Nejběžnější choroby trávníku – jak jim předejít a jak se jich zbavit?
23.02.2024
Zdravý trávník je svěže zelený, bez jakýchkoliv barevných odlišností. Trávník však může být napaden řadou škůdců, kteří dokáží oslabit jeho růst, nebo jej celý zlikvidovat. Víte, s jakými chorobami se může váš trávník potýkat a jaká je třeba provést opatření, abyste jejich výskytu zamezili?
Pokud nejste odborník přes trávníky, bude pro vás asi problém určit, jakou chorobou byl váš trávník napaden, a také pravděpodobně nebudete vědět, jak se s tím vypořádat. Choroby trávníku mohou mít infekční a neinfekční původ. Infekční choroby jsou způsobovány patogenními organismy, které se dokážou za příznivých podmínek rychle šířit a zachvátit třeba i celý trávník. Jde většinou o houby (plísně, sněti či rzi) rozmnožující se výtrusy, které se tak snadno šíří a přenáší na další porost. K rozvoji neinfekčních chorob pak přispívají nevhodné podmínky pro růst trav, tedy příliš suchá, nebo mokrá půda, nedostatek živin v půdě, kyselá či zásaditá půdní reakce atd.
Přečtěte si také článek Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Nejrozšířenější choroby trávníku
Plíseň sněžná (Fusarium nivale)
Jde o jednu z hlavních a nejčastějších chorob trávníků, která se projevuje především po roztátí sněhu. Sněžná plíseň se objevuje na podmáčených místech, které byly dlouho zakryty sněhem bez předchozího promrznutí půdy. V trávníku se vyskytují mrtvé, vybělené plochy kruhovitého, elipsovitého či nepravidelného tvaru. Infikovanou plochu pokrývá šedobílý plísňový povlak. Příčinou vzniku plísně sněžné bývá neodklizená organická hmota, sníh ležící na nezamrzlé zemi, zhutněný půdní povrch a nadbytek dusíku na podzim. K silnějšímu výskytu plísně dochází na zastíněných plochách. Trávník má nahnědlou nebo úplně hnědou barvu a jen pomalu regeneruje.
Sněžná plíseň je nejrozšířenější chorobou trávníku zejména po dlouhé zimě s bohatou sněhovou nadílkou. Foto: www.downgardenservices.org.uk/fusarium.htm
Jak s plísní sněžnou bojovat?
Odumřelou hmotu je třeba opatrně vyhrabat a přihnojit ledkem vápenatým nebo ledkem amonným s vápencem. Pokud je napadení opravdu silné, bude třeba provést fungicidní ošetření. Pomáhá také výběr vhodné traviny - nejvíce choulostivou trávou bývá jílek vytrvalý (Lolium perenne), naopak k odolným druhům trav patří kostřava červená (Festuca rubra) a kostřava ovčí (Festuca ovina).
Paluška travní (Typhula incarnata)
Jakmile roztaje sníh, objevují se v trávníku různě velké hnědavé skvrny, jejichž barva se však mění na šedivou až bílou. Za rozvoj této choroby může dlouhodobě ležící sníh, vysoká vzdušná vlhkost a teploty pohybující se od 0 do 10 stupňů Celsia. Rozvoj palušky travní podporuje také množství stařiny, které jí vytváří ideální mikroklima.
Jak se zbavit palušky travní?
Postup je stejný jako u sněžné plísně. Nejdříve je třeba odumřelou hmotu opatrně vyhrabat a následně přihnojit opět ledkem vápenatým nebo ledkem amonným s vápencem. V případě silného napadení nezbývá než provést fungicidní ošetření.
Padlí travní (Blumeria graminis DC)
Na jednotlivých listech trav se vytváří bělavý moučný povlak, který časem vytváří rozsáhlejší nahnědlé skvrny. Listy tak postupně odumírají. Příčinou napadení trávníku padlím travním jsou extrémně husté a extenzivně sekané porosty, ale také zastíněné plochy či přílišná vzdušná vlhkost.
Jak zamezit výskytu padlí travního?
Abychom zamezili vzniku této choroby, je třeba pěstovat odolné odrůdy trav, dodávat trávníku vyrovnanou výživu a často trávník sekat. Jedině tak zamezíme dalšímu šíření choroby. Jestliže je výskyt padlí silný, provedeme fungicidní ošetření trávníku.
Rez korunkatá (Puccinia coronata Corda)
Na listech trav se objevují žluté až oranžové prášivé kupky. Ty jsou často doprovázeny chlorózami a nekrózami, jež se střídají s černými lesklými skvrnami. Listová tkáň je tak postupně zničena. Příčinou vzniku je rozsáhlé sečení travních porostů, vysoká teplota i vzdušná vlhkost a nedostatečná výživa trávníku.
Jaká jsou opatření proti rzi korunkaté?
Chorobě je možné zamezit častějším sečením trávníku a tím, že mu dopřejeme vyrovnanou výživu.
Rez travní (Puccinia graminis)
Tmavě rezavé prášivé puchýřky se v letním období objevují v okolí kolének a také na spodní části stébel. Později se objevují také tmavě černé vypouklé zimní výtrusy. Tím dochází k narušování pletiv, zkrucování a sesychání listů. Rez travní způsobuje extenzivní ošetřování porostů, časté rosy a deště během vyšších teplot.
Jak se rzi zbavit?
Rozšíření choroby je možné zamezit tím, že budeme provádět závlahu pouze ve večerních hodinách.
Čarodějné kruhy (Marasmius oreades)
Chorobu zvanou čarodějné kruhy vytváří houby z řádu Basiodiomycetes, které se objevují zejména ve starších trávnících. Jde o trávníky především na chudých a písčitých půdách, bývalých lesních či silně utužených půdách. Houby se rozšiřují podhoubím a objevují se v trávníku v podobě tmavě zelených kruhů, nebo ve formě odumřelé travní kruhové plochy pokryté bělavým myceliem.
Jak odstranit čarodějné kruhy?
Tato travní choroba se dá zlikvidovat vyměněním půdy v dostatečné šířce a osetím novou travní směsí. Důležité je vyvážené hnojení a intenzivní provzdušňování země.
Kornatka travní (Laetisaria fuciformis)
Pokud se vám na trávníku objevují nepravidelné skvrny, které pomalu žloutnou, až nakonec získají čistě slámovitou barvu, byl trávník napaden kornatkou travní. Pokud je vlhkost půdy vyšší, začnou se objevovat narůžovělé chomáčky vzdušného mycelia. S touto chorobou se nejčastěji setkáte na podzim, protože v tuto dobu není půda dostatečně vyživována dusíkem a je dlouhodobě zamokřována. Stavu trávníku nepřispívají ani časté mlhy.
Jak omezit výskyt kornatky travní?
K omezení choroby můžeme přispět pravidelnou péčí a kvalitní výživou. Dobré je také trávník prořezávat a v případě potřeby je možné jej ošetřit fungicidy.
Autor: - jap -
Článek byl zobrazen 21125 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
Pokud máte vlastní zahrádku a rádi si na ni vypěstujete také něco k přímé spotřebě, vyzkoušejte kustovnici čínskou, která je velmi nenáročná na pěstování a přitom jsou její plody doslova elixírem mládí a dlouhověkosti.

Venkovní krby můžou vypadat i netradičně
Na žádné zahradě by neměl chybět pořádný venkovní krb, který je při párty, oslavě nebo posezení s přáteli doslova nezbytnou nutností. V zahradním krbu připravíme ty nejlepší grilované dobroty, po kterých se bude každý olizovat až za uchem. Krby jsou nejen funkčním a estetickým prvkem, ale staly se také jakýmsi společenským centrem každé zahrady.

Zahradní solární sprchy - hit letošního léta
Ideálním a zcela ekologickým způsobem, jak získat teplou užitkovou vodu, aniž bychom museli vynaložit jakékoliv finanční prostředky k jejímu ohřevu, je pořízení solární sprchy. Solární sprchy, které jsou hitem letošního léta, vynikají čistými liniemi a jednoduchým designem. Stanou se tak vhodným estetickým doplňkem do každé zahrady.

Zahrada plná pivoněk
Kdo ze zahradníků by neznal pivoňky… Stávají se stále oblíbenější okrasou našich zahrad pro své okouzlující barevné květy a nenáročnou péči.

Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!
Obrovské oblibě mezi zahrádkáři se těší různé kamenné dekorace - květináče, fontánky, napajedla, či mísy a podobně. Ale výrobky z přírodního kamene jsou poměrně drahé a plastové imitace příliš parády neudělají. Lze je nahradit dostupným a levným materiálem zvaným hypertufa.

Nejčastější investice malých investorů? Pozemek s vlastní zahradou
Inflace v posledních měsících raketově stoupá. Během letošního dubna dosáhla meziročně neuvěřitelných 14,2 % oproti stejnému měsíci v loňském roce. Stále více lidí tak dospělo k názoru, že peníze na spořicích účtech s úrokem nižším, než je míra inflace, se postupně vypaří. Kam ale investovat vlastní kapitál?

Filtrace do zahradních jezírek aneb jak docílit čisté vody?
Udržet v zahradním jezírku čistou vodu dá někdy spoustu práce. Pokud však zvolíme tu správnou a kvalitní filtraci, udržíme nejen vodu čistou, ale nastolíme v jezírku celkovou biologickou rovnováhu. Právě nejrůznější filtry a filtrační systémy se stanou srdcem zahradního jezírka. Jejich výběr závisí na velikosti jezírka a na tom, k čemu chcete jezírko využívat.

Stavební jednotka – kámen
Umělecký nástroj nejen do interiérů, ale hlavně do zahrad – tím se stává drť z kamene v rukou plných nápadů. Probuďte v sobě hravé já a dejte se do díla. Budete překvapeni, čeho všeho jste schopni.