Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?
03.05.2013
Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.
Při postupu přípravy podkladu pro dlažbu vycházíme z toho, jakým zatížením uvažujeme dlážděnou plochu zatížit a k jakému účelu bude dlážděná plocha sloužit. Od toho se odvíjí navrhovaná tloušťka podloží pod dlažbou a také samotná tloušťka dlažby.
Požadavky na podkladní vrstvu stanovují normy ČSN 73 6126 – 1, ČSN 73 6124 – 1 a zvláštní předpisy TP 170 a TP 192. Než jsou zahájeny práce související s pokládkou betonové dlažby, je nutné provést ztržení zemní pláně ve spádu budoucí plochy a její dokonalé zhutnění. Správné provedení podkladových vrstev je jednou z nejdůležitějších fází výstavby celé zpevněné plochy, protože ani nejkvalitnější dlažba nezmírní případné nedostatky v podloží. Složení podkladových vrstev je vždy dáno geologickými podmínkami a předpokládaným zatížením realizované plochy.
Ve většině případů je doporučováno používat nestmelené podkladní vrstvy. Stmelené podkladní vrstvy je dobré navrhovat pouze v odůvodněných případech, například u krytů vystavených zvýšenému dopravnímu zatížení (křižovatkové úseky, zastávky nekolejových prostředků veřejné hromadné dopravy apod.). Podkladní vrstvy je třeba správně a kvalitně zhutnit. Hutníme po jednotlivých vrstvách, nebo po částech o tloušťce 100 – 150 mm. Podkladové vrstvy se provádějí ve spádu budoucí plochy. Horní vrstva podkladu musí být zhotovena ve sklonu komunikace nebo projektované plochy tak, aby byl zabezpečen odtok vody z konstrukce.
Před pokládkou ložní vrstvy je nutné změřit rovnost, výšku a sklon podkladní vrstvy a mohou se ještě provést případné lokální opravy. Následně se ložní vrstva rozprostře na suchou a čistou horní podkladní vrstvu. Ložní vrstva, která by se měla pohybovat v tloušťce 40 – 50 mm, je tvořena drceným kamenivem frakce 4 - 8 mm, které stejnosměrně urovnáme na vyspádované a řádně zhutněné podkladové vrstvy. Na požadovanou výšku stáhneme kamenivo pomocí dřevěné či ocelové latě. Aby bylo dosaženo požadované výšky, je třeba myslet na budoucí pokles celé plochy, ke kterému dojde v důsledku konečného zhutnění.
Příklady složení podkladních vrstev podle účelu dlažby:
Složení podkladních vrstev pro pěší komunikace (chodníky)
I. Dlažba výšky 40 - 60 mm
II. Ložná vrstva z kameniva frakce 4 – 8 mm, tloušťky 30 – 40 mm
III. ŠD – štěrkodrť 0 – 63 mm, tloušťky 150 mm
IV. Původní zemina – zhutněná zemní pláň
Složení podkladních vrstev pro pojezdové komunikace (plochy a komunikace pro vozidla do 3,5 t)
I. Dlažba výšky 80 mm
II. Ložná vrstva z kameniva frakce 4 – 8 mm, tloušťky 30 – 40 mm
III. ŠD – štěrkodrť 0 – 32 mm, tloušťky 200 mm
IV. ŠD – štěrkodrť 0 – 63 mm, tloušťky 200 mm
V. Původní zemina – zhutněná zemní pláň
Složení podkladních vrstev pro komunikace pro lehký provoz (obslužné místní komunikace, cyklistické stezky atd.)
I. Dlažba 60 – 80 mm
II. Ložná vrstva z kameniva frakce 4 – 8 mm, tloušťky 40 - 50 mm
III. ŠD – štěrkodrť 0 – 32 mm, tloušťky 150 mm
IV ŠD – štěrkodrť 0 – 63 mm, tloušťky 200 mm
V. Původní zemina
Složení podkladních vrstev pro plochy a komunikace pro vozidla nad 3,5 t
I. Dlažba 100 mm
II. Ložná vrstva - kamenivo frakce 4 – 8 mm, tloušťky 40 - 50 mm
III. KSC I – kamenivo zpevněné cementem, tloušťky 210 mm
IV. ŠD – štěrkodrť 0 – 63 mm, tloušťky 200 mm
V. Původní zemina
Přijeďte, poradíme vám
Pokud se chystáte pokládat zámkovou dlažbu a rádi byste se poradili s odborníky, neváhejte a navštivte některý z našich výrobních závodů nebo prodejních skladů. Naši školení specialisté vám velmi rádi zodpoví všechny případné dotazy a poradí s výběrem a nákupem vhodného stavebního materiálu.
Kontakty na výrobní závody a sklady
Další články firmy DITON
Jak vybrat venkovní dlažbu?
Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla
Betonové výrobky a dlažba Diton
Dlažba Diton STONE
Kontakt:
DITON s.r.o.
Střítež 100
588 11 Střítež u Jihlavy
e-mail: info@diton.cz
www.diton.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 116987 krát.
Diskuze k článku
Honza | 15.09.2020 09:53:09
Zdravím chtěl jsem se zeptat jak je ta první fotka jak se taková dlažba skládá? To jako náhodně a nebo už jsou ty kostky jako kameny přesně tak aby do sebe zapadali? Snad chápete otázku díky.
Katka | 12.09.2014 09:43:18
No nic není tak jednoduché, jak se z prvu zdá…proto jsme se při renovaci exteriéru a stavby zámkové dlažby obrátili na odborníky s mnoholetými zkušenostmi. Spokojená jsem byla s firmou Reva – stone, kamarádka zase s GR stav.
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Vrtané studny vám zajistí dostatek kvalitní vody po celý rok
Mít na pozemku vlastní studnu je výhoda nejen pro zahrádkáře a pěstitele, ale vlastně pro všechny, kteří nechtějí plýtvat vodou, chtějí se chovat ekologicky a ještě ušetřit náklady na vodné a stočné. Pokud je voda ze studny kvalitní a pitná, lze jí použít i na vaření. Většinou se ale voda využívá jako užitková, tedy ke splachování, sprchování a praní.
Jak funguje závlaha pro tenisové kurty. Věděli jste, že lze na zavlažování získat dotaci?
Zavlažování antukových tenisových kurtů je odlišné od zavlažování trávníků a vyžaduje speciální postřikovače a zkušenosti s jejich správným rozmístěním. Zavlažování tenisových kurtů lze realizovat různými způsoby, z nichž nejlepší je aktuálně inteligentní ovládací systém doplněný o tlačítka na jednotlivých kurtech.
Pěstování a využití aloe vera neboli aloe pravé
Za ideální pokojové rostliny je možné považovat takové, které nejenže hezky vypadají, ale nemusíte se o ně příliš starat a navíc mohou být ještě k užitku. A právě taková je aloe, jejíž listy mohou být ozdobou interiéru, má léčivé účinky a může být vhodnou přísadou do nápojů.
Stevia sladká - sladidlo, po kterém se netlousne
Kdyby tak existoval cukr, po kterém se netloustne – to je asi přání mnoha lidí na celém světě. Žádný z nich ještě nejspíš neslyšel o stevii, jinak by věděli, že takový „cukr“ skutečně existuje. Stevia nebo také stévie sladká je rostlina, která je považována za moderního bojovníka proti obezitě. Jak je z názvu patrné, je sladká, ale přitom nemá žádné kalorie. Co víc si tedy přát?
Domečky, budky a úkryty pro živočichy na zahradě
Chcete slyšet ze své zahrady zpěv ptáků, bzukot včel, vnímat neopakovatelné zvuky koncertujících žab či cvrčků nebo pozorovat hrající si veverky? Pak jim vytvořte prostředí, v němž se budou cítit dobře a bezpečně a zažijete nevídané scenérie, které je schopna poskytnout jen sama příroda.
CSB-CLEAN PROTECT - ochrana dlažby bez impregnace
Firma CS-BETON, přední výrobce betonových prvků v České republice, představila naprosto revoluční typ dlažby, který vyniká speciální ochranou CSB-CLEAN PROTECT. Díky nové technologii výroby není zapotřebí podlahu opatřovat žádnou impregnací ani lakem a přesto je dokonale odolná a její údržba více než snadná.
Pěstujeme africké fialky – pokojové krásky původem z Tanzanie
Africké fialky byly objeveny v roce 1892 na horských svazích Tanzanie. Od té doby se podařilo pěstitelům vyšlechtit okolo 20 tisíc odrůd těchto krásných kvetoucích rostlin. Dnes patří africké fialky mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, protože jsou nenáročné na pěstování, snadno se množí a odmění se celoročním kvetením.
Tipy pro svěží trávník i během parného léta
Suché letní měsíce nenabízí zrovna ideální podmínky pro růst svěžího a zelenajícího se trávníku. Prudké slunce způsobuje jeho žloutnutí a usychání, a pokud se o trávník dobře nestaráme, místo dokonalého pažitu nám zbudou jen oči pro pláč. Přitom k tomu, aby byl trávník i v letním období krásný, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.