Zahradní technika na dobíjecí akumulátor – co všechno může fungovat na baterii?
04.10.2021
Tichá, snadno ovladatelná a výkonná. Tak by se dala popsat zahradní technika, která funguje díky dobíjecímu akumulátoru. Žádné kabely, žádný benzín, jen jedna baterie, kterou stačí jednou za čas dobít. Pokud jste s AKU technikou ještě neměli co dočinění, přečtěte si tento článek. Možná se pak stane pomocníkem i ve vaší zahradě.
Ticho a úspora
AKU technika funguje na jednoduchém principu. Všechno, co stačí k jejímu provozu, je dobíjecí baterie. Velkou výhodou je i to, že lze tuto baterii přendávat do dalších strojů fungujících na stejném principu, a nemusíte tak kupovat zbytečné množství akumulátorů.
Ale to, proč je tato technika tolik oblíbená, je především tichý provoz. Všichni známe zvuk klasické sekačky, není to zrovna tichý drobek. V zahrádkářských koloniích nebo v místech, kde je velká hustota osídlení, mohou hučící sekačky nebo jiné podobné stroje vyvolávat nepříjemné reakce.
Řada akumulátorové techniky STIHL obsahuje pily, plotostřihy, fukary na listí, vyžínače i šekačky.
Tomu se s AKU technikou vyhnete, protože je opravdu minimálně hlučná. A hlavně vás s ní nebudou čekat už žádné zamotané kabely. Ty ke svému provozu totiž vůbec nepotřebuje. Mezi nejčastější zahradní AKU nástroje patří sekačky, elektrické nůžky, fukary na listí nebo třeba řetězová pila. Dnes však v obchodech se zahradní technikou najdete i další výrobky fungující na tomto principu.
Další velkou výhodou je energetická úspora i nulové emise. Není třeba žádný drahý benzín a i spotřeba energie není taková, jako kdybyste měli daný přístroj zapojený přímo v elektrice. Dobíjecí baterie se obvykle dobíjejí poměrně rychle, s kvalitními rychlonabíječkami to zvládnou zhruba za hodinu a pak je možné pokračovat v práci. Doporučuje se však používání klasických nabíječek, které nabijí baterii zhruba za 3-4 hodiny. Pro životnost a kapacitu akumulátoru je to mnohem „zdravější“.
A jak dlouho vydrží na jedno nabití třeba sekačka? V průměru něco kolem hodiny nepřetržitého sekání. To je celkem dost času. Dobíjecí technika se navíc svým výkonem hravě vyrovná běžným zahradním přístrojům na elektřinu nebo pohonné hmoty. Výkon se obvykle dělí na tři skupiny, a to 24V, 40V a 60V.
Dalším výrobcem akumulátorové zahradní techniky je švédská Husqvarna.
Péče o akumulátor
Všude se najdou nějaké mouchy a platí to i u AKU techniky. O akumulátory je totiž třeba řádně pečovat, aby si co nejdéle udržely svou kapacitu a fungovaly tak, jak mají. Majitelé těchto zahradních pomocníků často dělají tu chybu, že své sekačky, elektrické nůžky a další přístroje po sezóně jen očistí a schovají tak, jak jsou.
To se ale může neblaze odrazit v další sezóně. Akumulátorům vyhovuje, když jsou pravidelně dobíjeny. Není také dobré je dobíjet pokaždé až ve chvíli, kdy se vybijí úplně. To pak může snížit jejich kapacitu. Přes zimu je pak třeba baterii dobít alespoň jednou za měsíc a nenechat ji po celou dobu jen tak ležet.
Baterie by se také neměly vystavovat velkým vedrům nebo naopak mrazům. Proto je třeba v létě skladovat na stinném místě, v zimě zase někde, kde nehrozí mráz. Pokud se budete o baterii takto starat, její životnost může být až 10 let.
Typy zahradní akumulátorové techniky
Jak již bylo řečeno, na trhu se objevuje několik základních zahradních přístrojů, které mohou fungovat na dobíjecí akumulátory. Ještě před několika lety bylo nemyslitelné, aby třeba sekačky fungovaly bez kabelu nebo pohonné hmoty. Dnes už je ale všechno jinak a technické trendy a výdobytky vsázejí na tišší i úspornější provoz.
Sekačky
Akumulátorem mohou být poháněny jak sekačky rotační, tak strunové. Vyrábí je řada firem, takže si můžete vybrat ze své oblíbené řady. Snadno ovladatelné a lehké strunové AKU sekačky jsou vhodné pro lehkou úpravu zahrady, osekání narostlé trávy kolem záhonů a dalšího plevele a díky absenci kabelu se s nimi pohodlně dostanete do všech koutů zahrady. Příznivá je i jejich cena, která se obvykle pohybuje v rozmezí od 1500 - 4000 Kč.
Rotační AKU sekačky jsou ideální na pro pravidelnou úpravu travního porostu, dle typu i výkonu je lze nastavit na různou výšku sečení, součástí bývá sběrný koš a některé modely jsou určeny i k mulčování. Sekačky bývají opatřeny LED indikátorem, který vám vždy spolehlivě sdělí stav nabití baterie. Cenově se tyto sekačky pohybují zhruba od 5000 Kč.
Akumulátorové pily
Kvalitní AKU řetězové pily se hravě vyrovnají těm klasickým. Pro využití na zahradě jsou ideální a překvapivě tiché. Na výběr jsou pily s kratšími i delšími lištami a různými stupni výkonu, obvykle pracují na lithium-iontovou baterii.
Nejsou příliš těžké, snadno se ovládají a nepotřebují žádný benzín ani olej. Vyhnete se také klasickému problému s nastartováním. Jednoduše zapnete a řežete. Cenově se pohybují už zhruba od 2000 Kč, kvalitnější a výkonnější stroje ale pořídíte i za ceny kolem 10 000 Kč.
Zahradní nůžky
Akumulátorové zahradní nůžky se dělí na několik typů. Buďto se jedná o klasické malé nůžky na zastřihávání (pro snadné zastřižení dřevin nebo drobnou úpravu menších rostlin), najdete zde také velké nůžky pro úpravu keřů a živých plotů.
AKU nůžky jsou vhodné pro běžné zahrádkáře, ale i pro profesionály. Díky absenci kabelu nijak neomezují v pohybu a zároveň nabízejí kvalitní řezný výkon.
Typů akumulátorové techniky je samozřejmě více, ale na zahradě nejčastěji využijete právě tyto tři. Téměř žádný hluk, žádné emise, snadné zapínání a jedna baterie, která lze využít do více přístrojů ze stejné řady. AKU technika určitě stojí za vyzkoušení.
Text: Eliška Střelková
Foto: Stihl, Husqvarna
Článek byl zobrazen 6682 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Příprava sekačky na jaro
Jaro už se ohlásilo v plné síle, což pro nás znamená, že bychom se měli zaměřit na naše zahrady a zahrádky a věnovat jim trochu více pozornosti. K tomu ovšem potřebujeme naše zahradní pomocníky, které však bude třeba nejdříve trochu oprášit, zkontrolovat a připravit na novou sezónu. Jedním z nich je zahradní sekačka.
Vyžínače a strunové sekačky pro dokonale upravenou zahradu
V dnešní době se na trhu setkáte s nejrůznějšími druhy sekaček a pomocníků při údržbě trávníku a není tak jednoduché si vybrat. Pokud potřebujete jen začistit trávník v okolí chodníků, zídek, či jej upravit v těžce dostupném nebo členitém terénu, budou se nám skvěle hodit tzv. vyžínače neboli strunové sekačky.
Automatické zavlažování: trávník v kondici a méně starostí
Čerstvý, zelený trávník je chloubou každé zahrady. Nechceme se procházet po drsné spálené trávě. Když nás zradí počasí a pár dní plných veder nespadne ani kapka, musíme zasáhnout a dodat zahradě vláhu. Pomáhají závlahové systémy. Někdy však práci příliš neulehčí. Nebo ano?
Chcete krásný trávník na jaře? Začněte s péčí už teď
Pokud vás překvapuje, že ještě teď na podzim budete potřebovat zahradní sekačky, potom vás překvapí možná ještě více, že sekání právě v tomto období může rozhodnout o podobě vašeho trávníku v příštím roce. Aby z trávníku na jaře po odtání sněhu nezbyla jen nahnilá hnědá plsť, je třeba v podzimním období pažit sekat, co nejdéle to jde.
Jak vybrat zahradní fukar nebo vysavač na listí?
Zahradní vysavače a fukary slouží k úklidu listí na zahradě, případně na zpevněných plochách kolem domu. Dostanou se i do hůře přístupných míst, pod živý plot, nízké stromy apod. Při jejich výběru si nejprve rozmyslete, zda pro vás bude lepší fukar nebo vysavač a také se zaměřte klíčové parametry jako je výkon nebo hmotnost.
Po zimě je nezbytná rekonstrukce trávníku
Snažíte se vašemu trávníků věnovat veškerou péči, ale přesto je tráva nažloutlá, zplihlá a po bujném zeleném pažitu ani památky? Možná jste po zimě vynechali několik základních úkonů, které jsou půvab trávníku nezbytné. Jak tedy trávníku navrátit život? Důležitá je vertikutace, okysličování a přísun živin.
Co vás čeká na podzim na zahradě? Poslední sklizeň, výsadba a úklid
Léto je neodvratně za námi, krajina se barví do podzimního hávu a příroda se připravuje na příchod zimy. S létem skončila i hlavní zahrádkářská sezóna, což ale neznamená, že si zahrada už nezaslouží naši pozornost. Právě naopak, je čas na poslední sklizně, úklid a vyživení půdy i rostlin před chladnou zimou. To vše přinese na jaře své ovoce.
Jak pečovat o trávník po zimě?
Pýchou každého správného pěstitele je krásný zelený trávník pokrývající jeho zahradu. Aby nám trávník po zimě co nejdříve dělal zase parádu, přinášel radost a užitek, je již teď potřeba mu věnovat dostatečnou pozornost. Nejdůležitější je dopřát mu hlavně dostatek vláhy, vzduchu a správně jej sekat.