Je libo masožravou rostlinu?
28.11.2011
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.
Masožravá rostlina upoutá na první pohled svým vzhledem. Vypadá totiž zcela odlišně než ostatní běžně pěstované pokojové rostliny. Masožravé rostliny, které převážně loví hmyz, jsou schopné z ulovené kořisti získávat potřebné živiny. Rostliny se tímto pravděpodobně adaptovaly na podmínky životního prostředí a nedostatek minerálních živin.
Mezi nejznámější masožravé rostliny patří Mucholapka podivná (latinsky Dionaea muscipula). Rostlina vytváří bohaté přízemní listové růžice a na konci konci listů má důmyslný lapací mechanismus. Jakmile se kořist dotkne otevřeného listu, list se sám přehne a kořist tak uvězní. Mucholapka je vlhkomilná rostlina, která se dožívá až 10 let. Potřebuje dostatek rozptýleného světla a vydatnou zálivku.
Další zajímavou rostlinou je Sarracenia. Jedná se o typicky severskou rostlinu, které se velmi dobře daří na světlém a vlhkém stanovišti.
Pokud přemýšlíte o tom, kam masožravku v domě či bytě umístit, pak vězte, že nejlépe rostlinám bude na tom nejsvětlejším místě. S dostatkem vody se jim bude dařit i na přímém slunci. Květináč s masožravou rostlinou je dobré postavit do misky s vodou, aby zemina nikdy nevyschla. K zálivce bychom měli používat dešťovou nebo alespoň odstátou vodu.
Masožravky byste neměli přihnojovat. Pravidelně je potřeba odstraňovat zahnědlé listy, které by mohly začít plesnivět. Přestože by se vám mohlo zdát, že rostlina během zimy, kdy nelétají mouchy a ostatní hmyz, trpí „hlady“, není třeba ji přikrmovat. Většina rostlin prožívá vegetační klid a omezuje růst i příjem živin.
Jednou do roka, nejlépe na jaře, je dobré rostlinu přesadit.
Foto: masozravky.com
Články s podobnou tématikou
Přežijí pokojové rostliny vaši dovolenou?
Je nejvyšší čas přesadit pokojové rostliny
Zimní zahrada
Pěstování sukulentních bonsají
Článek byl zobrazen 20320 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada

Chcete si užít bazén? Dopřejte mu správnou terasu
Je velký rozdíl poskakovat kolem bazénu po oprýskaných prknech plných třísek, anebo si užívat pohodlí a bezpečí atraktivní terasy z dřevěného kompozitu a každý rok se kochat tím, jak krásně jste trefili její barevný odstín.

Jakou udírnu vybrat? Klasickou nebo elektrickou?
Uzené speciality z domácí udírny se těší velké oblibě. Jak ale vybrat správnou udírnu? Zvolit klasickou udírnu nebo raději elektrickou? Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké jsou výhody jednotlivých typů?

Zahrada se probouzí ze zimního spánku
Po dlouhé zimě plné sněhu potřebuje zahrada pořádnou péči a nemusíte ani čekat, než se objeví první jarní kvítí, vrhněte se na práci hned. Jakmile sleze poslední sníh, můžete se pustit do úklidu zahrady a příprav na novou nadcházející sezónu.

Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Fuchsie je bohatě kvetoucí rostlina, které se dobře daří na polostinných stanovištích a neklade si téměř žádné nároky na pěstování. Tyto dvě přednosti ji řadí mezi nejoblíbenější rostliny našich balkónů.

Tipy na dětské zahradní stany
Děti milují úkryty a schovávačky. Ideální způsobem, jak rychlou a zábavnou formou vytvořit úkryt pro děti, jsou dětské stany na zahradu. Poradíme vám, jak venkovní stan vybrat, na o si dát pozor, jaké typy stanů existují a také jsme pro vás vybrali několik tipů na ty nejhezčí zahradní stany pro děti.

Pískoviště pro děti můžete vytvořit kdekoliv
Dětské pískoviště představuje skvělou zábavu, kterou děti milují. Rodiče už pak o trochu méně, když zametají doma zbytky písku opadaného z dětských nožiček a vysypaného z bot. Pravdou ale zůstává, že pískoviště je rájem pro všechny děti a jejich zářící oči jsou toho důkazem.

Nevíte, kam s listím ze zahrady? Pořiďte si foukač nebo vysavač listí
Pohled na podzimní zahradu pokrytou vrstvou spadaného listí je pro mnohé noční můrou. Honí se nám hlavou, jak se co nejrychleji a pokud možno bez námahy této podzimní nadílky zbavit. Hrabání a zametání nepřichází v úvahu, mnohem rychleji nastolíme na zahradě, chodníku či terase pořádek pomocí výkonných foukačů nebo vysavačů listí.

Zimní práce na zahrádce
Únor je stejně jako leden ještě zimním měsícem, kdy příroda jen odpočívá a vše bývá v zajetí ledu a sněhu. Přesto je tento měsíc pro všechny pěstitele a zahrádkáře signálem, že je třeba přestat lenošit a připravit se na první práce. I když se to nezdá, během února již začíná zahradní sezóna a tak bychom měli na zahrádce stihnout udělat spoustu věcí.