I v zimě je na zahradě co dělat
20.12.2009
Práce na zahradě nikdy nekončí. A tak i když je zima za dveřmi, na zahradě a nejen na ní najdete vždycky nějakou práci. Můžete vysévat, prostříhávat, ošetřovat nebo plánovat, jak bude vaše zahrada vypadat v příštím roce…
Než začne mrznout
Některé práce je nutné stihnout ještě dřív, než zahradu pokryje mrazivý háv. Pokud chcete začít se setím semen již v průběhu zimy, měli byste právě teď zajistit dostatečnou tepelnou izolaci vašeho skleníku. Betonový základ přikryjte hlínou a v rozích natáhněte průhledné plastové folie. Vzduchová vrstva mezi fólií a sklem skleníku je výborným tepelným izolátorem. Na boční stěny použijte rákos nebo bublinkovou folii. V takto chráněném skleníku můžete s klidným svědomím vysadit už v prosinci boby, které pak méně napadají mšice a postupně i zeleninu, nebo jednoleté rostliny.
Vyhrabejte pečlivě všechno listí z travnatých ploch, aby tam nezačalo tlít, naposledy trávník pohnojte. Nezapomeňte vysít semena jednoletek, které musí přejít mrazem, mezi ně patří třeba prvosenka. Naopak rostliny, které by mohly mrazem utrpět, přikryjte vrstvou chvojí. Dopřávejte také pravidelnou zálivku všem stromům a keřům. Až napadne sníh, tak jej k nim vršte, aby netrpěli nedostatkem vody. Dokud nemrzne, odstraňte ze stromů a keřů suché nebo poškozené větve.
Když přijde skutečná zima
Projděte znovu celou zahradu, zkontrolujte, zda mráz neuvolnil ze země keře a stromky. Popínavé pnoucí rostliny a živé ploty můžete právě teď v době vegetačního klidu zmladit ořezem. Poté je nutné je ochránit vrstvou nastýlky, aby nepromrzly. V zimě se provádí řez rybízů i bobulovin. Nezapomeňte ani na vystříhání vinné révy ve skleníku. Provádí se to na tři očka a po samotném seříznutí ošetřete uvolněnou kůru proti napadení škůdci. Pravidelně sundávejte sněhovou pokrývku z jehličnanů na zahradě, aby pod jeho tíhou neměnili tvar, nebo se jim nelámaly větve. Tomu můžete zabránit také svázáním větví k sobě.
Chcete-li si vychutnat pohled na kvetoucí zahradu i v zimě, pak se porozhlédněte po v zimě kvetoucím vřesu obecném, jasmínu, kalině nebo ozdobné třešni, jejíž květy vydrží téměř po celou zimu. Zajímavou dekorací na záhoncích vám může být i finská kapusta.
Voda v zahradě
Jezírka a rybníky v zimě velmi trpí, zvláště pak necháte-li je zamrznout. Před tím můžete jezírka chránit tak, že do něj položíte nafouknutý míč nebo cokoliv, co vyrovná tlak a zabrání tak zamrznutí vody, která následně může poškodit stěny jezírka. Pokud už k zamrznutí dojde, měli byste pravidelně vrstvu ledu porušovat, zvláště máte-li v něm ryby. Ty potřebují dostatek kyslíku, který jim vysekané díry zajistí v dostatečné míře. Aby vysekaný otvor v ledové vrstvě znovu nezamrzl, dejte do něj pár stonků rákosu. Vodním rostlinám, až na kořeny leknínů, led ovšem nijak nevadí.
Co ještě můžete dělat v zimě?
Dopřejte řádnou inventuru a údržbu zahradnímu náčiní. Máte-li touhu tvořit, můžete si vyrobit novou nádobu na kompost, určitě jí hned na jaře využijete. Opravte všechny podpory pro pnoucí rostliny, dopřejte údržbu i zahradnímu nábytku. Na zahradě můžete použít zimní postřik proti mšicím na ovocné stromy a keře. Máte-li na Vánoce doma stromek v nádobě, pak jej v lednu pomalu vraťte zpátky na zahradu. Musíte ale postupně, aby si rostlina zvykla z teplých prostor na chladivé. Nejprve jí přemístěte do studené chodby nebo chladnějších prostor a teprve poté ven.
V zimě byste měli také co nejméně namáhat trávník. Půda je díky sněhu hodně mokrá nebo zmrzlá a časté přecházení po něm by jej mohlo poškodit. Ideální je vybudovat si v trávníku cestu z kamenů. Množení škůdců v trávníku zabráníte mimo jiné také tím, že do něj budete ve správné míře rozhazovat krmení pro ptáky. Ti spolu s ním zbaví váš zelený koberec i nechtěných obyvatel. V únoru jej začněte provzdušňovat za pomoci válce s hroty nebo speciálně upravených bot s hroty. Stejně tak je nejvyšší čas na začátek zahřívání půdy pro jarní výsev zeleniny a rostlin. Přikryjte záhonky skleněnými nebo foliovými kryty. V tomto období už také můžete nechat naklíčit rané brambory. Použijte k tomu bednu se zeminou a nechejte je na chladném a světlém místě. Není vhodné je uzavírat do tmavých místností, protože by výhonky rostly více do délky.
Plánování
Plánování toho, jak by mohla vaše zahrada vypadat příští rok, vám zkrátí nejeden dlouhý zimní večer. Konečně máte čas dočíst všechna kvůli práci odložená čísla časopisů o zahradě nebo odborných knížek. Naplánujte si, kam které rostliny vysadíte. Obzvláště pečliví byste měli být u zeleninové zahrady, kde je nutné střídat jednotlivé záhonky a dodržovat správná společenství rostlin. Stejně jako lidé, ani všechny rostliny se v sousedství navzájem nemusí a nesnesou. Objednejte si nebo v obchodech pro zahrádkáře nakupte semena rostlin, které se musejí v zimních měsících vysévat. Takové muškáty je potřeba vysít již v průběhu února, stejně jako begónie nebo hvozdík. Když už budete u té hlíny a truhlíků, nezapomeňte přesadit také pokojové rostliny a pak už jen zbývá těšit se na jaro, kdy se příroda probudí a zahrádkářům začne pracovní kolotoč nanovo.
Autor: Petra Martišková
Články s podobnou tématikou
Jak vypadá japonská zahrada?
Zakládáme ovocnou zahradu - na co si dát pozor?
Hnojiva šetrná k přírodě
Podzimní práce na zahradě
Článek byl zobrazen 20653 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Zahradní traktůrky pomůžou i při odklízení sněhu
Zahradní traktory a traktůrky jsou sice primárně určené na sekání a sběr trávy, ale je možné je využít i na méně tradiční, ale zato stejně důležité práce, jako je odklízení a shrnování sněhu. Zdá se vám, že váš traktůrek není do zimního období zrovna uzpůsoben? Nenechte se mýlit, stačí jej dovybavit jednoduchými doplňky a skvělý pomocník v boji se sněhem je na světě.
Jak vybrat vertikutátor
Při shánění informací o tom, jak dobře pečovat o trávník, nejspíše narazíte na pojem „vertikutátor“. Co to je? Vertikutátor je zařízení, jehož ostré nože vertikálně proniknou do půdy, respektive povrchu trávníku, a to z více důvodů.
Zahrada plná voňavých bylinek
Pokud se rozhodnete pro bylinkovou zahrádku, je jaro ideálním obdobím pro její založení. Na osluněném záhoně s přiměřeně vlhkou půdou porostou bylinky téměř před očima. A pokud je máte nasázené od loňska, nadešel správný čas je rozdělit a rozsadit.
Nejběžnější choroby trávníku – jak jim předejít a jak se jich zbavit?
Zdravý trávník je svěže zelený, bez jakýchkoliv barevných odlišností. Trávník však může být napaden řadou škůdců, kteří dokáží oslabit jeho růst, nebo jej celý zlikvidovat. Víte, s jakými chorobami se může váš trávník potýkat a jaká je třeba provést opatření, abyste jejich výskytu zamezili?
Domácí mazlíček a jeho pohyb na zahradě
Většina psů i koček je na zahradě během letních měsíců velmi šťastná, přestože jinak tráví zbytek roku v domě. Aby byl spokojen i páníček, je potřeba prostředí na zahradě domácímu mazlíčkovi poněkud uzpůsobit.
Co je to vermikompostér?
Ne každý má to štěstí, že vlastní zahrádku, na níž může kompostovat bioodpad z domácnosti a vytvářet si tak kvalitní hnojivo. Pokud zahrádku nemáte, ale také se chcete chovat ohleduplně k přírodě, můžete vyzkoušet vermikompostování, neboli kompostování s pomocí žížal. Vermikompostéry jsou malé, skladné a můžete je mít třeba na balkoně či ve sklepě.
Kalina je keř pro každou zahradu
Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.
Jak obnovit suchem poškozený nebo zničený trávník?
Máme za sebou teplé a suché léto, které neprospělo hlavně trávníku. Tráva je na místech přímého celodenního slunečního svitu suchá a spálená. Teplé letní dny se ale pomalu chýlí ke konci a tak se dobré připravit se na obnovu trávníku. Co k tomu budeme potřebovat a jak postupovat?