Jak funguje automatické zavlažování zahrady?
12.11.2020
Automatické zavlažování je často opředeno řadou mýtů a zažitých představ, které se nemusejí zakládat na pravdě. Jak je to tedy doopravdy s cenou, spotřebou vody, náročností na údržbu apod.?
Dříve se automatická závlaha objevovala opravdu pouze v zahradách luxusních vil a většina z nás jí znala spíše z amerických filmů. Časy se však změnily, ceny zavlažovacích systémů se neustále snižují a automatické závlahy se staly mnohem dostupnější. Např. na zahradu o ploše 200 m2 můžete počítat s cenou přibližně od 40 000 Kč.
Závlahový systém od odborníků šetří váš čas i peníze. Zavlažování už nebude starostí.
Proč si automatický zavlažovací systém pořizovat a jaké jsou jeho hlavní přínosy?
Prvním a hlavním přínosem automatické závlahy je pohodlí a úspora času. I když, ne všichni chtějí svěřit péči o svoji zahradu počítači. „Existují dvě skupiny zákazníků. První z nich ruční zavlažování baví, naopak druhá se o zahradu nechce starat téměř vůbec. I když zákazníky zalévání baví, je to časově náročnější a nákladnější, proto si zřizují závlahový systém, aby mohli odjet na dovolenou, nebo ho zapnout, když se jim zalévat nechce,“ říká specialista na závlahové systémy Tomáš Lelek ze společnosti Irriga.
Nejpoužívanějším typem zavlažování jsou výsuvné postřikovače.
Další výhodou automatické závlahy, která zpravidla probíhá v noci, je úspora vody. Možná si právě teď říkáte, proč by mělo být automatické zavlažování úspornější než ruční závlaha, když je přece jedno, jestli vodu na trávník stříká sprinkler nebo člověk s hadicí? „Lidé zavlažují zahradu spíše večer, kdy je po parném dni ještě rozpálená. Až 40 % vody se může odpařit a není trávníkem vstřebáno. Inteligentní systém dokáže uspořit až 60 % vody,“ dodává Tomáš Lelek. Vodu pro zavlažování je navíc možné čerpat z nádrže na dešťovou vodu, čímž se náklady na vodu ještě výrazněji sníží. Již od roku 2017 je přitom v běhu dotační titul Dešťovka, v rámci kterého je možné žádat o dotace na zařízení spojená s využitím dešťové vody.
Velmi pohodlné je také ovládání automatických zavlažovacích systémů pomocí chytrých telefonů, tabletů nebo PC. A samozřejmě také zavlažovací systém může být součástí tzv. chytré domácnosti.
Důkladně promyšleným projektem lze zavlažovat libovolně velké plochy.
Jak plánovat zavlažovací systém a jak jej udržovat?
Před samotnou instalací zavlažování je velmi důležité vše na zahradě důkladně naplánovat – kde bude trávník, kde bude výsadba, okrasné nebo zeleninové záhony, dětské hřiště, posezení apod. Ideálně po poradě s odborníkem. Tomáš Lelek k tomu dodává zkušenosti z praxe: „Mnozí zákazníci chtějí zavlažovací systém co nejrychleji a často si ani nerozmyslí, co všechno by na zahradě chtěli mít a jak to rozmístit. Všem proto doporučujeme, aby se obrátili na ověřenou specializovanou firmu, která za rozumné peníze odvede profesionální práci tak, aby jim systém fungoval dlouhá léta.“ Zavlažovací systém také nemusí být instalován všude. Jsou místa, která není potřeba zavlažovat, např. proto, že je tam dostatek vlhkosti i bez závlahy. Ale na to všechno by měl odpovědět odborník. V některých místech je vhodné vytvořit rezervu, kdyby se situace změnila.
Abyste předešli problémům, vyplatí se svěřit do rukou odborníků. IRRIGA realizovala přes 700 projektů včetně závlah zámeckého areálu Kuks.
Zavlažovací systém není bezúdržbový. Na jaře potřeba systém zprovoznit a před zimou zazimovat. „Na servis náš zákazník myslet nemusí - pravidelné servisní úkony, mezi něž patří jarní zprovoznění systému či jeho zazimování před příchodem mrazů, zajišťujeme,“ říká Tomáš Lelek.
Zavlažovací systém je technické zařízení, které se může, stejně jako cokoliv jiného, čas od času porouchat. „Daleko častější jsou případy, kdy si zákazník systém poškodí sám, například vertikutací, kdy usekne trysku nebo poškodí potrubí,“ podotýká Tomáš Lelek. Nejčastějším servisním zásahem je ucpaný filtr, který zvládne opravit i zákazník. Pokud máte však nainstalovaný inteligentní systém, tak servisní firma ví, že je téměř ucpaný filtr dokonce dříve, než to zjistíte vy.
Tomáš Lelek je odborník na zavlažovací systémy, kterými se zabývá již od roku 1996. Realizoval více než 1000 projektů závlah a je vedoucím pracovníkem autorizované společnosti IRRIGA s.r.o.
Přečtěte si také článek Jak funguje chytré řízení závlahy na zahradě?
Další informace najdete na stránkách www.irriga.cz nebo na www.az-shop.cz.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 8993 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Pěstujeme hortenzie – jaké druhy a barvy vybrat?
Hortenzie jsou nádhernou živoucí ozdobou zahrad, ale stále častěji se s nimi setkáme i na balkonech či dokonce v interiérech. Jejich velké květy se vyskytují v různých barvách, což je dáno kyselostí půdy. Víte, jak docílit toho, aby vám hortenzie každým rokem zkrášlovaly okolí a jak získat legendární modré hortenzie?

Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
Žít v souladu s přírodou, nevyhazovat všechen odpad z kuchyně a zajistit si kvalitní kompost pro truhlíky v bytě i na balkóně – to vše je možné i přesto, že nemáte vlastní zahradu. Budete k tomu potřebovat pouze vhodný kompostér a žížaly.

Japonská bakterie Bokashi – domácí kompost za pouhé 2 týdny
Stále více lidí si uvědomuje, jak je důležité třídit a zpracovávat bioodpad z domácnosti. I lidé žijící v bytech dnes mají možnost ukládat odpad z kuchyně do speciálních domácích kompostérů. Jedním z nich je kompostér s bakterií Bokashi, která pomáhá vytvořit velmi účinné a efektivní hnojivo ve formě šťávy či kompostu.

Hnojiva šetrná k přírodě
Aby nám rostliny na zahradě dobře prospívaly, potřebují k tomu nejen dostatečnou zálivku, slunce a vhodné stanoviště, ale také správný poměr živin, které čerpají z půdy.

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem
Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

I v zimě je na zahradě co dělat
Práce na zahradě nikdy nekončí. A tak i když je zima za dveřmi, na zahradě a nejen na ní najdete vždycky nějakou práci. Můžete vysévat, prostříhávat, ošetřovat nebo plánovat, jak bude vaše zahrada vypadat v příštím roce…

Čemeřice – sněžná růže, kvete na zahradě jako první
Pokud se v tomto období nemůžete dočkat prvních poslů jara, jako jsou sněženky, bledule či krokusy, všimněte si otužilce, který květy zdobí ještě zasněženou zahradu.

Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.