Japonská ředkev a hořčice. Znáte je?
30.04.2011
Dvě neobvyklé asijské zeleniny si své příznivce teprve získávají. Ředkev Japana a čínská hořčice se na trhu většinou objeví jen v regálech obchodních řetězců se zeleninovými specialitami, a přitom si je snadno můžeme vypěstovat sami na zahradě či přímo za oknem doma.
Pikantní, zdravá a dietní
O tom, že je zelenina zdravá nikdo nepochybuje, ale některé druhy mohou pomoci při žaludečních či střevních problémech či dietní chybě. Přesně takovou zeleninou je asijský druh ředkve, známý pod názvem Daikon, který již dobře znají vyznavači biozeleniny a makrobiotické stravy.
Nastrouhaný kořen pomáhá při trávení smažených a tučných jídel, neboť stimuluje činnost žaludečních šťáv a antisepticky působí i na střevní mikroflóru. Ředkev Daikon obsahuje mnoho minerálních látek, jako jsou draslík, vápník, železo, hořčík, fosfor a vitaminy A, B1, B2 a C. Vysoce aromatická zelenina rovněž pomáhá na posílení celkové obranyschopnosti organismu, zlepšení zraku a je vynikajícím doplňkem stravy v případě nechutenství a při redukčních dietách.
Na první pohled ředkev Daikon vypadá jako naše obyčejná ředkvička. Nadzemní část, tedy listy jsou však mohutnější a pod zemí se skrývá bílý válcovitý kořen úctyhodné délky od pětatřiceti až do padesáti centimetrů. Průměr kořene bývá zpravidla okolo deseti centimetrů. Dužina je jemná, kompaktní, šťavnatá. U nás jsou dostupná semena dvou odrůd této orientální zeleniny - Japana a Jarola.
Vypěstovat čerstvé ředkve je vcelku nenáročné, neboť nároky na kvalitu půdy jsou prakticky stejné jako u běžných odrůd ředkviček. Ředkev Daikon potřebuje lehčí hluboce zpracovanou půdu, protože v těžké půdě dochází k deformaci kořene. Semena můžeme vysévat v několika etapách, na jaře i na podzim, kdy jsou krátké dny a nehrozí, že rostliny půjdou do květu. Ředkve dorůstají do konzumní velikosti za dva až tři měsíce od výsevu.
Čerstvou ředkev můžeme použít do každého receptu místo ředkvičky, do zeleninových salátů a skvěle také chutná dušená jako příloha. V Japonsku je ředkev Daikon zeleninou číslo jedna a často se nakládá na mnoho způsobů jako pikantní plátky k suši.
Zelené bylinky kdykoli po ruce
Hořčice listová - čínská známá také pod názvy hořčice sareptská nebo "Mustard Greens" vytváří velké, masité listy, připomínající mangold. Pod označením listová hořčice se skrývá.odrůda druhu Brassica juncea se zelenými listy a červenou žilnatinou, kterou v semenářských obchodech najdeme pod označením Mustard Red Giant. Setkáme se i se svěže zelenou odrůdou Mustard Greens Giant. Obě odrůdy můžeme vysévat současně, neboť svými pěstitelskými nároky se od sebe neliší a výborně se barevně doplňují.
Při pěstování čínské hořčice je nutno mít na paměti, že je rostlinou krátkého dne, takže s výsevem raději počkáme do pozdního léta a podzimu. (Na jaře pěstovaná hořčice totiž brzy vybíhá do květu). Jako každá křehká zelenina má hořčice ráda humózní vlhkou půdu, v níž má ideální podmínky k rychlému růstu. Velkou výhodou listové hořčice je totiž velmi krátká vegetační doba, první lístky můžeme při ideálních podmínkách sklízet již za 20 dní od výsevu.
Hořčice listová se používá především do salátů, kde se uplatní mladé čerstvé lístky. K těmto účelům ji můžeme vysévat během celé vegetace. Rostlinu můžeme pěstovat ze semen i přes zimu doma v květináči blízko okna. Po první sklizni dobře obrůstá.
Větší listy pokrmům dodají typické hořčičné aroma, mají lehce palčivou chuť a vysoký obsah vitamínů. V asijské kuchyni se listová hořčice konzumuje čerstvá, s dušenou rýží, je vynikající bylinkou do čočky nebo ji můžeme využít na ochucení polévek na přízdoby salátů, chuťovek a pro zapékání.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 14704 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevostavby na klíč - od výběru pozemku po realizaci domu
V LAS dřevostavby věříme, že stavět se má zodpovědně a ekologicky, se vztahem k přírodě a dalším generacím. Proto jsme se zamilovali do dřeva a stavbám z něj se věnujeme víc než deset let.Moduliving - modulární domy a chaty jsou o 30% levnější než klasické stavby
Modulární domy jsou budoucností výstavby. Stavba je rychlá, přesná a o 30% levnější než klasické stavby. Díky flexibilitě dům poroste s vaší rodinou. A může se s vámi i přestěhovat.
Další články na téma Zahrada

Zahradní jezírka se hodí do malé i velké zahrady
Zahradní jezírka jsou jako výrazné prvky zahradní architektury stále častěji součástí nově budovaných zahrad. Často tato jezírka slouží také ke koupání a nahrazují zahradní bazén. Nezáleží přitom na tom, jak velká je vaše zahrada, ani jestli je ve svahu. Zahradní jezírko je možné vybudovat téměř všude.

Dekorativní mříže do zahrady - výroba, ochranný nátěr a jejich upevnění
Při pohledu do českých zahrad si nelze nevšimnout vysoké obliby dekorativních mříží. U mnoha rodin zdobí dřevěné mřížky v těch nejrůznějších podobách jejich zahrádky, pergoly a altánky nebo fasády rodinných domků a letních chat. Dokonce i na balkónech a lodžiích v panelových a činžovních domech si lze kolikrát všimnout malé treláže zelenající se lístky popínavých růží.

Pískoviště pro děti můžete vytvořit kdekoliv
Dětské pískoviště představuje skvělou zábavu, kterou děti milují. Rodiče už pak o trochu méně, když zametají doma zbytky písku opadaného z dětských nožiček a vysypaného z bot. Pravdou ale zůstává, že pískoviště je rájem pro všechny děti a jejich zářící oči jsou toho důkazem.

Pískovec máme pod palcem, od těžby po realizaci
S blížícím se jarem možná uvažujete, co nového vytvoříte či opravíte na Vaší zahradě nebo v okolí Vašeho domu. Firma Jiří Sršeň – Tekam Vám nabízí kvalitní přírodní pískovec – přírodní surovinu, která je staletími prověřená, kvalitní a krásná, odolná vůči povětrnostním vlivům a minimálně náročná z hlediska údržby.

Únor na zahradě
Příroda je z počasí úplně paf. Jednou se větve stromů prohýbají pod tíhou čerstvě napadaného sněhu, jindy teploměr vyšplhá vysoko nad nulu a vzápětí začnou kvést třešně. Výkyvy teplot nedělají nikomu dobře, tím méně stromům, časně kvetoucím keřům a o choulostivých rostlinách ani nemluvě.

Pěstujeme okrasný javor
V dnešní době řada lidí touží po bezúdržbové zahradě a tak si jen málokdo vysazuje listnaté stromy, pod kterými se každý podzim hromadí spadané listí. Ovšem okrasné javory za pár shrabaných listů stojí. Okrasné formy javoru zkrášlí jakoukoliv zahradu a při jejich pěstování je třeba vynaložit jen minimální úsilí. Vybrat si můžeme ze spousty druhů.

Pokojové rostliny III. – Spatifylum neboli Lopatkovec
Oblíbenou pokojovou rostlinou, zejména díky jejímu zajímavému vzhledu, je spatifylum neboli lopatkovec. Na první pohled vás upoutají zvláštní bílé květy na dlouhých stopkách vyrůstající z hustého porostu tmavě zelených špičatých listů.

Pěstování borůvek na balkoně i na zahradě
Když dostanete chuť na borůvky, nemusíte pro ně do lesa, na trh či do supermarketu, ale můžete si sklidit svou vlastní úrodu na zahrádce či na balkóně. Mezi oblíbené druhy, které se nejčastěji pěstují, patří velkoplodá kanadská borůvka. Vypěstovat si toto zdravé ovoce není ani složité, jen je třeba borůvkám dopřát vše, co potřebují.