Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Jarní péče o trávník - na co byste neměli zapomenout?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

29.03.2023

S koncem zimního období je nutné začít věnovat náležitou pozornost nejen rostlinám, stromům a keřům v zahradě, ale také samotnému trávníku. Ten vyžaduje před nadcházející sezónou vaši pozornost. Jak postupovat a jako péči mu dopřát?

I když to tak na první pohled nevypadá, travní porost patří na zahradě k těm nejnáročnějším rostlinám, v této disciplíně ho předčí snad jen plodová zelenina. Aby byl golfový trávníček hustý, vypadal svěže a vesele se zelenal, budete ho muset opečovávat alespoň čtyřikrát do roka, obyčejný porost posetý kvítky si pak vystačí jen s jarní údržbou. Mnohem méně pozornosti naopak potřebují louky, které se v současnosti staly velkým trendem – krásně kvetou, sečení vyžadují jen dvakrát ročně a ocení je i hmyz. Hodí se však spíše do odlehlejších koutů zahrady, blíže u domu lépe slouží klasický trávník. Základní jarní péče o něj sestává z takzvané vertikutace a hnojení. V případě potřeby ve třetím kroku trávník dosijeme. 

Odzimujte zahradní techniku

Veškerá zahradní technika, zejména motorová, zaslouží po zimě kontrolu. Pozornost věnujte především zahradní sekačce na trávu, hlavně té benzínové: Zkontrolujte nejen ostrost nožů, ale také vyměňte svíčku a nalijte provozní kapaliny. U benzínových sekaček na trávu je nutné před prvním použitím vypustit starý benzín (pokud jste tak neučinili již před zimou a příště rozhodně doporučuji) a doplnit benzín nový. Moderní paliva totiž obsahují biologické složky, které jsou nestabilní, vážou na sebe vodu, gelovatí a ucpávají pak palivový systém. Pokud necháte v sekačce stát benzín několik měsíců, může se stát, že biologické složky reagující se vzdušnou vlhkostí úplně ucpou karburátor a bude nutné jej složitě mechanicky vyčistit.  Vhodné je také použít stabilizátor paliva, který benzín udrží čerstvý, a vyhnete se tím komplikacím při startování. Tyto problémy mohou nastat už při více než 10denním odstupu od posledního nastartování motoru.

Provdušněte trávník vertikutací 

Název toho zahradnického postupu vznikl z anglického „vertical cut“ a znamená to svislý řez. Provádí se přístrojem podobným sekačce, který se nazývá vertikutátor. Jeho nože mělce prořezávají travní porost, čímž krásně provzdušní vrchní zplstnatělou a slehlou vrstvu trávy. Trávník tak získá větší odolnost proti suchu i chorobám a spolu s porostem se probudí i půda. 

Vertikutace se provádí od poloviny března do konce dubna. Vyberte si pro ni počasí, kdy je venku stabilně kolem osmi nebo deseti stupňů – pokud mrzne, ošetření odložte. Trávník by se při vertikutaci také neměl topit v bahně, porost by se tak snadno poškodil. Projeďte s přístrojem travnatou plochu nadvakrát, nejprve se vydejte jedním směrem a poté přejíždějte porost kolmo na předchozí směr – jakoby křížem.  

Přečtěte si také článek Jak vybrat vertikutátor

„Nelekejte se, když bude trávník po tomto zásahu vypadat hůře než před ním. Vertikutace ho pročeše, zbaví všech odumřelých částí rostlin i mechu. Odhalí se tak suchá místa a lysiny, které bude třeba ošetřit, případně dosít. Vyčesanou plst nevyhazujte, poslouží vám výborně jako mulč ke kořenům stromů a keřů. Pokud nemáte vertikutátor, nevadí, trávník poctivě pročešte aspoň hráběmi,“ radí zahradnice Michala Brabcová. Další možností je si přístroj prostě zapůjčit. Buď od sousedů, nebo v půjčovně zahradní techniky. 

Jarní péče o trávník

Trávník přihnojte 

Bez hnojení to nejde, trávník bez živin trpí a je to na něm znát. Někteří zahradníci doporučují porost přihnojit už v předjaří, jiní čekají na březen. Jestli jste nedočkaví, použijte raději ředěnou rostlinnou jíchu místo průmyslově zpracovaného hnojiva. Ideální je pohnojit zelenou pýchu zahrady asi týden po březnové či dubnové vertikutaci. Pusťte se do toho ideálně krátce po jarním dešti, když je půda vlhká. Volte nejlépe hnojivo určené přímo pro trávník, s vyšším obsahem dusíku, který podpoří růst a vytváření zelené hmoty.  

Trávník potřebuje opravdu hodně výživy, jinak usychá, objevuje se v něm mech, případně trávu plíživě vytlačuje odolnější plevel. Hnojivo rovnoměrně rozprostřete po celé travnaté ploše. Nezapomeňte na následnou spršku obohacenou o probiotické bakterie, které trávníku pomohou výživné látky z hnojiva účinně zpracovat. „Organické hnojení obsahuje živiny ve složitých sloučeninách, které rostliny nedokážou vstřebat. I kdybychom vytvořili dokonalý organický substrát s ideálním poměrem živin, pokud je užitečné bakterie neupraví, může trávník trpět podvýživou. Potravou pro tyto bakterie jsou totiž kořenové výměšky, takový gel, který rostlina produkuje, aby bakterie přilákala ke spolupráci. Na oplátku za potravu zase bakterie rostlině, předžvýkávají‘ živiny z organické hmoty do formy, kterou dokáže využít. Probiotika také navíc zlepší strukturu půdy i její schopnost udržet v sobě vláhu a živiny,“ vysvětluje Michala Brabcová. Trávník ošetřený přátelskými bakteriemi bude také v mnohem lepší kondici a vy se na zahradě dočkáte hustého zeleného porostu. 

Dojejte novou trávu

Zhruba za dva týdny po práci s vertikutátorem už je jasné, kde tráva sama neporoste. Na vzniklé místo nasypte tenkou vrstvu substrátu a rozhoďte travní semena. Lehce přihrňte, udusejte a zalijte vodou s porcí užitečných probiotických bakterií, aby se semínka dobře uchytila. „Prospěšné mikroorganismy pomohou rašící trávě s tvorbou bohatého kořenového systému. Mladý trávník má pak také díky silnějším a rozvinutějším kořenům a lepší výživě více energie a lépe odolává suchu a patogenům, pro které je jinak snadným cílem,“ dodává zahradnice Michala Brabcová. Pomocí laktobacilů a dalších užitečných bakterií trávník v dosévaných částech lépe zakoření a bujně poroste.  

S prvním sečením trávníku počkejte, až nebude mráz

S prvním sečením nespěchejte a počkejte, až teploty opravdu vystoupají výrazněji nad nulu, a půda tedy bude mít šanci rozmrznout. Kdybyste se snažili vše uspěchat, můžete trávníku nenapravitelně uškodit. První jarní sečení by mělo být důkladné a trávník by měl mít začátkem jara délku zhruba 3 cm. Pokud jste váš trávník dostatečně zkrátili již na podzim, je to v pořádku. Pokud ne, pak jej posekejte zhruba na tuto délku hned s příchodem jara. 

 

Plevel a mech 
K jeteli, pampeliškám či sedmikráskám v trávě je každý tolerantní v jiné míře. Pokud o ně nestojíte, nezbude vám, než je z porostu systematicky odstraňovat. A jestliže nechcete zvát na pomoc chemii, vybavte se nožem nebo speciálním kolíkem na vydloubávání kořenů a také trpělivostí. 
Mech se v trávníku objevuje z nejrůznějších příčin, patří mezi ně mimo jiné přílišné zastínění, vlhko, kyselé pH půdy nebo nedostatek živin. S mechem vám pomůže zatočit právě vertikutace, přihnojení půdy a zlepšení její struktury a vlastností pomocí probiotik. 

Zdroj informací: Weiki a Hecht

Foto: Hecht a Agrico

Článek byl zobrazen 5586 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Dřevěné šperky a bytové dekorace

    Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
  • SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy

    Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.

Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?

Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.

 
Péče o trávník na podzim se zúročí hned na jaře

Péče o trávník na podzim se zúročí hned na jaře

Abychom se na jaře mohli zase těšit pohledem na krásný zelený trávník, je třeba mu už teď věnovat dostatek pozornosti a péče. Právě během podzimních měsíců musí trávník podstoupit pár zásahů a opatření. Nejenže se tím zlepší travní porost, ale trávník bude dobře připraven na přezimování.

 
Zahradní nůžky

Zahradní nůžky

Na trhu je kromě klasických ručních zahradních nůžek velký výběr celé řady nerůznějších typů, které jsou buď univerzálním, nebo se používají ke speciálním účelům. Jaké nůžky by ve výbavě zahrádkáře rozhodně neměly chybět?

 
Solární zavlažování, fontány a potůčky

Solární zavlažování, fontány a potůčky

Voda je nedílným prvkem zahrad už od pradávna. Vodu v zahradě využijete nejen pro zalévání a zavlažování, vodní prvek v podobě jezírka, fontány nebo potůčku je vítaným zpestřením a také relaxační zónou. Velmi snadno si můžete vytvořit potůček nebo fontánu pomocí solární energie, stejně tak zavlažovací systém na solární pohon.

 
Jak poslouží tlaková myčka

Jak poslouží tlaková myčka

V mnoha oborech lidské činnosti platí, že zařízení, která se dříve používala jen v průmyslu, příp. byla známkou luxusu a těžké dostupnosti, si stále více nacházejí cestu do domácností. Podobně je tomu i u tlakových myček. V minulosti jsme je znali jako tzv. „vapky“ v podnicích a na benzínkách, nyní je k dispozici velmi široký výběr v hobby-marketech či specializovaných obchodech se zahradní technikou.

 
Zahradnické nůžky vám musí sedět: Podle čeho vybrat tohoto nezbytného pomocníka?

Zahradnické nůžky vám musí sedět: Podle čeho vybrat tohoto nezbytného pomocníka?

Tak jako se kuchař neobejde bez kvalitního nože nebo zedník bez zednické lžíce, neobejde se správný zahradník bez zahradnických nůžek. Ty jsou totiž pro údržbu zahrady nepostradatelné. Někdy je třeba zastřihnout živý plot, jindy vystříhat suché větve nebo květiny do vázy. Jak ale vybrat ty nejvhodnější nůžky a budou vůbec stačit jen jedny?

 
Robotická sekačka Riwall – aby sekání byla vždy zábava

Robotická sekačka Riwall – aby sekání byla vždy zábava

Kdo by nemiloval ten výhled na posečený trávník a tu vůni čerstvě posečené trávy. Bohužel tomu většinou předchází obětování svého volného času, urputná snaha a během slunečních dní i pot. Existuje však pomocník, se kterým se ze sekání stane hotový relax.

 
Dvě nejoblíbenější akumulátorové řetězové pily pro práci na zahradě

Dvě nejoblíbenější akumulátorové řetězové pily pro práci na zahradě

Akumulátorové pily jsou čím dál oblíbenější a roste také jejich nabídka. My se v článku blíže podíváme na dvě nejoblíbenější akumulátorové pily vhodné pro práci doma i na zahradě, na drobné stavby, opravy, zkrátka na hobby použití.

 

Zpět na předchozí stránku

Ventura banner Zeolit

Reklama

Náš tip

Terakotový pomalý hrnec JATA JEOL2145

Užijte si chutné a pomalé vaření v pomalém hrnci JATA JEOL2145. Jednoduše zvládnete zdravě připravit pokrm pro 5 až 6 osob. Zvládne přípravu jídla na nízkou i vysokou teplotu, i udržování teploty vařeného jídla.

 

Přikrývka proti bakteriím a roztočům

Přikrývka Mikrostop je jako stvořená pro spánek v biologicky nezávadném prostředí. Pro řadu Mikrostop používáme duté vlákno od irské firmy Wellman se speciální úpravou FillwellR Wellcare Anti-Dustimate, která zesiluje charakteristiky materiálu zajišťující dlouhodobé omezení výskytu roztočů a bakterií.

 

UMĚLÉ VÁNOČNÍ STROMKY FLORUM

Umělé vánoční stromky FLORUM jsou dokonalou imitací živých vánočních stromků - jsou krásné, neopadávají a vypadají jako živé.

 

MATRACE STORE – VŠE PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

LEVITUJÍCÍ POSTEL

Levitující konstrukce je u postele velmi oblíbená. Skrytá noha zajistí, že se při vstávání z postele nekopnete.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!

 

Další z této rubriky

Nezbytné vybavení skleníku pro úspěšné pěstování

Nezbytné vybavení skleníku pro úspěšné pěstování

Bez vhodného vybavení skleníku se neobejde žádný zahradník, který chce pěstovat zdravé rostliny a sklízet bohatou úrodu. Tipy na to základní vybavení i na užitečné vychytávky najdete v následujícím článku.

 

Podzim a zima je ideální čas na výběr betonové dlažby

Podzim a zima je ideální čas na výběr betonové dlažby

Teplé a slunečné dny jsou pomalu minulostí a venku se věnujeme spíše podzimnímu úklidu a zazimování zahrady. Nic však nebrání tomu, abychom pomalu nezačali přemýšlet, co nás čeká na jaře a do čeho bychom se rádi pustili, hned jakmile se zjara oteplí. Např. si můžeme s pomocí aplikace v klidu vybrat novou betonovou dlažbu kolem domu.

 

Kovový zahradní nábytek je stabilní a vyžaduje minimální údržbu

Kovový zahradní nábytek je stabilní a vyžaduje minimální údržbu

Pokud hledáte zahradní nábytek na balkón nebo terasu, který bude i po letech vypadat jako nový a jedinou nutnou údržbou bude otírání prachu, pak vsaďte na kovový nábytek. Překvapí vás stabilitou, pevností i příznivou cenou.

 

Zahrada plná voňavých bylinek

Zahrada plná voňavých bylinek

Pokud se rozhodnete pro bylinkovou zahrádku, je jaro ideálním obdobím pro její založení. Na osluněném záhoně s přiměřeně vlhkou půdou porostou bylinky téměř před očima. A pokud je máte nasázené od loňska, nadešel správný čas je rozdělit a rozsadit.

 

Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny

Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny

Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?

 

Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku

Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku

Krásný sytě zelený měkkoučký trávník je snem každého zahrádkáře. Aby však travní plocha vypadala pěkně, je třeba se o ni po celý rok náležitě starat, a to nejen porost pravidelně sekat klasickou a strunnou sekačkou, ale také jej v případě velkého sucha kropit a jednou za čas i hnojit.

 

Pergola nebo altán, víte, jaký je v tom rozdíl?

Pergola nebo altán, víte, jaký je v tom rozdíl?

Pokud právě přemýšlíte nad pořízením altánu nebo pergoly a stále nechápete, jaký je v nich vlastně rozdíl. Poradíme vám, jak je od sebe rozlišit a co si zvolit. Dřevěné zahradní stavby budou ozdobou vaší zahrady a stanou se zároveň i velmi praktickými pomocníky.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.