Mít nebo nemít předzahrádku?
31.05.2006
O významu tohoto slova netřeba vůbec pochybovat. Hlavní úkol předzahrádky - pokud vůbec u domu nějaká je - spočívá výhradně v reprezentaci. Plní tedy funkci jakési vizitky a zároveň pomáhá stavbu začlenit do okolní zeleně.
Odpověď na otázku v titulku je poměrně snadná: O množství i velikosti zeleně venku před domem rozhoduje v první řadě pozice domu na pozemku a také jeho začlenění v okolní zástavbě. Předzahrádka pak může mít podobu více či méně širokého záhonu s několika trvalkami, keři nebo dokonce stromy, nezřídka dokonce přebírá funkci běžné užitkové a odpočinkové zahrady. V takovém případě se ji ovšem vyplatí odclonit od pouličního ruchu vhodnou zástěnou, například hradbou v podobě vysokého živého plotu. Předzahrádka nicméně může být i před řadovým městským domem, kde je místo pouze pro dlážděný veřejný chodník. Naprostými mistry jsou v tomto směru Nizozemci, kteří se nebojí zasadit u soklu pár působivých popínavců (stálezelených i opadavých) a předzahrádku pak založit přímo na fasádě domu, aniž by jakkoli překážela kolemjdoucím a narušovala omítku. Mistrně nicméně dokáží využít i místo, které u nás zpravidla zdobí jen pruh ne příliš pěkného trávníku nebo záhonek s několika keříky. Bohatství zeleně na tak malém kousku půdy dokáže vytvořit živý rám lemující jako obraz velká okna bez záclon, kterým si kolemjdoucí může snadno prohlédnou celý dům zevnitř i s jeho obyvateli. Ráno, ve dne, i večer a nikomu to nevadí.
JAKÝ PLOT A BRANKU?
V Česku naproti tomu o fenoménu "předzahrádka" rozhodně hovořit nelze. Důvod je prostý - pramení z jisté naší národní rezervovanosti či dokonce uzavřenosti. Své zahradnické umění proto raději rozvíjíme v soukromí v zahradách vzadu za domem, kam dohlédne maximálně oko souseda odvedle. Ulice a život veřejný nás nijak zvlášť nezajímají, spoléháme spíše na správu pořádku ze strany obecního úřadu. Když ale zavítáte do některé ze vsí na jižní Moravě, zjistíte, že tady se předzahrádkám až výjimečně daří. Téměř před každým stavením můžete objevit neoplocený zatravněný pás se záhonky pestrobarevných květin velké oblibě se těší i zmiňované růže. Škoda jen, že odsud už skoro úplně vymizely krásně "nalíčené" přízemní domky. Je snad důvodem této zvláštní otevřenosti skutečnost, že zahrada vzadu za domem slouží téměř všude jako domácí vinohrad?
Svůj pozemek chce mít u nás doma každý spolehlivě vytyčený a ohraničený, proto budujeme kolem našich zahrad nejrůznější ploty, což je věc bezesporu užitečná a nezbytná. Bohužel stejné oplocení často lemuje i malý kousek půdy před domem. Vévodí mu zpravidla i bytelná branka s vjezdem pro automobil, takže zeleň pak nemá žádnou šanci ani trochu vyniknout. Přitom už celá desetiletí zahradní architekti radí, aby plot před domem plnil spíše jen funkci symbolického ochránce majetku. Bude-li totiž kdokoli chtít na pozemek vniknout, překoná bez potíží i tu nejvyšší ohradu. Nízká zídka či plot navíc nebudou omezovat vysazenou okrasnou zeleň, která pak lépe vynikne.
K plotu samozřejmě patří i odpovídající branka, případně vjezd s vraty. Jak takový vchod ztvárnit, to už záleží na každém majiteli. Jednoznačně lze každému doporučit přírodní kámen a dřevo, ale k dostání je i spousta jiných materiálů včetně betonu. Také ten může vypadat dobře, pokud se to s ním umí. Avšak obyčejné drátěné pletivo vypnuté mezi ocelovými sloupky při ohrazování předzahrádky rozhodně vynechte!
ABY ZELEŇ NEPŘEKÁŽELA
Předzahrádka má rovněž specifické nároky na výběr krasných rostlin. Základ výsadby mohou samozřejmě tvořit dřeviny, je ale třeba dát pozor na to, aby majiteli brzy nepřerostly přes hlavu, přesněji řečeno před okna. Zpravidla totiž platí, že právě od oken do ulice se žádá dobrý výhled, a takovému požadavku velké stromy a keře určitě nevyhoví. Vybírat je tedy zapotřebí spíše kompaktně až zakrsle rostoucí dřeviny (lisnáče i jehličnany); pěkně vyhlížejí například stálezelené rododendrony (listy mají po celý rok a na jaře pravidelně krásně kvetou) či jiné kvetoucí druhy. Bujně rostoucí zeleň mohou pak zastoupit některé popínavé dřeviny přímo na fasádě domu, ať už samopnoucí (břečťan či loubinec) nebo druhy vyžadující oporu (vistárie, zimolez, trubač či vinná réva). Dřevěné treláže pro ně pak dům ještě víc ozvláštní.
Samozřejmě je pak možné použité dřeviny kombinovat s poměrně nenáročnými trvalkami či jarními cibulovinami, protože vyžadují v průběhu roku jen minimální péči. Pokud se odhodláte i pro záhon s pestrými letničkami (jsou často daleko efektnější), potom počítejte od jara až do podzimu s poměrně častou okopávkou a také pravidelnou zálivkou. Stejně tak i skalka vyžaduje náročnou a pracnou údržbu. Zelenina pak do předzahrádky nepatří, už jen proto, že z ulice sem proniká velké množství prachu a jiných nečistot.
Autor: Jiří Savinec, časopis Domov
Foto: archiv firmy Atelier MAYA
Články s podobnou tématikou
Zahrada s pergolou
Zimní zahrada
I stromy mají osobnost
Kouzlo osvětlené zahrady
Článek byl zobrazen 24807 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.
Jaký zahradní nábytek vybrat, aby něco vydržel?
Pokud máme k dispozici dům se zahradou, za pěkného počasí není nic příjemnějšího než posezení venku na čerstvém vzduchu, v nějakém tom pohodlném křesle nebo lehátku. Pokud ale nechcete investovat každý rok do nového zahradního nábytku, dobře koupi promyslete. Odolnost, snadná údržba, ale i skladovatelnost by měly být samozřejmostí.
Co možná nevíte o orchidejích
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.
Rostliny vhodné na stinná místa
Myslíte si, že na své zahradě nemáte zrovna ideální podmínky pro pěstování rostlin? Nejen slunná místa mohou oplývat množstvím zeleně, ale také místa pod stromy nebo záhony u domu mohou vypadat stejně hezky. Stačí jen zvolit ty správné a dostatečně odolné rostliny, pro které nejsou tyto nepříznivé podmínky, jako je sucho a stín, žádnou překážkou.
Stavíme opěrné stěny a palisády
Teplé skoro jarní počasí láká k drobným úpravám okolo domu i na zahradě. Nabízíme vám jednoduchou technologii na rychlou stavbu opěrné stěny libovolného tvaru z betonových prefabrikátů, jimiž lze zabezpečit sesouvající se terén a zároveň vytvořit efektní kvetoucí stěny.
Bakterie pro zdravé prostředí v kurnících a výbězích
Každý chovatel drůbeže se jistě snaží, aby byl jeho chov zdravý a vitální. Životní podmínky chovaných zvířat se přímo odráží na kvalitě vajec, kterou jistě chceme mít co nejlepší. Ať už pouze pro sebe v malém množství nebo na prodej ve větším chovu.
Pěstujeme rostliny vhodné do stínu - plicník, kakost, hortenzii a další
Máte na zahradě stinný kout, kde vám nechce nic růst? Nevíte, co se záhonky na severní straně domu, kde sluníčko za celý den ani nezasvítí? Není třeba tyto plochy úplně zavrhovat, protože existují rostliny, které mají právě takováto místa rády. Stačí jen vědět, po které kytce sáhnout a budete se moci těšit z pěkné zahrádky.
Prosinec na zahradě
Příroda se definitivně uložila k zimnímu spánku. Pokud to počasí dovolí, lze ještě dokončit některé pozdně podzimní práce, ale raději svou pozornost věnujme uskladněné úrodě. A především, nezapomínáme přikrmit drobné pěvce, příští rok nám za to pomohou od mnoha škůdců na zahrádce.