Nenechte květiny chřadnout
03.02.2009
V zimním období jsou pokojové rostliny vůči hmyzím škůdcům méně odolné. Pro zdravý růst a vývoj pokojových rostlin je třeba je nejen přihnojovat správnými hnojivy, ale samozřejmě nejúčinnější je včas zasáhnout proti škůdcům a chorobám.
Jedním z nejúpornějších škůdců vyskytujícím se na pokojových rostlinách je molice. Je to drobný bílý motýlek, který se zdržuje většinou na spodní straně listů. Nejsnáze tyto škůdce objevíme klepnutím do rostliny, kdy začnou v hojném počtu poletovat okolo. Molice saje z rostliny šťávy a tak jí oslabuje. Také má velmi dobré reprodukční schopnosti a v krátké době je schopna zamořit nám celý byt. Boj s tímto úporným škůdcem je dosti problematický a nelze jej řešit biologickými prostředky. Jeden z mála přípravků, který na molici funguje, je Mospilan. Ten má proti ostatním přípravkům jednu nespornou výhodu: jde o přípravek systemický, což znamená, že vlastně koluje v rostlině, takže pokud molice nebyla přímo zasažena postřikem, pozře účinnou látku při sání na rostlině. Postřik Mospilanem je třeba provádět mimo místnost a v případě potřeby jej opakovat za čtrnáct dnů.
Dalším nebezpečným škůdcem pokojových rostlin je třásněnka. Je to velmi drobný, sotva milimetrový hmyz způsobující na rostlinách v místě sání stříbřité skvrny, napadá i květy a je přenašečem nebezpečných viróz. Třásněnku můžeme zničit přípravky Talstar EC nebo Mesurolem 5OWP.
V posledních letech se začíná v našich bytech objevovat také drobná černá muška, která vyletuje ze substrátu. Jedná se o smutnici, kterou likvidujeme dvojím způsobem: mechanicky lepovými deskami, což jsou v uzavřené místnosti vhodnější aplikace než chemický postřik. Pokud vám chemie nevadí, na smutnici účinkuje přípravek Sumithion nebo Basudin EC, které se aplikují formou zálivky.
Na stoncích a listech pokojových rostlin se dále můžeme setkat i s drobnými štítky puklic a štítenek. Jedná se o drobný hmyz, ve stáří se kryjící voskovou vrstvičkou, která ztvrdne a utvoří tak jakýsi obranný štít. Puklice a štítenky opět škodí sáním na rostlinách. Ochrana proti nim je také poměrně složitá a vyžaduje opravdovou trpělivost. Z přípravků vyskytujících se na našem trhu lze použít Basudin 600 EC, Ultracid a Savel, případně Mospilan. V případě užití jakéhokoliv chemického přípravku proti nežádoucím škůdcům si vždy předem přečtěte příbalový leták či etiketu s návodem
Pravidelným omýváním a sprchováním pokojových rostlin lze zamezit přemnožení některých škůdců, které mají rádi teplo a sucho. Patří k nim mšice, svilušky a červci. Rostlinám však nemusí škodit jen hmyz, ale velmi často chybují sami pěstitelé. Například vytáhlé a slabé stonky s malými lístky se objevují většinou v zimním období. Příčinou je nedostatek světla a tepla. Jestliže ani po přesazení do nové zeminy rostlina stále neprospívá, chybí rostlině dostatek světla a vhodná vlhkost vzduchu. Nízká vlhkost vzduchu vede k opadávání květů, listů, poupat a zastavuje celý růst rostliny. Náprava je snadná - rostlině změníme stanoviště, dáme ji blíže ke světlu a vlhkost vzduchu zvýšíme pomocí odpařovače, miskami s vodou nebo obložením květináče mechem.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 14014 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Čerstvé bylinky jsou rozhodně více aromatické a příjemnější, než bylinky sušené. Ať už bylinky používáte k vaření, vaříte si bylinkové čaje, nebo z nich připravujete léčivé nálevy, nemusíte je shánět v obchodech a na tržištích. Bylinky jsou krásné, voňavé a navíc užitečné, tak proč si nepořídit rovnou bylinkovou zahrádku?
Rakytník – bohatý zdroj vitamínů na vlastní zahradě
Pravděpodobně znáte rakytník z lékáren jako potravinový doplněk nebo jako součást bylinných čajů. Pro vysoký obsah vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek je velmi oblíbený zejména v podzimním a zimním období. Rakytník si však můžete úspěšně vypěstovat i doma na zahradě. Jak na to?
Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.
Designové květináče na parapet, na stěnu i na terasu
Všimli jste si? Květináč už dávno není jen obyčejnou nádobou na pěstování květin. Jeho vzhled se výrazně změnil a povýšil na estetický doplněk interiéru a exteriéru.
Vysejte si na konci léta ozim pro bohatou jarní úrodu
Máme pro vás tip, jak si opatřit vitamínový poklad v podobě jarní zeleniny bez přepichování sazenic, a dokonce i bez skleníku nebo pařeniště. Jediný trik spočívá ve výsevu těch správných otužilých odrůd na konci léta, troše hnojení, probiotické zálivce a zimní peřince. Na jaře jako když najdete!
Nenechte květiny chřadnout
V zimním období jsou pokojové rostliny vůči hmyzím škůdcům méně odolné. Pro zdravý růst a vývoj pokojových rostlin je třeba je nejen přihnojovat správnými hnojivy, ale samozřejmě nejúčinnější je včas zasáhnout proti škůdcům a chorobám.
Jak se staví skalka
Na stavbu skalky se dají využít kromě přirozených svahů i umělé svahy navazující na zeď či plot, a dokonce i rovinatý terén se může vhodnými terénními úpravami přeměnit na pěkné alpinum. Skalka je zkrátka takový malý svět pro sebe, který lze mít téměř kdekoliv bez ohledu na půdní podmínky, neboť ty se dají vždy upravit.
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Růže patří mezi nejoblíbenější okrasné květiny, a to zejména pro krásu a barevnost svých květů a nádhernou vůni. Mezi růžemi najdeme odrůdy velkokvěté, trpasličí s drobnými kvítky, popínavé i půdopokryvné. Růže jsou vždy ozdobou zahrady, z jejich okvětních lístků si navíc můžete vyrobit 100 % BIO růžovou vodu pro domácí péči o pleť.