Kořenová čistírna odpadních vod
16.06.2024
Koho by při pohledu na zarostlý rybníček napadlo, že se nekochá pohledem na úchvatné přírodní jezírko, ale dívá se na čističku odpadních vod. Výraz „ekologický“ nelze vyjádřit jedním slovem. V překladu to znamená „v souladu s přírodou“. Přesně na tomto principu kořenová čistírna odpadních vod pracuje.
Jak kořenová čistírna funguje? Jako přirozené síto.
Koloběh přírody je neúprosný. Příroda veškerý svůj vyprodukovaný odpad sama vstřebá a zpracuje. Co jeden organismus vyloučí, je tento „odpad“ potravou pro jiný. Civilizace se s likvidací odpadu stále ještě snaží vypořádat a stále častěji si z přírody bere příklad. V případě kořenové čističky to platí bezezbytku. Žádné chemikálie, jen čistě přírodní princip. Jak tedy kořenová čistírna vlastně funguje? Kořenová čistírna je komplexním živým společenstvím rostlin a mikroorganismů, které při vzájemné spolupráci a ve vhodných podmínkách, mají schopnost znečištěnou vodu spolehlivě vyčistit.
Vodotěsný filtr vyplněný štěrkem a osázený různými druhy mokřadních rostlin, v němž vlhkomilné rostliny dokáží rozložit organické nečistoty na oxid uhličitý a vodu. Foto: korenova-cisticka.cz
Adéla ještě nevečeřela
Známá hláška oblíbené komedie téměř vystihuje nenasytnost a žravost biologických procesů, které v kořenové čističce probíhají. Použitá „nečistá“ voda je z objektu odváděna do kanalizační šachty (zde se oddělí hrubé nečistoty), odkud vtéká do filtračního pole, které je vyplněné štěrkem a osázené pouze rákosem. Odtud se voda dále odvádí do vlastního čisticího prostoru. Tím je vodotěsný filtr, opět vyplněný štěrkem a osázený různými druhy mokřadních rostlin, v němž vlhkomilné rostliny dokáží rozložit organické nečistoty na oxid uhličitý a vodu. Třetí a poslední fází je dočišťovací nádrž, odkud vyčištěná voda odtéká k dalšímu použití (např. pro splachování WC a zalévání zahrady).
Domovní kořenová čistírna odpadních vod
Pro využití u rodinných domů je limitující podmínkou dostatečná plocha a podle typu i sklon pozemku. Přibližný rozměr čističky lze spočítat podle jednoduchého vztahu: metr čtvereční na osobu a den nebo 100 litrů na 1m2/den. Přitom minimální velikost kořenové čistírny jsou čtyři čtvereční metry. Na tvaru nezáleží, důležitá je funkčnost. Výhodou většího pozemku je pak čistička, která se může stát přímo jeho okrasnou součástí. Náklady na údržbu kořenové čističky spočívají v odstranění usazovaného kalu a nahrazení štěrku za nový. Tyto náklady přicházejí v úvahu až asi po dvaceti letech provozu. A jaké technické parametry musí kořenová čistírna splňovat? Především si necháme vypracovat projekt, kde musí být zohledněna vyhláška vlády 401/2015 Sb. (Nařízení vlády o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod, náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a do kanalizací a o citlivých oblastech), kde je jasně stanoveno jaké hodnoty látek má výtok z čistírny odpadních vod obsahovat.
Mohlo by vás zajímat Domovní čistírny odpadních vod. Jak koupit tu pravou?
Kolik stojí kořenová čistička?
Domovní kořenovou čističku si domácnosti financují z vlastních zdrojů. Dotaci je možné čerpat pouze na využití vyčištěné vody, a to z programu Dešťovka. Na domovní kořenové čistírny lze získat dotace od SFŽP pouze v případě, že si čistírnu pořídí více než 30% domů v obci. Když se obrátíme na specializovanou firmu, která čističku postaví, můžeme předpokládat cenu od 100 do 350 tisíc Kč, dle její velikosti. Solidní firma vám vypracuje rozpočet na míru. K vlastním nákladům na vybudování čističky ještě počítejme s dalšími poplatky (za stavební povolení či dopravu pokud nejsou již zahrnuty v kalkulaci). Stavba svépomocí peníze ušetří, protože si zaplatíte pouze povolovací řízení, projekt a materiál. Čističky s větší kapacitou, například pro firmy nebo obce, jsou samozřejmě dražší.
Mohlo by vás zajímat Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?
Výhody i nevýhody kořenových ČOV
- jsou ekologické a bezúdržbové,
- jsou vysoce účinné,
- jsou bezhlučné,
- provozuschopné s minimální (nebo nulovou) spotřebou elektrické energie,
- neobtěžují okolí zápachem,
- minimální údržba s bezobslužným provozem,
- zapadají lépe do krajiny než betonové stavby,
- za nevýhodu lze považovat, že k její vybudování budete potřebovat větší prostor a dostatečný sklon, který lze vytvořit terénními úpravami (bagrem).
Text: Irena Forejtová
Foto: Kořenová-čistička.cz
Článek byl zobrazen 23420 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Exotické dřevo v exteriéru
Zahradní nábytek nebo plot ze smrkové kulatiny je už dávnou minulostí. Moderní doba si žádá nové materiály, které nepotřebují každoroční nátěr ani výměnu ztrouchnivělých částí. Exotické dřeviny nejenže ovládly interiér, ale zabydlely se na vnějších obkladech domů, v zahradách i u bazénů.
Zahradní traktůrky pomůžou i při odklízení sněhu
Zahradní traktory a traktůrky jsou sice primárně určené na sekání a sběr trávy, ale je možné je využít i na méně tradiční, ale zato stejně důležité práce, jako je odklízení a shrnování sněhu. Zdá se vám, že váš traktůrek není do zimního období zrovna uzpůsoben? Nenechte se mýlit, stačí jej dovybavit jednoduchými doplňky a skvělý pomocník v boji se sněhem je na světě.
Jarní květinky hlásí, že jaro už přichází
Příroda se probouzí a jaro klepe na dveře, protože jarní květiny pomalu sondují, zda by se už dalo kvést. Sedmikrásky, čemeřice i modrý petrklíč na zahrádkách začínají nesměle vykukovat jako na začátku jara. Zkušení pěstitelé a zahrádkáři už vědí své, ale co nadšení začátečníci? Co se dá v jarním období vysadit, případně jak jarní květiny zkombinovat?
Vistárie neboli modrý déšť
Za nejkrásnější popínavou liánu, kterou by si přál mít na zahradě snad každý pěstitel, je považována vistárie, někdy též nazývaná „modrý déšť“. Tato romanticky působící, bohatě kvetoucí a také krásně vonící rostlina má v sobě jakési kouzlo starých časů. Dokáže tak v zahradě navodit jedinečnou atmosféru a dodat šmrnc jinak nevzhledné fasádě domu.
Pískovec máme pod palcem, od těžby po realizaci
S blížícím se jarem možná uvažujete, co nového vytvoříte či opravíte na Vaší zahradě nebo v okolí Vašeho domu. Firma Jiří Sršeň – Tekam Vám nabízí kvalitní přírodní pískovec – přírodní surovinu, která je staletími prověřená, kvalitní a krásná, odolná vůči povětrnostním vlivům a minimálně náročná z hlediska údržby.
Pěstujeme rostliny vhodné do stínu - plicník, kakost, hortenzii a další
Máte na zahradě stinný kout, kde vám nechce nic růst? Nevíte, co se záhonky na severní straně domu, kde sluníčko za celý den ani nezasvítí? Není třeba tyto plochy úplně zavrhovat, protože existují rostliny, které mají právě takováto místa rády. Stačí jen vědět, po které kytce sáhnout a budete se moci těšit z pěkné zahrádky.
Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.
Je libo netradiční plot nebo lavičku? Zkuste gabiony
Možná jste se na mnohých zahradách setkali s drátěno-kamennými stěnami, opěrnými zídkami, nebo dokonce lavičkami. Jde o gabiony, jejichž konstrukce je známá již stovky let, ale teprve v posledních letech zažívají svůj velký návrat. Tyto přírodní kameny uložené v drátěných koších nápaditě využijete i na vaší zahradě.