vybaveno jakýmsi nízkým „zábradlím“, kterým bude olemována jeho základna. Vítr, nebo i samotní opeřenci by jinak potravu mohli smést na zem.
Dobrou vychytávkou jsou samosypná krmítka, která jsou vlastně automatická a není potřeba u nich tak často kontrolovat, jestli náhodou nejsou prázdná. Takové krmítko je vybaveno zásobníkem, do kterého se nasype krmivo a to se následně samo dávkuje podle toho, jak rychle ubývá. Pokud se nechcete pouštět do vlastní výroby krmítka, stačí navštívit některý hobbymarket, kde seženete jistě spoustu variant kvalitních krmítek.
Kam krmítko umístit?
Krmítko bychom měli vždy umístit na klidné volné prostranství, kde nebudou ptáčci nikým rušeni, do výšky alespoň 1,5 metru nad zem. V případě, že jej chceme připevnit ke stromu, je dobré ho zavěsit pomocí drátu nebo provázku za dostatečně silnou větev. Tento způsob upevnění je vhodný z hlediska bezpečnosti ptáků, protože jsou tak mimo dosah koček, kun a dalších predátorů.
Čím je rozhodně NEkrmíme?
Pamatujte na to, že krmítko není odpadkový koš, proto do něj rozhodně nedávejte zbytky od oběda, nedojedené a už vůbec ne zkažené potraviny. Potravu ve formě kuchyňského odpadu, jako jsou těstoviny, slaná, kořeněná či uzená jídla, sice ptáčci mnohdy bez problémů zbaští, ale co se s nimi děje posléze už nikdo nezjišťuje. Mnohdy jím tímto počínáním více ublížíme, než pomůžeme, některé druhy potravin mohou být pro ně dokonce smrtelné. Vyvarovat bychom se měli i drobkům z pečiva, které obsahují droždí a navíc bývají často slané. I tato potrava způsobuje ptákům zažívací potíže a může vést k jejich úhynu.
A čím je tedy nakrmíme?
Vhodnou potravou pro všechny druhy volně žijících ptáků jsou různá semínka, která jim nesmírně prospívají. Do krmítka tedy můžeme nasypat semena ze slunečnice, prosa, konopí, řepky, máku a dalších plodin. Ptáci nám budou vděční a uvidíte, jak se po takové potravě jen zapráší. Zajistíme si tím také to, že se ptáčci budou právě na to naše krmítko často vracet. Pokud si chcete usnadnit práci a zároveň ptáčkům dopřát pestřejší stravu, kupte již speciálně namíchanou směs určenou pro krmení ptáků. Během procházky zimní přírodou můžete do krmítek, na něž narazíte, nasypat také různé bobule a plody, nejvhodnější jsou jeřabiny, plody černého bezu, hlohu a také semínka bodláku.
Jednoduchým a levným způsobem, jak ptáčkům během tuhé zimy ještě pomoci, je vyrobit jim tzv. tukové krmítko. Pro jeho výrobu nám stačí starší květináč, který otočíme dnem vzhůru a nalijeme do něj rozehřátý tuk se semínky nebo drcenými ořechy. Takto vyrobené krmítko je však nutné zavěsit na místo, kde nesvítí slunce (i když není v zimě příliš výhřevné), jinak by mohlo dojít k rozpuštění tuku.
Kdy začít s přikrmováním?
Přesná doba, kdy je dobré začít ptáčky přikrmovat, není přímo dána, ale můžeme s tím začít třeba již na začátku listopadu. V tuto dobu začínají mít problém se sháněním potravy, protože zem už může pokrývat vrstva sněhu. Krmivo bychom měli do krmítek podávat v pravidelných intervalech, nejdříve v menších dávkách a s klesajícími teplotami a zvyšující se sněhovou pokrývkou bychom měli dávky navýšit. Takto můžeme činit klidně až do března, než roztaje poslední sníh.
Péče o ptáčky není jen o krmení
To, že ptáčkům budeme pravidelně sypat zrní do krmítek je sice chvályhodné, ale tím by naše starost o malé opeřence neměla skončit. Důležité je prostor kolem krmítka udržovat v neustálé čistotě, protože jedině tak dokážeme zamezit bujení různých plísní a rozšiřování infekcí. Plísně a infekce mohou v krmítku vznikat právě v důsledku kontaktu čistého zrní se shnilým, nebo také prostřednictvím ptačího trusu.
Specialita pro sýkorky a strakapoudy
Nejen pro sýkorky a strakapoudy je vhodný také lojový závěs. Ten se dá koupit za pár korun, ale můžeme si jej vyrobit také svépomocí. Postačí nám k tomu potřebná semínka a rozpuštěný lůj. Jejich smícháním vznikne hmota, kterou je možné hezky tvarovat a následně v síťce zavěsit na větve stromů. Sýkorky, strakapoudi a další malí ptáčci si budou chodit z houpající se lojové kuličky uždibovat kousky semínek. A my můžeme mít dobrý pocit, že jsme ptáčky nenechali napospas někdy kruté zimě a pomohli jsme jim naplnit bříška.
- jpa -
Článek byl zobrazen 16913 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.EUROFACE interiéry - moderní i klasický nábytek na míru
Více než 20 let vyrábíme nábytek na míru – kuchyně, vestavěné skříně, nábytek do kanceláři i koupelen. Od grafického návrhu až po montáž. Prohlédněte si naši práci a inspirujte se!Vytvořte si krásnou a moderní koupelnu s vybavením značky ARTTEC
Kvalitní koupelnové a relaxační zařízení, nejen pro očistu těla, ale i mysli. již více jak 25 let se zabýváme výrobou a prodejem sanitárního zařízení. Vyrobíme na míru masážní vanu, sprchové dveře do niky i sprchový kout či parní box. Montujeme po celé ČR.SYSTRA - ŽALUZIE, ROLETY, MARKÝZY
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Jak obnovit suchem poškozený nebo zničený trávník?
Máme za sebou teplé a suché léto, které neprospělo hlavně trávníku. Tráva je na místech přímého celodenního slunečního svitu suchá a spálená. Teplé letní dny se ale pomalu chýlí ke konci a tak se dobré připravit se na obnovu trávníku. Co k tomu budeme potřebovat a jak postupovat?

Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
Fóliovníky už jsou na našich zahradách vidět přeci jen méně, nahrazují je buď pařeniště, nebo větší a využívanější skleníky. Ale i s fóliovými kryty budete dozajista spokojeni. Jejich funkce se za celá léta nijak nezměnila, stále jsou využívány především k rychlení zeleniny, k prodloužení vegetačního období a ke zvýšení výnosů. Změnil se trošku vzhled a také způsob využití jednotlivých fólií.

Královny zahradních jezírek
Málokdo by si troufnul odhadnou, jak dlouho již lekníny ozvláštňují zahrady a zejména zahradní jezírka. Je tomu již více než čtyři tisíce let. Hladiny jezírek v panských zahradách zdobily již ve starém Egyptě, Japonsku nebo Číně.

Letní péče o zahradní jezírko nekončí filtrací
Zahradní jezírko je uměle vytvořeným biotopem vyžadujícím určitou míru údržby a péče, aby voda v něm byla čistá a ekosystém v rovnováze. Právě v letních měsících si chceme zahradního jezírka užívat co nejvíce, zároveň jde však o období, kdy je jeho údržba nejnáročnější. Jak tedy o zahradní jezírko v letních měsících pečovat?

Pěstování jahod snadno a rychle
Jahody – červené, lákavě voňavé plody, které se po dlouhých zimních měsících dostávají jako úplně první ovoce na náš stůl. Jsou plné vitamínů, především pak vitamínu C nebo vitamínů skupiny B, obsahují spoustu minerálních látek i stopových prvků, které mají dohromady blahodárný vliv na naše zdraví. V neposlední řadě také skvěle chutnají.

Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!
Obrovské oblibě mezi zahrádkáři se těší různé kamenné dekorace - květináče, fontánky, napajedla, či mísy a podobně. Ale výrobky z přírodního kamene jsou poměrně drahé a plastové imitace příliš parády neudělají. Lze je nahradit dostupným a levným materiálem zvaným hypertufa.

Zahradní gril 3 v 1
Sníh konečně roztál, tráva se zazelenala, není nad to posedět venku s přáteli, dobře pojíst... Takové grilované maso... Nebo něco málo domácího uzeného masíčka, mňam. Konečně i správně opečené buřty s chlebem přijdou vhod! S tím ale souvisí problém, kde postavit zahradní udírnu, kam umístit zahradní gril, případně kde vykopat venkovní ohniště?

Zimní řez stromů
V zimních měsících toho na zahradě příliš dělat nemůžeme, zvláště když je ukryta pod vrstvou sněhu. Ale pokud je zima mírnější, můžeme se směle pustit do prořezávání dřevin. Ale pozor, zimní řez stromků je určen jen pro některé dřeviny. Víte, jakým stromům či keřům nůžkami a pilkou neuškodíte?