Vlastní potok na zahradě
26.04.2006
Mít vlastní potok na zahradě je rozhodně netradiční záležitost a nepoštěstí se to každému. Potok lze získat buď tak, že si koupíte pozemek, kterým potok již protéká nebo si vybudujete potok vlastní - umělý.
Přírodní potok vás sice nic nestojí, zato vás může potůček nepříjemně překvapit při jeho prvním rozvodnění. Vybudování umělého potoka není jednoduchou záležitostí a mělo by být úkolem spíše pro zahradního architekta než pro nadšeného domácího kutila.
Při úvahách o budování vodního díla je velmi důležitá otázka financí. Cenu ovlivňuje nejen délka potoka, ale také terénní úpravy a použité materiály. Zvažte tedy, kolik jste do výstavby ochotni investovat. Umělý potok vás může přijít na dvacet, ale také na dvě stě tisíc korun.
Umístění potoka
Zurčící vodní dílko nelze na zahradu umístit kamkoliv. Voda logicky nepoteče do kopce a příliš velký sklon vytvoří z potoka spíše vodopád. Aby voda v potoce příjemně protékala, potřebujete sklon alespoň 2 až 4 %. Potok začíná prameništěm a v nejnižším budě vtéká do libovolně velkého jezírka. Cyklus je pak uzavřen podzemním vedením, které zajišťuje dopravu vody zpět do prameniště. Umístění potoka pak nejlépe oceníte na místě, na které uvidíte například z terasy, chodníku apod. Schovávat tekoucí vodu na zastrčené a těžko přístupné místo jsou vyhozené peníze, protože potok je především nevšední zahradní dekorací.
Vodu zpět z jezírka do prameniště lze dostat jedině pomocí čerpadla. Čím větší je sklon pozemku, tím výkonnější čerpadlo budete potřebovat. Směrodatná je také délka potoka a množství vody, které bude potokem protékat. Běžný výkon čerpadla je 3 až 10 metrů krychlových za hodinu. Vhodné je opatřit čerpadlo také mechanickým či i biologickým filtrem.
Postup stavby
Trasu potoka je vhodné si nejprve vyznačit. Minimální šířka koryta by měla být 1 metr a hloubka alespoň 30 centimetrů. Dno potoka by mělo vytvářet přirozené prohlubně a hrany, přes které voda přetéká. Pozor ovšem na to, aby přepady nebyly výše nežli terén. Vytvarované lože potoka byste měli zbavit všech ostrých předmětů a nasypat do něj vrstvu jemného písku. Na písek přijde ochranná geotextilie a folie. Rozmístěním kamenů dotvoříte konečnou podobu potoka. Větší kameny vytvářejí vodě přirozené překážky, zbývající plochy vyplní valounky. S kameny si opravdu pohrajte, neboť právě ony dají tekoucí vodě neopakovatelný ráz. Možností je nespočet od plynulých přechodů až po kaskádovité přepady.
Hadice uložená pod zemí, kterou proudí voda zpět do prameniště, musí mít rovnoměrný spád, aby v ní ani po vypnutí čerpadla v zimě voda nezamrzla.
Při budování potoka nezapomeňte na vodní a bahenní rostliny, které z umělého vodního díla udělají přirozenou součást zahrady.
Foto: archiv firem Oase, Stema
Články s podobnou tématikou
Když je trávy a bláta příliš
Zimní zahrada
Kouzlo osvětlené zahrady
Královny zahradních jezírek
Zahradní jezírka
Článek byl zobrazen 30628 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Nafukovací zahradní hrady pro klouzání i hopsání
Hledáte něco, co by vaše děti na delší dobu zabavilo? Přestaňte přemýšlet nad tím, s čím by si mohly hrát, ale zaměřte se spíše na otázku „v čem“? Postavte jim na zahradě třeba nafukovací hrad a uvidíte, že o vašich ratolestech klidně celé odpoledne neuslyšíte. Dokonale se v něm vyřádí a vy budete mít více času pro sebe.
Grilovací sezóna je tady!
Léto je neodmyslitelně spjato s grilováním. Tato metoda přípravy jídla je velmi stará a stále oblíbená. Vůně grilovaného masa, linoucí se ze zahrádek, je pro mnoho lidí zkrátka neodolatelná. Základem úspěchu je výběr grilu a správná metoda grilování.
Hnojiva šetrná k přírodě
Aby nám rostliny na zahradě dobře prospívaly, potřebují k tomu nejen dostatečnou zálivku, slunce a vhodné stanoviště, ale také správný poměr živin, které čerpají z půdy.
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?
Pěstujeme listnaté stromy – 2. část
Do zahrady se může vejít jeden nebo i desítky stromů. Nabízíme vám několik nenáročných listnatých druhů, které si zaslouží vaši pozornost. Jsou odolné, rostou téměř všude a přitom zaujmou nevšedním vzhledem.
Benzinové sekačky s elektrickým startérem – startování bez námahy.
Sekání trávy benzinovou rotační sekačkou se může snadno stát nepříjemným díky komplikacím se startováním motoru sekačky. Zejména pro menší a slabší osoby je startování nepříjemné a komplikované. Výrobci sekaček naštěstí přicházejí každou sezóny s vylepšeními a novinkami, jako je např. elektrický startér u travních sekaček.
Prosinec na zahradě
V zimě se vyplatí občas zaběhnout na zahrádku a zkontrolovat, jestli nás nepoctila nezvaná návštěva. Zahrádka sice spí, ale kdo má zahradničení v krvi, má stále co na práci i když je třeba všechno pod sněhem nebo mrzne.
Jarní příprava zahrady. Do čeho se pustit nejdříve?
Zahrádka to je jedno velké téma. Poctiví zahradníci nám jen přitakají. Pro ty ostatní tu máme pár základních rad, jak se postarat o zahrádku v jarním období. Udělejte si seznam úkolů. Ještě je čas!