Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
14.11.2022
První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?
Nejen zvířata se připravují na zimu a zimní spánek, také rostliny potřebují důkladnou péči předtím, než se ztratí pod sněhovou pokrývkou.
Rostliny v květináčích
Některé květiny a stromky, které máme zasazeny v květináčích, je nejlepší přemístit na zimu dovnitř domu nebo do zimních zahrad. Bohužel ne všechny se nám do interiéru vejdou, proto je můžeme buď zasadit do země, nebo jsme nuceni je nechat po celý rok venku na zahradě, na terase či balkoně v květináči. Aby nám rostliny, které zůstaly v květináčích, nepromrzly, je třeba jim zajistit dostatečnou ochranu proti promrznutí, ke kterému jsou dost náchylné.
Nejdříve je nutné se ujistit, zda jsou rostliny zasazeny v mrazuvzdorných nádobách, pokud ne, je třeba je ještě přesadit. Mohlo by se totiž stát, že by květináče a truhlíky vlivem zmrzlé vody popraskaly. Také je důležité rostliny zazimovat dříve, než teploty klesnou pod bod mrazu. Dále je třeba je přikrýt ochrannou látkou, předtím, než tak učiníme, musíme z listů důkladně odstranit vlhkost. Pokud bychom to neudělali, hrozilo by, že by k látce přimrzly.
Koruny stromů a keřů
Pokud chceme před zimou ochránit koruny stromů a keřů, přetáhneme přes ně jutový pytel nebo vak z netkané textilie. Ještě předtím však musíme zkontrolovat mladé výhony a svázat je lýkem. Jutový pytel poté zajistíme jutovou páskou nebo motouzem. Pokud zazimováváme nádobové rostliny, je postup stejný jako u stromů a keřů, které jsou zasazeny v zemi. Pokud je máme v květináčích, musíme izolovat také květináč bublinkovou fólií, jutovým pytlem, nebo slaměnou rohoží. Květináč je dobré také podložit například kokosovou podložkou.
Záhony
Než přijde opravdová zima, musíme zrýt na zahradě veškeré záhony. Půdu po zrytí necháme otočenou a neuhrabanou, protože voda tak lépe pronikne do půdy a bude dostatečně provětraná, což usnadní rozkládání organické hmoty. Musíme také odstranit ze země veškeré cibuloviny nesnášející mráz, nařízkovat muškáty a sestříhat keře růží. Na záhony, kde jsou mrazuvzdorné trvalky, položíme chvojí, víceleté rostliny a bylinky ostříháme. Tak je báječně připravíme na jaro, kdy budou lépe rašit a zároveň se vyhneme houbovým chorobám a plísním.
Trávník
Užitkový trávník není nutné před příchodem zimy nijak zvlášť řešit, ale ten okrasný už potřebuje jistou péči. Naposledy jej proto posekáme na cca 4-5cm, čímž jej zbavíme uhynulých částí, díky čemuž bude lépe přečkávat tuhý mráz. Na podzim také použijeme vertikutátor, kterým trávník provzdušníme a pročistíme od všeho nežádoucího. Obnoví se tak přívod vody, vzduchu a živin až ke kořenovému systému. Pokud jste na trávníku objevili holá místa, dosejte je travním semenem a pohnojte speciální podzimní směsí obsahující minerální látky a podporující přezimování. Významným prvkem v tomto hnojivu je draslík, který posiluje pletiva rostlin a ty jsou pak odolnější vůči drsným zimním podmínkám. Použít je možné také přípravky s vyšším obsahem fosforu, které jsou zase vhodné pro posílení kořenů trávníku.
- jpa -
Foto: Hornbach
Další články z rubriky Zahrada
Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Chryzantémy jsou královny podzimních záhonů
Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
Článek byl zobrazen 30331 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Správný výběr odrůdy a pěstování jahod
Není nic lepšího, než si moci pochutnávat na ovoci z vlastní zahrádky, které se s tím kupovaným nedá srovnávat. To platí i v případě jahod. Nejenže krásně voní, ale jsou také sladší, větší, červenější a obsahují spoustu vitamínů. Jahod však existuje velké množství druhů, jaké tedy zvolit, abychom se mohli těšit z bohaté úrody?
Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.
Houpací sítě pro zábavu i relaxaci
Pokud chcete, aby váš odpočinek dostal trochu jiný rozměr, pořiďte si houpací síť. Jakmile si do ní lehnete, dokonale se uvolníte a zapomenete na všední starosti. Je skvělým nástrojem pro odreagování po náročném dni. Myslíte si, že se houpací síť hodí jen na zahradu? Kdepak, bez obav ji můžete zavěsit u vás doma v obýváku a uvidíte, s jakým nadšením ji rodina přijme.
Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Čerstvé bylinky jsou rozhodně více aromatické a příjemnější, než bylinky sušené. Ať už bylinky používáte k vaření, vaříte si bylinkové čaje, nebo z nich připravujete léčivé nálevy, nemusíte je shánět v obchodech a na tržištích. Bylinky jsou krásné, voňavé a navíc užitečné, tak proč si nepořídit rovnou bylinkovou zahrádku?
Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla
Při pokládce betonové dlažby je třeba dodržovat normy ČSN 73 6131 o stavbě vozovek – Kryty z dlažeb a dílců. Před zahájením samotných prací je třeba se zaměřit na správné provedení podkladových vrstev. Jde o jednu z nejdůležitějších fází výstavby celé zpevněné plochy, protože ani nejkvalitnější zámková dlažba nedokáže zmírnit nedostatky v podloží.
Jarní květinky hlásí, že jaro už přichází
Příroda se probouzí a jaro klepe na dveře, protože jarní květiny pomalu sondují, zda by se už dalo kvést. Sedmikrásky, čemeřice i modrý petrklíč na zahrádkách začínají nesměle vykukovat jako na začátku jara. Zkušení pěstitelé a zahrádkáři už vědí své, ale co nadšení začátečníci? Co se dá v jarním období vysadit, případně jak jarní květiny zkombinovat?
Pěstování jahod snadno a rychle
Jahody – červené, lákavě voňavé plody, které se po dlouhých zimních měsících dostávají jako úplně první ovoce na náš stůl. Jsou plné vitamínů, především pak vitamínu C nebo vitamínů skupiny B, obsahují spoustu minerálních látek i stopových prvků, které mají dohromady blahodárný vliv na naše zdraví. V neposlední řadě také skvěle chutnají.
Leden na zahradě
Lidové pořekadlo tvrdí, že když je leden studený, bude duben zelený. Na to si ale ještě počkáme. Nejdřív necháme zahrádku odpočinout, ale přesto se z její krásy můžeme těšit i v zimě. Ojíněné větévky keřů a sněhobílý poprašek mají svůj půvab.