Zahradní květiny II. - Prvosenky
18.03.2012
Prvními posly jara nejen v lese a na louce, ale i na zahradě, je takzvaný petrklíč. Vedle nejznámějšího a asi nejrozšířenějšího druhu nazvaného Prvosenka jarní (Primula veris) existuje dalších pět stovek druhů prvosenkovitých…
…přičemž doma nebo na zahrádce či skalce je nejčastěji pěstována odrůda s názvem Prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis nebo Primula vulgaris).
Primula acaulis, Foto: Bouquet.ru
Prvosenka bezlodyžná je dlouholetá rostlina vysoká asi jen pět až deset centimetrů a je oblíbena zejména pro své velké květy, které jsou nejen v odstínech žluté barvy, ale existují i v barvě oranžové, růžové, červené, fialové nebo bílé. Některá zahradnictví prodávají přímo už namíchanou pestrou směs různobarevných rostlinek, které vznikly křížením různých odrůd prvosenkovitých.
Prvosenky, jejichž původ je v daleké Číně, můžeme pěstovat buď v bytě jako hrnkové rostliny, ale spíše se hodí na balkóny nebo na zahradu, neboť v teplém prostředí interiéru velmi rychle odkvétají. Někteří proto pěstují primule jeden rok doma a po odkvětu je přesadí na zahradu, kde vykvetou za rok na jaře a tam už zůstanou několik let.
Prvosenka neboli Primula, Foto: Forthenature.org
Pokud se rozhodneme pro pěstování v domácnosti, pak bychom měli květinkám dopřát teplotu do maximálně 15 stupňů Celsia. Pokud ji vysadíme na zahradu či na balkón, je důležité zasadit ji tam, kde na ni nebudou pokud možno pražit přímé sluneční paprsky. Ideální je tedy polostín s těžší, vlhkou půdou. Substrát by nikdy neměl vyschnout, zároveň však rostlině určitě nesvědčí přelití.
Prvosenky kvetou během března a dubna. Množit rostliny je možné buď dělením, řízky anebo je můžeme vysévat. Primule jsou léčivé, obsahují totiž saponiny, glykosidy, silice a vitamín C, které pomáhají při kašli, nespavosti a tlumí záněty. Nejčastěji se sbírají květy a oddenky prvosenek jarních a vyšších, které rostou spíše volně v přírodě. Kořen se z důvodu ochrany přírody již nesbírá.
Některé odrůdy primulí, zejména pak chlupy na listech, však obsahují primin, který je jedovatý a při styku s pokožkou může vyvolat alergickou reakci nebo dokonce způsobit puchýřky. Ze škůdců mohou rostlinu napadnout mšice nebo roztoči.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny I. - Narcis
Nová generace květináčů
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Kosatce, rostliny, které hrají všemi barvami
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Článek byl zobrazen 22141 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
EUROFACE interiéry - moderní i klasický nábytek na míru
Více než 20 let vyrábíme nábytek na míru – kuchyně, vestavěné skříně, nábytek do kanceláři i koupelen. Od grafického návrhu až po montáž. Prohlédněte si naši práci a inspirujte se!Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.SYSTRA - ŽALUZIE, ROLETY, MARKÝZY
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Vytvořte si krásnou a moderní koupelnu s vybavením značky ARTTEC
Kvalitní koupelnové a relaxační zařízení, nejen pro očistu těla, ale i mysli. již více jak 25 let se zabýváme výrobou a prodejem sanitárního zařízení. Vyrobíme na míru masážní vanu, sprchové dveře do niky i sprchový kout či parní box. Montujeme po celé ČR.
Další články na téma Zahrada

Zakládáme ovocnou zahradu - na co si dát pozor?
Právě jste se rozhodli, že chcete mít ovocný sad a nevíte jak si počínat, abyste neudělali hned na začátku fatální chybu? Odpovíme vám na několik zásadních otázek na co při zakládání zahrady nezapomenout, kolik stromů i jaké druhy vybrat.

Nejběžnější choroby trávníku – jak jim předejít?
Zdravý trávník je svěže zelený, bez jakýchkoliv barevných odlišností. Trávník však může být napaden řadou škůdců, kteří dokáží oslabit jeho růst, nebo jej celý zlikvidovat. Víte, s jakými chorobami se může váš trávník potýkat a jaká je třeba provést opatření, abyste jejich výskytu zamezili?

5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.
Zná to asi každý. Koupíte si zdravou rostlinu a po několika týdnech ejhle. Uschne nebo uhnije. Věřte, že ne vždy to je vaše chyba. Možná, že se vašemu bytu nedostává tolik světla, kolik jej vaše rostlinky vyžadují.

Pomožte přírodě a postavte si na balkoně nebo na zahradě čmelín
O užitečnosti včel ví snad každé malé dítě, ale o čmelácích v tomto směru mnoho nevíme, přitom jsou rovněž velmi důležití a pro mnohé rostliny nepostradatelní. Bohužel čmeláků kvůli neopatrným zásahům lidí do krajiny dramaticky ubývá. Můžeme jim však i pomoci - stačí jim na zahradě, nebo klidně i na balkonu vybudovat čmeláčí domeček – čmelín.

Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele
Plevel je úhlavním nepřítelem každého zahrádkáře a ať se snažíme sebevíc, nedá se proti němu úplně bránit. Abychom se plevele v našem trávníku zbavili, nepotřebujeme ve většině případů žádné chemické postřiky. Pohodlným řešením, které je navíc i šetrné k životnímu prostředí, je pořízení speciálního nářadí - vytrhávače plevele.

Rybíz na našich zahradách
Zahrada bez typických keřů obalených červenými, žlutými nebo černými kuličkami jako by ani nebyla. Rybíz na naše zahrady prostě a jednoduše patří a je tomu tak už po celých dlouhých téměř pět století.

Zahradní chodníky a cesty jsou základem funkční zahrady
Příjezdové cesty, chodníky kolem domu, stání pro auta nebo zahradní chodníky jsou plochy, které je potřeba vybudovat kvalitně, funkčně a zároveň esteticky. Příjezdové cesty musí snést zatížení auty, zahradní chodníky by zase neměly klouzat. A vše by mělo ladit s domem i jeho okolím.

Jaro na zahradě - začněte co nejdříve a zahrada vás odmění bohatou úrodou
Podle pranostik se říká: březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Teploty v jarních měsících mohou být sice jako na houpačce a padat stále ještě k nule, zahrádkářům by však žádné rčení nemělo stát v cestě. Už nyní je třeba pomyslná kamna nechat daleko za sebou a pustit se do zahrady, která volá po pozornosti.