Atrium – kousek přírody v útrobách domu
06.07.2012
Atrium je jedním z nejstarších architektonických prvků. Bylo součástí domů ctihodných občanů již v antickém Řecku a Římě. Architektura se sice neustále vyvíjí, ale některé prvky se neustále navrací v trochu změněné podobě. A právě tak je tomu i u atrií, které se znovu stávají součástí moderních domů a dodávají jim jedinečný charakter.
V dávných dobách byly domy z bezpečnostních důvodů z vnější strany uzavírány plnými stěnami bez oken. Uprostřed domu se pak nacházel dlážděný dvůr tvaru čtverce či obdélníku vybavený zapuštěnou nádrží na dešťovou vodu. Tento dvůr se nazýval atrium a většinou byl obklopen zastřešeným sloupovým ochozem. Z tohoto ústředního prostoru se pak vcházelo do jednotlivých obytných místností a tudy se také do domu dostávalo světlo.
Atrium jako odkaz minulosti
Atrium tak bylo jakýmsi centrem veškerého dění, sloužilo k rozvoji společenského života a právě v něm pán domu přijímal své hosty. Bylo také místem odpočinku, proto v něm nechyběly sochy, dekorativní rostliny, malby na stěnách a další výzdoba. Bazének umístěný uprostřed osvěžoval klima i lidi, kteří se v atriu právě nacházeli. Střecha byla směrem do atria nakloněná a sváděla do nádrže dešťovou vodu. Další možností bylo svádět vodu do cisterny po vnějším obvodu domu.
Ve století devatenáctém se poprvé začaly objevovat dvory, které byly shora kryté zasklenou stříškou. V téměř nezměněné podobě se atria dochovala dodnes, jsou oblíbeným prvkem moderní architektury. Jejich hlavní funkcí je prosvětlení nebo provětrání prostoru. Tyto otevřené nebo zasklené vnitřní dvory někdy mohou přesahovat přes více podlaží – v takovém případě je nazýváme dvoranou. Nejčastěji se s nimi setkáte v kancelářských budovách, školách, nemocnicích, hotelích a dalších veřejných budovách.
Foto: www.redesign.co.il
Význam atria
Prostor uvnitř domu, který je do nebe otevřený, dodnes neztratil nic ze svého půvabu. Atriové domy se dnes staví převážně na malých pozemcích, v jednopodlažní řadové nebo skupinové zástavbě. Nejvhodnější je mít atrium v takových místech, kde okolí nějak narušuje pohodu bydlení. Pokud tedy máte dům v hlučném a prašném prostředí, například v blízkosti rušné komunikace, obchodního centra nebo výrobního provozu, bude pro vás atrium nenahraditelným prvkem. Uplatní se však také v místě s nehezkým výhledem nebo na pozemku, který je vystaven větru. Atrium samozřejmě využijete také u solitérního domu, pokud chcete získat ještě více soukromí nebo mít bezprostřední kontakt s přírodou.
Myslete i na funkčnost
V atriu si sice můžete užívat pohodlí a relaxovat v souladu s přírodou, musíte však myslet také na jisté funkční detaily. Je třeba vyřešit odvádění dešťové vody, způsob, jakým se bude zalévat a ošetřovat zeleň, sekat tráva nebo odklízet sníh. Pokud máte atrium propojeno se zahradou, není s ním příliš starostí, ale když je umístěno uvnitř domu, může být jeho obsluha komplikovanější. Každý projekt atria by tak měl obsahovat i taková praktická řešení, aby byl přístup do atria vždy pohodlný. Jinak by se vám mohlo stát, že byste museli například se sekačkou na trávu projít obývákem, abyste ji mohli uklidit do kumbálu u vstupních dveří.
Jaké atrium zvolit?
Atrium může mít dispozici ve tvaru písmene L nebo U. Získáte tak chráněný vnitřní prostor, jakýsi mikrosvět, oázu klidu, soukromí a intimity. Atrium bude sloužit jako vnější obytný prostor, který navazuje na společenskou část domu, nejčastěji obývák, ale někdy i na ložnici. Pokud atrium vybavíte francouzskými okny nebo prosklenými posuvnými plochami, rozšíříte tím interiér vašeho domu a rozšíříte jej ven. Méně exponované části domu, jako je garáž, kuchyň či vstupní část pak směřují do ulice.
Foto: Hotel Selský Dvůr
Atrium může mít tři řešení – může být shora zasklené, umístěné mezi řadovými domy nebo být umístěno doprostřed dispozice domu. Jako nejpohodlnější se z hlediska užívání jeví atrium shora zasklené. Nejlepší je řešit jej jako klimatizovanou zimní zahradu. Výstavba takového atria i jeho údržba je samozřejmě spojena s vyššími náklady nejen na pořízení, ale i na provoz domácnosti.
Velký význam má orientace
U atria je velmi důležitá jeho orientace ke světovým stranám, nejlepší je, pokud je směrováno na jih, jihovýchod nebo jihozápad. Pokud byste atrium orientovali směrem na sever, bylo by po většinu dne zastíněné a tak by jeho funkce ztratila smysl. Navíc by docházelo ke zbytečným tepelným ztrátám. Pokud máte dům, jehož část má dvě podlaží, raději si předem pečlivě prověřte oslunění a zastínění pozemku.
- jap -
Titulní foto: University of Michigan Health System
Související články
Rodinný dům s důmyslným atriem a neobvyklou fasádou
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Ateliery Spektrum - ze stoleté továrny světově oceňované bydlení
Bytový areál Atrium Slezská v Ostravě
Článek byl zobrazen 23780 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Stříhání živých plotů
Aby byl živý plot chloubou vaší zahrady, je třeba mu věnovat dostatečný čas a péči. Základem je pravidelné zastřihávání a tvarování plotu tak, aby nepřerostl a tudíž nezabíral více místa než je nutné. Odměnou za vaši práci vám bude krásná zeleň, která bude poskytovat přirozenou ochranu před zvídavými pohledy kolemjdoucích a sousedů.
Psí výkaly v zahradě – jak se jich správně zbavit?
Na otázku v úvodu máme jasnou odpověď. Kompostováním! I to má ale řadu zásad, které je třeba dodržet. Především pak v případě kompostování psích exkrementů, které rozhodně nespadají pod běžný materiál vhodný na každý kompost nebo snad do popelnice na bioodpad.
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Pokud často používáte při vaření různé druhy bylinek, pak je zkuste pěstovat přímo doma v květináči. Čerstvé bylinky jsou totiž mnohem lepší než ty sušené z obchodu - lépe voní i chutnají a obsahují mnohem více léčivých látek a vitamínů.
Meloun z vlastní zahrádky
Chutná zelenina, která nás v parných letních dnech příjemně osvěží, je u nás oblíbená celé dlouhé roky a vlastně již po celá staletí.
Živý plot z pestrobarevného proutí
Podzimní čas, někdy i trochu nevlídný, má i své hezké stránky. Aby vaše zahrada měla možnost převléknout se do barevných šatů podzimu, nutně potřebuje rostliny, které ji to umožní. Vedle listnáčů a tak trochu fádních jehličnanů je živý plot z dřevin s barevnou kůrou v každém ročním období jiný.
Stevia sladká - sladidlo, po kterém se netlousne
Kdyby tak existoval cukr, po kterém se netloustne – to je asi přání mnoha lidí na celém světě. Žádný z nich ještě nejspíš neslyšel o stevii, jinak by věděli, že takový „cukr“ skutečně existuje. Stevia nebo také stévie sladká je rostlina, která je považována za moderního bojovníka proti obezitě. Jak je z názvu patrné, je sladká, ale přitom nemá žádné kalorie. Co víc si tedy přát?
Tipy pro svěží trávník i během parného léta
Suché letní měsíce nenabízí zrovna ideální podmínky pro růst svěžího a zelenajícího se trávníku. Prudké slunce způsobuje jeho žloutnutí a usychání, a pokud se o trávník dobře nestaráme, místo dokonalého pažitu nám zbudou jen oči pro pláč. Přitom k tomu, aby byl trávník i v letním období krásný, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.
Exotické ovoce zvané Cherimoya
Ke koupi neznámého exotického ovoce se většinou příliš nemáme. Nejenže stojí poměrně dost peněz, ale vlastně ani nevíme, jak chutná a co z něj máme jíst. Pokud ale narazíte na ovoce zvané cherimoya, rozhodně po něm sáhněte. Nejenže skvěle chutná, není ani drahé a snadno si z jeho pecek můžeme vypěstovat i rostlinku.