Pomozte ptáčkům v zimě a naplňte jim krmítka
11.02.2011
Máte na zahradě krmítko nebo budku pro ptáčky? V zimních měsících může být právě vaše budka jediným místem, kde si mohou tito malí opeřenci zajistit potravu. Řada městských ptáků si již zvykla na život v blízkosti lidí a v době, kdy jsou silné mrazy, a vše je ukryto pod sněhem, si již nedokážou sehnat sami něco k snědku. Musíme jim tedy pomoci.
Přes rok si ptáci žijící ve městech, venku vždycky něco na zub najdou, v zimě to však pod závějemi sněhu bývá trochu problém. Kvůli mrazu, sněhu a nedostatku potravy jich ročně zemřou tisíce. Jejich útočištěm se tak stávají krmítka na zahrádkách, o které pečuje člověk. Pokud také nějaké krmítko či budku vlastníte, měli byste vědět, že krmení těchto zvířátek vyžaduje také jisté zkušenosti. Ptáčkům nemůžeme nasypat, co nás zrovna napadne, jinak by se jim mohlo stát osudným také špatně zvolené krmivo. Jak jim tedy pomoci přežít tuhou zimu a čeho se při krmení vyvarovat?
Umístění krmítka
Nejdůležitější je vybrat dobré a bezpečné místo pro umístění krmítka. Mělo by být připevněno dostatečně vysoko a daleko od kmene stromu, aby se k němu nedostala kočka. Pokud by se tak stalo, také by si jistě nacpala bříško – ovšem ne zrním. Vybrat byste měli také takové místo, na které byste dobře viděli třeba z okna. Díky tomu budete moci sledovat frekvenci návštěvnosti budky a dobře si prohlédnout jednotlivé strávníky. Sledování ptáčků vám jistě rozzáří jinak šedivé zimní dny. Na krmítko nebo budku by také nemělo příliš foukat, pršet ani sněžit, aby se zrní nerozfoukalo po okolí, nenavlhlo a neztratilo pod vrstvou sněhu. Důležité je také krmítko pořádně připevnit, aby ani při opravdových ptačích hodech se svými návštěvníky nespadlo.
S přikrmováním ptáčků se začíná po malých dávkách již v listopadu. Krmítko je dobré mít na zahradě již na podzim z toho důvodu, aby si na něj ptáci zvykli. S nástupem zimy se pak zvyšují krmné dávky a krmit můžete až do března. Samozřejmě záleží také na průběhu zimy v oblasti, kde žijete. Pokud je opravdu tuhá zima, přikrmujeme více a častěji. Rozhodně v zimních měsících nedávejte ke krmítkům nádobku s vodou! Mohlo by se stát, že by se v ní ptáček vykoupal a to by se mu stalo osudným. V mrazech by se nedokázal osušit a následně by umrznul.
Co mají ptáčci rádi?
Všechny ptáčky potěšíte, když jim naplníte krmítko nebo budku slunečnicovými semínky, pohankou, mákem, prosem, sezamovými, řepkovými nebo lněnými semínky. Sem tam jim můžete přilepšit také drcenými jádry lískových či vlašských ořechů, tvarohem, ovesnými vločkami nebo některými podzimními bobulemi, jako jsou šípky nebo jeřabiny. Vděční budou také za kousky ovoce a zeleniny, rádi mají například jablka nebo strouhanou mrkev.
Nejjednodušším způsobem, jak obstarat ptáčkům to správné krmivo, je navštívit zverimex nebo některý z hobbymarketů, jako je například OBI, kde seženete speciální směsi určené přímo do krmítek. Kromě zrní si zde můžete vybrat také řadu krmítek a budek různých provedení a materiálů. Pokud chcete do své zahrady nalákat strakapoudy a sýkorky, pořiďte jim lojový závěs. Dá se koupit v obchodě, ale můžete si jej jednoduše vyrobit i doma. Stačí zamíchat semínka do rozpuštěného loje. Hmota je krásně tvarovatelná a tak vytvoříte třeba kuličky, které následně zavěsíte do síťek, jež se běžně využívají při prodeji zeleniny a ovoce.
Čím jim škodíme?
Do krmítek pro ptáčky rozhodně nepatří staré, zkažené nebo plesnivé potraviny a zbytky od našeho stolu. Ptáčky nepotěšíte zbytky těstovin ani drobky z pečiva, vadí jim totiž droždí. Nekrmíme ani tyčinkami, čipsy a dalšími slanými či kořeněnými věcmi – jen malý kousek soli může ptáčka zabít. Určitě vynecháme také margaríny, salámy a žluklé tuky.
Krmítko udržujte v čistotě
Nestačí ptáčkům jen sypat dobroty, ale o krmítko bychom se měli také pravidelně starat a především jej udržovat v čistotě. Důležité je to proto, aby v něm nenašli zkaženou potravu, která by jim mohla ublížit. Díky pravidelné údržbě se zbavíme případných plísní a infekcí. V budce samozřejmě najdete také trus, který je třeba odstraňovat, aby se nesmísil s potravou.
Jaké krmítko pořídit?
Jak již bylo řečeno, hotovou budku nebo krmítko můžete koupit v některém z hobbymarketů, šikovní domácí kutilové si je mohou sami vyrobit, není to nic těžkého. Nebudete potřebovat žádné speciální nářadí, stačí stlouct dohromady pár desek a je hotovo. Abyste prodloužili životnost krmítka, použijte místo hřebíků vruty. Obyčejné hřebíky se totiž časem pohybem dřeva uvolní a začnou se vytahovat. Když už přece jen zvolíte hřebíky, vyberte takové, které mají nerezovou úpravu a nebudou rezivět.
Na stříšku dejte voděodolnou překližku, která vydrží po dlouhá léta. Krmítko ani budku není potřeba malovat křiklavými barvami, ptáčci si ji najdou i tak. Nejvhodnější je taková povrchová úprava, která zapadá a ladí s okolím – tedy v přírodních odstínech. Skvělým krmítkem je i zavěšený obrácený květináč nebo můžete zkusit vydlabat špalíček dřeva. Každý váš výrobek bude nejen krásným doplňkem zahrady, ale hlavně funkčním prvkem.
To, že naučíte ptáčky chodit na vaši zahradu, má své výhody. Po zbytek roku vám totiž vaši starost v zimě budou oplácet drobnými zahradními pracemi. Například sýkorky dokážou během hnízdění zlikvidovat opravdu neuvěřitelné množství hmyzu. Dokonce i semenožraví ptáci, jako jsou vrabci, dlaskové nebo zvonci, krmí svá mláďata hmyzem. Pokud nemáte vlastní zahradu a nemůžete tak dopřát ptáčkům luxus budky nebo krmítka, buďte si jistí, že budou vděční i za zobání nasypané na okenním parapetu. V tomto případě však musíte počítat s tím, že jej budete muset také často uklízet od trusu.
- jap -
Foto: www.amadina-gouldove.com, bobr.cz, ahrackyholesov.cz, Natura Opava
Článek byl zobrazen 18590 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Tipy pro svěží trávník i během parného léta
Suché letní měsíce nenabízí zrovna ideální podmínky pro růst svěžího a zelenajícího se trávníku. Prudké slunce způsobuje jeho žloutnutí a usychání, a pokud se o trávník dobře nestaráme, místo dokonalého pažitu nám zbudou jen oči pro pláč. Přitom k tomu, aby byl trávník i v letním období krásný, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.
Stevia sladká - sladidlo, po kterém se netlousne
Kdyby tak existoval cukr, po kterém se netloustne – to je asi přání mnoha lidí na celém světě. Žádný z nich ještě nejspíš neslyšel o stevii, jinak by věděli, že takový „cukr“ skutečně existuje. Stevia nebo také stévie sladká je rostlina, která je považována za moderního bojovníka proti obezitě. Jak je z názvu patrné, je sladká, ale přitom nemá žádné kalorie. Co víc si tedy přát?
CSB-CLEAN PROTECT - ochrana dlažby bez impregnace
Firma CS-BETON, přední výrobce betonových prvků v České republice, představila naprosto revoluční typ dlažby, který vyniká speciální ochranou CSB-CLEAN PROTECT. Díky nové technologii výroby není zapotřebí podlahu opatřovat žádnou impregnací ani lakem a přesto je dokonale odolná a její údržba více než snadná.
Maliny zvládne vypěstovat úplně každý
A opravdu, maliník je poměrně nenáročnou rostlinou, která se nezalekne ani vyšších nadmořských výšek. A co víc, dává nám opravdu lahodné, krásně červené plody, které se hodí nejen k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád, domácích sirupů nebo třeba chutného likéru, hojně se též využívá v léčitelství.
Nejběžnější choroby trávníku – jak jim předejít a jak se jich zbavit?
Zdravý trávník je svěže zelený, bez jakýchkoliv barevných odlišností. Trávník však může být napaden řadou škůdců, kteří dokáží oslabit jeho růst, nebo jej celý zlikvidovat. Víte, s jakými chorobami se může váš trávník potýkat a jaká je třeba provést opatření, abyste jejich výskytu zamezili?
Inspirace pro vaši zahradu z neobvyklých míst
Zahradničení je skvělá aktivita, která kombinuje dovednosti, znalosti a trpělivost. Některé dovednosti má člověk vrozené, jiné je potřeba získat a trénovat. Jako např. trpělivost a vytrvalost. Tyto dovednosti lze získat i na neobvyklých místech.
Jehličnany v nádobách
Existuje dostatek možností, jak pozvat přírodu do naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkoměsta.
Velkoplodé borůvky pomáhají proti stresu i rakovině
Máte rádi borůvky? Není divu, borůvky totiž patří mezi nejlahodnější a nejzdravější druhy ovoce. Nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou i prospěšné našemu zdraví. Chtěli byste si je vypěstovat sami, ale nevíte, jak na to? Pěstování borůvek není ve skutečnosti tak složité, jak by se mohlo zdát, stačí dodržovat určitá pravidla.