Zahradní květiny IX. – Lilie
01.08.2010
Lilie patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny zejména pro svou barevnost, rozmanitost a vůni. S kvetoucí cibulovinou, které je doposud známo více než 90 druhů, se na zahrádkách můžeme setkávat od poloviny června do poloviny července.
Výsadbu cibulek je lépe provádět na podzim. Cibulky pěkně zakoření a květenství je následující rok o to silnější a bohatší. Pokud čekáme s výsadbou až do jara, doba květu se posouvá a květenství jsou mnohem řidší.
Lilie se sázejí na místa, která nikdy zcela nevyschnou, do hloubky zhruba 10 až 15 centimetrů. Podle nároků na živiny rozdělujeme lilie na vápnomilné a kyselomilné druhy, které snášejí i neutrální půdu. Lilie má ráda dobře osvětlené stanoviště, avšak bez přímých slunečních paprsků.
Běžné ošetřování lilií je podobné jako u většiny cibulovin. Zálivka by měla být přiměřená, hojná zejména v období růstu. Stonky občas potřebují oporu, aby se nezlomily pod tíhou bohatých květů. Na zimu je lépe zasypat cibulky vrstvou kompostu, který dodá cibulkách potřebné živiny.
Lilie vyniknou v záhonu spolu s ostatními květinami, stejně jako solitéry v nádobách na terase nebo v zimní zahradě. Barvy květů lilií jsou rozmanité – můžeme se setkat s bílou, odstíny žluté, oranžové nebo červené. Zajímavě tak doplňují například modře a fialově kvetoucí rostliny. Lilie se také výborně hodí k řezu, ovšem pozor na velmi aromatickou vůni, která může v uzavřeném prostoru někomu působit bolesti hlavy až nevolnost.
Množení lilií provádíme dělením trsů nebo šupinami, které se oddělují od větších cibulí. Škůdců se u lilií nemusíme příliš obávat protože se objevují velmi vzácně.
Milovníci těchto rostlin nebo naopak ti, kteří s pěstováním začínají, mohou během roku navštívit nespočet zahradnických výstav, které se pravidelně konají v různých koutech republiky. Za všechny jmenujme alespoň litoměřickou Zahradu Čech nebo olomouckou Floru. Zde je možné se přesvědčit na vlastní oči, že když se to s liliemi umí, je to pastva nejen pro oči, ale také pro srdce a duši zahradníka.
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny VIII. – Kopretiny
Zahradní květiny VII. – Gladioly neboli mečíky
Zahradní květiny VI. – Netřesk
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradnictví a zahradnické potřeby
Článek byl zobrazen 17336 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouSYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.
Další články na téma Zahrada
Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.
Chcete si užít bazén? Dopřejte mu správnou terasu
Je velký rozdíl poskakovat kolem bazénu po oprýskaných prknech plných třísek, anebo si užívat pohodlí a bezpečí atraktivní terasy z dřevěného kompozitu a každý rok se kochat tím, jak krásně jste trefili její barevný odstín.
Pěstujeme vinnou révu
Kde se víno pije, tam se dobře žije a kde se víno pěstuje, tam to musí platit dvojnásobně. Lidé, kteří se kolem vinné révy totiž pohybují, starají se o ni, a přitom všem bojují s přírodou o každou kuličku, v sobě mají jistou vyrovnanost a pořádnou dávku pokory.
Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku
Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?
Zahradní houpání pro malé i velké
Ještě si vzpomínáte? Příjemný kývavý pohyb jsme si jako děti užívali na dětském hřišti téměř denně. Někdy stačil zavěšený kus provazu mezi stromy, jindy se houpání odehrávalo na obyčejné židli doma. Zkrátka, houpání je nám vlastní jako dýchat vzduch. A právě proto se houpačky staly vítaným nábytkem v interiéru a zpestřením zahradního posezení.
Turkestánský brest - nejrychleji rostoucí živý plot
Pokud hledáte rychle rostoucí dřevinu vhodnou pro živý plot, pak je Turkestánský brest neboli Sibiřský jilm ideální volbou. Daří se mu dobře i v našich klimatických podmínkách, je odolný a nenáročný na pěstování.
Zahrada na střeše
Rozšíření střešních a terasových zahrad jde ruku v ruce se současnou architekturou ekologického a příjemného bydlení. Zeleň na střeše snižuje teplotu vzduchu, prašnost a hlučnost prostředí. Zemina a vegetační pokryv chrání střešní konstrukci před vlivem slunečního záření a před destrukčními následky výkyvů teplot, které jsou zpravidla na nechráněných střešních konstrukcí značné.
Zavařování může být také kulinářský zážitek
Pamatujete si ještě na obrovský prádelní hrnec naplněný hlavně v létě a na podzim zavařovacími sklenicemi? Zavařování jako jeden ze způsobů konzervace potravin vzniklo v hlavě a následně v kuchyni francouzského kuchaře a cukráře Nicollase Aperta někdy na sklonku 18. století.