Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování
09.08.2017
Chutnají jako nejostřejší žiletka a jejich domovem je střední a jižní Amerika, kde byly pěstovány již tisíce let před invazí Španělů, kteří je nakonec přinesli zbylému světu. Pěstování chilli papriček se v současné době stalo velkým hobby. Příznivci pestrobarevných plodů se předhánějí, kdo bude mít nejostřejší papričky a dokonce se pořádají soutěže v pojídání chilli papriček.
První, kdo se s chilli papričkami setkal, byl Kolumbus na ostrově Hispaniola, dnešní Dominikánské republice. Slavný mořeplavec si do svého deníku poznamenal, že axi (indický název pro Capsicum) je silnější než pepř a že lidé se bez ní nemohou u žádného jídla obejít. Rostliny prý vypadají jako růžové keře, nesoucí plody dlouhé jako skořice a plné zrnek ostrých jako pepř a Karibové a indiáni je jedí jako my jablka. V roce 1569 psal slavný lékař Nicolas Monardes ve své knize o rostlinách nového světa podrobně o chilli a jeho úspěšném pěstování ve Španělsku. Ve stejném smyslu informoval známý botanik ze 17. století, John Parkinson, že ve Španělsku a Itálii stojí chilli na okenních římsách domů. Vyjmenoval 20 druhů chilli papriček ve tvaru oliv, srdce, špičaté jako kopí, podobné třešním a "široké zmuchlané". Dnes existuje na 200 druhů chilli a tvarů je nepočítaně. Populární jsou chilli papričky tvaru zvonku a dvojbarevné odrůdy.
Vypěstovat rostlinku ze semínka není tak jednoduché
Chilli papričky totiž patří mezi světlomilné rostliny a doba slunečního svitu výrazně ovlivňuje chuť i ostrost plodů. Přes léto chilli papričky umístíme buď na balkóně či na zahradě do polostínu, kde vydrží až do prvních mrazíků a ještě na podzim nasazují na květ. V našich podmínkách rostlina plodí celý rok, ale musíme ji chránit před nízkými teplotami, průvanem a škůdci.
Venku vysazené rostliny občas trpí mšicemi, v domácím prostředí ji napadají "bílé mušky" - molice. Molice se rády zdržují v teplém a suchém prostředí, což chilli paprikám nesvědčí zvláště v zimním období. Ale ani vysoká vzdušná vlhkost není vhodná pro paradoxně původem tropické chilli papričky. Teplo a vlhko je častým původcem plísňových chorob, proto rostliny raději umístíme ve světlé chladnější místnosti s teplotou okolo 10 až 15o C. Zálivku je nutné přizpůsobit teplotě, což znamená, že zaléváme vždy vlažnou a odstátou vodou a raději důkladně a v delším intervalu (asi 1x týdně). Velkým problémem je pak odhad vlhkosti půdy. Chilli papričky nesnášejí trvalé zamokření půdy. Mnoho pěstitelů si tento problém neuvědomuje a v dobré víře chtějí rostlině dopřát, až ji doslova utopí. Daleko lépe papričky snesou občasné sucho, než přelévání. Ideálním stavem je mírně vlhká půda v období růstu a v období dozrávání ještě zálivku trošku omezit. Je to jeden z předpokladů pro navyšování pálivosti chilli a zabránění praskání plodů. Násadu květů podpoří doplňování živin během vegetace listovými hnojivy jako je Cererit, Kristalon či Agrabiomin a včasným obíráním zralých plodů.
Využití chilli papriček v kuchyni
Zralé plody chilli papriček mohou být červené, oranžové, žluté nebo fialové. Capsaicin, který je typickým znakem ostré chuti chilli papriček, se nachází v různém množství v semenech, vláknech a slupce, v závislosti na druhu a stupni zralosti. Všeobecně jsou velké, kulaté, dužnaté plody jemnější než malé špičaté s tvrdou slupkou. Bez ostrých papriček habanero, se neobejde mexická kuchyně. Nejznámější ingrediencí je salsa – pálivá pasta s chilli papriček a rajčat, která se používá na tortilly podobně jako kečup na pizzu. Chilli papričky najdou využití v kuchyni jako příloha k masu, nakládané, na grilování, chilli se přidává do čokolád, zmrzliny i koktejlů a je všeobecně nezbytnou součástí španělské kuchyně.
Chilli papričky a zdraví
Co se týče vlastností chilli papriček pro zdraví, čerstvé plody jsou bohaté na vitamín C a podporují zažívání potravin obsahujících škrob. Ale pozor, kdo trpí žaludečními vředy či střevními potížemi, měl by se konzumaci chilli papriček vyhnout, neboť capsaicin působí dráždivě. V přiměřeném množství však chilli papričky regulují hladinu cholesterolu v krvi, jsou účinné při léčbě cukrovky, pomáhají při léčení lupénky, zvyšují chuť k jídlu a podporují zažívání, působí preventivně proti rakovině prostaty a výrazně snižují riziko vzniku krevních sraženin a embolie, srdečního infarktu i cévní mozkové příhody.
Autor: Irena Forejtová
Další články z rubriky
Co s úrodou cuket – recepty na cuketové dobroty
Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Kysané zelí – chutná vitamínová bomba pro posílení imunity
Pěstování rajčat a paprik v nádobách na balkóně a terase
Vaříme z hlívy ústřičné - oblíbené recepty s elixírem mládí
Článek byl zobrazen 15993 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstujeme netradiční druhy zeleniny
Možná je to neuvěřitelné, ale i nyní můžete pěstovat a sklízet zeleninu, kterou obchodě určitě nenajdete, a dokonce neuspějete ani ve specializované prodejně. Většině neobvyklých druhů zelenin pocházejících z asijského kontinentu se totiž v našich podmínkách výborně daří a snadno se pěstují.

Nechejte rozkvést klematis na vaší zahradě
Pokud patříte mezi milovníky popínavých a bohatě kvetoucích rostlin, pak pro vás docela jistě Clematis česky Plamének není žádnou neznámou. Tato rostlina se pyšní opravdu velmi bohatou a pestrou škálou květů, které budou zdobit vaši zahradu od jara do konce léta, u drobnokvětých druhů dokonce až do prvních mrazíků.

Travička zelená, to je naše potěšení
Těžko bychom u nás hledali stavení, u kterého není alespoň malý kousek trávníku. Je jako zelený přírodní koberec, po kterém je příjemné se procházet bosou nohou, kde si rády hrají děti i naši čtyřnozí kamarádi. Každý koberec a stejně tak i trávník ovšem vyžaduje odpovídající péči.

Pěstujeme pokojový ibišek - vyhněte se nejčastějším chybám
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek čínský neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.

Nápady na dekorování květináčů – malování, ubrousky, mozaiky a další
Zútulněte si svou domácnost originálními doplňky v podobě vlastnoručně ozdobených květináčů na pokojové rostliny. Život můžete vdechnout jak starším, tak úplně novým kouskům a dodat tak šmrnc interiéru za pár korun. Nechte se inspirovat některou z následujících technik dekorování květináčů, které jsou velmi snadné a levné.

Rádi byste doma pěstovali orchideje? Poradíme vám, jak na to!
Orchideje patří pro svůj exotický vzhled k nejkrásnějším rostlinám. Mnohé začínající pěstitele možná právě jejich krása a křehký vzhled zrazuje od pěstování. Obavy ale nejsou na místě. Pokud dodržíte několik základních pěstitelských zásad, můžete se z květů orchidejí radovat i vy.

Kokedama – netradiční způsob pěstování pokojových rostlin
Zajímavé pěstování pokojových rostlin v závěsech anebo na mísách v koulích z mechu a speciálního pěstebního substrátu. Nejedná se vždy jen o závěsné typy, ale právě ony vypadají nejzajímavěji. V kokedamách se uplatní cibuloviny, orchideje, ale i mnohé další typy rostlin. Každá z nich působí jinak, každá má své osobité kouzlo.

Luční kvítí na zahradě
Představte si voňavý koberec plný kopretin, modrých zvonků, žebříčku a něžných hvozdíků. Že už jste dlouho nic takového neviděli? Není divu, vždyť na horskou louku se moc často nedostanete a kolem dálnic se mezi břízami jen občas uchytí houževnatá lupina. Jestliže však chcete představu uvést ve skutečnost, máte možnost si založit louku vlastní.