Jak správně udit klobásy v domácí udírně
01.10.2019
Domácí výroba klobás má na našem území dlouhou tradici. Obřad přípravy masové směsi, její plnění do střívek a následné uzení patří neodmyslitelně k domácí zabijačce už celá staletí. I když konzervace masa již není v dnešní době hlavním důvodem uzení, je domácí uzení stále velmi populární. Důvodem je specifická chuť uzených výrobků, a také dostupnost mobilních elektrických udíren, které celý proces uzení značně zjednodušují.
Receptů a zaručených postupů výroby domácích klobás je celá řada. Základem většiny z nich je vepřové maso, které se do klobásové směsi míchá v různých poměrech s masem hovězím. Hovězí maso má ve směsi většinou funkci spojky, neboli prátu. Jedná se o jemně umleté maso, které společně s ledovou vodou vymícháme do lepivé hmoty.
Vepřové maso, které do klobás meleme na hrubo (případně krájíme) je vložka, kterou prát drží pohromadě a která vytváří strukturu klobásy. Vepřové i hovězí maso před plněním do střev nakládáme do soli a necháváme uležet. Délka naložení záleží na konkrétním receptu.
Hotovou masovou směs, která vznikne smícháním prátu a vložky, plníme do střívek. Nejčastěji se používají střívka vepřová a skopová. K plnění směsi do střívek nejčastěji použijeme mlýnek na maso vybavený speciálním nástavcem.
Samotné uzení je opět odlišné dle konkrétního receptu. Nejčastěji se využívá následující postup. Do udírny vyhřáté na cca 70°C rozložíme nebo rozvěšíme klobásy, ale necháme otevřená dvířka udírny, aby klobásy oschnuly. Poté klobásy udíme 6-8 hodin. Některé recepty po vyuzení doporučují nechat klobásy 30 minut "dotáhnout" v teplé vodě (80-90°C).
Domácí moravská klobása
Suroviny
2 kg hovězí přední
1 kg vepřové pleci
1 kg vepřového bůčku
sůl, pepř, sladká paprika, kmín, česnek
Postup
Všechno maso nakrájíme na kostky, osolíme, a necháme cca 24 hodin odležet v chladnu. Poté hovězí maso a polovinu bůčku umeleme najemno (případně maso rozmixujeme). Do umleté směsi přilijeme 0,5 litru ledové vody a řádně vymícháme do lepivé spojky. Přidáme a promícháme koření a česnek utřený se solí. Spojku můžeme ochutnat a dokořenit dle potřeby. Vepřovou plec a zbytek bůčku nakrájíme na centimetrové kostky a důkladně promícháme se spojkou. Pokud je směs příliš hustá, přidáme trochu ledové vody.
Směs plníme do vepřových střívek, které si s předstihem připravíme - namočíme je do vlažné vody.
Udíme teplým kouřem (60-70°C) v předehřáté udírně zhruba 6 - 10 hodin. Poté můžeme klobásy nechat dovařit v 80°C vodě po dobu 15 minut.
Udit klobásy můžete v jakékoliv udírně - v klasické na dřevo nebo v elektrické udírně na štepku či pelety, kde se dá velmi přesně regulovat teplota. Na obrázku gril s udírnou Smoky Fun Big Chief.
Foto: archiv firmy Vladeko
- PR článek -
Článek byl zobrazen 62349 krát.
Diskuze k článku
dotaz
Jana | 29.01.2023 18:19:30
Stalo se prosím někomu, že udil klobásky a jsou kyselé? Maso domácí, 24h naložené, poté dáno do střev a udilo se cca 7h prvně na 70 st. poté na 50st. Jsou kyselé. Dřevo buk a švestka bez kůry…
Uzené klobásy
Siváková Libuše | 23.01.2021 13:21:03
Dostali jsme domácí uzené klobásy. Na povrchu klobásy je silná čestná vrstva sází, které se z rukou velmi špatně skrývají. Mám dojem, že zde je něco špatně, ta vrstva sází se mi nezdá.
Re: Uzené klobásy
Domácí uzenář | 26.01.2021 08:31:03
Příčin může být více, může to být použitým dřevem, např. jehličnany, které obsahují hodně pryskyřice. Dřevo by mělo být dobře vysušené a bez kůry. Může to být tím, že se klobásy do udírny vložily mokré a nenechaly se oschnout. Také to může dělat nerozehřátá udírna před uzením.
Re: Uzené klobásy
Fanda | 17.12.2022 07:01:37
Důvofem je přiškrcený komín. Kouř musí kolem klobás jenom prolítnout. Jinak takzvaně močkovatí
Moc liboveho masa
Premapct | 12.09.2020 20:37:45
Udil jsem 6 hodin, a výsledek nenadchl. Moc liboveho masa....... vysušeno, a recept postrádá poměr soli a koření.
Re: Moc liboveho masa
Martin Dočík Dočekal | 30.07.2021 08:24:47
2kg plecko 2kg bůček 1kg hovězí krk
Re: Re: Moc liboveho masa
Josef | 16.09.2022 18:04:35
Já doporučuji 1:2. Jeden díl hovězího a dva díly vepřového. Naložit do soli na 5 – 7 dnů Potom hovězí semnlít, přidat koření pepř, česnek, majopránka, kmin, sl paprika a koniandr. a vodu. Udělat prát. Do něho na malé kostičky nakrájené vepřové, vše promíchat. Dle chuti dokořenit. Plnit do střev. Dát do vyhřáté udírna. Po třech hodinách vyndat a dát na 15 minut povařit do vařící vody. Urychlí to uzení. Poté doudit. Udíme tak dlouho, až se klobásy lesknou. Klobásu přeřízneme a když se krásně ukáže mozajka, jsou hotové.
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Recepty
Kuřecí křidélka Buffalo wings - americká klasika
Tak jako si Čech k pivu objedná utopence nebo nakládaný hermelín, jsou pro typického Američana oblíbenou pochoutkou pikantní kuřecí křidélka. Receptů je mnoho, ale originál je jen jeden – kuřecí křidélka Buffalo wings.
Naučte se grilovat jako profesionální kuchaři na kurzech grilování
Kurzy vaření jsou v posledních letech mezi kuchařskými nadšenci velmi populární. Na jednodenních kurzech zaměřených na určitý okruh jídel se naučíte pod vedením profesionálů správnou technologii přípravy od výběru surovin až po servírování. A velmi oblíbené jsou také kurzy grilování, kde se pod vedením kuchařů naučíte používat moderní grily tak, aby byl výsledek co nejlepší.
Jak správně udit sýry v domácí udírně
Uzení sýrů v domácích udírnách je velmi populární, protože si celkem snadno můžete vyrobit pochoutku na rodinnou oslavu nebo jen tak na chuť k pivu či vínu. Při uzení sýrů je dobré dodržovat několik základních pravidel, ale zároveň se nebojte experimentovat s chutěmi, kořením i dobou uzení a najděte si svůj oblíbený recept.
Jak se vyrábějí nejoblíbenější kysané mléčné výrobky?
Všude slyšíme, jak jsou kysané výrobky zdravé, jak upravují zažívání a přispívají ke zdravému trávení. Víte však, z čeho se vyrábí? Jaké množství bychom měli konzumovat? Jaké existují druhy kysaných mléčných výrobků, a vyznáte se v nich? Pokud také tápete v tom, jaký je rozdíl mezi kefírem, podmáslím, kyškou či jogurtovým mlékem, čtěte následující řádky.
Víno bez alkoholu – oblíbený nápoj řidičů i maminek
Vychutnávat si kvalitní víno a přitom nepít alkohol? Ano, tato možnost existuje! Dealkoholizovaná vína potěší zejména těhotné a kojící ženy, které v tomto ohledu musí často krotit své chutě, ale i všechny ostatní milovníky vína, jež se však chtějí vyhnout nežádoucímu působení alkoholu.
Rozmanité druhy rostlinných olejů pro zdraví i chutnější vaření
Když jdete koupit stolní olej, možná také už automaticky sáhnete po klasickém slunečnicovém či řepkovém oleji, maximálně pak po oleji olivovém. Na trhu je však dnes mnoho dalších druhů rostlinných olejů, které je možné používat v kuchyni. Co takhle zkusit olej lněný, avokádový, nebo třeba bodlákový?
Nepostradatelní pomocnící pro milovníky ovoce a zeleniny
Věděli jste, že existuje loupač hrášku, odstraňovač stopek z jahod, kráječ ananasu nebo speciální mlýnek na bylinky? Možná si ťukáte na čelo, ale až tyto kuchyňské zlepšováky poznáte a vyzkoušíte, možná si budete říkat: „Jak jsme bez nich doposud mohli žít?“.
Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
Pokud uvažujete o pořízení nové udírny, určitě stojíte před rozhodnutím, jakou udírnu si vybrat. Možností máte hned několik včetně stavby udírny svépomocí. Dnes se zaměříme na srovnání běžně prodávaných udíren, na udírny dřevěné a elektrické.