Jak se zbavit klíšťat na zahradě? Pomůžou nárazníkové plochy
13.06.2021
Dříve jsme si mohli klíště přinést jen z lesa nebo louky, ale dnes se před těmito nebezpečnými tvory nemůžeme cítit v bezpečí ani na vlastní zahradě. Abychom eliminovali výskyt klíšťat na zahradě, musíme udělat několik základních opatření – pravidelně stříhat trávník, vytvořit „nárazníkové plochy“ a nezapomenout na chemický postřik.
Některé zahrady jsou doslova klíštěcími ráji – pokud necháváme trávu přerůst a nevěnujeme trávníku dostatečnou péči, pak si můžeme být jisti, že se na stéblech pár samozvaných hostů drží a čeká na svou příležitost. Jestliže tedy nechcete být nedobrovolnými chovateli klíšťat, dodržujte několik jednoduchých zásad, aby se jim na vaší zahradě zkrátka nelíbilo.
Pro pobyt v přírodě je doporučováno používat repelenty a po návratu vždy pečlivě prohlédnout oděv a tělo, jestli jsme si nějaké (lezoucí či přisáté) klíště nedonesli domů. Ale přeci se nechceme stříkat repelentem pokaždé, když jdeme na zahradu, nebo se projít do městského parku? Proto je důležitá prevence a vědět, jak zabydlení klíšťat na zahradě zabránit.
Základem je pravidelný sestřih trávníku
Dospělým klíšťatům se nejlépe daří ve vlhkém prostředí a bujném porostu, tedy například ve vysoké trávě. Naprosto ideální pro ně je, pokud má tráva více než 20 centimetrů. Klíšťata se zadníma nohama drží stonků nebo listů a vyčkávají, až o ně zavadí nějaký hostitel - tedy zvíře, nebo člověk. Abyste nemuseli každý večer počítat, kolik klíšťat jste na zahradě vy, členové vaší rodiny nebo vaši čtyřnozí miláčci zase chytili, musíte pravidelně sekat trávu a to na co nejkratší výšku. Klíšťatům tak znesnadníte jejich případnou další šanci na útok. Nemají se totiž na co přichytit a odkud číhat na své „oběti“. Krátce střižená tráva je pro klíšťata zkrátka naprosto nehostinným prostředím.
Účinné nárazníkové plochy
Pokud svou zahradu pečlivě a pravidelně sekáte, ale zároveň necháváte na určitých místech úmyslně bujnější porost (keře, okrasné rostliny, květiny v záhonech), měli byste vytvořit tzv. nárazníkové zóny. Ty znesnadňují klíšťatům jejich přesouvání z pro ně příhodného prostředí do míst, kde se nejčastěji pohybujete. Jak taková nárazníková zóna vypadá a jak se vytváří? Je to poměrně snadné – stačí pravidelným zkracováním přečnívajících větviček okrasných keřů vytvořit dostatečné předěly mezi tímto bujnějším porostem a vlastní zahradou. Vhodné je také vysazovat okrasné rostliny pokud možno co nejdále od chodníčků, které jsou pravidelně využívány a také v dostatečné vzdálenosti od zahradního posezení či dětského koutku. Doporučuje se rovněž chodníky vydláždit, případně přístupové cestičky vysypat kamínky, pískem nebo štěrkem.
Jednorázový chemický postřik nestačí
Klíšťata jsou živočichové velmi vytrvalí a odolní, proto je třeba v boji s nimi přitvrdit. Kdo si však myslel, že se jich zbaví jednorázovým chemickým postřikem, bude zklamán. Tak jednoduché to nebude, protože klíšťata jsou značně mobilní, bez problémů se přesouvají z místa na místo a hlavně se ráda vracejí. Pokud tedy před jedním postřikem utečou, zcela určitě se po čase na vaši zahradu zase vrátí. Postřiků je tak třeba aplikovat více. Jinak to nebude dlouho trvat a znovu začnou trápit nejen vás, ale i domácí zvířata. Nejjistějším způsobem, jak omezit výskyt klíšťat na zahradě, je tak pravidelná údržba trávníku.
Chraňte sebe i svou rodinu
Klíšťata v našich klimatických podmínkách vykazují aktivitu od dubna až do konce října. Po celou tu dobu je třeba se mít před nimi na pozoru, protože jsou přenašeči nebezpečných nemocí, jako je klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Tyto nemoci ohrožují děti, lidi ve středním věku i seniory. Především u starších pacientů může mít toto onemocnění závažný průběh. Člověk se pak může potýkat i s trvalými následky, jako je nespavost, nesoustředěnost či zpomalení řeči. U horších případů může dojít dokonce k obrně lícního svalu, nebo svalů horních končetin. V České republice každoročně zemřou dva až tři lidé právě na klíšťovou encefalitidu. Klíšťata tak není radno podceňovat, vhodnou ochranou před nimi je očkování!
- jpa -
Foto: Briggs&Stratton
Další články z rubriky Zahrada
Moskytiéry a sítě proti hmyzu ochrání před nepříjemnými vetřelci
Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku
Katalytické lampy pro účinný boj s komáry
Jak vyhnat červotoče z nábytku a trámů
Hmyz, slimáci a jiní nepřátelé na zahradě
Článek byl zobrazen 26601 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Podzimní úklid listí
Všem majitelům zahrad nastávají krušné časy. Čeká je měsíc zahradního úklidu a hlavně boje se záplavou listí. Možností, jak se s problémem zahrady plné listí vypořádat, je hned několik. Některé jsou pracné a zdlouhavé, jiné už méně.
Přírodní hnojiva a insekticidy – zapomeňte na hnůj, vyzkoušejte extrakt z kopřivy nebo česnekový sprej
Patříte mezi příznivce ekologického zemědělství a pěstování bez chemie? Nechcete už na vaši zeleninu aplikovat zázračné postřiky, ale zároveň byste se rádi těšili z kvalitní úrody? Zkuste použít přírodní hnojiva, která využívají přirozených vlastností některých rostlin. Tento způsob hnojení je ohleduplný nejen k životnímu prostředí, ale také k našemu zdraví.
Mobilní posuvné zastřešení terasy – tak trochu jiná zimní zahrada
Postavit si pergolu, zahradní altán, nebo raději vybudovat zimní zahradu? Nemůžete se rozhodnout, protože vás žádná z těchto možností nijak zvláště nenadchla? Tím pravým pro vás tak možná bude mobilní zastřešení terasy, které v sobě spojuje výhody všech typů venkovního posezení. Terasu si tak budete moci vychutnávat po většinu roku.
Pěstujeme vinnou révu
Kde se víno pije, tam se dobře žije a kde se víno pěstuje, tam to musí platit dvojnásobně. Lidé, kteří se kolem vinné révy totiž pohybují, starají se o ni, a přitom všem bojují s přírodou o každou kuličku, v sobě mají jistou vyrovnanost a pořádnou dávku pokory.
Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?
Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.
Rustikální ohniště se stane chloubou Vaší zahrady
Také se Vám více líbí tradiční ohniště než zahradní krb? Anebo už ohniště máte a rádi byste mu dodali jiný vzhled? Nechte se inspirovat novinkou – stavebnicí CSB - NATURBLOK OHNIŠTĚ, která dodá Vašemu venkovnímu posezení u ohně nový rozměr.
Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.
Stavební jednotka – kámen
Umělecký nástroj nejen do interiérů, ale hlavně do zahrad – tím se stává drť z kamene v rukou plných nápadů. Probuďte v sobě hravé já a dejte se do díla. Budete překvapeni, čeho všeho jste schopni.