Travní koberec
27.05.2008
Moderní metody pěstování si našly cestu až k zakládání trávníků. Divíte se, co může být na trávě tak složitého, když se jen zaseje a ona roste sama? Kdo to někdy zkusil, dobře ví, kolik dá práce, než travní semeno vzejde a pažit se zazelená. Jsou však i jiné způsoby jak přijít k trávníku – stačí rozvinout a položit travní koberec.
Důkladná příprava podkladu není přepych
Podle toho jestli budete provádět pokládku sami nebo si objednáte kompletní dodávku travního koberce od firmy, nevyhnete se základní úpravě plochy. Na pečlivé přípravě půdy totiž záleží kvalita travního koberce. Prvním předpokladem je pořádné vyčištění plochy od úlomků stavebního materiálu, zbytků malty i betonu, drátů, kamenů a plastových obalů. Nespoléhejte na zahrnutí stavebního odpadu do spodních vrstev půdy, ta pak sedá a vytváří nerovnoměrný povrch, což se na trávníkovém koberci brzy projeví. Objeví se holá, odumřelá místa, která je pak potřeba nahradit novou „záplatou“. Dalším nepřítelem trávníku je plevel. Odstraňuje se buď mechanicky, nebo na větší ploše lze použít vhodný herbicid. Jakmile se plevele zbavíme, půdu nakypříme a přidáme granulované dlouhodobě působící hnojivo, které se zapraví 3 až 5 cm hluboko. Teprve potom půdu urovnáme do konečné podoby. Pro lepší ujmutí trávníkového koberce se doporučuje povrch rovnoměrně pokrýt cca 2 až 3 cm vrstvou speciálního písčitého trávníkového substrátu. Připravený povrch je potřeba mírně přitlačit lehkým válcem, nebo deskou a dorovnat vzniklé nerovnosti.
Pokládka trávníku má svá pravidla
S pokládkou trávníku nespěchejte, počkejte jeden či dva dny než se terén „usadí“. Pásy se začínají pokládat souběžně s nejdelší stranou pozemku. Přikládají se těsně vedle sebe, aby nevznikla mezera. Konce jednotlivých pásů se skládají střídavě jako při stavbě cihlové zdi. Při pokládce na trávník nevstupujte a je-li to nezbytné, položte přes něj široké prkno. Nakonec položený koberec uválcujte šikmo na směr položených drnů. Okamžitě po položení trávník důkladně zalijte a zálivku po dobu dvou týdnů opakujte v menších dávkách jednou až třikrát podle počasí. Během této doby trávník prokoření a může se začít běžně používat.
- Trávníkové pásy musí být položeny nejpozději během jednoho dne. Pokud práci časově nestihnete, rozviňte koberce na stinném místě a zalijte je.
- Před pokládkou koberce půdu provlhčete a mírně ji prohrábněte, aby se drn lépe spojil s podložím
- Na svahu se pásy pokládají od úpatí k vrcholu, svisle nebo šikmo, nikdy ne vodorovně
- Posunu koberce na svazích nebo okrajích zabráníte zajištěním drnů dřevěnými kolíky
Velká sláva, drahá tráva?
Výhody trávníkových koberců jsou nesporné: odpadnou starosti s výběrem vhodné travní směsi, ušetříte téměř rok času, který byste strávili pěstováním, hnojením a zaléváním oseté plochy a stejně tak i ušetříte roční náklady na sečení. Elektřina nebo benzín do sekačky také nejsou zadarmo. Během dvou až tří týdnů je vám k dispozici svěže zelený hustý trávník. Jedinou nevýhodou zůstává snad jen cena, která je oproti klasicky setému trávníku téměř pětinásobná.
Při pokládce travního koberce svépomocí vás jeho cena vyjde dvakrát až třikrát levněji než necháte-li si koberec položit profesionální firmou. (Myslím tím cenu vlastního koberce). Například Agro CS nabízí metr čtvereční travního koberce za 121 korun, zatímco při zakázkové pokládce se cena pohybuje podle rozlohy. Nad 500 metrů čtverečních zaplatíte za travní koberec 195 až 220 korun/m2. Máte-li však zahrádku jako dlaň, profi pokládka se pěkně prodraží - do 10 metrů čtverečních cena za travní koberec stoupne až na 390 korun. V ceně pokládky je už zakalkulována práce, hnojivo a travní koberec, ale k tomu ještě připočítejte náklady na dopravu, dodání zeminy, substrátů, písku, škváry a odvoz a uložení odpadu. Je pravda, že budete-li si trávník dělat sami, můžete jej zakládat postupně po částech a pak se dá i větší plocha finančně lépe zvládnout. Na druhou stranu – připlatit si za pěkný trávník, který máte hned a bez starostí - nejsou vyhozené peníze.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Zahradní architektura Marciánová, Zahrady MK3
Články s podobnou tématikou
Co umějí zahradní roboti?
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Zakládáme trávník
Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Travička zelená, to je naše potěšení
Sekačka trávy, která vás nepotřebuje
Nákup zahradního traktoru
Sekačky trávy - jak vybrat tu nejvhodnější
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Článek byl zobrazen 13628 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).
Další články na téma Zahrada

Zahradní domky pojmou nářadí, zahradní techniku i jízdní kola
Zahradní domky a chatky jsou skvělou volbou pro všechny majitele rodinných domů a zahrad, kteří potřebují uskladnit nářadí a zahradní techniku, a přitom nemají dostatek místa v garáži nebo v technické místnosti. Stavba zahradního domku pak může být velmi jednoduchá – nevyžaduje stavební povolení a stavebnici zvládne sestavit i naprostý laik.

Kupujeme zahradní hadici a příslušenství
Zahrada by měla být ozdobou každého domu, proto je třeba jí dopřát dostatek vláhy, aby byly rostlinky a trávník krásně zelené a svěží. Ke správnému zavlažování je dobré mít po ruce pár užitečných nástrojů. Nejvýraznějším pomocníkem jsou zahradní hadice, které dnes můžete nakoupit se spoustou zajímavého příslušenství, jež nám ulehčí práci.

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním
Mnoho lidí si myslí, že bonsaj je určitý druh rostliny, ale není tomu tak. Jde pouze o specifický způsob pěstování rostlin – zjednodušeně řečeno o pěstování malých stromů v miskách. Přestože to vypadá složitě, není třeba se tohoto způsobu miniaturizace stromů bát. Jako začátečník můžete začít pěstovat například bonsaje fíkusů.

Užívejte si léta na zastřešené terase
Prázdniny sice skončily, ale léto stále láká k přesunu na terasu. Ta je pro mnohé oázou klidu, která může sloužit k odpočinku, grilování nebo popíjení ranní kávy na čerstvém vzduchu. Pokud chcete na terase trávit maximum volného, ale i pracovního času bez ohledu na počasí, doporučujeme ji vhodně zastřešit.

Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.

Jak se zbavit klíšťat na zahradě? Pomůžou nárazníkové plochy
Dříve jsme si mohli klíště přinést jen z lesa nebo louky, ale dnes se před těmito nebezpečnými tvory nemůžeme cítit v bezpečí ani na vlastní zahradě. Abychom eliminovali výskyt klíšťat na zahradě, musíme udělat několik základních opatření – pravidelně stříhat trávník, vytvořit „nárazníkové plochy“ a nezapomenout na chemický postřik.

Vlastní potok na zahradě
Mít vlastní potok na zahradě je rozhodně netradiční záležitost a nepoštěstí se to každému. Potok lze získat buď tak, že si koupíte pozemek, kterým potok již protéká nebo si vybudujete potok vlastní - umělý.

Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále je sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.