Japonská bakterie Bokashi – domácí kompost za pouhé 2 týdny
02.08.2015
Stále více lidí si uvědomuje, jak je důležité třídit a zpracovávat bioodpad z domácnosti. I lidé žijící v bytech dnes mají možnost ukládat odpad z kuchyně do speciálních domácích kompostérů. Jedním z nich je kompostér s bakterií Bokashi, která pomáhá vytvořit velmi účinné a efektivní hnojivo ve formě šťávy či kompostu.
Klasické kompostování je řízený aerobní proces, kdy se odpad rozkládá za přístupu vzduchu a díky vlivu živých organismů. Japonský kompost Bokashi naopak funguje na bázi anaerobní fermentace, kdy se do bioodpadu přisypávají speciální bakterie Bokashi. Ty zvládnou odpad zpracovat a velmi efektivně rozložit bez přístupu kyslíku. Díky nim se kuchyňský odpad dokáže přeměnit na kompost za pouhé dva až čtyři týdny. Dnes už nemusíte mít kupy venkovního kompostu na zahradě, nebo vermikompostér s žížalami v bytě – koš Bokashi můžete mít úhledně uložen v kuchyňské lince pod dřezem, nebo kdekoliv, kde ho budete mít vždy při ruce.
Bakterie Bokashi
Bakterie Bokashi jsou užitečné tím, že urychlují zrání kompostu a potlačují hnilobu. Podporují tak mikrobiální aktivitu v půdě a zlepšují její celkový stav - jak fyzikální, tak i chemický a biologický. Sušené Bokashi je fermentovaný substrát z pšeničných otrub, špaldových plev, základního roztoku EM (efektivní mikroorganismy), třtinové melasy, vápence s korálovými řasami a vody. Bakterie je možné použít na všechny biogenní odpady, tedy i na veškeré odpady z kuchyně, jako jsou slupky z ovoce a zeleniny, zbytky jídel, skořápky z vajec a ořechů, čajové sáčky, kávová sedlina, obilniny, pečivo apod. Do domácího kompostéru se nehodí shnilé a rozkládající se odpady a příliš tekuté odpady (zbytky polévek, nápojů, tuk). Z kuchyňských odpadků tak pomocí těchto efektivních mikroorganizmů můžeme fermentací získat vysoce hodnotné biologické hnojivo pro květiny, zeleninu, keře i stromy. Před použitím je velmi důležité udržovat tyto bakterie v suchu. Jinak by mohlo dojít k jejich aktivaci a následnému úhynu.
Běžný kompost versus Bokashi
Bokashi je fermentovaný anaerobní kompost, který zraje při nižších teplotách. Jeho výhodou je, že není nutné jej obracet, pouze v době přidávání dalšího materiálu. Vzhledem k fermentaci je u něj potlačena schopnost klíčení všech semen. Jelikož je kompostování prováděno ve speciální uzavřené nádobě je zamezeno vzniku zápachu.
U běžného aerobního kompostu dochází k oxidaci organických látek vlivem tepla. Z toho důvodu je nutné časté otáčení a přehazování kompostu, čímž však bohužel mnoho cenných látek uniká do ovzduší. Navíc přehazováním dochází k uvolňování amoniaku a ke vzniku zápachu. Proces kompostování je u běžného kompostu podstatně delší.
Kam s odpadem?
Veškerý bioodpad se ukládá do speciální vzduchotěsné kompostovací nádoby. Jakmile odpad vytvoří alespoň 4 cm silnou vrstvu, přidají se bakterie. Každou vrstvu je třeba řádně stlačit, aby byl vytlačen veškerý nežádoucí vzduch. Tím se vytvoří ideální podmínky pro činnost bakterií. Díky vzduchotěsnému krytu je také regulován únik zápachu a znemožněn přístup hmyzu. Až je nádoba kompletně naplněna, nechá se její obsah 10 dní fermentovat a nakonec z ní vznikne hotový kompost. Uvnitř nádoby dochází k rychlému rozkladu odpadu, jeho objem se zmenšuje a kapacita sběrné nádoby zvětšuje.
Vzniklý kompost je možné poté aplikovat do půdy, čímž se bioodpad úplně rozloží. Dá se také smíchat se zahradním kompostem, čímž se ještě urychlí rozklad organického odpadu. Další skladování by mohlo být problematické, protože rozklad bioodpadu bez přístupu vzduchu zvyšuje riziko zápachu. Kompostovací nádoba Bokashi má na dně rošt, aby mohla odtékat šťáva, která vzniká ze směsi bakterií a bioodpadu. Tato šťáva je považována za hlavní produkt celého procesu kompostování.
Co tedy získáme?
Během fermentace bioodpadu za působení bakterií Bokashi vzniká v kompostovací nádobě šťáva, která se průběžně odpouští ventilem na spodní části nádoby. Jde o velmi kvalitní hnojivo, které je možné ve zředěné formě používat například k hnojení pokojových rostlin. Tím výrazně podpoříme jejich růst a zlepšíme zdravotní stav. Hnojivo je však nutné vždy zředit, protože přebytek živin, které obsahuje, by mohl rostliny spálit. Jako ideální se jeví ředění v poměru 1 kávová lžička šťávy Bokashi na 2 až 3 litry vody. Na mladší rostliny je dobré aplikovat ještě více zředěný roztok. Nezředěnou šťávu je možné využívat pro čištění odtoků v koupelně a kuchyni – zamezuje totiž vzniku pachů a zároveň dokáže potrubí vyčistit od řas a škodlivých bakterií. Hnojivo se také užívá pro zalévání zahradního kompostu, protože výrazně urychluje proces kompostování.
Dalším výtěžkem, který získáme díky bakteriím je kvalitní kompost Bokashi, jež má totožnou strukturu jako kompost klasický vznikající rozložením organické hmoty. Ve speciálních uzavřených nádobách Bokashi si odpad zachovává svou strukturu, ale jeho vlastnosti a výživová hodnota se výrazně změní. Kompletně se rozloží až poté, co je zapracován do půdy. Má však mnohonásobně vyšší hnojivý efekt, než klasický kompost. Kyselé pH se po několika dnech zneutralizuje a tím se zlepší vlastnosti půdy. V případě, že se smíchá ještě se zahradním kompostem, bude rozklad organických zbytků ještě rychlejší.
Také kompost je možné přidávat k rostlinám jako účinné hnojivo, ale je třeba dbát na to, aby nepřišlo do přímého styku s jejich kořeny. Kompost stejně jako šťáva Bokashi obsahuje vysoké množství živin, které by mohly zejména mladším rostlinám ublížit. Ideálním řešením jak kompost využít, je aplikovat jej do půdy ještě před výsevem nebo výsadbou rostlin. Po aplikaci by se měla půda alespoň týden nechat v klidu, aby mohlo dojít ke stabilizaci množství živin. Takto přiopravená půda je plná cenných živin a užitečných bakterií, které pomáhají rostlinám v růstu. Jak šťávu, tak i kompost Bokashi je možné využívat pro pokojové i zahradní rostliny.
Na závěr si shrňme výhody japonského kompostu Bokashi:
- zpracování potravinového odpadu bez hnilobných procesů nebo zápachu
- produkce kvalitního hnojiva ve formě šťávy a kompostu
- zvýšená kvalita a úrodnost půdy
- zvýšená výtěžnost rostlin
- plody rostlin, které jsou hnojeny, obsahují více antioxidantů, bioaktivních látek, vitaminů i stopových prvků
- aktivace života v půdě po aplikaci kompostu
Bokashi nádoby pořídíte v závislosti na jejich velikosti od 1000 Kč (17l) až po cca 1600 Kč (19 l). Bokashi směs 600 g vyjde na 120 – 130 Kč.
- jpa -
Článek byl zobrazen 29322 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Vysejte si na konci léta ozim pro bohatou jarní úrodu
Máme pro vás tip, jak si opatřit vitamínový poklad v podobě jarní zeleniny bez přepichování sazenic, a dokonce i bez skleníku nebo pařeniště. Jediný trik spočívá ve výsevu těch správných otužilých odrůd na konci léta, troše hnojení, probiotické zálivce a zimní peřince. Na jaře jako když najdete!

Šikovné geotextilie a folie pro vaši zahradu
Patříte-li mezi nadšené zahrádkáře, pak jste docela jistě s velkým očekáváním vyhlíželi první slunečné a hlavně teplé dny a těšili se na to, až se budete moci vrhnout na práci na zahrádce. A jak už to tak vypadá, jaro konečně převzalo definitivně vládu nad zimou a my se můžeme s chutí pustit do pěstování.

Luční kvítí na zahradě
Představte si voňavý koberec plný kopretin, modrých zvonků, žebříčku a něžných hvozdíků. Že už jste dlouho nic takového neviděli? Není divu, vždyť na horskou louku se moc často nedostanete a kolem dálnic se mezi břízami jen občas uchytí houževnatá lupina. Jestliže však chcete představu uvést ve skutečnost, máte možnost si založit louku vlastní.

Zahrada se probouzí ze zimního spánku
Po dlouhé zimě plné sněhu potřebuje zahrada pořádnou péči a nemusíte ani čekat, než se objeví první jarní kvítí, vrhněte se na práci hned. Jakmile sleze poslední sníh, můžete se pustit do úklidu zahrady a příprav na novou nadcházející sezónu.

Jak na úspěšné pěstování citrusů?
Myslíte si, že není možné v našich klimatických podmínkách úspěšně pěstovat citrusy? Neházejte flintu do žita, všechno jde, když se chce! Pokud se tedy chcete věnovat pěstování citrusů doma, stačí si pořídit velký květináč, vybrat vhodné místo a dodržovat zásady pěstování. Které to jsou a čemu je potřeba věnovat pozornost?

Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
Žít v souladu s přírodou, nevyhazovat všechen odpad z kuchyně a zajistit si kvalitní kompost pro truhlíky v bytě i na balkóně – to vše je možné i přesto, že nemáte vlastní zahradu. Budete k tomu potřebovat pouze vhodný kompostér a žížaly.

Nápady na dekorování květináčů – malování, ubrousky, mozaiky a další
Zútulněte si svou domácnost originálními doplňky v podobě vlastnoručně ozdobených květináčů na pokojové rostliny. Život můžete vdechnout jak starším, tak úplně novým kouskům a dodat tak šmrnc interiéru za pár korun. Nechte se inspirovat některou z následujících technik dekorování květináčů, které jsou velmi snadné a levné.

Co možná nevíte o orchidejích
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.