Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
12.04.2006
Mezi první posly jara na mnoha zahrádkách a skalkách patří bledule jarní (Leucojum vernum). Drobné, v průměru 20 centimetrů vysoké okrasné rostliny, které se pyšní nápadným bílým květem ve tvaru zvonu se žlutými tečkami na konci každého okvětního lístku, jsou vytrvalými, chráněnými a prudce jedovatými bylinami.
Bledule kdysi hodně rostly také ve volné přírodě, v posledních desítkách let ovšem kvůli melioračním zásahům a necitlivému obhospodařovávání luk postupně vymizely a staly se zejména okrasou soukromých zahrad. V přírodě tedy bledule neboli koukoříky, jak jim říkaly naše babičky, najdeme jen ojediněle na velice vlhkých stráních, nivních loukách nebo v lužních lesích, kde je dostatek výživné a vytrvalé mokré půdy a polostín, který těmto rostlinám vyhovuje nejvíce.
Svůj domov mají bledule ve střední Evropě, najdeme je však i v Itálii, Francii, Irsku nebo Anglii, a to až do výšky 1600 metrů nad mořem. U nás je rostlina chráněna podle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, patří stejně jako podobná sněženka, s níž si lidé bleduli často pletou, mezi ohrožené druhy.
Vzhledem k tomu, že se jedná o vytrvalé rostliny, nemusíme se o ně příliš starat. Všechny zásobní látky si bylina uchovává v podzemní cibuli, která v půdě vydrží mnoho let a navíc je velmi odolná vůči mnoha povětrnostním vlivům, včetně nadměrného přemokření půdy. Dceřinými cibulkami se vedle využití semen bledule také množí.
Zejména cibule, ale i zbytek rostliny je prudce jedovatý. Bledule obsahuje zejména jedovatý alkaloid leucojin, a v menším množství i lykorin, isotazatin a galathamin. Tyto látky mohou při požití způsobit zažívací obtíže, hlavně zvracení a průjem, nadměrné slinění a slabost organismu. Při manipulaci s bylinami se proto doporučuje umýt si pořádně ruce nebo používat ochranné rukavice.
Příbuznou rostlinou bleduli jarní, která kvete od února do dubna, je bledule letní (Leucojum aestivum) kvetoucí o něco později - v dubnu a květnu. Tato rostlina dorůstá do mnohem větší výšky, až přes půl metru, a má menší květy, kterých je tři až sedm na jednom stvolu. Stejně jako bledule jarní je i její letní "verze" chráněná.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny III. – Tulipány
Zahradní květiny II. - Prvosenky
Zahradní květiny I. - Narcis
Článek byl zobrazen 12626 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Klematisy neboli plaménky - záplava zářivých květů na zahradě i na balkoně
Málokoho napadne, že jedny z nejúžasnějších pnoucích rostlin, klematisy, lze pěstovat také v nádobách na balkonech a terasách. Stačí přitom dostatečně velká nádoba a zamezení přílišnému vysychání zeminy. Poradíme vám, jaký kultivar si vybrat a jak klematisy pěstovat.

Dovezli jste si z dovolené kaktus? Jak o něj pečovat?
Dovolená se letos vydařila, a tak bychom si chtěli kousek exotické přírody, kterou jsme objevovali při toulkách po cizích krajích, vytvořit také doma. Věděli jste, že kaktusy jsou považovány za energetické rostliny a mají pozitivní vliv na klima v místnosti? Nebo že některé kaktusy, například Aloe Vera, jsou jedlé a mají blahodárné účinky na lidské zdraví? Neváhejte a začnete pěstovat kaktusy také ve Vašem obýváku.

Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
Jednou z nejčastějších kvetoucích rostlin, které můžeme spatřit na balkónech, terasách a zahradách, jsou muškáty neboli pelargonie. Tato nijak zvlášť náročná květina, jejíž květy existují hned v několika barvách, kvete celé léto.

Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!
Živý plot nemusí oddělovat pouze naši zahradu od přilehlé komunikace nebo zahrady sousedovy. Může vytvářet také útulná zákoutí v zahradě samotné. Ideální rostlinou pro stříhaný stále zelený neopadavý plot je zerav neboli túje.

Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu
Zeolit je minerál vulkanického původu, jehož naleziště najdeme také v Čechách a na Slovensku. Využití nachází v medicíně, při výrobě kosmetiky, ve stavebnictví, zemědělství, na zahradě při péči o rostliny nebo při filtraci bazénů a jezírek. Na jeho použití a přínos právě na zahradě a domácnosti se podíváme v následujícím článku. Zeolit je prodáván pro různé účely a k tomu přizpůsoben velikostí balení a frakce.

Průmyslová hnojiva na našich zahradách
Hnojiva - směsi látek, díky nimž obohacujeme půdu o potřebné živiny a přispíváme tak k podpoření růstu rostlin. Ovlivňují však také biologické procesy v půdě a přírodě vůbec, zvláště ta průmyslová a proto bychom k nim také tak měli přistupovat.

Umělá zelená stěna oživí interiér i exteriér, navíc bez zalévání a údržby
Zelené stěny z umělých rostlin jsou vítaným oživeným interiérů rodinných domů, kanceláří nebo veřejných budov a hotelů. Oproti živým rostlinám jsou zcela nenáročné na péči a nabízejí mnohem širší možnosti na poli kreativity. Jak vytvořit zelenou stěnu, která oživí celý prostor a jaké rostliny do ní použít?

Maliny zvládne vypěstovat úplně každý
A opravdu, maliník je poměrně nenáročnou rostlinou, která se nezalekne ani vyšších nadmořských výšek. A co víc, dává nám opravdu lahodné, krásně červené plody, které se hodí nejen k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád, domácích sirupů nebo třeba chutného likéru, hojně se též využívá v léčitelství.