Jak vybrat vhodný kotlový gril na dřevěné uhlí
25.04.2016
Kdo miluje pohodové letní grilování na zahradě, pohled do ohně a vůni dřeva, pravděpodobně se při nákupu nového zahradního grilu zaměří na kotlový gril na dřevěné uhlí. Pokrmy na něm připravené mají nezaměnitelnou chuť a vůni. Během přípravy však dochází k přímému přepalování odkapávajícího tuku, což příznivcům zdravého stravování jistě nebude vyhovovat.
Jestliže máte rádi grilování pod širým nebem, opékání párků nad ohněm a celkově je pro vás romantická představa trampování, pravděpodobně si neděláte přílišnou hlavu z toho, když se vám pokrm nad ohněm někdy trochu „přismahne“. Pokud nepatříte k nadšeným zastáncům zdravé výživy, pak bude kotlový gril na dřevěné uhlí tím pravým způsobem, jak si užít zahradní grilování s partou přátel. Největší výhodou těchto grilů je nízká pořizovací cena, která začíná mnohdy již na pár set korunách.
Proč kotlové grily?
Kotlové grily na dřevěné uhlí jsou vůbec nejrozšířenější skupinou grilů. Jsou oblíbené především pro možnost pohledu na rozžhavené uhlíky, otevřený oheň dodá grilování jedinečnou atmosféru. Jejich výhodou je, že jsou vybaveny poklopem, který umožňuje grilovat za každého počasí. Kotlový gril je tedy možné používat jako otevřený i uzavřený gril. Tyto grily mají nejčastěji kulatý tvar, který umožní rovnoměrné grilování. Při uzavřeném vyklenutém víku se pokrmy připravují šetrně a rychle. Jsou opečeny rovnoměrně ze všech stran, skvěle se tak hodí pro přípravu velkých kusů masa. U kotlového grilu si můžete vybrat, zda chcete jídlo péct nebo grilovat.
Grily Weber Master Touch a One-Touch
Kotlové grily využívají stejného principu jako horkovzdušná trouba – žár je rozváděn po celém prostoru tak, aby na maso působil rovnoměrně. Přívod vzduchu pak můžeme regulovat průduchy v těle i poklopu grilu. Uvnitř by měl být vždy dostatek kyslíku pro žhavení dřevěného uhlí, ale ne tolik, aby odkapávající tuk vzplál. Grily mají vyjímatelný popelník z nerezového hliníku pro snadnější čištění. Kotlové grily jsou ideální pro všechny příležitostné kuchaře, kteří chtějí grilováním zpestřit zahradní párty.
Velikost grilovací plochy by měla odpovídat počtu osob, pro něž budete chtít připravovat grilované pochoutky. Levné kotlové grily bývají vyrobeny z plechu a jejich výhodou je lehkost. Kvalitnější grily se pak vyrábějí ze smaltované oceli s porcelánovou povrchovou úpravou, která neprohoří, nebledne a nerezaví.
Výhody kotlových grilů
- komfortní grilování
- grilování bez velké námahy
- úprava potravin při působení tepla ze všech stran
- lehké, přenosné, dají se postavit kamkoli
- nezaměnitelná chuť a vůně pokrmů
- cena
Gril Weber Performer se sklápěcím stolkem a vozíkem
Nevýhody kotlových grilů
Kotlové grily však mají také určité nevýhody. Tou první je například to, že v nich není možné regulovat teplotu pouhým otočením knoflíku. Regulaci teploty je nutné provádět ručně dle množství žhavých uhlíků. Jelikož se grily na dřevěné uhlí také značně nerovnoměrně zahřívají, znamená to, že budete muset neustále na přípravu pokrmů dohlížet. Mnoha lidem kotlové grily nevyhovují z důvodu toho, že se odkapávající tuk dostává do ohně, dochází k jeho přepalování a uvolňují se z něj škodlivé látky. Další možnou nevýhodou je fakt, že je třeba nejdříve připravit oheň a rozžhavit uhlíky, což zabere nějaký čas. K podpalování u starších kotlových grilů bylo zapotřebí používat nějaký chemický prostředek. Moderní grily však tento problém odstranily.
Zapálení během chvilky
Mnoho lidí odradila od nákupu grilu na dřevěné uhlí právě složitost jejich zapalování. Moderní grily na dřevěné uhlí jsou však dnes již vybaveny systémy pro rychlé zapálení a bezpečné uhašení. Dnes již majitelé těchto grilů nemusí používat pro rozdělání ohně fukarů, fénů a nejrůznějších chemických podpalovačů. Stačí jen noviny, jedna sirka a dřevěné uhlí. Tyto systémy umožňují velice rychlé zapálení grilu i uhašení žhavých uhlíků v několika vteřinách. V noze grilu je totiž umístěna nádržka s vodou, která rozžhavené uhlíky zlikviduje. To ocení zejména rodiče malých dětí, kteří se bojí, že se jejich ratolesti o žhavé uhlíky po skončení grilování popálí. Skvělým pomocníkem na rozpalování grilovacích briket a dřevěného uhlí je také plechový zapalovací komín, který dokáže do ruda rozpálené uhelné brikety vytvořit během 30 minut, dřevěné uhlí pak připraví během pouhých 15 – 20 minut. Pro podpalování grilu je místo tekutých podpalovačů možné využít také ekologické podpalovací kostky, které jsou šetrné k životnímu prostředí, nezapáchají a jsou netoxické.
Robustní plechový gril Campingaz BONESCO QST S na dřevené uhlí. Grilovací plocha je 1450 cm2, grilovací rošt je vyroben z chromu. Předehřev dřevěného uhlí za pomoci plynové kartuše. A dvě kolečka pro snadnou manipulaci.
Jak je to s palivem?
Pro kotlové grily je možné jako palivo použít běžné dřevěné uhlí na grilování, ale poslední dobou se začaly velké oblibě těšit také grilovací brikety. Výhodou dřevěného uhlí je jeho pořizovací cena, celkově však vychází náklady na grilování při používání dřevěného uhlí dráž, než při používání briket. Dřevěné uhlí se sice lépe podpaluje, ale také dosti rychle hoří a při jeho spalování vzniká také velké množství poletujícího popela, který může připravovaný pokrm znečistit. Grilovací brikety vydávají mnohem rovnoměrnější žár a je u nich umožněna přesnější kontrola teploty. Mají delší výhřevnost a jejich výhodou je rovněž možnost opětovného použití po uhašení. Brikety se uhasí zavřením poklopu kotlového grilu a regulátorů cirkulace vzduchu.
Jak pečovat o kotlový gril?
Aby kotlový gril zůstal co nejdéle jako nový, je třeba o něj také náležitě pečovat. Údržba by měla být pravidelná a potřebovat k ní budeme základní nářadí, jako je grilovací kartáč, houbička na nádobí a jemný čisticí prostředek, nejlépe speciální čistič grilů. Po každém grilování je třeba z roštu odstranit zbytky jídel. Vhodné je zbytky odstranit předem například papírovým ubrouskem, což zkrátí dobu vypálení grilu. Pro vypálení je třeba otevřít regulátory cirkulace vzduchu a zavřít poklop. Délka vypalování závisí na míře znečištění grilu, obvykle postačí tak 10 minut. Horký grilovací rošt s odlupující se, zuhelnatělou mastnou párou je třeba následně očistit kartáčem. Nejen na grilovací rošt, ale i na poklop a kotel je možné použít speciální čistič grilů, který odstraní zbytky tuku, připálených potravin a nečistoty. Z kotle dále odstraníme studený popel, čímž zabráníme problémům s cirkulací vzduchu u příštího grilování. Na odstranění prachu a případné špíny z vnější strany grilu je možné použít teplý mýdlový roztok.
Vyvarujte se:
- voskování a natírání poklopu u kvalitního grilu ze smaltované oceli s porcelánovou povrchovou úpravou. Takovéto grily žádnou další povrchovou úpravu nepotřebují, porcelán je totiž velmi odolný a přidaný vosk by se na něm při rozehřátí grilu rozpouštěl.
Při výběru kotlového grilu volte kvalitu
Aby byl požitek z grilování na dřevěném uhlí co největší, je dobré si vybrat kvalitní kotlový gril, v němž bude grilování bezpečné, čisté a bezproblémové. Grily, které jsou v současnosti na trhu, umožňují vychutnat si požitek z grilování na mnoho způsobů. Jsou totiž vybaveny speciálním příslušenstvím, jako je například pizza kámen určený na přípravu italské pizzy, mangal set pro přípravu chutných špízů pro větší množství lidí, pánev, litinový rošt k vykouzlení těch nejlepších šťavnatých steaků, wok pánev na přípravu číny nebo italského rizota a spoustou dalšího.
Moderní kotlové grily mají zabudovaný čistící a větrací systém s odnímatelnou nerezovou miskou k zachycení popele, ve víku je pak i zabudovaný teploměr ke správné regulaci teploty. Kotlové grily jsou vybaveny kolečky, jsou tak mobilní a můžeme je přemístit kamkoliv potřebujeme. Pro bezpečnou manipulaci nechybí ani dřevěné úchyty a dřevěná rukojeť pro bezpečné odklápění. Důležité je, aby byl gril stabilní, což zajistí hliníkové nožky a pevná konstrukce.
- jpa -
Další články z rubriky
Ekologické i klasické podpalovače krbů a kamen
Údržba a čistění grilu během grilovací sezóny
Grilovací sezóna je tady!
Big green egg neboli velké zelené vejce
Článek byl zobrazen 18928 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Kouzlo osvětlené zahrady
Dobře zvolené a rozmístěné osvětlení zahrady nám usnadní orientaci a pohyb ve večerní zahradě, prodlouží dobu, po kterou můžeme trávit na zahradě příjemné chvíle u grilu nebo sklenky vína, a navodí v nás příjemný pocit kouzla a romantiky.
Tipy na vánoční dárky do pracovny, dílny, kuchyně i ložnice
Hledáte tipy na vánoční dárky? Co letos vybrat něco praktického, vysoce funkčního a zároveň hezkého? Nechte se inspirovat dárky do pracovny jako jsou ergonomická židle a stůl, sedací vak, dárky pro kutily a zahrádkáře, dárky do ložnice jako kvalitní povlečení, přikrývky a polštáře, nebo pomocníky do kuchyně. V článku najdete pro každého něco.
Jak pečovat o zahradní techniku a nářadí
Před začátkem vegetačního období je třeba věnovat dostatečnou pozornost i nářadí, se kterým budeme pracovat. Taková příprava je důležitá, aby nářadí optimálně fungovalo a usnadnilo nám práci. Zároveň se prodlužuje i jeho životnost.
Křovinořez – nepostradatelný zahradní pomocník
Většina zahrádkářů, chatařů a chalupářů sahá raději po strunové sekačce v domnění, že křovinořez příliš nevyužije, ovšem opak je pravdou. Křovinořez si totiž poradí s vysokou trávou i s rozrůstajícími se křovinami, se vzrostlými kopřivami, úpornými maliníky i náletovými dřevinami. Určitě jej oceníte všude tam, kde byste se sekačkou nic nezmohli.
Závlahu trávníku svěřte automatu
Automatické zavlažovací systémy jsou nezbytnou součástí každého moderního rodinného domu, k níž patří upravená a udržovaná zahrada. Veškerá zeleň však potřebuje péči - počínaje její přípravou, osázením, ale zejména pak dalším udržováním. A zde patří právě závlaha mezi nejdůležitější faktory, ovlivňující vzhled, kvalitu a užitek vysázené zeleně.
Jak se v zimě postarat o akumulátory ze zahradní techniky?
Nejen v zahradní technice jsou stále častěji využívány různé typy akumulátorů. Nalezneme je i v elektrokolech, slouží i k pohonu elektrických skútrů nebo čtyřkolek. Akumulátory pohánějí některé elektrické sekačky, pily a další nářadí. Často se jedná o stroje více či méně sezónní, které na zimu uklidíte do garáže nebo kůlny a znovu slouží až na jaře. Jestliže se však zapomenete patřičně postarat o akumulátor, je více než pravděpodobné, že ho zima poškodí.
Jak se zbavit mechu a plevele v zámkové dlažbě?
Vaše zámková dlažba bude neustále v kondici a plně funkční, pokud se jí budete věnovat. Potřebuje zkrátka údržbu, ať už v létě nebo v zimě. Ošetřená dlažba má několikanásobně vyšší životnost a při pravidelném ošetřování se sníží i náklady na její údržbu. Neudržovaná dlažba zarůstá plevelem a mechem, a v zimě díky náročným povětrnostním podmínkách přibude ztráta barvy a často i tvaru. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak zámkovou dlažbu udržovat, aby stále dobře vypadala a byla plně funkční.
Jak správně udit sýry v domácí udírně
Uzení sýrů v domácích udírnách je velmi populární, protože si celkem snadno můžete vyrobit pochoutku na rodinnou oslavu nebo jen tak na chuť k pivu či vínu. Při uzení sýrů je dobré dodržovat několik základních pravidel, ale zároveň se nebojte experimentovat s chutěmi, kořením i dobou uzení a najděte si svůj oblíbený recept.