Co bychom měli udělat v lednu na zahradě?
06.01.2024
K zimě patří chumelenice a mráz, ale i romantika zahradních scenérií s perličkami namrzlých kapiček na větévkách a ojíněnými trsy okrasných trav. A i když se nám z tepla ven nechce, měli bychom se na zahrádku občas zajít podívat. Trochu pohybu neuškodí a za pěkného slunečného dne jde práce lépe od ruky.
Pravidelně prohlížíme uložené pelargónie, fuchsie a také hlízy begonií, jiřin a gladiol jestli neplesniví nebo nehnijí. Napadené ihned odstraníme a spálíme, aby se houbová choroba nešířila na další cibule a hlízy. Plesnivění uskladněných hlíz zabrání snížení vzdušné vlhkosti, to znamená vyvětrat a hlízy skladovat rozložené pěkně v jedné vrstvě.
Za bezmrazého počasí zalijeme stálezelené keříky a miniaturní jehličnany, které máme vysázené ve venkovních nádobách. Totéž na zahradě dopřejeme všem jehličnanům a stálezeleným dřevinám, protože i během zimy rostliny dýchají a odpařenou vodu potřebují doplnit, aby do jara neuschly.
Pěkný tvar okrasných dřevin udržíme zmlazovacím a prosvětlovacím řezem. Než se pustíme do práce je třeba rozlišit na jakém dřevě kvetou jednotlivé druhy okrasných dřevin. Časně zjara řežeme dřeviny kvetoucí na výhonech vyrostlých v témže roce. Například komule (Buddleia) po zmlazení dokáže vytvořit dostatek letorostů tak, aby vykvetla. Kdybychom řez provedli až na jaře, keř sice obrazí, ale násada květu je minimální. Kromě okrasných dřevin stříháme a tvarujeme živý plot z opadavých listnáčů jako jsou habr obecný a ptačí zob.
Kontrolujeme zda na podzim vysazené trvalky a skalničky nevytáhl ze země mráz a nebo zda vítr neodvál kryt z chvojí. Pokrývku upravíme, případně doplníme netkanou textilií. Zamrzlou půdou rostlinky nepřihrneme, pak nezbývá než koupit trochu substrátu a krčky obsypat. Zbytek substrátu na zahradě snadno zužitkujeme. Pamatujme i na to, že některé choulostivé skalničky potřebují na zimu ochranu před vlhkostí, jako například lewisie, kterou přikryjeme tabulkou skla.
Koncem ledna už chystáme skleník na rychlení zeleniny a výsevy paprik, celeru, raného salátu a kedluben. Doma můžeme začít vysévat řeřichu, v květináči pěstujeme kerblík, celerovou a cibulovou nať. Kdo si koupil semínka floxů (Phlox), rudbekie (Rudbeckia), srdcovky (Dicentra) nebo hořce (Gentiana) má na výsev právě leden a únor. Tyto trvalky totiž nejlépe klíčí při teplotě do 5°C. Tehdy výsevy přikryjeme chvojím a necháme je klidně venku.
Toto období je vhodné také pro všechny opravy dřevěných opěr, nářadí, zahradního nábytku a údržbu strojů. Rovněž prohlédneme a opravíme oplocení a chrániče na kmenech stromů, abychom zamezili škodám, které způsobuje zvěř při nedostatku potravy. Zbytek času využijeme ke studiu odborných příruček, pořízení nových katalogů a návštěvě odborných přednášek. A také postupně nakupujeme semínka, hnojiva a postřiky, které budeme potřebovat v nadcházející sezóně.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Listopad na zahradě
Mít nebo nemít předzahrádku?
Zahrada s pergolou
Zimní zahrada
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 13337 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Katalytické lampy pro účinný boj s komáry
Pokud stále hledáte způsob, jak se účinně a přitom nenásilně zbavit obtížného hmyzu, zkuste vsadit na katalytické lampy, které opravdu pomáhají. Vy si budete moci vychutnat ničím nerušenou noc a ráno se probouzet bez svědivých štípanců na těle. Tyto nádherné doplňky v sobě spojují funkce klasické aromalampy, odpuzovače hmyzu a čističe vzduchu.
Co udělat s listím z ořešáku?
Máte na zahradě ořešák a nevíte, kam s listím? Jak se dá využít na zahradě? Dá se kompostovat nebo použít jako mulč? A je pravda, že jsou listy toxické? Odpověď na všechny otázky najdete v článku.
Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem
S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!
Kupujeme zahradní hadici a příslušenství
Zahrada by měla být ozdobou každého domu, proto je třeba jí dopřát dostatek vláhy, aby byly rostlinky a trávník krásně zelené a svěží. Ke správnému zavlažování je dobré mít po ruce pár užitečných nástrojů. Nejvýraznějším pomocníkem jsou zahradní hadice, které dnes můžete nakoupit se spoustou zajímavého příslušenství, jež nám ulehčí práci.
Zásady uzení a často kladené dotazy
V dnešním článku o uzení si zopakujeme základy uzení a nejčastější otázky, které se kolem uzení objevují. Jakým dřevem topit, jak připravit udírnu, jak připravit maso na uzení nebo jak dlouho udit.
Domácí kontaktní grily nabízejí zdravější způsob grilování
Kontaktní grily se již staly nepostradatelnou součástí kulinářských sešlostí. Grilovat se v letním období dá ledascos a přitom grilování udělá z každého jídla událost. Nejen během hezkých letních večerů můžete s rodinou či přáteli opékat a pojídat, přičemž kuchařově fantazii se meze nekladou.
Zahrada na střeše
Rozšíření střešních a terasových zahrad jde ruku v ruce se současnou architekturou ekologického a příjemného bydlení. Zeleň na střeše snižuje teplotu vzduchu, prašnost a hlučnost prostředí. Zemina a vegetační pokryv chrání střešní konstrukci před vlivem slunečního záření a před destrukčními následky výkyvů teplot, které jsou zpravidla na nechráněných střešních konstrukcí značné.
Zahradní postřikovače
Intenzivní zemědělství i prosté zahradničení není založeno na přírodních ekosystémech, využívá pěstování monokultur či umělých sestav více rostlinných druhů bez přirozené rovnováhy. Proto je nutné pole a zahrady neustále udržovat tak, aby odpovídaly našim představám.