Pestré balkóny
15.05.2007
Jaro nečeká, proto je nejvyšší čas nakoupit truhlíky, sazenice a zeminu. Rozmanitou paletou květů hýří verbeny, s karmínově růžovými, červenými či fialovými květy, které nejlépe vyniknou v samozavlažovacích truhlících, kde se formují do dlouhých a bohatých kaskád.
Verbeny jsou citlivé na přeschnutí, porost řídne a pak zcela usychá. Proto jsou vděčné za pravidelnou zálivku a přihnojení. Jen tak se odmění bohatým květenstvím, které můžeme podpořit tím, že využijeme jedné příznivé vlastnosti verben. Přiháčkováním celé délky stonku k substrátu verbena zakoření a dříve vyplní prostor v truhlíku. V poslední době jsou velmi oblíbené kromě tradičních páskatých i pelargónie převislé. Do jednoho truhlíku stačí tři až čtyři rostliny. Nespoléhejte na to, že loňské sazenice pokvetou stejně bohatě. Mladé sazenice jsou vitálnější, proto nelitujte peněz a kupte si nové. Dávejte pozor, aby nebyly napadeny chorobou, kterou poznáte na spodu listů. Jestliže objevíte hnědé skvrny, kterou způsobuje nedostatek světla, nerovnoměrná zálivka a vysoká vlhkost, obraťte se raději jinam. Takové pelargónie špatně kvetou. Jinak pelargónie pilně přihnojujte a truhlík umístěte na slunnou stranu a hlavně tam, kam déšť nemůže, aby nepršelo na listy. Také surfinie jsou stále oblíbenější pro své křehké něžné květy, které se pěstují jako petúnie, mají však schopnost více se rozrůst a vytvořit tak bohaté převisy. Surfinie a petúnie ve vyšších patrech panelových domů trpí slunečním úpalem a nápory větru. Obě mají rády rovnoměrnou zálivku a stálý přísun živin. Petunkám prospěje zaštípnutí kvůli rozvětvení a podpoře násady květů. Pozor, nesmí přeschnout, ale ani přelití jim nesvědčí. Kdo je zklamán, že právě na jeho balkóně surfinie „nepůjdou“, může si truhlíky osázet tyrolskými karafiáty. Vonné něžně růžové až masově červené květy mají často nasazena poupata již na sazenicích a kvetou až do zámrazu. Dobře snáší plné slunce, ale severní strana jim nesvědčí. Opravdovou záplavu souvislého převislého porostu získáte, koupíte-li si Bidens ferulifolium, který zlatožlutými hvězdičkami drobných kvítků zcela zaplní truhlík. Kvete od jara do podzimu, rozrůstá se všemi směry a tak jako verbena koření po celé délce stonku. Pro nižší kompaktní výsadbu je vhodná „netýkavka“(„pilná Lízinka“) či balzamina. Má však jednu vadu – při nedostatečné zálivce uvadá, při silné jí zahnívají kořeny, proto je ideálním kandidátem do samozavlažovacích truhlíků. Jinak je nenáročná a spolehlivě kvete celé léto od bílé, růžově, červeně, oranžově, až po fialovou či kombinovanou červenobílou.
Trochu zvláštním zástupcem balkónových květin je begónie. Jde o hlíznatou letničku, která jako jedna z mála, prospívá na severní straně v polostínu, chráněné před větrem a prudkým deštěm. Narašené hlízy se sázejí ven až když pomine nebezpečí mrazů, do směsi rašeliny, písku a kompostu. Vybírat můžete podle výšky, barvy i tvaru květů. Bílá, červená, oranžová a žlutá jsou základní barvy, ale nejsou výjimkou ani dvoubarevné. Katalogy nabízejí drobné mnohokvěté, velkokvěté, vícekvěté, kaskádové, třepenité, a dokonce non-stop, které kvetou zcela nepřetržitě.
Jak je ze stručného výčtu možností zřejmé, nebojte se vyzkoušet jiný druh než jste zvyklí. Zkuste begónie místo balzamín a možná, že příští rok vysázíte zase něco jiného. A v tom je ten půvab. Kdo si věří a zvládne výsadbu sám, bude na své dílo patřičně pyšný a ti ostatní mohou výzdobu svého domu svěřit bez obav zahradnickým odborníkům.
Dobrá rada nad zlato
- Jednou týdně zkontrolujte hladinu vody v samozavlažovacích nádobách a doplňte ji podle vodoznaku. Při déletrvajících vedrech počítejte s vyšším odparem.
- Jednou za čtrnáct dní rostlinám dopřejte hnojivo pro balkónové květiny.
- Pravidelně dohlédněte na odstranění zvadlých květů, podpoříte násadu dalších poupat.
- Balkónové květiny sázejte jen tam, kam patří. Od surfinií nasázených ve stínu neočekávejte přebohaté květenství a naopak, stínomilným netýkavkám plné slunce nesvědčí.
- Koupené sazenice převislých muškátů sázejte do truhlíků do směsi ½ kompostu a ½ substrátu B, pak nemusíte přidávat další hnojivo. Druhý způsob je rychlejší a pohodlnější: sázet rovnou do substrátu určeného pro pěstování pelargónií nebo do směsi pro balkónové květiny. Na dno květináče (truhlíku, se doporučuje dát drenáž (drť), protože muškáty nesnášejí přemokření.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Byt s balkónem – výhody, nevýhody a možné využití balkónu
Zahrada na střeše
Zahradní květiny X. – Begonie
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 15097 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Zahradní schody z kamene, betonu nebo cihel?
Jestliže chceme, aby naše zahrada měla unikátní atmosféru a získala jedinečný styl, měli bychom do ní zakomponovat také schodiště. Schody fungují jako pojítko mezi jednotlivými úrovněmi a vytvářejí dynamiku exteriéru. Jsou velmi praktické, jelikož předělují terén, oddělují jednotlivé sekce zahrady a samozřejmě také překonávají výškové rozdíly.
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Pokud často používáte při vaření různé druhy bylinek, pak je zkuste pěstovat přímo doma v květináči. Čerstvé bylinky jsou totiž mnohem lepší než ty sušené z obchodu - lépe voní i chutnají a obsahují mnohem více léčivých látek a vitamínů.
Pěstování draceny neboli dračince
Dracena je jůstojnou pokojovou rostlinou, která je exotická a nenáročná zároveň. Vypadá velice vzhledně, a pokud máte velký byt nebo bydlíte v rodinném domě, je ideální díky možnosti dorůst i do poměrně velkých rozměrů.
Červenec na zahradě
Kde není slunce, tam chodí lékař, proto si dosyta užívejme slunných dnů na zahradě, u bazénu nebo na toulkách po světě, ale mějme na paměti, že zahrada má dovolenou až v zimě a bez naší péče se neobejde.
Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku
Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?
Zakládáme trávník
Jaro už definitivně převzalo žezlo, zem osychá, ale ještě si udržuje cennou vláhu, kterou potřebují semínka, aby se probudila k životu. Proto je ten nejvhodnější čas k založení nového trávníku nebo obnově holých ploch.
Tipy pro svěží trávník i během parného léta
Suché letní měsíce nenabízí zrovna ideální podmínky pro růst svěžího a zelenajícího se trávníku. Prudké slunce způsobuje jeho žloutnutí a usychání, a pokud se o trávník dobře nestaráme, místo dokonalého pažitu nám zbudou jen oči pro pláč. Přitom k tomu, aby byl trávník i v letním období krásný, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.
Prosinec na zahradě
V zimě se vyplatí občas zaběhnout na zahrádku a zkontrolovat, jestli nás nepoctila nezvaná návštěva. Zahrádka sice spí, ale kdo má zahradničení v krvi, má stále co na práci i když je třeba všechno pod sněhem nebo mrzne.