Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok
10.03.2012
Toužíte-li po mechově hebkém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít, občas pokropit a pak jen sekat a sekat. Ona se totiž ani obyčejná tráva neobejde bez komplexní péče a je třeba se o ni starat téměř po celý rok.
Kvalita trávníku závisí na správné volbě osiva
Nákup travní směsi je dlouhodobá investice, protože jen správně založený a ošetřovaný trávník je krásný po řadu let, a to je také důvodem proč výběru travní směsi věnovat trochu času. Nejlepším řešením je nechat si poradit od odborníka. Ten, než doporučí optimální složení travní směsi, vám nejdříve položí zásadní otázku: K čemu bude trávník sloužit? K rekreaci u bazénu, jako plocha pro dětské míčové hry nebo chcete mít jen kousek zeleně před domem? Travní druhy se totiž od sebe liší vzrůstem, ale i nároky na vláhu a složení půdy a podle toho se ošetřují. Na trhu jsou travní směsi také již vhodně namíchané. K založení běžných rekreačních a zahradních trávníků je vhodná směs Unipo, Korzo nebo Zahrada, pro zastíněnou plochu kupte Směs do polostínu.
Přípravě pozemku věnujte mimořádnou pozornost
Před začátkem vlastních terénních úprav pozemku chemicky zlikvidujeme původní travní porost či vzrostlé vytrvalé plevele. Pro tento účel jsou vhodné totální herbicidy typu Roundup či Touch-down, které ničí nejen nadzemní zelené části rostlin, ale pronikají i do jejich podzemních rozmnožovacích orgánů. Přitom nezanechávají v půdě škodlivá rezidua ani neohrožují zdroje pitné vody.
Pozemek pak upravíme do požadovaného tvaru, průběžně odstraňujeme hrubé nečistoty (kořeny, kameny, stavební zbytky) a nezbytné je i soustavné utužování povrchu, aby později nevznikaly nerovnosti v trávníku, způsobené sesedáváním půdy. Poslední fází přípravy pozemku je úprava vrchní tzv. vegetační vrstvy. Můžeme ji získat buď úpravou stávající zeminy přidáním rašeliny, písku, případně kompostu, nebo navezením některého z hotových trávníkových substrátů.
Foto: Inmagine.com
Jak zasít?
Trávník můžeme zakládat během celé vegetační sezóny, pokud máme k dispozici umělou závlahu. Jinak volíme raději jarní výsev v dubnu až květnu, kdy bývá v půdě dostatečná zásoba vláhy, nebo v září, kdy začínají ranní rosy. Před výsevem pohnojíme pozemek některým z kombinovaných hnojiv, jimiž je trh dostatečně zásoben, v dávce 2-5 kg/100 m2. Hnojivo mělce vpravíme do země a povrch lehce utužíme válcem, abychom zamezili tvoření hlubokých stop při chůzi po pozemku.
Doporučený výsevek osiva se u většiny směsí pohybuje okolo 2,5 kg/100 m2. Množství určené pro celou plochu trávníku rozdělíme na dva či více dílů a každý z nich vysejeme ručně nebo secím strojkem po cele ploše pozemku a vždy hned mělce přehrábneme, aby se osivo smísilo s půdou do hloubky 1 cm. Po výsevu poslední části půdu lehce přiválíme a půdu zavlažujeme mírnými dávkami vody, aby neproschla.
Péče o trávník od jara do zimy
V lednu - Pokud to není nutné, na trávníkovou plochu nevstupujte, na trávníku pak zůstanou nepěkné stopy a vznikají holá místa. Pouze za suchého dne bez mrazu je vhodné železnými hráběmi či drátěným koštětem vyhrabat z trávníku mech.
V únoru - Když sejde sníh, přihnojte trávník drobným kompostem, s přídavkem průmyslového hnojiva, ovšem jen tehdy, pokud jste nehnojili již na podzim.
V březnu - Poté, co zmizí poslední sníh a povrch dostatečně oschne, vyčistěte trávník železnými hráběmi. Suchá tráva, mech a staré listí na trávník nepatří. Pokud se mech v trávníku vyskytuje, trávník provzdušníme vertikutátorem.
V dubnu - Nejpozději koncem měsíce trávník poprvé posečte. Holá místa v trávníku dosejte parkovou travní směsí nebo směsí Renova pro obnovení trávníku.
V květnu a červnu - Pravidelně jednou týdně trávník posečeme. Posečenou trávu kompostujeme nebo používáme na mulčování. Přítomnost mechu ukazuje na špatně odvodněnou půdu. Porostlá místa mechem provzdušňujeme a odumřelý mech vyhrabujeme. V případě prořídlého trávníku přisejeme ještě travní semeno.
Průběžně likvidujeme plevel a pravidelně trávník zavlažujeme
V červenci - Sečme jedenkrát za dva týdny. Zaléváme méně často, ale zato vydatněji, zejména u nově založených trávníků. Likvidujeme plevel.
V srpnu a září - Opět začneme sekat jednou za týden. Okraje trávníku upravíme rýčem. Ještě pravidelně sekáme, výška okrasného trávníku by měla být asi 2 cm, užitkového až 3 cm. Podle potřeby zaléváme a odstraňujeme plevel.
V říjnu - Před příchodem chladnějšího období trávník provzdušníme a přihnojíme hnojivem s vyšším obsahem fosforu. Koncem měsíce sekáme trávník naposledy, nakrátko posečeme a vyhrabeme spadané listí, aby pod ním trávník do jara nevyhnil. Odstraňujeme všechny nerovnosti, ať už boule nebo prohlubně, které potom znesnadňují sekání, nebo se v nich drží voda.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Pěstujeme okrasné trávy
Travní koberec
Co umějí zahradní roboti?
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Zakládáme trávník
Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Článek byl zobrazen 18878 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Jak vypadá japonská zahrada?
Pokud jste někdy navštívili skutečnou a nefalšovanou zahradu uzpůsobenou a vytvořenou přesně v japonském stylu, nejspíš ve vás už navždy zůstane to tiché kouzlo usmíření, klidu a pohody. Přesně to japonská zahrada dokáže – zbavit naše tělo stresu, zastavit nás na kratičký okamžik a vstřebat jedinečnou krásu přírody.

Betonové prvky v zahradní architektuře mají mnohostranné využití
Betonové prvky mají v zahradní architektuře své místo řadu let a nejedná se pouze o betonovou dlažbu. Beton lze v zahradě využít také jako nášlapy, palisády, obruby, květináče, kmeny a další dekorativní prvky. Prvky z betonu jsou přitom trvanlivé, bezúdržbové a svým vzhledem mohou imitovat řadu dalších materiálů.

Koupací jezírka - funkční a estetické prvky zahrad
Nemůžete se rozhodnout, zda si na zahradu pořídit bazén nebo raději koupací jezírko? Pokud chcete, aby měla vodní plocha všestrannější využití a kromě koupání plnila i funkci relaxační a okrasnou, rozhodněte se pro zahradní jezírko. Stane se funkčním i estetickým prvkem vaší zahrady, kde si užijete báječné koupání bez chlorované vody.

Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?

Příprava zahradního jezírka na zimu
Než pomíjivá krása něžných sněhových vloček zahalí zahradu jemným závojem, měli bychom se postarat o jezírko, aby příští rok ožilo v plné kráse. Jak jezírko zazimovat závisí na jeho typu, zda v něm pěstujeme rostliny či chováme rybky.

Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.

Tipy na vánoční dárky, které nezklamou
Vánoce se nezadržitelně blíží. Máte už všechny dárky pohromadě? Že ne? Nechte se inspirovat tímto článkem, ve kterém najdete doporučení na dárky pod stromeček, které mile překvapí, a navíc za ceny, které se jen tak neopakují.

Než si pořídíme bazén
Kdo z nás netouží po nádherném velkém bazénu s blankytně modrou vodou uprostřed vlastní zahrady? Než podlehneme snům a pustíme se do výstavby bazénu, je nutné vše důkladně zvážit.