Pěstujeme kamélie japonské, královny východu
18.04.2016
Kamélie japonská, někdy též nazývaná „sestra čaje“ či „růže východu“, je rostlinou z čeledi čajovníkovitých. Jak její název napovídá, pochází z Japonska a původně se vyskytovala také na území Číny. Kamélie má ve své domovině, stejně jako u nás růže, výsostní postavení. Je velmi ceněnou rostlinou a je považována za královnu východních květin.
Kamélie japonská je z botanického hlediska blízce příbuzná s čajovníkem. Spadá totiž pod rod rostlin Camellia, který se dělí na dva druhy a to jsou právě kamélie a čajovníky. Jeden ze zástupců čajovníků, čajovník čínský, je užíván k výrobě čaje. Ve své domovině se kamélie vyskytují v chladných horských lesích, kde mohou dosahovat výšky klidně i přes deset metrů. K nám byly hybridy kamélií z Japonska a Číny dovezeny poprvé v roce 1792. Tyto rostliny se staly velice módními, až byly doslova nedostatkovým zbožím. Objevovaly se převážně jen na zámcích a v parcích, dokud se tehdejší zahradníci nerozhodli začít je pěstovat ve větším rozsahu. Oblíbené jsou tyto rostliny i teď, v současnosti je známo více než 20 tisíc odrůd kamélií a každým rokem přibývají další.
Stručná charakteristika
Kamélie jsou tropické a subtropické stálezelené stromy a keře, které mají pevné, sytě zelené jakoby voskové listy. Rostlinu zdobí poměrně velké květy, které mohou mít různé barvy – od bílé, přes růžovou až po sytě červenou. Forem květů je velké množství a tak se od sebe mohou lišit dále jak tvarem (jednoduchý či složený květ), tak i velikostí. Ideálním prostředím pro pěstování kamélií je studený skleník, ale úspěšně se dají pěstovat i jako přenosné rostliny, které budou přes léto venku a v zimě doma.
Abychom se dočkali záplavy květů
Kamélie nejvíce a nejbohatěji kvetou v únoru a březnu, výjimečně se můžeme s prvními barevnými květy setkat už i v prosinci. Ideální teplota pro pěstování kamélií je od 5 do 15, maximálně do 18 stupňů. Při vyšší teplotě méně kvetou. Rostliny jsou však náchylné na změny teplot, podmínky bychom jim proto neměli měnit příliš rychle – není tedy vhodné je přemisťovat z tepla do zimy a naopak. Takovéto náhlé změny mohou být příčinou opadu či hnědnutí poupat, případně nedojde k rozvití květů. Čím stabilnější zajistíme kaméliím podmínky, tím se budeme moci těšit z bohatší násady květů.
Oblíbené odrůdy:
• Chandleri Elegans – atraktivní plnokvětá sasankovitá odrůda růžové barvy, která může být také bělavě skvrnitá
• Lady Campbell – odrůda s drobnými pivoňkovitými květy růžovočervené barvy
• Alba Plena – odrůda vyznačující se malými plnými květy bílé barvy
Zásady pěstování
Kamélie nemá ráda přemokření ani přeschnutí – pokud k něčemu takovému dojde, kamélie s největší pravděpodobností nepokvete. Aby se kaméliím dobře dařilo, potřebují vyšší vlhkost, než která je v bytech běžná, ideálně nad 60%. Vlhkost můžeme zvýšit pravidelným rosením rostlin, případně jejich umístěním na misku s vodou a oblázky. Na zvýšenou vlhkost je třeba dbát především v období nasazování poupat, při příliš suchém vzduchu by poupata opadala. Rostliny mají rády rozptýlené (nikoliv přímé) slunce, proto mohou být v období od května až do září umístěny venku, například na balkoně, terase či zahradě, kde budou zlehka zastíněny. V interiéru je pak vhodné je umístit na východní okno, jižní okno jim nesvědčí, hrozí jim úpal. Když listy kamélie zasáhne přímé slunce, začnou její listy hnědnout a usychat.
Přesazování a hnojení
Když si kamélii zasazenou v květináči doneseme z obchodu domů, tak ji v prvním roce v podstatě jen zaléváme. Důležitá je měkká, nebo dešťová voda. V následujícím roce se můžeme pustit do přesazování, která však provádíme pouze v období, kdy rostlina nekvete. Ideální je období, kdy začíná po odkvětu znovu rašit a má nové přírůstky. Květináč je vhodné zvolit jen o malinko větší, než byl ten původní, jinak by to bylo pro rostlinu příliš náročné – musí se věnovat rozvoji kořenového systému a to by ji ve velkém květináči vyčerpávalo. Na spodek květináče dáme lehkou drenáž – může to být piniová kůra, písek či některá z klasických keramických hmot. Přidáme na dno trochu substrátu, který je speciálně určen pro azalky a rododendrony. Kamélie totiž potřebuje mírně kyselou půdu a tu ji takto můžeme zajistit.
Rostlinu opatrně vyjmeme z původního květináče, s kořenovým systémem nebudeme nic dělat a celý val vložíme do o číslo většího květináče. Přitlačíme a doplníme po obvodu zeminou, kterou zatlačíme do květináče, aby v něm nezůstal vzduch. Přesazenou kamélii pak stačí jen zalévat. Hnojit začneme rostlinu až 6 týdnů po přesazení. Použijeme klasické krystalické hnojivo.
Množení kamélií
Kamélie seženeme dnes v různých obchodech případně na výstavách rostlin. Přestože se v literatuře často uvádí, že se tyto rostliny množí řízky, začínající pěstitelé by se do řízkování kamélií rozhodně neměli pouštět. Řízek potřebuje specifický způsob odebrání, správnou půdu a také určité podmínky, které mu můžeme doma jen těžko zajistit. Řízky kamélií vyžadují odbornou péči a pobyt ve skleníku.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Liatris spicata neboli Šuškarda klasnatá – nenáročná květina kvetoucí celé léto
Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce
Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón
Balkon obsypaný muškáty
Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky
Článek byl zobrazen 32149 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Škumpa, jedovatá kráska podzimních zahrad
Možná jste si během podzimních procházek v některých zahradách všimli jednoho zajímavého stromu, jehož listy teď hrají doslova barevné divadlo. Jde o naprosto nenáročnou a velmi odolnou škumpu, která v babím létě díky barevným listům působí velmi dekorativně. Její krása je však něčím vykoupena, proto má nejen své přívržence, ale i odpůrce.

Podzimní úklid zahrady a terasy
Zbavit zahradu všudypřítomného listí a upadaných větví nemusí být zas až taková dřina. Stačí mít na to tu správnou výbavu. Dnes již existují sekačky co zároveň i vysávají, nebo třeba hrábě, které šetří záda. Díky nim a mnohým dalším mechanickým pomocníkům už nebude podzimní úklid vaší zahrady a dalších venkovních prostor tak náročný.

Katalytické lampy pro účinný boj s komáry
Pokud stále hledáte způsob, jak se účinně a přitom nenásilně zbavit obtížného hmyzu, zkuste vsadit na katalytické lampy, které opravdu pomáhají. Vy si budete moci vychutnat ničím nerušenou noc a ráno se probouzet bez svědivých štípanců na těle. Tyto nádherné doplňky v sobě spojují funkce klasické aromalampy, odpuzovače hmyzu a čističe vzduchu.

5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.
Zná to asi každý. Koupíte si zdravou rostlinu a po několika týdnech ejhle. Uschne nebo uhnije. Věřte, že ne vždy to je vaše chyba. Možná, že se vašemu bytu nedostává tolik světla, kolik jej vaše rostlinky vyžadují.

Pěstujeme půdopokryvné rostliny – ve stínu, na slunci nebo na skalce?
Na zahradě jsou prostě místa, kde se trávníku zkrátka nedaří a místo do zeleně se tak koukáme na nevyužitou hliněnou plochu. Zelený koberec však můžeme nahradit pomocí půdopokryvných rostlin, které plochu elegantně zakryjí. Kromě toho, že s nimi bude naše zahrada krásná, bude také téměř bezúdržbová.

Budování vlastního biotopu krok za krokem
Nechcete, aby vám bazén kazil vzhled vaší krásné zelené zahrady, ale bez letního ochlazení ve vodě se neobejdete? A co takhle biotop? S ním si doma vytvoříte oázu, která nejen krásně vypadá, ale také podporuje biodiverzitu.

Pískoviště pro děti můžete vytvořit kdekoliv
Dětské pískoviště představuje skvělou zábavu, kterou děti milují. Rodiče už pak o trochu méně, když zametají doma zbytky písku opadaného z dětských nožiček a vysypaného z bot. Pravdou ale zůstává, že pískoviště je rájem pro všechny děti a jejich zářící oči jsou toho důkazem.

Jarní péče o trávník - na co byste neměli zapomenout?
S koncem zimního období je nutné začít věnovat náležitou pozornost nejen rostlinám, stromům a keřům v zahradě, ale také samotnému trávníku. Ten vyžaduje před nadcházející sezónou vaši pozornost. Jak postupovat a jako péči mu dopřát?