Pěstujeme ženšen pětilistý
19.05.2013
Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum), někdy nazývaný také jiaogulan, znali již staří Číňané. Již po tisíce let je pro své jedinečné účinky používán v tradiční čínské medicíně. Je přírodním prostředkem zpomalujícím stárnutí a s jeho pomocí lze údajně dosáhnout dlouhověkosti.
O tom, že má opravdu příznivý vliv na lidské zdraví, svědčí fakt, že se v oblastech, kde se čaj z něj pravidelně popíjí, lidé často dožívají více jak 100 let. Kromě toho, že je účinným „lékem“ proti stárnutí, má rovněž příznivý vliv na srdce a dokáže v případě potřeby snížit, nebo naopak zvýšit krevní tlak. Dále umí snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi, působí blahodárně na nervový systém a je dobrou prevencí vzniku rakoviny.
Ženšen pětilistý pocházející z horských oblastí v jižní Číně je popínavou rostlinou z čeledi tykvovitých (Cucurbitacae). Je možné jej pěstovat jak venku, tak i v květináči coby pokojovou rostlinu. Je třeba nezaměňovat ženšen pětilistý se ženšenem pravým (Panax ginseng) – obsahuje sice látky zvané gypenosidy, které jsou v obou rostlinách velmi podobné, ale ženšen pravý se dá ve srovnání s ženšenem pětilistým jen velmi obtížně pěstovat. Proto se také ceny výrobků z ženšenu pravého pohybují někde jinde, jsou ve srovnání s ženšenem pětilistým bohužel velmi vysoké.
Vzhledem k tomu, že je jiaogulan popínavou rostlinou, je dobré ji do květináče umístit nějakou oporu, nebo je také vhodné pěstování v převislé formě v závěsném květináči. Než se rozhodneme zasadit semena do hlíny, měli bychom je na cca 24 hodin namáčet v odstáté vodě – budou pak mnohem rychleji klíčit. Při výsevu semen ženšenu pětilistého pak postupujeme obvyklým způsobem. Připravíme si výsevní substrát a do něj je zatlačíme do hloubky asi 0,5 centimetru. Nádobu s výsevem poté umístíme pod skleněný poklop, případně ji můžeme zakrýt igelitovým sáčkem. Zajistíme tak semenům potřebnou vlhkost.
Až budete vybírat vhodné stanoviště, zvolte pro jiaogulan klidně přímé slunce nebo polostín. Substrát je nejvhodnější humózní, ale dostatečně propustný – ideální je tedy písčitohlinitý. V létě hnojíme rostlinu co 14 dní zředěným organickým hnojivem. V průběhu vegetačního období bychom měli udržovat substrát neustále vlhký. Nedostatek, ale i nadbytek závlahy může rostlině způsobit poruchy v růstu. Ženšen pětilistý zaléváme odstátou vodou vždy do misky. Listy je možné sbírat celoročně.
Přezimovat by měla rostlina pěstovaná v interiéru na světlém místě, ideálně při pokojové teplotě, nebo i nižší (max. 10 stupňů). Nutná je omezená zálivka. Ženšen pětilistý je však mrazuvzdorná rostlina, která snáší velmi nízké teploty, vydrží dokonce i 15 stupňový mráz. Pokud máme rostlinu umístěnou venku, kde může dorůstat výšky až 2 metrů a vystavíme ji mrazům, musíme počítat s tím, že její nadzemní výhony uhynou. V takovém případě je dobré omezit zálivku a zeminu udržovat jen mírně vlhkou. Jakmile se ohlásí jaro, můžete si být jisti, že se růst zase obnoví – rostlina totiž přezimuje v kořenech.
Listy ženšenu pětilistého se dají použít na přípravu nejrůznějších zeleninových salátů, ale je možné z nich vařit i čaj, který má nasládlou chuť a příjemně voní.
Utrhneme si několik lístků, které přelijeme teplou (nikoliv vroucí) vodou. Čaj je možné připravovat také ze sušených lístků ženšenu pětilistého. Na jeden šálek potřebujeme asi 1 gram listů, což je asi kávová lžička. Listy poté necháme asi 3 minuty louhovat. Přestože doposud nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky rostliny na člověka a její užívání je dobře snášeno, doporučuje se denně vypít maximálně čtyři šálky.
Pěstovat ženšen pětilistý není nijak náročné, rostlina velmi snadno a téměř bez naší větší snahy dorůstá značných rozměrů. Jeho pěstování se rozhodně vyplatí už jen kvůli obrovskému množství pozitivních účinků na lidské zdraví. Ne nadarmo bývá ženšen pětilistý nazýván bylinou nesmrtelnosti.
- jpa -
Foto: Inmagine.com
Další články z rubriky Zahrada
Zázvorový čaj zažene chřipku i další neduhy
Pěstujeme gingko biloba
Reveň neboli rebarbora je zelenina nejen k jídlu
Článek byl zobrazen 45804 krát.
Diskuze k článku
Re: ženšen pětilistý
Tree | 12.05.2016 11:56:21
Krom mnoha moznych dalsich duvodu byva ten nejcastejsi duvod prelitin a nasledne zahnivani korenu. t
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Betonová dlažba tvoří součást vašeho domova
Rozhodnutí věnovat čas a úsilí oživení zahrady a chalupy je skvělým krokem k vytvoření krásného a funkčního prostoru pro relaxaci a odpočinek. Beton je skutečně vynikajícím materiálem pro exteriérové použití, který spojuje funkčnost s estetikou a trvanlivostí. Jeho přednosti jsou mnohostranné a zasluhují si vaši pozornost.

Jak nakupovat vánoční stromek
Vánoční stromek má u nás více než dvousetletou tradici a nechybí snad v žádné domácnosti. Také jejich předvánoční nabídka uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Vyberte si i vy stromek svých snů a podívejte se, jak se o něj postarat, aby vám vydržel co nejdéle.

Potřebujete novou konev nebo konvičku na zalévání? Nechte se inspirovat...
Konve a konvičky jsou nezbytnou pomůckou každého zahradníka i pěstitele pokojových rostlin. I na tomto běžném vybavení je však možné sledovat určité designové proměny. Mnohé konvičky jsou tak dnes k nerozeznání od interiérových dekorací. Při jejich nákupu je však třeba se zaměřit nejen na vzhled, ale především na funkčnost.

Jak podpořit zdravý růst a vitalitu rostlin? Pomocí extraktu z rašeliny
Jaro je za dveřmi, v květináčích doma raší první předpěstované sazeničky a za pár týdnů začne hlavní zahrádkářská sezóna. Pokud chcete, aby se rostlinám dařilo co nejlépe, byly vitální, odolné vůči škůdcům a chorobám a výnosy byly co nejvyšší, používejte vhodné přípravky s vysokým podílem huminových látek, např. extrakt ze slatinné rašeliny.

Zahradní houpání pro malé i velké
Ještě si vzpomínáte? Příjemný kývavý pohyb jsme si jako děti užívali na dětském hřišti téměř denně. Někdy stačil zavěšený kus provazu mezi stromy, jindy se houpání odehrávalo na obyčejné židli doma. Zkrátka, houpání je nám vlastní jako dýchat vzduch. A právě proto se houpačky staly vítaným nábytkem v interiéru a zpestřením zahradního posezení.

Pokojové rostliny III. – Spatifylum neboli Lopatkovec
Oblíbenou pokojovou rostlinou, zejména díky jejímu zajímavému vzhledu, je spatifylum neboli lopatkovec. Na první pohled vás upoutají zvláštní bílé květy na dlouhých stopkách vyrůstající z hustého porostu tmavě zelených špičatých listů.

Zahradní vinný sklep na míru
Pokud jste milovníkem vín, určitě Vás zaujme naše novinka, kterou je stavba zahradního vinného sklepa. Můžeme Vám postavit nadzemní vinný sklep, klasický vinný sklep nebo Vám sklep zasadíme do svahu. Díky speciálně upravenému stavebnímu materiálu udrží sklípek požadovanou teplotu a vlhkost jak v teplých letních dnech, tak i v zimním období.

Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Kaki (Diospyros Kaki) je ovoce původem z Asie, které asi znáte převážně z pultů supermarketů. Díky jeho otužilosti si tuto subtropickou rostlinu můžete vypěstovat i na vlastní zahradě. Dařit se jí bude hlavně v oblastech, kde se pěstuje vinná réva a broskve.