Únor na zahradě
24.01.2010
Co nám letošní druhý měsíc přinese? Meteorologové předpovídají horší počasí než v lednu a můžeme prý očekávat i sněhovou nadílku. Protáhnout tělo na zdravém vzduchu nám jen prospěje a práce na zahradě se najde dost, i když se půda ještě neprobrala ze zimního spánku.
Ještě než začne tradiční jarní kolotoč s výsadbou a setím na venkovních záhonech můžeme v polovině měsíce začít přesazovat pokojové květiny. Rostlinu vyjmeme z květináče, vyklepeme zeminu z kořenů a uhnilé opatrně odstraníme. Na dno květináče nasypeme drenáž z drobných kamínků (nebo rozdrcených střepů ze starého květináče), zasypeme vrstvičkou nového substrátu a rostlinu zasadíme. Zeminu dosypeme okolo, lehce ji přitlačíme a mírně zalijeme. Květinu po přesazení nevystavujeme na plné slunce a chráníme ji před průvanem. Když to počasí dovolí, vysadíme ven drobné cibuloviny, které doma odkvetly. Ale jen v případě, kdy není mráz, jinak přemístíme odkvetlou rostlinu včetně květináče do chladna, kde ji ponecháme až do rozmrznutí půdy.
Fuchsie, keříkové kopretiny a jiné druhy balkónových rostlin, které přezimovaly ve tmě, seřízneme na polovinu výšky, přeneseme je na světlejší a teplejší místo a začneme je hojněji zalévat.
S pěstováním některých druhů zelenin nemusíme čekat až na jaro, kdy „oschne hrouda“. Do studeného pařeniště se vysévá raná mrkev, která tak využije zimní vláhu a rychle klíčí. Ve skleníku je nejvyšší čas na výsev celeru, špenátu a salátu k rychlení - a kdo má skleník vytápěný - i velkoplodých paprik. Při výsevu paprik se vyplatí nezapomenout na preventivní zálivku Previcurem proti padání. Bude-li přát počasí věnujeme se přípravě venkovních záhonů na časné výsevy zelenin. Na zrytou půdu navážíme rozložený zahradní kompost a tam, kde počítáme s časným výsevem půdu přikryjeme fólií, aby se dříve prohřála.
V ovocném sadě se v předjaří věnujeme peckovinám a drobnému ovoci. Když se pupeny broskvoní a nektarinek začínají nalévat provádíme postřik proti kadeřavosti, který můžeme několikrát opakovat až do doby květu. Vzrostlé, na podzim plodící maliny, seřezáváme těsně nad zemí, v létě plodící maliny se zastřihávají těsně nad horním vyvázáním a u nově vysazených se výhony zkrátí přibližně na 25 cm.
Zkontrolujeme stálezelené rostliny a méně odolné či nově vysazené jehličnany, které mohou být v průběhu zimy poškozeny intenzivním slunečním zářením. Vhodnou ochranou proti zimnímu slunci jsou speciální stínicí textilie nebo rákosové rohože. Pokud delší dobu nemrzne, neměli bychom opomenout zalévat. Jsou-li předpovězeny velké mrazy, zakryjeme choulostivější, časně kvetoucí keře, například magnólie a pěnišníky. Ve skalce přitlačíme půdu okolo všech rostlin, které jsou povytažené mrazem. Okolní povrch zasypeme vrstvou štěrku nebo úlomky kamene, což zlepší propustnost půdy a potlačí růst plevele.
V teplých chráněných zahradách se může začít s řezem vzrostlých růží. Keřové se pouze prosvětlují prořezem, kdy se odstraní asi třetina nejstaršího dřeva. U popínavých růží se řežou jen remontantní, tedy ty které kvetou opakovaně. Také u nich jen prosvětlíme zahoustlé keře. V únoru provádíme rovněž řez plaménků – Clematisů, které kvetou v létě a na podzim. Jestliže plaménky popínají vyšší konstrukce, zkrátíme jen část výhonů na padesát až sto centimetrů, jinak se rostliny zkracují na výšku kolem třiceti centimetrů.
Podle množství sněhu v zahradě vyhrabáváme trávník, ale zásadně po něm nešlapeme, když je zmrzlý, zasněžený nebo velmi mokrý.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Leden na zahradě
Prosinec na zahradě
Zimní zahrada
I stromy mají osobnost
Kouzlo osvětlené zahrady
Královny zahradních jezírek
Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
Začínáme s pěstováním ve skleníku II.
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Zahrada
Článek byl zobrazen 13839 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Podzim na zahrádce
Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.
Podzim je ideální čas k výsadbě trvalek
O kráse trvalek je zbytečné se zmiňovat. Bohatost druhů umožňuje dostatečný výběr pro jakékoliv stanoviště. Bereme-li ohled na požadavky rostlin, můžeme je vybírat podle velikosti, barvy, doby květu nebo tvaru listů. Pro jejich výsadbu je nejlepším obdobím právě podzim.
WPC terasy BambooGard – „lidové“ terasy
Německé produkty a výrobky se těší všeobecně vysoké spokojenosti majitelů. Značka made in Germany má stále vysokou hodnotu. Vždyť i s německým vozem volkswagen jezdí široká vrstva uživatelů a díky jeho oblibě je skutečně VW „lidovým“ vozem pro každého.
Živý plot z pestrobarevného proutí
Podzimní čas, někdy i trochu nevlídný, má i své hezké stránky. Aby vaše zahrada měla možnost převléknout se do barevných šatů podzimu, nutně potřebuje rostliny, které ji to umožní. Vedle listnáčů a tak trochu fádních jehličnanů je živý plot z dřevin s barevnou kůrou v každém ročním období jiný.
Pěstujeme kamélie japonské, královny východu
Kamélie japonská, někdy též nazývaná „sestra čaje“ či „růže východu“, je rostlinou z čeledi čajovníkovitých. Jak její název napovídá, pochází z Japonska a původně se vyskytovala také na území Číny. Kamélie má ve své domovině, stejně jako u nás růže, výsostní postavení. Je velmi ceněnou rostlinou a je považována za královnu východních květin.
Zahradní květiny IX. – Lilie
Lilie patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny zejména pro svou barevnost, rozmanitost a vůni. S kvetoucí cibulovinou, které je doposud známo více než 90 druhů, se na zahrádkách můžeme setkávat od poloviny června do poloviny července.
Budování vlastního biotopu krok za krokem
Nechcete, aby vám bazén kazil vzhled vaší krásné zelené zahrady, ale bez letního ochlazení ve vodě se neobejdete? A co takhle biotop? S ním si doma vytvoříte oázu, která nejen krásně vypadá, ale také podporuje biodiverzitu.
Jarní příprava zahrady. Do čeho se pustit nejdříve?
Zahrádka to je jedno velké téma. Poctiví zahradníci nám jen přitakají. Pro ty ostatní tu máme pár základních rad, jak se postarat o zahrádku v jarním období. Udělejte si seznam úkolů. Ještě je čas!