Slunolamy - ozdoba domu a zastínění v jednom
03.03.2024
Slunolamy jsou velmi efektní stínicí prvky, které cloní přímému slunečnímu záření. Chrání tak nejen vnitřek domu před nadměrným světlem, ale zároveň i před teplem dostávajícím se se světlem dovnitř. Jsou nejen funkčním, ale také výrazným dekorativním prvkem každé fasády. V čem se liší od žaluzií a rolet?
Abychom docílili kvalitního a komfortního bydlení, musíme si zajistit optimální světelné i tepelné podmínky v domě. Sluneční světlo totiž výrazně ovlivňuje naši psychiku, náladu i pracovní výkon. Jako optimální hodnota jasu v místnosti je udáváno 500 až 1500 luxů. Jeden lux (lx) je světelný tok o velikosti 1 lumenu (lm), který dopadá na plochu 1 m2. Sluneční svit dopadající na budovu však dosahuje intenzity 10 000 až 100 000 luxů, je proto třeba přímé sluneční paprsky „zkrotit“.
Právě slunolam je fasádní stínicí konstrukce, která zabraňuje slunci, aby dopadalo na fasádu s okny či dveřmi. Jde o moderní a jednoduché stínicí prvky, které regulují sluneční svit v interiéru. Slunolamy však nechrání naši domácnost jen před světlem, ale také před teplem. Je třeba vědět, že skoro polovina slunečního záření, které dopadne na okna, je skly pohlcena a proměněna v teplo. Okno pak vytápí interiér. Právě slunolamy nás mohou ochránit i před nežádoucími tepelnými zisky, které mohou být do domu dopraveny i s intenzivním slunečním světlem.
Hliníkové slunolamy jsou výborným řešením zejména u moderních staveb s hliníkovými okny. Foto: Batima
Unikátní vlastnosti slunolamů
V porovnání s ostatními druhy stínicí techniky vynikají slunolamy takovými vlastnostmi, jako je značná odolnost vůči povětrnostním vlivům – nevadí jim slunce, déšť, mráz ani sníh. Stejně tak jsou odolné vůči korozi. Slunolamy jsou vyráběny z extrudovaných hliníkových profilů a tak mají v podstatě neomezenou životnost, navíc jsou lehké a jejich výroba ohleduplná k životnímu prostředí. Slunolamy nemají jen stínicí funkci, ale stejně tak mohou sloužit i jako přirozená řízená ventilace a účinně tak zabraňovat tomu, aby v uzavřených místnostech docházelo ke vzniku plísní. Zajišťují také dlouhou životnost jednotlivých stavebních komponentů. Další výhodou je jejich vzhled. Díky svému modernímu designu pomáhají dotvářet vzhled fasády.
Hliníkový slunolam při pohledu shora. Foto: Batima
Možnosti zastínění slunolamem
Zatímco rolety a žaluzie jsou pouze okenním stínicím prvkem, slunolam je stínicím prvkem domovním, tzn., že neřeší pouze zastínění jediného okna, ale celé domovní stěny s okny či dveřmi. Možné je však zastínění i jednoho úseku stěny, případně celého domu. Slunolamem si můžeme zajistit úplné zastínění, tedy clonění pouze přímých slunečních paprsků a ne rozptýleného světla od oblohy. Stejně tak ale může slunolamem procházet veškeré záření, světelné i tepelné, přímé i rozptýlené.
Přečtěte si také článek Hliníkové pergoly s pohyblivými slunolamy – funkční a designové zastřešení terasy
Typy slunolamů
Slunolamy existují ve dvojím provedení, mohou být buďto vertikální, tedy svislé, nebo horizontální, čili vodorovné. Jsou ukotveny k obvodové stěně, svislý slunolam může být navíc i samostatně založen. Svislé slunolamy oceníme i během chladných zimních nocí, kdy mohou při správném návrhu brzdit tepelné vyzařování vytápěné budovy ke chladné jasné noční obloze. Z hlediska použití je pak možné slunolamy dělit na pevné a pohyblivé. Pevné slunolamy jsou určeny k trvalému stínění míst, kde není třeba vidět přes okno – může jít například o sklep či garáž. Zároveň slunolam v tomto případě slouží i jako fasádní systém. Slunolam je možné také vybavit pomocnou konstrukcí, která stínicí rošt oddálí od fasády a vznikne tak odvětrávací prostor. Mnohem častěji se však setkáme s pohyblivými slunolamy, kterým se říká také sluneční křídla. Jde o stínicí rošty, které se připevňují na okna obytných místností a jsou poháněny elektromotorem. U nich je oproti pevným slunolamům možné regulovat intenzitu pronikání slunečního svitu. Jak pevné, tak ani pohyblivé slunolamy nevyžadují žádnou údržbu. U pohyblivých slunolamů je dobré čas od času zkontrolovat jejich funkčnost s odborníkem.
I takto může vypadat slunolam - vertikální slunolam pevně přimontovaný na fasádě. Foto: Atena
Jak vybrat slunolam?
Při výběru slunolamu je dobré vědět, co od něj vlastně očekáváme. Vzhledem k tomu, že pořízení této stínicí techniky není zrovna levnou záležitostí, měli bychom vybírat pečlivě a nechat si poradit od odborníka. Jde o dlouhodobou investici, která však má finanční návratnost, protože instalace slunolamů výrazně snižuje izolační a provozní náklady na provoz klimatizace a ventilace. Instalaci slunolamů by měl provádět odborník, protože jen správně namontované a natočené slunolamy zabrání přehřívání interiéru a regulují přívod denního světla. Natočení lamel a jejich připevnění je závislé na mnoha aspektech, jako je teplota, poloha slunce, poloha okolních budov i samostatné budovy, která má být slunolamy vybavena.
Pokud máte radši přírodní materiály, může sáhnout po slunolamu s dřevěnými lamelami. Foto: Acer Design
Text: - jpa -
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 29395 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Rolety, markýzy a žaluzie

Když slunečník nestačí
Slunce nabírá na síle a věčné přesouvání židlí nebo slunečníku je opravdu únavné. Celodenní ochranu před sluncem, a to i na velké ploše, snadno zajistí sluneční plachta. Vybírat můžete z různých velikostí i barev, ovládat se dají ručně nebo dálkově.

Venkovní předokenní rolety jsou nejen oblíbená zastiňovací technika
Venkovní rolety mají řadu výhod, z nichž nejdůležitější je fakt, že s předokenní roletou máte do svého obydlí zaručený přísun čerstvého vzduchu bez zbytečného zatékání a profukování. V chladných měsících jsou dobrou zárukou proti chladu a vzniku tepelných mostů a v létě vás zase ochrání před horkým sluncem.

Bambusové žaluzie. Proč je zvolit a v čem jsou lepší než dřevěné?
Bambus je velice oblíbený přírodní materiál, který má skvělé vlastnosti. V interiéru se tak může objevovat v různých variantách, například v podobě žaluzií do oken. Tyto žaluzie přinesou do bytu neobvyklý design a zároveň praktický prvek. Bambus vyniká značnou pevností, zároveň je ale pružný a nevadí mu ani vlhčí prostředí, což se například u dřevěných žaluzií říci nedá. Jaké jsou hlavní výhody bambusových žaluzií a do jakého interiéru se hodí?

Stínící technika má celoroční využití
Stínící technika, kterou je dobré plánovat už při stavbě rodinného domu, případně při výměně oken či zateplování fasády, ovlivňuje nejen množství světla a tepla v domě či bytě, ale zvyšuje také komfort a bezpečnost bydlení. Pokud se domníváte, že třeba venkovní rolety nebo žaluzie jsou zbytečný luxus, přesvědčíme vás o opaku.

Rolety den a noc – stylové zastínění oken
Rolety den a noc patří mezi trendy v oblasti interiérového zastínění a v posledních letech jsou velmi populární. Kromě moderního vzhledu je tady také funkční a praktické hledisko, kdy v jediné roletě máte více možností zastínění nebo zatemnění. Rolety DEN a NOC jsou dostupné v mnoha šířkách a varianta Maxi umožňuje zastínit i větší okna.

Úspora nákladů, zabezpečení domu či příjemný chládek v interiéru, to a mnohem více zajistí exteriérové žaluzie.
Zpočátku lidé pro zastínění interiéru používali závěsy, které byly však velmi náročné na údržbu. Později to byly interiérové žaluzie nebo látkové rolety, které se využívají dodnes, ale oproti venkovním žaluziím postrádají řadu výhod.

Střešní okna FAKRO – úsporně a ekologicky
Firma FAKRO, jedna z předních výrobců střešních oken na světě, nabízí široký sortiment výrobků zaručujících pohodlné a komfortní bydlení v podkroví. Společnost v zájmu snižování provozních nákladů budov a s cílem chránit životní prostředí zavedla speciální energeticky úsporné výrobky.

Chystáte se stavět dům? Nezapomeňte do projektu zahrnout i stínění!
Stavba domu je velmi komplexní záležitost a existuje řada věcí, které je třeba dopředu důkladně promyslet. Nevyplatí se proto podceňovat přípravu! Myslete při projektu i na detaily, jako je správné stínění oken. Vyhnete se tak pozdějším komplikacím a kompromisům...