Postřik stromů – zimní nebo jarní?
09.03.2011
Zimní postřiky stromů mají své odpůrce i zastánce, každý zahrádkáře má na ně jiný názor. Všeobecně se však dá říct, že i když zimní postřiky někteří lidé ještě provádí, jsou dnes spíše minulostí. Od zimních postřiků se přechází spíše k postřikům předjarním a jarním, je však nutné vystihnout ten správný čas, aby byly dostatečně účinné.
Každoročně je nutné ošetřit ovocné stromky insekticidním postřikem proti přezimujícím škůdcům, jako jsou například svilušky, mšice, štítenky, píďalky nebo obaleči. Přípravky, které se používaly na ochranu stromů proti škůdcům v zimních měsících, se dnes již nevyrábějí a z toho důvodu se zahrádkáři věnují spíše postřikům jarním. Může vám připadat, že v tom není až takový rozdíl, odborníci však tvrdí opak. Nejvhodnější dobou pro tuto činnost je přechod mezi zimou a brzkým jarem. Pokud provedete postřik v pravou chvíli, můžete si být jistí, že jste přezimujícím škůdcům dali co proto.
Jestliže v předjaří ošetříte stromy speciálními olejovitými přípravky, zničíte tak přezimující stádia veškerých škůdců. Toto ošetření je spíše preventivní, zabraňující primárnímu napadení stromu škůdcem, který na něm přezimuje. Jelikož se však jedná o živočichy, kteří se v přírodě pohybují, nikdy si nemůžeme být jisti, že jsme se jich nadobro zbavili. Proto je třeba dělat i další zásahy.
V minulosti se postřik prováděl pomocí Arborolu či Nitrosanu, které byly označovány za totální herbicidy. Dnes je jejich použití zakázáno, protože jde o látky toxické a karcinogenní. V tomto předsezónním období je vhodné použít přípravky jako Oleoekol, Frutapon nebo Nissorun, které jsou ekologicky neškodné a velmi dobře se zhostí úkolu likvidace přezimujících stádií škůdců na větvích stromů.
Oleoekol - širokospektrální instekticid, vhodný na ovocné a okrasné dřeviny a vinnou révu. Chrání rostliny před přezimujícími škůdci.
Frutapon – vysoce rafinovaný parafínový olej určený k hubení přezimujících stadií známých škůdců ovocných a okrasných dřevin a vinné révy. Spolehlivě zahubí puklice, štítenky a přezimující vajíčka svilušek a některých dalších druhů škůdců. Vytváří totiž pro kyslík nepropustnou vrstvu, čímž škůdce udusí.
Nissorun – tento ochranný prášek se vyznačuje dlouhodobým účinkem na vajíčka, larvy a nymfy svilušek. Škůdce nehubí přímo, ale sterilizuje je, tzn., že tímto prostředkem zasažené svilušky kladou sterilní vajíčka, ze kterých se již nemůže líhnout další generace. Přípravek velmi rychle proniká skrze listy a hubí tak škůdce na horních i spodních stranách listů.
V době prvního postřiku v žádném případě nesmí mrznout, teplota musí vystoupat nad nulu. Typicky jarní postřiky se pak dají efektivně použít až při teplotách vyšších než 15 stupňů, tedy většinou v měsíci květnu. V tu dobu začínají ovocné stromy rašit, ale stále jsou málo olistěné. Možná se k vám také dostal ten rozšířený mýtus, že jarní postřik je vhodný pouze jako ochrana proti červivosti jablek, což není pravda. Červivění jablek způsobují pilatky a obaleče, které se dají zlikvidovat až ve chvíli, kdy jsou stromy odkvetlé, proto je přesné načasování postřiku rozhodující. Postřiky proti škůdcům je dobré provádět od stádia tzv. myšího ouška až po růžové poupě. Některé z přípravků je možné aplikovat pouze před rozkvetením. Následně už je na škůdce příliš pozdě.
- jap -
Foto: Argobio, Mountfield
Předchozí články
Praktické doplňky do předsíně
Sádrové a vápenosádrové omítky Cemix
Stavíme opěrné stěny a palisády
Hmyz, slimáci a jiní nepřátelé na zahradě
Zahradní postřikovače
Zahrada se probouzí ze zimního spánku
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 38698 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Zahradní meteostanice ocení nejen zahrádkáři
Ideálním pomocníkem každého zahrádkáře jsou zahradní meteostanice. Díky nim pěstiteli odpadá starost o to, zda by neměl zalít své kytičky nebo jestli zahrádce něco nechybí. Zahradní meteostanice totiž dokážou poměrně přesně předpovědět vývoj počasí. Navíc také měří teplotu vzduchu, tlak a další údaje pro lokalitu, v níž se nachází.
Jak si originálně a přehledně označit výsev v záhonech?
Také si nepamatujete, co je kde zaseto? Snadná pomoc, označte si výsevy jmenovkami a budete mít okamžitě přehled, co na záhonku vyroste. Papírové sáčky od vysetých semínek rychle podlehnou zkáze, proto se vyplatí mít jmenovky trvanlivé. Kupovat je nemusíte, vyrobte si je sami a máte po starosti.
Pěstujeme rostliny vhodné do stínu - plicník, kakost, hortenzii a další
Máte na zahradě stinný kout, kde vám nechce nic růst? Nevíte, co se záhonky na severní straně domu, kde sluníčko za celý den ani nezasvítí? Není třeba tyto plochy úplně zavrhovat, protože existují rostliny, které mají právě takováto místa rády. Stačí jen vědět, po které kytce sáhnout a budete se moci těšit z pěkné zahrádky.
Multifunkční zahrada – mějte vitamíny po celý rok
Ne vždy má pěstitel tolik místa, kolik by si představoval pro své pěstitelské experimenty. Malé pozemky současných novostaveb poskytují pouze minimum prostoru na realizaci podobných plánů. Když se však pěstované plodiny vhodně zkombinují, dokážete svými výpěstky zásobit rodinu téměř celoročně.
Dokonalý trávník a vhodné travní osivo
Mít nádherně zelený trávník, po kterém chodit je jako nést se po měkkém koberci je sen každého zahrádkáře i majitele domu či chalupy. Ovšem, jak toho docílit? Základem je dobře založit trávník a především vybrat takový druh osiva, který se hodí právě pro vaše potřeby.
Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku
Motýli jsou v zahradě velmi vítanými hosty a skutečnými létajícími skvosty. Neúnavně pracují jako pilní opylovači. Ze zoologického hlediska jsou příslušníky hmyzí říše a jsou zařazováni do podobných skupin jako mouchy nebo ovádi. Motýly můžeme do zahrady přilákat dřevinami a rostlinami kvetoucími po celé léto.
Miniaturní jehličnany
Možná vlastníme větší kus zahrady, ale láká nás mít něco neobvyklého nebo máme jen terasu nebo balkon, kde není místa nazbyt. Existuje celá řada pomalu rostoucích a zakrslých dřevin, které se hodí a vejdou téměř všude, do miniaturních zahrádek a nádob.
Palisády ze dřeva i betonu
Dát najevo ostatním, odkud až kam sahá můj majetek, je člověku dáno od již od pohanských dob. Kůly zaražené do země těsně vedle sebe byly vůbec prvním plotem na světě, který obyvatele příbytku chránil před nepřátelskými vpády. Od té doby se datuje vznik palisád jen s tím rozdílem, že se již nepoužívají k obraně, ale jako okrasný stavební prvek.