Zahradní květiny VII. – Gladioly neboli mečíky
06.06.2006
Jednou z nejčastěji pěstovaných hlíznatých květin jsou gladioly neboli mečíky. Vysoké štíhlé rostliny, které patří do skupiny kosatcovitých, vynikají zejména bohatými květy různých barev od bílé přes žlutou až po oranžovou a červenou.
Gladioly vysazujeme převážně v dubnu nebo v květnu. Doporučuje se sázet hlízy postupně po týdnu nebo 14 dnech, aby nevykvetly všechny naráz, ale postupně, a my si tak mohli ozdobit vázu každý týden nově vykvetlou rostlinou.
Jelikož se jedná o velmi oblíbené zahradní květiny určené k řezu do vázy i k aranžování, bylo jich už vyšlechtěno přes několik tisíc druhů. Mečíky se nejčastěji dělí na tři hlavní skupiny - velkokvěté, trpasličí a motýlokvěté. Některé druhy se dorůstají výšky až jeden a půl metru, jiné měří okolo půlmetru.
Jak už bylo řečeno, výsadba hlíz je ideální především na jaře na přelomu dubna a května, a to v rozestupech zhruba dvacet centimetrů. Větší hlízy, které by měly vyrašit za dva až tři týdny po výsadbě, zasadíme asi deset centimetrů pod zem. V této fázi je vhodné mečíky více zalévat, ovšem s rozvahou, neboť příliš vlhká půda jim nesvědčí. Zálivku omezíme poté, co vyrostou, a znova ji zvýšíme až během horkého léta.
V okamžiku, kdy se na rostlinách začne objevovat barva prvních květů, můžeme rostlinu řezat. Při pravidelné výměně vody ve váze by nám postupně měla vykvést všechna poupata. Vždy je vhodné rostlině na záhonu nechat co nejvíce listů, aby si vytvořila nové hlízy na další rok.
Na přelomu září a října gladioly sklidíme, neboť hlízy nejsou mrazuvzdorné. Mělo by k tomu dojít v okamžiku, kdy začnou žloutnout listy, a tedy předtím, než se do hlíz stáhnou škůdci a zárodky chorob. Hlízy s uštípnutou lodyhou uchováme nejprve dva týdny v pokojové teplotě a poté je skladujeme přes celou zimu až do další jarní výsadby v chladnějším prostředí o teplotě zhruba 10 stupňů Celsia.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Budujeme skalku
Zahradní květiny VI. – Netřesk
Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Článek byl zobrazen 17778 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Mezi první posly jara na mnoha zahrádkách a skalkách patří bledule jarní (Leucojum vernum). Drobné, v průměru 20 centimetrů vysoké okrasné rostliny, které se pyšní nápadným bílým květem ve tvaru zvonu se žlutými tečkami na konci každého okvětního lístku, jsou vytrvalými, chráněnými a prudce jedovatými bylinami.
Klematisy neboli plaménky - záplava zářivých květů na zahradě i na balkoně
Málokoho napadne, že jedny z nejúžasnějších pnoucích rostlin, klematisy, lze pěstovat také v nádobách na balkonech a terasách. Stačí přitom dostatečně velká nádoba a zamezení přílišnému vysychání zeminy. Poradíme vám, jaký kultivar si vybrat a jak klematisy pěstovat.
Duben na zahradě ve znamení výsadby a péče o trávník
Duben je pro každého zahrádkáře a pěstitele po dlouhé zimě konečně měsíc, kdy se může naplno věnovat své zahradě. Zvláště, pokud je příznivé počasí. V dubnu se příroda začíná naplno probouzet a na zahradě přichází čas výsadby, hnojení a péče o trávník.
Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.
Pokojové rostliny XXV. – Syngónium
Z tropických pralesů Jižní a Střední Ameriky pochází exotická popínavá liána jménem Syngónium. Jedná se jedovatou rostlinu, která může podráždit kůži a sliznici, proto se nedoporučuje pořizovat si ji do domácnosti, v níž žijí děti nebo zvířata.
Rostliny vhodné na stinná místa
Myslíte si, že na své zahradě nemáte zrovna ideální podmínky pro pěstování rostlin? Nejen slunná místa mohou oplývat množstvím zeleně, ale také místa pod stromy nebo záhony u domu mohou vypadat stejně hezky. Stačí jen zvolit ty správné a dostatečně odolné rostliny, pro které nejsou tyto nepříznivé podmínky, jako je sucho a stín, žádnou překážkou.
Bougainvillea – vzpomínka na Středomoří na vaší zahradě
Každý, kdo někdy navštívil některou ze zemí jižní Evropy, nebo se vydal ještě dále, do oblasti tropů, jistě na svých cestách obdivoval rostlinu, která svými nádherně zbarvenými květy navozuje ryze odpočinkovou náladu. Bougainvillea je okrasná rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla pojmenována po francouzském admirálu Louisi de Bougainville.
Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále jen sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.