Psí výkaly v zahradě – jak se jich správně zbavit?
07.09.2023
Na otázku v úvodu máme jasnou odpověď. Kompostováním! I to má ale řadu zásad, které je třeba dodržet. Především pak v případě kompostování psích exkrementů, které rozhodně nespadají pod běžný materiál vhodný na každý kompost nebo snad do popelnice na bioodpad.
Popelnice a klasický kompost? Rozhodně ne.
Pokud totiž odpad po psech vhazujeme do popelnice, patří výhradně do té černé – v bioodpadu nemají co dělat. To ale nemusí zcela vyhovovat ani nám samotným, protože než dojde k vývozu takové popelnice, mohou exkrementy v ní obtěžovat nadměrným zápachem, a to i přes snahu otevírat ji co nejméně.
Kompostování je v tomto ohledu rozhodně přívětivější varianta. Než ale začneme každou hromádku umisťovat na hromadu kompostu na zahradě nebo do běžného kompostéru, měli bychom se zamyslet. Ani tam totiž psí exkrementy tak úplně nepatří.
Když je totiž do kompostu zahrabeme, nebudou sice obtěžovat zápachem, ale v případě, že kompost dále využíváme, mohou nám nadělat více škody než užitku. Především pokud kompost chceme pro pěstování zeleniny a ne pouze okrasných rostlin.
Není bobek jako bobek
Proč by psí exkrementy měly vadit v klasickém kompostu, když jinde vesele využíváme odpad od jiných zvířat? Vždyť takový králičí hnůj má řadu využití, slepičince jakbysmet, dokonce i odpad velkých hospodářských zvířat lze využít.
Toto je samozřejmě pravda, měli bychom si ale uvědomit, že exkrementy psů a dalších masožravých zvířat s sebou nesou řadu patogenů i riziko parazitů. Proto je kompostujeme odděleně a využíváme-li k tomu volně umístěný kompost v zahradě, rozhodně na něm nepěstujeme zeleninu, ale využijeme jej raději na úrodu, kterou nekonzumujeme.
Jak správně kompostovat psí exkrementy?
Nabízí se nám hned dva způsoby, jak kompostovat odpad po psech.
1. Využíváme-li ke kompostování volně umístěnou „hromadu“ materiálu ve skryté části zahrady, měli bychom se zaměřit především na to, aby exkrementy byly vždy řádně zahrabány, a to cca 20 cm pod povrch. Na takový kompost bychom i nadále měli umisťovat i „zelený“ materiál – zbytky rostlin, větvičky, piliny, trávu ze sekačky a další, abychom vyrovnali podíl materiálu a kompost tak fungoval správně. Pro efektivnější zkompostování exkrementů doporučujeme využívat přípravek Cita pes, který celkový proces urychlí.
2. Nejlepším způsobem, jak naložit s psími výkaly je samostatný kompostér. Za tímto účelem lze pořídit lehce umístitelný kompostér Doggie Dooley s nášlapným víkem, který v zahradě nezabere téměř žádné místo, nekazí estetický dojem, ani nenarušuje pohodu v okolí zápachem.
Do takového kompostéru patří výhradně exkrementy a není potřeba zásobovat jej jiným odpadem pro udržení rovnováhy. Umisťuje se do země a ve vyhloubené jámě je potřeba udržovat hladinu vody. Spíš než jako klasický kompost by se kompostér Doggie Dooley dal nazvat takovou malou psí jímkou, dáváme si tedy pozor při výběru umístění – žádný kompostér psích exkrementů nepatří do blízkosti vodního zdroje. Urychlení zkompostování zajistí opět Cita pes.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 5599 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.
Nový eshop IRRIGA – vše pro zavlažování, čerpací techniku, vodní program a zahradní osvětlení
Péče o zahradu vyžaduje čas, energii i odpovídající techniku a nářadí. Pokud vás práce na zahradě baví a rádi si většinu obstaráte svépomocí, není nic jednoduššího, než si nakoupit potřebné vybavení a pustit se do díla. A pokud si nejste jisti výběrem, profesionálové s téměř třicetiletými zkušenosti v oboru vám poradí.
Březen na zahradě – vhodná doba pro sázení i řez stromů
Třebaže občas poletují sněhové vločky a fouká studený vítr, je nejvyšší čas probudit zahradu ze zimního spánku. Březen je nejvhodnější na sázení, přesazování rostlin, ale i řez stromů či keřů.
Tipy na dětské zahradní stany
Děti milují úkryty a schovávačky. Ideální způsobem, jak rychlou a zábavnou formou vytvořit úkryt pro děti, jsou dětské stany na zahradu. Poradíme vám, jak venkovní stan vybrat, na o si dát pozor, jaké typy stanů existují a také jsme pro vás vybrali několik tipů na ty nejhezčí zahradní stany pro děti.
Maliny zvládne vypěstovat úplně každý
A opravdu, maliník je poměrně nenáročnou rostlinou, která se nezalekne ani vyšších nadmořských výšek. A co víc, dává nám opravdu lahodné, krásně červené plody, které se hodí nejen k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád, domácích sirupů nebo třeba chutného likéru, hojně se též využívá v léčitelství.
Grilovací sezóna je tady!
Léto je neodmyslitelně spjato s grilováním. Tato metoda přípravy jídla je velmi stará a stále oblíbená. Vůně grilovaného masa, linoucí se ze zahrádek, je pro mnoho lidí zkrátka neodolatelná. Základem úspěchu je výběr grilu a správná metoda grilování.
Zahradní postřikovače
Intenzivní zemědělství i prosté zahradničení není založeno na přírodních ekosystémech, využívá pěstování monokultur či umělých sestav více rostlinných druhů bez přirozené rovnováhy. Proto je nutné pole a zahrady neustále udržovat tak, aby odpovídaly našim představám.
Filtrace do zahradních jezírek aneb jak docílit čisté vody?
Udržet v zahradním jezírku čistou vodu dá někdy spoustu práce. Pokud však zvolíme tu správnou a kvalitní filtraci, udržíme nejen vodu čistou, ale nastolíme v jezírku celkovou biologickou rovnováhu. Právě nejrůznější filtry a filtrační systémy se stanou srdcem zahradního jezírka. Jejich výběr závisí na velikosti jezírka a na tom, k čemu chcete jezírko využívat.