Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
24.08.2013
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.
Když se řekne listová zelenina, tak si většina lidí vybaví jen hlávkový salát, nebo špenát. Existuje však celá paleta dalších druhů, které se od sebe liší chutí, tvarem a barvou. Mohou tak být rovněž skvělým doplňkem mnoha jídel, jen si je musíme, jak se říká připustit k tělu a oprostit se od osvědčené klasiky. Experimentovat se v tomto případě rozhodně vyplatí.
Kadeřávek
Kadeřávek je zeleninou, která vyniká vysokým obsahem vitaminů, stopových prvků a minerálů (draslík, železo, beta-karoten, vitamín C atd.). Jeho výhodou je, že je vysoce otužilý, odolává mrazu, a proto jej můžeme sklízet i během zimy. Oblíbená je například hybridní odrůda Winterbor F1, která má tmavě zelené, křehké a mírně zkadeřené listy, které téměř během zimy nežloutnou.
Kadeřávek, nazývaný také „lollo“, není v české kuchyni zrovna tradiční a tak mnoho lidí neví, jak jej zpracovávat. Omyté listy se vaří po dobu 8 minut v mírně osolené vodě. Servírovat se mohou polité máslem, nebo bílou zálivkou. Kadeřávek se dá rovněž smíchat se smetanou a dusit s cibulí, petrželí, uzeným mazem a nejrůznějším kořením. Je skvělou přílohou k masitým pokrmům, ale může být i součástí zapékaných a dušených pokrmů. Dále je možné s ním nastavovat mleté maso a chutné jsou z něj i karbanátky. Z kadeřávku můžeme připravit také chutné polévky nebo pomazánky. Pokud chceme, můžete mladé výhony zamrazit. Předtím je však musíme spařit (cca 1 min.) horkou vodou.
Foto: dobrasemena.cz
Šrucha
Mnoho lidí o tom možná ani neví a jeden zajímavý druh listové zeleniny mu roste i doma na zahrádce. Šrucha zelná (Portulaca oleracea) je nízký keřík s drobnými sukulentními lístky, který mnozí považují za plevel. Šíří se poměrně rychle a najít ji můžeme nejen na záhonech zahrad, ale také podél cest či mezi dlažebními kostkami v chodnících. Vzhledem k tomu, že má rostlina poměrně hluboký kořen, nevadí ji ani přílišné sucho, protože může získávat vodu z větší hloubky. Dříve se šrucha vyskytovala pouze v jižní Evropě, ale díky oteplování se postupně dostává čím dál více na sever.
Dnes se pěstuje po celém světě a stala se oblíbenou salátovou zeleninou. Šrucha zelná se vyskytuje v cca 40 odrůdách, které se od sebe liší velikostí listů, barvou a typem růstu. Jíst ji můžeme čerstvou, ale i tepelně upravovanou. Je bohatým zdrojem vitaminů a antioxidantů, obsahuje vysoký podíl omega-3 mastných kyselin, vitaminy A, C, B a karotenoidy, z minerálů je pak zastoupen hořčík, vápník, draslík a železo.
Šrucha má nakyslou výraznou chuť, která může být pro někoho až svíravá, což způsobuje kyselina jablečná. Přidává se do salátů, polévek i dušených pokrmů - upravuje se například jako špenát. Pokud vám šrucha roste na zahradě a chcete ji využít k přípravě pokrmu, sbírejte její listy až těsně před přípravou – po utržení totiž rychle vadnou. Krátkodobě se dají uchovávat v lednici například ve sklenici vody, nebo navlhčeném ubrousku.
Foto: osiva-seminka.cz
Rukola (Rucola)
Rukola již pomalu získává své místo i v české kuchyni, stále více se s ní setkáváme v restauracích i domácnostech. Tato drobná listová zelenina má lístky podobné lístkům pampelišky. Obsahuje vitaminy C, A, E, z minerálů vápník, hořčík a železo. Vyniká jemně oříškovou vůní a štiplavou chutí. Rukola pochází z Evropy a západní Asie a v současnosti je již rozšířena po celém světě. Je skvělým doplňkem salátů, báječně se doplňuje s rajčaty, bazalkou a česnekem, proto je častým doplňkem pokrmů italské kuchyně. Výborně chutná orestovaná na oleji a česneku. Takto připravená se pak může podávat jako příloha k masu.
Rukola je však také obecným názvem pro skupinu 27 druhů rostlin patřících do čeledi brukvovitých, které mají charakteristický tvar listů tvořících růžici. Sem spadá například také roketa a rughetta.
Roketa
Oproti rukole má roketa oválnější lístky, které nejsou vykrajované. Drobné lístky mají o něco méně výraznou chuť a mohou se konzumovat čerstvé, jakožto příloha k hlavnímu jídlu, nebo se mohou přidat do salátu. Dále je možné ji tepelně upravovat podobně jako špenát. Roketa se hodí do smetanových omáček k těstovinám a skvělá je kombinace s česnekem, parmazánem, piniovými ořechy a olejem. Z rukoty se dokonce vyrábí velmi pálivá hořčice.
Foto: Semo
Rughetta
Tento typ listové zeleniny pochází z Itálie, konkrétně z oblasti Říma a Neapole, velké oblibě se těší rovněž v tureckém Istanbulu. V kuchyni se nejlépe hodí jako příloha k hůře stravitelným masům – rughetta totiž významně podporuje trávení. Je dobrá na žlučník, protože pomáhá rozkládat tuky. Samozřejmě je možné ji využít i k přípravě studených salátů. Nejlépe chutná v kombinaci s nakrájenými rajčaty.
Řeřicha setá
Tato jednoletá salátová rostlina pochází ze severní Afriky a západní Asie. Má velmi krátkou dobu vegetace, rostlinky dorůstají již za 4 až 10 dní. Známe dva druhy řeřichy – úzkolistou a širokolistou. Pěstuje se kvůli děložním lístkům, které se jedí syrové, mají příjemnou peprnou chuť a štiplavou vůni. Tu způsobují glykosidy, které se nachází také v ředkvičkách či křenu. Řeřicha je skvělou přísadou do pomazánek, zeleninových i bramborových salátů a často se s ní setkáte i na obložených chlebíčcích.
Špičaté zelí
Špičaté zelí, které je v zahraničí označováno „sweetheart cabbage“ u nás není příliš známé. Název je odvozen od zašpičatělých hlávek, které váží mezi 800 až 1200 gramy. Lahůdkové odrůdy raného zelí „Zora“ nebo „Juna F1“ jsou nasládlé, křehké a šťavnaté. Tento typ zelí je jemnější a lépe stravitelný, než naše klasické kulaté zelí. Další zajímavou odrůdou špičatého zelí je „Murdoc F1“ mající středně zelené velké hlávky. Dá se přímo konzumovat, ale je možné jej i skladovat. Tato odrůda skvěle poslouží zejména v horkých letních dnech, kdy se z něj dají dělat osvěžující a zdravé saláty.
Polníček
Polníček, někdy nazývaný také kozlíček jarní, je listová zelenina s aromatickými listy, které příjemně voní po oříškách. Listy polníčku obsahují vitaminy A, C, E, kyselinu listovou, hořčík a železo. Tato řapíkatá rostlina pochází z Evropy a byla známá již starým Římanům. V současnosti se pěstuje po celém světě. Listy polníčku mají lehce nahořklou chuť a přidávají se čerstvé do salátů. Vhodná je rovněž kombinace s červenou řepou. Také tepelně upravovaný polníček je velmi chutný, postup přípravy je stejný jako u špenátu.
Mibuna a mizuna
Z Japonska se k nám dostaly tyto zajímavé odrůdy listové zeleniny rostoucí v trsech. Listy mizuny jsou zubaté a podobají se pampeliškovým listům. Mibuna má spíše hladké listy, na konci jsou zakulacené a podobají se jitroceli. V kuchyni najdou využití právě listy i mladá květenství. Hodí se do čerstvých salátů i jako příloha k pokrmům.
Čekanka
Čekanka hlávková je dvouletá rostlina, jejíž podlouhlé puky se sklízejí od prosince do března. Nejvíce rozšířená je čekanka v Itálii, Francii, Holandsku, Belgii a Anglii. Puky mohou mít žlutozelenou i červenou barvu a jsou tvořeny podlouhlými hustě řazenými zašpičatělými listy. Ty jsou velmi křehké a mají lehce nahořklou až jemně štiplavou chuť. Konzumace čekanky je dobrá pro látkovou výměnu a očistu jater od toxických látek. Má rovněž stimulační účinky na trávení a pomáhá při slabších neurózách. Křehké listy se přidávají do zeleninových salátů, kde nejen skvěle chutnají, ale také dobře vypadají (zejména červená odrůda „radicchio“). Čekanku můžeme také dusit a zapékat, skvělá je restovaná na másle nebo zadělávaná na smetaně. Z listů čekanky se dokonce vyrábí i sirup.
Mangold
Příbuzným řepy a špenátu je mangold a i když nepatří mezi zeleninu, kterou běžně pěstujeme na našich zahrádkách, rozhodně stojí za to ho vyzkoušet. Jeho chutné stonky i listy jsou velmi zdravé, obsahují mnoho vitamínů. Výhodou mangoldu je jeho mnohostranné využití jak ve studené, tak i v teplé kuchyni. Mladé křehké listy jsou výtečné v salátech, čepele větších listů je pak možné zpracovávat jako špenát. Také silné stonky mangoldu využijete v kuchyni, můžete je dusit, smažit i vařit v páře.
- jpa -
Článek byl zobrazen 21346 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón
Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

Nový eshop IRRIGA – vše pro zavlažování, čerpací techniku, vodní program a zahradní osvětlení
Péče o zahradu vyžaduje čas, energii i odpovídající techniku a nářadí. Pokud vás práce na zahradě baví a rádi si většinu obstaráte svépomocí, není nic jednoduššího, než si nakoupit potřebné vybavení a pustit se do díla. A pokud si nejste jisti výběrem, profesionálové s téměř třicetiletými zkušenosti v oboru vám poradí.

Jarní květinky hlásí, že jaro už přichází
Příroda se probouzí a jaro klepe na dveře, protože jarní květiny pomalu sondují, zda by se už dalo kvést. Sedmikrásky, čemeřice i modrý petrklíč na zahrádkách začínají nesměle vykukovat jako na začátku jara. Zkušení pěstitelé a zahrádkáři už vědí své, ale co nadšení začátečníci? Co se dá v jarním období vysadit, případně jak jarní květiny zkombinovat?

Nové trendy v betonové dlažbě - vedou obdelníky a velké formáty
Kdo se chce i v oblasti zahradní architektury držet moderních trendů, měl by vsadit na velkoformátovou dlažbu a dlouhé linie. Nechejte se inspirovat novinkami z řady betonové dlažby od tradičního českého výrobce společnosti CS-BETON.

Jak si vybrat piknikový koš na letní stolování v přírodě?
Snad každá romantická duše touží po snídani v trávě po boku svého partnera. Stačí sbalit deku, naplnit piknikový koš dobrotami a vyrazit do přírody. Nemusí však jít nutně jen o snídani, do piknikového koše se vejde i oběd, nebo třeba večeře doplněná lahvinkou vína. Nechce se zlákat a vezměte svou drahou polovičku, přátele nebo rodinu na venkovní hody.

CSB-CLEAN PROTECT - ochrana dlažby bez impregnace
Firma CS-BETON, přední výrobce betonových prvků v České republice, představila naprosto revoluční typ dlažby, který vyniká speciální ochranou CSB-CLEAN PROTECT. Díky nové technologii výroby není zapotřebí podlahu opatřovat žádnou impregnací ani lakem a přesto je dokonale odolná a její údržba více než snadná.

Prosinec na zahradě
V zimě se vyplatí občas zaběhnout na zahrádku a zkontrolovat, jestli nás nepoctila nezvaná návštěva. Zahrádka sice spí, ale kdo má zahradničení v krvi, má stále co na práci i když je třeba všechno pod sněhem nebo mrzne.

Pomocníci při sázení – ruční zemní vrtáky
Určitě vám už někdy vrtalo v hlavě, jak by se daly některé práce na zahradě provádět snadněji než doposud. Co například takové sázení stromků a keřů? Pokud máte dost namáhavé práce s rýčem a lopatou, zkuste si pořídit ruční zemní vrták. S tímto nářadím vám práce půjde lépe od ruky a rozhodně se tolik nenadřete. S ručními zemními vrtáky zkrátka ušetříte spoustu drahocenného času a sil.