Uzení masa na grilu
14.01.2019
Udit maso lze i na grilu, ovšem nejedná se o uzení v pravém slova smyslu, ale spíše o kulinářskou úpravu. Maso, zelenina nebo sýry se grilují za přítomnosti kouře, čímž pokrmy získávají specifickou chuť a vůni. Jaký gril lze pro tzv. zauzování použít a jak při uzení postupovat?
Pokud máte rádi chuť uzených produktů, ale nechcete si pořizovat udírnu, nebo vám uzení připadá složité a zdlouhavé, je pro vás uzení na grilu zajímavou variantou. Pro tuto kulinářskou úpravu se používá také pojem zauzování.
Přečtěte si také Jak správně naložit maso na uzení?
Jak se liší uzení v udírně a na grilu?
Zjednodušeně řečeno se jedná o jiný technologický postup. Uzení na grilu je grilování za přítomnosti kouře a teploty přesahují 100 °C. V případě tzv. barbecue grilujeme pozvolna při teplotě kolem 105 až 110 °C i několik hodin. Pro BBQ se používají nejčastěji grily s bočním ohništěm a dřevo amerického ořechovce (hickory wood). V případě klasického grilování je požadovaná teplota kolem 160 °C a na vytvoření kouře použijeme aromatické dřevo – štěpky nebo lupínky. Zatímco při uzení v udírně jsou maso nebo sýry zavěřeny v udící komoře a teploty se pohybují nejčastěji kolem 60 °C.
Přečtěte si také Jak zvolit správnou teplotu při uzení masa?
Na jakém grilu lze udit?
Udit lze prakticky na jakémkoliv grilu s víkem, které zabrání rozfoukání vytvořeného kouře. Na plynovém grilu i grilu na dřevěné uhlí. Vhodnější jsou větší grily určené pro tzv. nepřímé grilování s možností regulovat teplotu. Grilované potraviny jsou u nepřímého grilování umístěny mimo žár ohně. Po rozžhavení dřevěného uhlí nebo briket je rozdělíme na dvě části a odsuneme k opačným stranám grilu. Případně můžeme rozžhavené uhlí shrnout na jednu stranu roštu a na druhou stranu umístit grilovaný pokrm a pod něj odkapávací misku. K některým grilům Weber jsou dodávány i palivové přepážky. Nejčastěji se touto metodou připravují celá kuřata, kuřecí neb krůtí stehna, velké kusy masa, svíčková, celé ryby, bůček vcelku apod., které by se vzhledem k délce grilování na přímém ohni připálily.
U plynových grilů docílíme nepřímého grilování tak, že zapneme pouze jeden dvou hořáků, případně dva krajní hořáky ze tří. Nad nezapnutý hořák umístíme grilovaný pokrm.
Jak probíhá uzení na grilu neboli zauzování?
U kotlových grilů na dřevěné uhlí přidáváme do rozpáleného grilu přímo na uhlí dřevěné piliny nebo dřevěné lupínky, štěpky, které generují kouř. Nasypat na uhlí je můžeme volně, nebo vložit ve vhodné kovové nádobě, případně můžeme použít také štěpky zabalené v alobalu. Piliny či štěpky můžou být suché nebo navlhčené.
U plynových grilů používáme speciální kovové nádoby na dřevěné štěpky, které po vložení do komory grilu vyvinou dostatek kouře a zároveň komoru grilu neznečistí popelem.
K zauzování lze využít také bylinky (např. tymián), které v závěrečné fázi grilování přidáme na gril. Vznikne aromatický kouř, který příjemně provoní maso, sýry, zeleninu apod.
Jaký druh štěpek zvolit?
Druh štěpek volíme podle druhu uzených pokrmů. Pro zauzování ryb, zeleniny a bílého masa se hodí olše, která pokrmům dodává nasládlé aroma. Pro hovězí maso, zvěřinu a vepřové se hodí spíše třešeň. Jako univerzální štepky můžeme použít jabloň. Pokud chceme vytvořit intenzivní uzené aroma, které dodá skvělou chuť a vůni masu, slanině, klobásám nebo párkům, zvolíme dubové lupínky. Chuť klasického amerického BBQ vytvoří dřevo ořechovce, někdy nazývaného také jako americký ořech. V prodejnách grilovacích potřeb jej najdeme jako hickory wood.
Související článek
Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
- PR článek -
Článek byl zobrazen 22209 krát.
Diskuze k článku
SimDobrá | 18.04.2019 10:38:42
Osobně mám moc ráda plynové grily a musím říci, že na uzení využívám udírnu. Je pravda, že máme dostatek prostoru na zahradě a udírnu jsme si nechali dělat na zakázku. Pokud bychom však neměli udírnu, určitě bych volila gril s udírnou.
Marek | 19.01.2019 23:44:00
Moc pěkné tipy. To s těmi typy dřeva jsem vůbec netušil. Každopádně se mi po dočtení článku začaly pěkně sbíhat sliny. Tak teď nevím. Původně jsem si chtěl pořídit jen malý gril, který bych s sebou mohl brát i na chatu, ale teď uvažuju, že přece jen zvolím trochu jiný a vyzkouším uzené masíčko.
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Recepty

Dali byste si letní osvěžující party drink? Zkuste Mojito
Tropické teploty sice na pár dní odezněly, přesto vám může bodnout umíchat si i v těchto o pár stupňů chladnějších dnech léta osvěžující drink.

Sušení švestek a zdravé pochoutky ze sušených švestek
Také máte doma nadbytek švestek a nevíte, co s nimi? Jako první jistě každého napadne možnost je zkapalnit, ale co takhle je usušit a proměnit v chutnou a zdravou sladkost? Sušené švestky mají příznivý vliv na naše zdraví a kromě toho, že dokážou nahradit nezdravé bonbóny a cukrovinky, mají široké možnosti využití také v kuchyni.

Sezóna třešní je tady a s ní i ty nejlepší recepty – omáčky, záviny i šejky
Taky se nemůžete dočkat, až se začervenají třešňové stromy na vaší zahradě? Třešňová sezóna zanedlouho vypukne, a pokud vám úrodu nesezobou hladoví špačci, budete se moci těšit na chutné ovoce, ze kterého lze připravovat nejrůznější pečené dobroty, omáčky, zmrzliny i nápoje. Máme pro vás pár receptů, kterým neodoláte.

Domácí rybí klobásy - jak vyrobit klobásy s rybím masem
Domácí rybí klobásy, resp. klobásy, v kterých má svůj podíl rybí maso, jsou oblíbené nejen mezi rybáři. Použít do nich můžeme v podstatě jakoukoli rybu, ale ideální je například cejn nebo kapr.

Slovník italské kuchyně
Co je to „al dente“ nebo „mozzarella“ ví pravděpodobně všichni, ale často se v receptech italské kuchyně setkáte s výrazy, kterým nerozumíte. Náš slovník italské kuchyně vám mnohé objasní.

Nepostradatelní pomocnící pro milovníky ovoce a zeleniny
Věděli jste, že existuje loupač hrášku, odstraňovač stopek z jahod, kráječ ananasu nebo speciální mlýnek na bylinky? Možná si ťukáte na čelo, ale až tyto kuchyňské zlepšováky poznáte a vyzkoušíte, možná si budete říkat: „Jak jsme bez nich doposud mohli žít?“.

Tipy na dárky pro milovníky vaření a stolování
Jestliže uvažujete nad tím, čím o Vánocích potěšit své blízké, o kterých víte, že patří mezi milovníky dobrého jídla, rádi vaří a kultura stolování jim není cizí, máme pro vás několik tipů. V těchto dárcích se snoubí praktičnost s moderním designem a mnohdy také vtipem. Skvěle tak oživí každou kuchyni a přitom se stanou nezbytnými pomocníky.

Pho bo - recept na tradiční vietnamskou polévku
Pho bo, tradiční vietnamská polévka patří k oblíbeným pokrmům asijských bister a restaurací. Základem je hovězí vývar, který se podává s hovězím masem a rýžovými nudlemi.