Pěstujeme fuchsie – tanečnice se sladkou sukýnkou a jedlými plody
01.06.2016
Fuchsie jsou květiny, které mnozí pěstitelé nazývají tanečnice kvůli tvaru květu. Víme, že se jim daří ve stínu, že květiny mají pestrou paletu barev, ale ne všichni určitě vědí, že jsou i jedlé a z jejich plodů se dokonce dělá džem.
Květiny k jídlu
Moderní kuchyně prosazuje konzumaci mnoha kvetoucích květin. Nejoblíbenější jsou růže, sedmikrásky, měsíček, fialka, macešky, pampeliška, ibišek, chryzantéma, ale také květy slunečnice, bezu, cukety a dýně.
Fuchsie jsou zatím poměrně neznámé na našich jídelních stolech, ale nemusí to tak být, protože některé kultivary mají jedlé květy i plody, a dokonce i listům se připisují léčivé vlastnosti.
Které z druhů fuchsií jsou vhodné?
Z více než tisícovky druhů a kultivarů se pro pěstování jedlých plodů hodí botanické druhy, které pocházejí převážně z peruánských And. Například Fuchsia corymbifolia, F. excorticata aka, F. magellanica 'Globosa' a 'Tresci', F. procumbens, F. splendens 'Karl Hartweg', F. venusta a F. magellanica. Plody fuchsie chilské (Fuchsia magellanica) mají chuť hroznů, fuchsie ohnivé (F. splendens) mají zase příchuť citronu.
Plody se sklízejí na konci léta. Jsou šťavnaté a chutné a mají v závislosti na odrůdě různou barvu. Nejintenzivnější chuť mají tmavé plody.
Jak vypěstovat plody?
Fuchsie potřebují dostatek vzduchu, prospívá jim časté větrání a světlé stanoviště bez přímého slunce. Zemina musí být kyprá a porézní podobně jako lesní půda. K pěstování lze použít již hotový substrát, nejlépe směs pro balkónové či pokojové květiny. Měla by dobře absorbovat vodu, ne ji však zadržovat příliš, kořeny pak nemohou dýchat a odumírají. Půda má být lehce kyselá až neutrální, s Ph mezi 6,5 až 7. Pravidelná zálivka stačí zhruba jednou za 3-4 dny. Za vegetace fuchsiím prospívá mlžení listů, zvláště za horkých letních dnů.
Jako všechny rostliny ozdobné květem jsou i fuchsie poměrně náročné na živiny, především s vyšším obsahem dusíku. Hnojení ukončíme v září, aby měly fuchsie čas před přezimováním ještě vyzrát.
Důležitý střih
Pokud chcete dosáhnout bohatých květů a odstraňujete odkvetlé květy pravidelně, plodů se nedočkáte. U fuchsií pěstovaných na „ovoce“ je velmi důležitý řez. Je třeba zdvojnásobit počet nových výhonků, které budou mít plody, proto se rostlina sestříhá o třetinu v jarním období. Může se také radikálně sestříhat na výšku 10 cm, je-li to nutné.
Sklízíme úrodu
Plody se sklízejí tehdy, když jsou měkké a dobře chutnají. Používají se hned po sklizni, protože dlouho nevydrží. Pokud je chcete použít později, zamrazte je, spotřebujte na džem, do salátů nebo na koláč.
Jak se dělá marmeláda z fuchsií
Suroviny:
1 kg zralých plodů, půl kila cukru, 2 lžíce vody nebo jablečného džusu, šťáva z poloviny citronu
Příprava:
Svařte vodu s citronovou šťávou a cukrem na mírném ohni, dokud se cukr nerozpustí. Nálev nechte vychladnout a přidejte plody fuchsie. Džem vařte pozvolna, nejdříve na mírnějším a teprve na závěr zvyšte plamen. Jakmile začne kapka marmelády na talířku želírovat je marmeláda hotová. Nalijeme ji za horka do sklenek, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Autor: Irena Forejtová Foto: wikimedia, pbase
Další články z rubriky Zahrada
Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči
Pěstujeme kamélie japonské, královny východu
Nejpopulárnější skalničky našich zahrad
Jaro v květináčích a miskách – jarní květiny a cibuloviny
Článek byl zobrazen 23030 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Jak na pěstování okurek? Vyvarujte se nejčastějším chybám
Některým zahrádkářům se pěstování okurek nedaří. V čem chybují a kde je příčina nezdaru? Na některé otázky, například proč okurky hynou a jak je chránit před plísní, vám nabízíme několik rad.
Vistárie neboli modrý déšť
Za nejkrásnější popínavou liánu, kterou by si přál mít na zahradě snad každý pěstitel, je považována vistárie, někdy též nazývaná „modrý déšť“. Tato romanticky působící, bohatě kvetoucí a také krásně vonící rostlina má v sobě jakési kouzlo starých časů. Dokáže tak v zahradě navodit jedinečnou atmosféru a dodat šmrnc jinak nevzhledné fasádě domu.
Jaké rostliny vysadit do truhlíků na podzim a zimu?
Podzim a zima nemusí znamenat konec květinové výzdoby vašich oken a balkonů. Existuje řada rostlin, které odolají chladnějšímu počasí a přinesou radost svými barvami i během sychravých dnů. Správným výběrem zajistíte, že vaše truhlíky budou krásné až do jara.
Houpací sítě pro zábavu i relaxaci
Pokud chcete, aby váš odpočinek dostal trochu jiný rozměr, pořiďte si houpací síť. Jakmile si do ní lehnete, dokonale se uvolníte a zapomenete na všední starosti. Je skvělým nástrojem pro odreagování po náročném dni. Myslíte si, že se houpací síť hodí jen na zahradu? Kdepak, bez obav ji můžete zavěsit u vás doma v obýváku a uvidíte, s jakým nadšením ji rodina přijme.
Nové odrůdy velkokvětých růží pro vaši růžovou zahradu
Když se řekne „růže“, většina z nás si okamžitě vybaví krásný, sytě červený květ na dlouhém trnitém stonku s charakteristickou vůní. Ale růže není jenom červená, tyto rostliny se vyskytují v mnoha rozmanitých barvách, velikostech květů, tvarech, výškách i počtech květů v květenství. V nových velkokvětých odrůdách se spojuje krása, vůně i odolnost.
Stevia sladká - sladidlo, po kterém se netlousne
Kdyby tak existoval cukr, po kterém se netloustne – to je asi přání mnoha lidí na celém světě. Žádný z nich ještě nejspíš neslyšel o stevii, jinak by věděli, že takový „cukr“ skutečně existuje. Stevia nebo také stévie sladká je rostlina, která je považována za moderního bojovníka proti obezitě. Jak je z názvu patrné, je sladká, ale přitom nemá žádné kalorie. Co víc si tedy přát?
Nejoblíbenější jehličnany do menších zahrad
V prostorné zahradě si můžeme dovolit jehličnany téměř jakéhokoliv vzrůstu, ale jak si poradit s výsadbou v malé zahradě? Pro pozemek s menší výměrou nebo předzahrádku najdeme bohatý sortiment nízkých či poléhavých druhů jehličnanů.
Únor na zahradě
Příroda je z počasí úplně paf. Jednou se větve stromů prohýbají pod tíhou čerstvě napadaného sněhu, jindy teploměr vyšplhá vysoko nad nulu a vzápětí začnou kvést třešně. Výkyvy teplot nedělají nikomu dobře, tím méně stromům, časně kvetoucím keřům a o choulostivých rostlinách ani nemluvě.