Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
05.08.2016
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.
Mulčování je agrotechnická metoda spočívající v obsypání nebo pokrytí okolí rostliny materiálem, kterým pak nejsou schopny prorůst nežádoucí rostliny (plevele), a která rostliny také ochrání před nepříznivými vlivy počasí v podobě slunečního záření popřípadě eroze způsobené větrem nebo deštěm.
Barevné mulčovací kůry, foto: Agro CS
Mulčovací materiál
Pod pojmem mulčovací materiál si většina z nás představí mulčovací kůru, která je ovšem vhodná jen pro některé rostliny. Protože většinou pochází z kůry jehličnatých stromů, tak rostliny překyseluje, což se jiným než kyselomilným rostlinám, kterým je například rododendron, nebude líbit. Mulčovací materiál můžeme obecně rozdělit do dvou druhů: organický a anorganický. Mezi organický patří sláma, štěpka, piliny či čerstvě posečená tráva. Anorganický je pak štěrk nebo kačírek. Nespornou výhodou všech zmíněných materiálů je jednak skutečnost, že jejich aplikace je vhodná pro většinu rostlin, ale i to, že v kombinaci s rostlinami dobře vypadají. Mulčování má ovšem i svá rizika. V především organických materiálech si libují škůdci jako například při vlhkém počasí slimáci. Na druhé straně v mulči žije hodně jejich přirozených nepřátel v podobě různých brouků a obojživelníků, kteří si na malých slimácích a jejich vajíčkách rádi pochutnávají.
Mulčování stromků listím (foto: zahradni-hnojiva.cz) a klasické mulčování kůrou jehličnanů
Mulčování trvalek
Na podzim mulčování nejvíce využijeme při výsadbě trvalek, kterým se velmi daří pod mulčovací štěpkou, která je na rozdíl od zmíněné kůry jehličnatých stromů vyrobena z kůry stromů listnatých a pro nově vysazené trvalky je tak vhodnější. Příprava záhonu na mulčování trvalek v první řadě spočívá v jeho odplevelení. Následně záhon prokypříme a v případě suché půdy ho i zavlažíme vodou. Výšku mulče většinou volíme ve výšce 5 až 10 centimetrů a dbáme na to, aby se mulč čerstvě vysazených rostlin nedotýkal, protože by jim mohl uškodit. Pro svůj organický původ se mulčovací štěpka rozkládá a na stanovišti vydrží rok až dva. Výhodou trvalkových záhonů ale je, že se rozrůstají a zapojují, takže po roce budeme potřebovat štěpky mnohem méně.
Mulčovací štěpka, foto: mp-bag.cz
Mulčování slámou
Dalším druhem mulče, který můžeme na zahradě využít, je sláma, která najde své opodstatnění především v jahodových záhonech. V době plození plody ochraňuje před znečištěním a s ní spojenou hnilobou. Sláma je poměrně krátkodobý mulč, vydrží maximálně do příští sezony, ale jejím přínosem je, že během jejího rozkladu se půda obohacuje o humus. Opět ji aplikujeme do výšky 5 až 10 centimetrů.
Mulčování slámou, foto: potravinové zahrady
Mulčování čerstvě posekanou travou
Jako mulč můžeme použít i čerstvě posekanou trávu. Její výhoda spočívá v tom, že je bohatá na dusík, takže tímto mulčem i přihnojujeme. Své opodstatnění takový mulč má v zeleninových záhonech – u rajčat, dýní či okurek, ale můžeme ji využít i k mulčování keřů a stromů. Trávou ale mulčujeme pouze v tenké vrstvě, a to maximálně 3 až 4 centimetry, při vyšší vrstvě by nám tráva mohla zahnívat a zapáchat.
Mulčování kamínky (kačírkem)
Posledním materiálem, kterým na zahradě můžeme mulčovat, je štěrk nebo kačírek. Kamínkový mulč má výhodu v tom, že se jako ostatní mulč neztrácí a navíc také dobře akumuluje teplo. Proto se hodí k různým středomořským rostlinám nebo bylinkám. Kamínky mají tu výhodu, že působí velmi dekorativně, obzvláště v kombinaci se středomořskými rostlinami. Aplikujeme je opět do výšky 5 až 10 centimetrů. Většina zahradníků je zvyklá, že se pod kamínky pokládá černou netkanou textilii. Ta sice brání růstu plevelů, ale i bohužel i rozrůstání samotných rostlin a tím pádem se záhon trvalek hůře zapojuje.
Mulčování kačírkem, foto: travnik-realizace.cz
Autor: Jana Tržilová
Další články z rubriky Zahrada
Červen v zahradě - čas sklizně, řezu, i boje se škůdci
Robotické sekačky – luxusní hračka nebo opravdu užitečný pomocník?
V čem nám pomohou zahradní drtiče a štěpkovače?
Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?
Článek byl zobrazen 37666 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.
Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Útulný balkón nebo obytná terasa určitě poskytují vyhledávané zázemí. Ovšem nejen vhodný nábytek pomůže vytvořit příjemný prostor pro posezení u kávy nebo knihy. Co takto vystoupit z bytu do zeleně? Živé rostliny zásadně promění každý balkón a terasu. Víte, že v truhlících poroste kromě květin také zelenina nebo si dokonce můžete pořídit malý ovocný strom? Nabídnete pastvu všem svým smyslům a když si budete pochutnávat na úrodě z vlastní „zahrádky“, jistě pocítíte i radost.
Popínavé rostliny na domě i na zahradě
Bez zelených rostlin si nedokážeme zahradu představit, doplňuje ji a utváří celkový příjemný dojem. Stejně, tak vás dozajista okouzlí popínavé rostliny, které se mohou pnout po domě, terase, opěrné konstrukci či pergole.
Maliny zvládne vypěstovat úplně každý
A opravdu, maliník je poměrně nenáročnou rostlinou, která se nezalekne ani vyšších nadmořských výšek. A co víc, dává nám opravdu lahodné, krásně červené plody, které se hodí nejen k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád, domácích sirupů nebo třeba chutného likéru, hojně se též využívá v léčitelství.
Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Kaki (Diospyros Kaki) je ovoce původem z Asie, které asi znáte převážně z pultů supermarketů. Díky jeho otužilosti si tuto subtropickou rostlinu můžete vypěstovat i na vlastní zahradě. Dařit se jí bude hlavně v oblastech, kde se pěstuje vinná réva a broskve.
Jak pěstovat chřest?
Chřest lékařský (Asparagus officinalis) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 90 cm a šíře okolo 45 cm. My však chřest známe pouze jako svazky křehkých, většinou bílých, ale někdy i zelených výhonků. Přestože se v minulosti chřest z České republiky vyvážel, dnes je k nám dovážen ze zahraničí.
Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.
Pěstujeme palmy
V moderním interiéru se palmy objevily stejně rychle jako fíkusy a monstery. Ty se exotickým kráskám tropů a velehor nemohou odolností rovnat. Proto palmy slaví svůj návrat nejen v bytech, ale vysazují se dokonce i do zahrad.