Pomocníci pro ruční odklízení sněhu
08.12.2013
„A zase sype“…i taková může být reakce mnoha lidí na každodenní sněhovou nadílku, která k české zimě prostě patří. Jen málo lidí má z neustále padajících vloček radost, pro většinu to totiž znamená nekonečné odhrnování, odhrabávání a zametání chodníku a přístupu k domu. Naštěstí existují pomocníci, jako jsou lopaty, hrabla, shrnovače a metly, které práci ulehčí.
Někdo může pojmout ranní odklízení sněhu jako osvěžující rozcvičku, pokud ovšem není tato činnost prováděna správně, může způsobit zdravotní potíže. Jak jste již určitě zjistili, opakované pohyby při odklízení sněhu namáhají svaly, proto není nic divného, že vás po této nepříjemné a vysilující činnosti bolí záda, nebo třeba ruce. Při výběru vhodného pomocníka pro ruční odklízení sněhu byste tak měli především hledět na jeho hmotnost. Zaměřte se na takové nářadí na sníh, které je lehké, ale zároveň je vyrobeno z dostatečně pevných materiálů, aby váhu sněhu udrželo. V současnosti je na trhu široká nabídla nejrůznějších lopat, shrnovačů a dalších výrobků, díky kterým lze odvádět profesionální práci a nestrhat se přitom.
Pro odklízení sněhu na velkých plochách jsou samozřejmě nejlepší motorizovaní pomocníci, jako jsou sněhové frézy, malotraktory, elektrické lopaty a další. Jestliže ale potřebujeme zbavit sněhové nadílky jen chodník před naším domem nebo prostor před garáží, úplně si vystačíme s ručním nářadím a vlastními silami.
Lopaty a hrabla
Takovým základním nástrojem, který nechybí snad u žádného domu je lopata. Na menší pozemky je naprosto dostačující. V dnešní době se už nemusíme namáhat s klasickou železnou lopatou, to bychom se udřeli. Existují lopaty s ergonomicky tvarovaným držadlem, které mají navíc násadu a pracovní část vyrobenou ze speciálního plastu se zpevněným okrajem, který pomáhá při prosekávání zmrzlého sněhu. Jsou tak lehké a zároveň velmi pevné. Mokrý sníh se na ně nelepí - nemusíte se proto ohýbat a odstraňovat jej. Jiné mohou mít zase pracovní část z tvrzeného hliníku a rukojeť ze dřeva (březového, bukového a dalších).
Lopaty a hrabla Fiskars
Někteří lidé místo obyčejných lopat používají různé typy shrnovačů, tzv. hrabel, které jsou oproti lopatám širší a usnadňují tak práci. Široká lopata umožňuje odklidit sníh z většiny cest jedním tahem. Shrnovače jsou vhodné pro úklid sněhové pokrývky do výšky cca 5 cm a nejsou určeny pro odhazování sněhu – slouží pouze k jeho hrnutí dopředu. V minulosti si takováto hrabla vyráběli lidé ze dřeva, plechu nebo jiných materiálů, ale v současnosti stačí zajít do obchodu a hrablo si koupit. Nejčastěji bývá z odolného plastu, ale spodní hranu má kovovou (hliníkovou), aby bylo možné hrablem odstraňovat i namrzlý a ztuhlý sníh. Plast odolává i extrémně nízkým teplotám. Jsou vybaveny dlouhou násadou a ergonomicky tvarovaným držadlem, které zajišťuje správný pracovní postoj při práci.
Dvouruční shrnovače Fiskars
Sněhová hrabla i lopaty mají výhodu především ve své údržbě, která je velmi snadná. Nenáročné je také skladování a přeprava těchto pomocníků v boji se sněhem. Některé modely jsou dokonce skládací, jejich držadlo dlouhé například 1400 mm tak lze sklopit až o polovinu, na pouhých 700 mm. K nejoblíbenějším značkám vyrábějícím nářadí na odklízení sněhu patří Fiskars, Gardena nebo Wolf-garten.
Zimní posyp
Jakmile váš chodník, parkovací plochu, schody či hřiště zbavíte sněhu, je dobré ho pro lepší schůdnost, sjízdnost a bezpečnost posypat nějakým zdrsňujícím materiálem. Může jít o písek, štěrk, piliny nebo kamennou drť. Takovýto posyp slouží ke zvýšení adheze mezi podrážkou boty chodce a povrchem cesty, nebo samozřejmě mezi pneumatikou a vozovkou. Skvěle tyto materiály využijete jak na uježděném sněhu, tak i na ledovce nebo námraze. Na chodnících ve městech se nejvíce používá sůl, která slouží ke snížení bodu tání vody - tedy k rozmrazení sněhu či ledu a také k prevenci usazování sněhu a zamrzání povrchu.
Nádoba na posyp a posypový vozík, Reo Amos
Posypový materiál můžeme mít uskladněn ve speciální nádobě na zimní posyp s různým objemem. K samotnému posypávání nejlépe využijeme posypový vozík se zásobníkem, rovněž o nejrůznějších objemech. Takovýto vozík je patřen většinou třemi regulovatelnými otvory, které jsou ovládány páčkou na rukojeti. Rám vozíku bývá vyráběn z lakované oceli, nádoba a rozmetací talíř pak z odolného plastu.
- jap -
Foto: archiv firem
Další články z rubriky Zahrada
Jak se v zimě postarat o ptáčky?
Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
I odklízení sněhu se sněžnou frézou může být zábava
Odborník radí: Připravte střechu a okapy na zimu!
Zahradní traktůrky pomůžou i při odklízení sněhu
Článek byl zobrazen 20477 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Úklid, údržba a čištění
Dokonalý úklid i v těžko přístupných místech s rotačním třásňovým mopem Vileda TURBO
Udržet čistou podlahu s minimem námahy a bez použití chemie není tak složité, jak by se možná zdálo. Rotační mop Vileda TURBO se díky svému unikátnímu tvaru dostane i do těžko přístupných rohů a koutů. Třásně z mikrovlákna přitom dokonale vyčistí podlahu a odstraní až 99% bakterií a virů.
Průmyslové vysavače se dají využít v garáži, na stavbě i v dílně
Základní charakteristikou průmyslových vysavačů je vyšší sací výkon, vyšší odolnost a robustnost. Jsou určeny pro průmysl a stavebnictví, ale lze je využívat také doma, v dílně v garáži nebo kolem domu. S jakými typy průmyslových vysavačů se můžete setkat?
Předvánoční úklid podle profesionálů aneb jak se efektivně a ekologicky zbavit starých věcí
Přestože se letošní podzim nevyznačuje příliš chladným a deštivým počasím, podzimní víkendy jsou podle odborníků ideální čas, kdy udělat doma pořádný úklid. Vše, co jste v létě nestihli nebo odložili, můžete teď dát do pořádku. Když si navíc přerovnáte skříně a spíže ještě na podzim, můžete si v klidu užít předvánoční pohody. Vyzkoušejte letos tipy profesionálů na efektivní generální úklid, díky němuž ušetříte nejen peníze, ale i životní prostředí.
Distripark.cz – specialista na nano impregnaci a další přípravky nejen pro domácnosti
E-shop, který je na trhu již třetím rokem, nabízí širokou škálu produktů do domácnosti, ale i pro profesionální úklid, stavebnictví, zemědělství, potravinářství apod. Portfolio nabízených produktů se neustále rozšiřuje a upravuje dle sezóny a aktuální poptávky. Velmi oblíbené jsou např. přípravky pro NANO impregnaci, hnojiva, prostředky proti škůdcům apod.
Průvodce povánočním úklidem
Svátky už jsou minulostí a před námi naopak povánoční úklid. Co se všemi vánočními ozdobami, stromečkem a zbylým cukrovím? Aby to nebyla jen nezbytná nutnost, ale taky trochu zábava – vymyslete systém odměny a zapojte do úklidu celou rodinu! Uvidíte, jak to zafunguje, a my vám poskytneme itinerář – jak na to.
Čištění koberců
Jedna z mnoha činností, která hospodyňky nemine při vánočním úklidu je vyčištění koberce. Přitom je dobré vědět, kdy voda prospěje a kterým vláknům neuškodí, protože špatný postup může koberec poškodit.
Parní čističe zničí bez chemie zažrané nečistoty i bakterie
Chcete mít doma dokonale čisto, zbavit se mastnoty, zašlé špíny, vodního kamene a bakterií? Pokud máte parní čistič, nemusíte běhat s hadrem a kupou čisticích prostředků, aby byl výsledek vašeho snažení trochu poznat. Jak vlastně parní čističe fungují a na co všechno se dají použít?
Začátek pylové sezony je tady aneb jak zatočit s pylem na oblečení či na podlaze
Jaro je tady, teploty šplhají nahoru a příroda se po dlouhé zimě opět začíná probouzet. Období dlouhých teplých dnů s sebou ale bohužel přináší i začátek pylové sezony, noční můru všech alergiků. A právě alergie na pyl patří k těm nejčastějším. Pokud si myslíte, že se jedná pouze o venkovní záležitost, jste na omylu. Kdo z vás začíná na jaře větrat pokaždé, když se za oknem udělá krásně? Pyl se tak celkem jednoduše dostane i dovnitř domu, kde nebude patřit mezi vítané hosty. Jak si s ním poradit?