Příprava sekačky na jaro
16.04.2011
Jaro už se ohlásilo v plné síle, což pro nás znamená, že bychom se měli zaměřit na naše zahrady a zahrádky a věnovat jim trochu více pozornosti. K tomu ovšem potřebujeme naše zahradní pomocníky, které však bude třeba nejdříve trochu oprášit, zkontrolovat a připravit na novou sezónu. Jedním z nich je zahradní sekačka.
I když naše trávníky zatím nezarůstají bujnou vegetací, je dobré být připraven. S prvními slunečními paprsky začíná všechno rašit tak rychle, že se nestačíme divit. Předtím, než se se sekačkou, kterou jsme vytáhli téměř po půl roce z kůlny, vydáme na zahradu, musíme se podívat, jestli jí něco nechybí. Kontrola je důležitá a měla by být pravidelná. Sekačka by se měla prohlédnout nejen na jaře, ale také v průběhu sezóny i po jejím skončení. Zjistíme tak, jestli není třeba něco vyměnit nebo doplnit.
Každý, kdo svou techniku pravidelně po každé sezóně ošetřuje a před zimou ji připravuje na delší přestávku, má pak na jaře se svými pomocníky rozhodně méně práce a starostí. Tím, že svým strojům před sezónou věnujeme pozornost, se nám vrátí v jejich spolehlivosti a dlouhé životnosti. Bez problémů nám tak stroje budou sloužit vždy, když je budeme zrovna potřebovat.
Základem úspěchu každého majitele zahradní sekačky je dodržování 4 kroků, kterými jsou pravidelná výměna filtru, výměna oleje, kontrola svíček a paliva.
Výměna filtru
Prohlídka útrob sekačky je velice důležitá. Filtr by se dal označit za jakési „plíce“ sekačky a bez nich to opravdu nejde. Je jednou z nejvytíženějších částí a navíc je také velmi citlivý na opotřebování. Když je filtr příliš zanesený, nemá motor dostatečný přívod čistého vzduchu a tím se značně opotřebovává a dále zanáší. Tímto nedostatkem se zvyšuje také spotřeba paliva. Vznikají tak zbytečné problémy, kterým se dá snadno předejít. Výměnu filtru provádíme vždy, když je potřeba a ne jen třeba jednou za půl roku. Vše záleží na tom, jak často sekačku používáme, sami tak musíme posoudit, jestli už není na výměnu vhodná doba. Podle toho, jaký máme typ sekačky, do ní používáme druhy filtrů – mohou být pěnové, papírové nebo kombinované.
Výměna oleje
Olej je životodárnou tekutinou motoru a jeho výměna, nebo respektive doplnění je zásadním krokem v péči o sekačku. Vezmeme měrku a s její pomocí snadno zjistíme, kolik oleje v nádrži ještě zbývá. V případě, že je jeho množství již nedostatečné, doplníme hladinu. Zásadně je dobré používat čtyřtaktní oleje doporučované výrobcem stroje. Takováto výměna by se měla provádět nejméně jednou za sezónu nebo jednou za 25 hodin provozu stroje. Pokud máte sekačku úplně novou, doporučuje se vyměnit olej již po prvních 5 hodinách provozu, následně již standardním způsobem.
Kontrola svíček
Dalším krokem pro úspěšný začátek sezóny je kontrola svíček. Pokud svíčky nejsou v pořádku, sekačku vůbec nenastartujeme. Jejich výměna by se proto měla provádět také alespoň jednou za sezónu. Skvělé jsou například platinové zapalovací svíčky společnosti Briggs&Stratton, které jsou vyrobeny pro okamžitou a snadnou výměnu za staré. Dobré je také upravit vzdálenost elektrod, velikost mezi nimi by měla být mezi 0,70 – 0,75 mm.
Kontrola paliva
Posledním nezbytným krokem při odzimování zahradní sekačky je kontrola paliva. Pokud totiž sekačka stojí více než měsíc, může se stát, že do sebe palivo přes zimu vtáhne vodu. Tím je znemožněn start stroje. V tomto případě se doporučuje palivo úplně „vyjet“ nebo naopak nádrž naplnit až po okraj, aby se voda neměla kde srážet. Skvělým pomocníkem může být také stabilizátor přidávaný do paliva. Do zahradních sekaček se používá benzín Natural s oktanovým číslem minimálně 95, který je čistý a bezolovnatý. Tento benzín výrazně omezuje tvorbu usazenin ve spalovací komoře.
Na co nezapomenout?
Kromě těchto čtyř zásadních a neodkladných kroků, které je třeba na jaře udělat, bychom se měli zaměřit ještě také na ostatní komponenty sekačky a na její exteriér. Proto sekačku otřeme od usazeného prachu a nečistot, poté vyčistíme také celý vnitřek skeletu- určitě je plný zaschlé trávy a hlíny. Jestliže je vaše sekačka vybavena sběrným košem, je možné ho omýt vodou. Dále je vhodné vyšroubovat sekací nůž a nechat jej nabrousit ve specializovaném servisu, kde ho nejen nabrousí, ale také vyváží, aby nevibroval. Je jasné, že s tupým nožem bychom toho moc neposekali. Posledním krokem je utáhnutí a případné promazání šroubových spojů vazelínou. Nyní již můžeme vyrazit na zahradu!
- jap -
Foto: Gardena
Článek byl zobrazen 20120 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Jak pěstovat pivoňky – voňavé krásky pestrých barev?
Nejen v zámeckých parcích, ale také v běžných zahradách můžeme obdivovat pivoňky, jejichž pronikavá charakteristická vůně se line z nepřehlédnutelných a pestře zbarvených květů. Tyto dlouholeté okrasné trvalky jsou velmi oblíbené pro svou nenáročnost. Navíc tyto květiny ozdobí nejen vaši zahradu, ale skvěle vypadají také řezané ve váze.

Nový eshop IRRIGA – vše pro zavlažování, čerpací techniku, vodní program a zahradní osvětlení
Péče o zahradu vyžaduje čas, energii i odpovídající techniku a nářadí. Pokud vás práce na zahradě baví a rádi si většinu obstaráte svépomocí, není nic jednoduššího, než si nakoupit potřebné vybavení a pustit se do díla. A pokud si nejste jisti výběrem, profesionálové s téměř třicetiletými zkušenosti v oboru vám poradí.

Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
Fóliovníky už jsou na našich zahradách vidět přeci jen méně, nahrazují je buď pařeniště, nebo větší a využívanější skleníky. Ale i s fóliovými kryty budete dozajista spokojeni. Jejich funkce se za celá léta nijak nezměnila, stále jsou využívány především k rychlení zeleniny, k prodloužení vegetačního období a ke zvýšení výnosů. Změnil se trošku vzhled a také způsob využití jednotlivých fólií.

Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.

Zakládáme trávník
Jaro už definitivně převzalo žezlo, zem osychá, ale ještě si udržuje cennou vláhu, kterou potřebují semínka, aby se probudila k životu. Proto je ten nejvhodnější čas k založení nového trávníku nebo obnově holých ploch.

Automatické zavlažovací systémy aneb závlaha trávníku je základ
Je pro vás udržování zahrady kolem vašeho domu příliš náročné? Nemáte na to dostatek času, sil ani finančních prostředků? Pak pro vás bude nejlepším řešením automatický zavlažovací systém, který je pomocníkem každého moderního zahradníka. Díky automatické závlaze uspoříte náklady, čas i energii - systém je zcela bezobslužný.

Likvidace vánočního stromku
Letošní Vánoce jsou již minulostí, ale ještě nám je doma připomínají vyhořelé svíčky adventního věnce, nesnědené cukroví, nějaké ty dekorace a samozřejmě vánoční stromek. Tomu už se také pod tíhou baněk a kolekcí pomalu svěšují větve a za chvíli bude doma dělat více nepořádku než krásy a radosti. Co si tedy s vysloužilým vánočním stromečkem počít?

Pěstujeme ženšen pětilistý
Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum), někdy nazývaný také jiaogulan, znali již staří Číňané. Již po tisíce let je pro své jedinečné účinky používán v tradiční čínské medicíně. Je přírodním prostředkem zpomalujícím stárnutí a s jeho pomocí lze údajně dosáhnout dlouhověkosti.