Balkon obsypaný muškáty
06.06.2013
Pokud jste si oblíbili pelargonie čili muškáty, nemusíte je pěstovat jen na zahradě. Místem vhodným pro malé zahradničení jsou i balkony, terasy či lodžie. Muškáty jsou nenáročné na péči a dlouze kvetou. Jak to udělat, aby byl váš balkon díky muškátům nepřehlédnutelný a záplavu květů vám záviděl každý kolemjdoucí?
Tyto okrasné rostliny můžeme pěstovat již od konce dubna – nejlépe však až od doby, kdy je jisté, že se nevrátí noční mrazíky. Sazeničky muškátů můžeme zasadit na balkon, terasu, nebo do truhlíků za okno. Muškáty jsou pro balkonovou květinovou výzdobu jako stvořené, protože nevyžadují žádnou zvláštní péči a navíc dosahují maximálního estetického efektu. Terasu či balkon však samozřejmě můžeme oživit i dalšími jarními květinami, jako jsou například petunie či fuchsie, vhodné jsou také různé druhy bylinek.
Vysazujeme muškáty
Do čeho muškáty vysadit? Pokud počítáme s umístěním květin na balkon, terasu či parapet, jsou nejvhodnější nádobou květináče nebo truhlíky. Na výběr máme z velkého množství materiálů, velikostí a barev. Skvělé jsou například samozavlažovací truhlíky, které péči o květiny velmi usnadňují. Mají dvojité dno, v němž je ukryta zásobárna pro vodu. Zvláště během parních letních dní vyžadují rostliny velké množství vody, tedy i časté zalévání.
Samozavlažovací truhlík, Foto: Nohel Garden
Se samozavlažovacími truhlíky vám tato starost odpadá. Stačí, když do jejich zásobníků nalijete dostatek vody a květiny si pak již pomocí speciálních knotů odebírají tolik vláhy, kolik potřebují. Ale ani v případě deštivého počasí není třeba se bát, že by květiny stály ve vodě. Truhlíky mají totiž přepad, kterým se nadbytek vody odvádí pryč. Samozavlažovací truhlíky se však pro všechny druhy muškátů nehodí. Existují muškáty, které mají rády sušší zeminu, a stále vlhký substrát jim škodí. To, jak často se zalévají tak záleží na počasí, orientaci truhlíků vůči světovým stranám a také na velikosti rostlin.
Volte kvalitní substrát
Aby bylo pěstování muškátů úspěšné, je třeba vybrat tu správnou a především kvalitní zeminu. Pro pěstování na balkonech a terasách jsou nejvhodnější speciální substráty určené přímo pro pěstování kvetoucích balkonových rostlin. Existují pak také přímo substráty pro muškáty. Zemina by měla obsahovat rašelinu, písek, pařeništní zeminu a také přídavek rozpustného hnojiva. Tak budou rostlinám zajištěny veškeré potřebné živiny nejen v první fázi po výsadbě, ale většinou na celou sezónu, po dobu až 6 měsíců. V kvalitní zemině se nachází mimo jiné také částečky perlitu či granulovaného polystyrenu, které zajišťují kvalitnější provzdušnění substrátu. Pokud vyměňujete starý substrát za nový, nezapomeňte přimíchat granulované hnojivo.
Množení muškátů
Nejlepším způsobem množení muškátů je takzvané řízkování. To se provádí odříznutím 10 až 12 cm dlouhého řízku z matečné rostliny, která však musí být zdravá. Řízek je poté třeba namočit do speciálního chemického přípravku na bázi gelu, kterému se říká stimulátor. Následně jej zapíchneme do květináče naplněného pěstebním substrátem. Řízek by měl být udržován a pěstován v teplotách mezi 21 až 25 stupni Celsia.
Deset věcí, které byste měli vědět o muškátech:
1. Muškátů existuje mnoho druhů (převislé, vzpřímené, velkokvěté, anglické muškáty a mnohé další) a každý z těchto druhů má jiné nároky na zálivku, umístění atd.
2. Jsou druhy muškátů, které kvetou již v květnu a jejich vegetační období končí až s příchodem prvních zimních mrazů.
3. Jako nejvhodnější se jeví předpěstování muškátů doma v teple. Na venkovní stanoviště je vhodné je dávat až v polovině května, kdy již nehrozí ranní mrazíky.
4. Muškáty jsou rostliny světlo a teplomilné, dobře však snášejí i případné přechodné zastínění. Pokud byste zvažovali jejich umístění s ohledem na světové strany, je ideální jižní, jihovýchodní, případně i jihozápadní strana.
5. Přemýšlíte, kolik rostlin zasadit do jednoho truhlíku? Množství rostlin záleží na jeho velikosti, ale do klasického truhlíku s délkou 50 až 60 cm umisťujeme nejčastěji na cik-cak 5 až 7 rostlin, aby se truhlík co nejrychleji zaplnil.
6. Muškáty jsou odolné rostliny, které umí dobře hospodařit s vodou. I v období plné vegetace snesou přestávky v zálivce. Rostliny je dobré zalévat v ranních nebo podvečerních hodinách, kdy slunce tolik nepálí.
7. Rostliny vysazujeme do speciálního substrátu pro pelargonie, který je obohacen o perlit, jež provzdušňuje a také o bentonit, který je bohatý na jílové nerosty.
8. S přihnojováním substrátu na pelargonie začneme až po 6 týdnech od výsadby.
9. V případě, že nemáme muškáty zasazeny ve speciálním substrátu, musíme jim dodávat komplexní muškátové látky v podobě roztoku – 1 víčko (15 ml) je na 1 litr zálivky.
10. Pravidelně muškátům odstraňujeme odumřelé a neduživé části, které je jinak zbytečně vysilují.
- jap -
Foto: kvetinynadobirku.cz
Článek byl zobrazen 34839 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak vybrat a položit travní koberec
Zakládáte zahradu, nebo potřebujete zrekonstruovat tu stávající a nevíte si rady s tím, jak správně založit trávník? Pokud nechcete dlouho čekat, než se zazelená travní semeno, můžete na zahradu položit travní koberec. Na co si dát při jeho nákupu pozor a jak pokládku provést si povíme v tomto článku.

Fotoinspirace - vánoční hvězda v aranžmá na jídelním stole a v obývacím pokoji
Poinsettie neboli Vánoční hvězda patří mezi vůbec nejoblíbenější vánoční rostliny a stává se také součástí vánočních aranžmá a dekorací. Nechte se inspirovat a podívejte se, jak s poinsettií pracují profesionálové.

Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.

Zahradní květiny XI. – Kakosty
Když se řekne kakost, mnozí si vzpomenou na svůj herbář ze základní nebo střední školy a na luční drobnou květinku zvanou kakost smrdutý. Nenechte se však zmýlit - kakostů je totiž kolem tří set druhů a mnohé z nich jsou hojně pěstovány na zahradách a skalkách.

Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě
Zázvorový kořen se v devadesátých letech minulého století stal módní záležitostí. Kdo nepije zázvorový čaj či pivo a nežvýká kandovaný zázvor, jakoby ignoroval zásady zdravé výživy. Patříte-li k vyznavačům čerstvého zázvoru, můžete se pokusit si jej vypěstovat, ale upřímně – kvalitní oddenky je lepší koupit v supermarketu.

Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?

Rakytník řešetlákový – posiluje obranyschopnost i odolnost vůči stresu
Příroda nám poskytuje spoustu rostlin, které působí blahodárně na naše tělo a pomáhají nám udržovat zdravý životní styl. Jednou z nich je i rakytník řešetlákový – opadavý keř, jehož oranžové plody obsahují velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jejich využití je proto široké – setkáme se s nimi v potravinářství, kosmetice i léčitelství.

Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?
Pokud si myslíte, že s příchodem podzimu můžete veškeré starosti o vaši zahradu hodit za hlavu, jste na velkém omylu. Je tomu právě naopak, v tomto období na nás čekají činnosti, kterými zahradu musíme připravit na nové, nadcházející vegetační období. Jednou z nich je například ošetření keřů a stromů herbicidním přípravkem.