Travní koberec
27.05.2008
Moderní metody pěstování si našly cestu až k zakládání trávníků. Divíte se, co může být na trávě tak složitého, když se jen zaseje a ona roste sama? Kdo to někdy zkusil, dobře ví, kolik dá práce, než travní semeno vzejde a pažit se zazelená. Jsou však i jiné způsoby jak přijít k trávníku – stačí rozvinout a položit travní koberec.
Důkladná příprava podkladu není přepych
Podle toho jestli budete provádět pokládku sami nebo si objednáte kompletní dodávku travního koberce od firmy, nevyhnete se základní úpravě plochy. Na pečlivé přípravě půdy totiž záleží kvalita travního koberce. Prvním předpokladem je pořádné vyčištění plochy od úlomků stavebního materiálu, zbytků malty i betonu, drátů, kamenů a plastových obalů. Nespoléhejte na zahrnutí stavebního odpadu do spodních vrstev půdy, ta pak sedá a vytváří nerovnoměrný povrch, což se na trávníkovém koberci brzy projeví. Objeví se holá, odumřelá místa, která je pak potřeba nahradit novou „záplatou“. Dalším nepřítelem trávníku je plevel. Odstraňuje se buď mechanicky, nebo na větší ploše lze použít vhodný herbicid. Jakmile se plevele zbavíme, půdu nakypříme a přidáme granulované dlouhodobě působící hnojivo, které se zapraví 3 až 5 cm hluboko. Teprve potom půdu urovnáme do konečné podoby. Pro lepší ujmutí trávníkového koberce se doporučuje povrch rovnoměrně pokrýt cca 2 až 3 cm vrstvou speciálního písčitého trávníkového substrátu. Připravený povrch je potřeba mírně přitlačit lehkým válcem, nebo deskou a dorovnat vzniklé nerovnosti.
Pokládka trávníku má svá pravidla
S pokládkou trávníku nespěchejte, počkejte jeden či dva dny než se terén „usadí“. Pásy se začínají pokládat souběžně s nejdelší stranou pozemku. Přikládají se těsně vedle sebe, aby nevznikla mezera. Konce jednotlivých pásů se skládají střídavě jako při stavbě cihlové zdi. Při pokládce na trávník nevstupujte a je-li to nezbytné, položte přes něj široké prkno. Nakonec položený koberec uválcujte šikmo na směr položených drnů. Okamžitě po položení trávník důkladně zalijte a zálivku po dobu dvou týdnů opakujte v menších dávkách jednou až třikrát podle počasí. Během této doby trávník prokoření a může se začít běžně používat.
- Trávníkové pásy musí být položeny nejpozději během jednoho dne. Pokud práci časově nestihnete, rozviňte koberce na stinném místě a zalijte je.
- Před pokládkou koberce půdu provlhčete a mírně ji prohrábněte, aby se drn lépe spojil s podložím
- Na svahu se pásy pokládají od úpatí k vrcholu, svisle nebo šikmo, nikdy ne vodorovně
- Posunu koberce na svazích nebo okrajích zabráníte zajištěním drnů dřevěnými kolíky
Velká sláva, drahá tráva?
Výhody trávníkových koberců jsou nesporné: odpadnou starosti s výběrem vhodné travní směsi, ušetříte téměř rok času, který byste strávili pěstováním, hnojením a zaléváním oseté plochy a stejně tak i ušetříte roční náklady na sečení. Elektřina nebo benzín do sekačky také nejsou zadarmo. Během dvou až tří týdnů je vám k dispozici svěže zelený hustý trávník. Jedinou nevýhodou zůstává snad jen cena, která je oproti klasicky setému trávníku téměř pětinásobná.
Při pokládce travního koberce svépomocí vás jeho cena vyjde dvakrát až třikrát levněji než necháte-li si koberec položit profesionální firmou. (Myslím tím cenu vlastního koberce). Například Agro CS nabízí metr čtvereční travního koberce za 121 korun, zatímco při zakázkové pokládce se cena pohybuje podle rozlohy. Nad 500 metrů čtverečních zaplatíte za travní koberec 195 až 220 korun/m2. Máte-li však zahrádku jako dlaň, profi pokládka se pěkně prodraží - do 10 metrů čtverečních cena za travní koberec stoupne až na 390 korun. V ceně pokládky je už zakalkulována práce, hnojivo a travní koberec, ale k tomu ještě připočítejte náklady na dopravu, dodání zeminy, substrátů, písku, škváry a odvoz a uložení odpadu. Je pravda, že budete-li si trávník dělat sami, můžete jej zakládat postupně po částech a pak se dá i větší plocha finančně lépe zvládnout. Na druhou stranu – připlatit si za pěkný trávník, který máte hned a bez starostí - nejsou vyhozené peníze.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Zahradní architektura Marciánová, Zahrady MK3
Články s podobnou tématikou
Co umějí zahradní roboti?
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Zakládáme trávník
Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Travička zelená, to je naše potěšení
Sekačka trávy, která vás nepotřebuje
Nákup zahradního traktoru
Sekačky trávy - jak vybrat tu nejvhodnější
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Článek byl zobrazen 15384 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Ploty patří ke každé zahradě, s novou aplikací BEST VISIO VR si snadno vyberete ten pravý.
Ideálním řešením pro stavbu plotu jsou betonové prvky, které si poskládáte na míru. V nabídce je mnoho druhů, povrchových struktur i barev. S plotovými prvky od společnosti BEST sladíte moderní i rustikální zahradu. Nevěříte? Vytvořte si náhled v nové aplikaci a hned uvidíte, jaký plot se k vašemu domu nejlépe hodí.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Výroba sprchových boxů, masážních van a parních lázní – prodloužená záruka na 5 let
Kvalitní výroba relaxačního a rehabilitačního zařízení. Masážní vany, parní sprchové boxy a další, vše vyrábíme v mnoha provedeních s ohledem na přání zákazníka. Jsme česká firma ARTTEC s.r.o., která se již 25 let zabývá výrobou a prodejem sanitárního zařízení. Přijďte se podívat do naší vzorkovny.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Jak snížit platby za energie ? Izolovat střechu!
Jedním z největších zdrojů úniků tepla v objektech je střecha. Ztráty tvoří až 30%. Sofistikované řešení s více jak 30-ti letou zkušeností nabízejí systémy PUR IZOLACE®. V případě plochých střech je to navíc absolutní hydroizolace. Česká firma, české materiály.
Další články na téma Zahrada

Zahradní květiny IX. – Lilie
Lilie patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny zejména pro svou barevnost, rozmanitost a vůni. S kvetoucí cibulovinou, které je doposud známo více než 90 druhů, se na zahrádkách můžeme setkávat od poloviny června do poloviny července.

Jak vybrat na zahradu zavlažovací počítač?
Automatická závlaha se může jevit jako zbytečnost. Ale pokud chcete mít krásně zelený trávník a přitom netrávit celé léto se zahradní hadicí v ruce, je to téměř nutnost. Není však nutné hned pořizovat nákladný zavlažovací systém zabudovaný do země. Závlahu menší zahrady zvládne také hadice napojená na mobilní zavlažovač a počítač.

Pěstujeme datlovník – dočkáme se plodů i v našich podmínkách?
Určitě jste již měli možnost ochutnat datle - exotické ovoce, které se u nás ve větší míře pojídá zejména o Vánocích. Jsou skvělou náhražkou sladkostí a bohatým zdrojem energie. Obsahují spoustu vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných látek. Víte ovšem, jak a kde rostou? Jak vypadá datlovník a je možné se v našich podmínkách dočkat jeho plodů?

Pěstujeme stračku
Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.

Jak podpořit zdravý růst a vitalitu rostlin? Pomocí extraktu z rašeliny
Jaro je za dveřmi, v květináčích doma raší první předpěstované sazeničky a za pár týdnů začne hlavní zahrádkářská sezóna. Pokud chcete, aby se rostlinám dařilo co nejlépe, byly vitální, odolné vůči škůdcům a chorobám a výnosy byly co nejvyšší, používejte vhodné přípravky s vysokým podílem huminových látek, např. extrakt ze slatinné rašeliny.

Zateplení skleníku prodlouží pěstitelskou sezónu
Jestliže chceme prodloužit vegetační sezónu rostlinám ve skleníku, je třeba vymyslet vhodné zateplení, které to umožní. Možností zateplení se nabízí několik, která varianta bude nakonec vybrána, se odvíjí od toho, co ve skleníku máme, jaké jsou požadavky těchto rostlin a kolik jsme také schopni a ochotni do skleníku investovat.

Co nás čeká v březnu na zahradě?
Březen je měsícem roztávání posledních zbytků sněhu a rozkvětu prvních jarních květů. Proto je březen také měsícem počátku zahradních prací a jarního úklidu. Na zahrádkách je v tomto období potřeba věnovat pozornost záhonům trvalek, skalkám i ovocným stromům a keřům, které ošetřujeme postřiky proti škůdcům a chorobám. Pokud jsme se k tomu nedostali dříve, alespoň 14 dnů před setím nebo sázením dohnojíme záhony průmyslovými hnojivy.

Tlakové myčky pro úklid okolí domu i zahrady
Už váš nebaví čistit zablácené kolo, zahradní nábytek nebo venkovní dlažby klasickým způsobem pomocí rejžáku a kýblu s vodou? Na tyhle práce jsou nejlepší vysokotlaké čističe, neboli wapky, které nastavitelným paprskem vody očistí velké i menší plochy. Při nákupu těchto pomocníků je však třeba se zaměřit na několik faktorů.