Jak na pěstování malin a ostružin
17.10.2007
Jak to s těmi malinami vlastně je? Kam je zasadit, kdy sklízet a řezat bývá mnohdy pro laického zahrádkáře neřešitelným rébusem. Někdo radí ořezat maliny na jaře, jiný na podzim. A s ostružinami je to navlas stejné. Pár rad vám může pomoci hádanku rozluštit.
V literatuře se obvykle uvádí, že maliník a ostružiník vyžadují kypré, humusem dobře zásobené půdy. Zkušení zahrádkáři však vědí, že je lze pěstovat téměř kdekoli, kam stále svítí slunce. Na zastíněných místech maliny i ostružiník sice bujně rostou, ale méně plodí. Plody pak ztrácejí na chuti i vůni.
Říjen je k výsadbě nejvhodnější
K výsadbě maliníku můžeme použít libovolnou část výhonu i kořenu s očkem nebo mladé výhony. Mezi sazenicemi necháme vzdálenost alespoň sedmdesát centimetrů až jeden metr. Ihned po výsadbě sazenice zakrátíme na dva až tři pupeny a nahrneme je zemí, aby se lépe ujaly. Na jaře opatrně hrůbek prokypříme, zkontrolujeme jestli sazenice mráz nevytáhl a v případě potřeby je přišlápneme.
Pro ostružiník půdu před sázením dobře prokypříme a současně ji promícháme s kompostem. Vysazujeme na vzdálenost 2 až 3 metrů od sebe (bujněji rostoucí odrůdy i na 4 až 5 metrů), k opoře z drátěného pletiva nebo dřevěné konstrukci. Sazenice dáváme do půdy mělce, dobře rozprostřeme kořeny a důkladně je přišlápneme.
Proč si zapamatovat odrůdu
Maliník můžeme pěstovat třemi způsoby: mezi dvěma dráty, u kůlu nebo na drátěné konstrukci, kam se výhony maliníku vyvazují na dráty. Poslední způsob je sice pracný zato zajistí lepší přístup světla k listům a sklizeň plodů je pohodlnější. Některé maliníky plodí na loňských výhonech, jiné na letošních prutech.
Pro správný čas, kdy odstranit už odplozené výhony platí jednoduchý návod: vždy se zeptejte jakou odrůdu kupujete, zda je raná či pozdní a podle toho poznáte kdy provést řez. Pro maliník obecně platí, že odrůdy, které sklízíme v létě, to je v průběhu července, řežeme když odplodí a těm pozdnějším (se sklizní v srpnu) seřízneme výhony těsně nad zemí až v předjaří než začnou rašit.
Jak se řeže maliník
U maliníku, který plodí na dvouletých výhonech za vegetace odstraňujeme všechny slabé a přebytečné výhony, které nebudeme potřebovat k dalšímu pěstování. Na keři ponecháme jen šest až osm letošních výhonů a v předjaří jen ponechaným výhonkům zakrátíme vrcholky.
Ostružiny s trny i bez nich
Ostružiník je náročnější na slunce než maliník a dokonce mu v suchém létě prospěje pravidelné zavlažování.Ostružiny sklízíme jen z dvouletých výhonů. To znamená, že letošní úrodu nepřinesou, té se dočkáme až příští rok během června a července a pak už si na ostružinách pochutnáme. Ostružiny na podzim prořezáváme, odstraníme suché části a zredukujeme boční výhony, které rostlinu zbytečně vysilují. Tím zvýšíme příští sklizeň. Je třeba odstraňovat i divoké pruty, které vyhnaly vedle hlavní rostliny. Na rozdíl od běžných odrůd ostružiníku beztrnné neodnožují, ale výhony rostou v trsech, které se rozvětvují nad povrchem půdy. I když se zdá, že ostružiník vydrží snad úplně všechno, v chladnějších polohách chráníme přes zimu plodné výhony alespoň z návětrné strany přikrývkou z chvojí.
Vyberte si odrůdu do zahrádky ¨
Červené maliny
Raná odrůda Rafzmach plodí v létě na loňských výhonech. Plod středně velký až velký, červený, kuželovitého tvaru, středně pevný až pevný, silně lesklý. Délka sklizňového období střední.
Středně raná odrůda Tulameen rovněž plodí na loňských výhonech v létě. Plod velký až velmi velký, červený, kuželovitého tvaru, pevný, silně lesklý. Délka sklizňového období krátká až střední.
Joan Squire CPG je pozdní odrůda plodící na letošních výhonech na podzim. Plod středně velký, tmavě červený, kuželovitého tvaru, středně pevný, slabě lesklý. Délka sklizňového období dlouhá.
Žluté maliny
Odrůda maliníku Golden Bliss je pozdní plodící na letošních výhonech na podzim. Plod je středně velký, žlutý, kuželovitého tvaru, středně pevný až pevný, slabě až středně lesklý. Délka sklizňového období střední až dlouhá.
Ostružiny
Jedna z nejnovějších odrůd Karaka Black plodí hodně a dlouho. Ovoce se sklízí na přelomu července a srpna šest až osm týdnů. Výjimečně velké tmavě černé bobule o hmotnosti 10 až 11 gramů jsou velmi chutné a dokonce odolávají chorobě zvané „suché bobule“.
Z odrůdy beztrnného ostružiníku Helen budete rovněž nadšeni. Velký, načervenale černý plod, kuželovitého až vejčitého tvaru dozrává v polovině července až začátkem srpna
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 67540 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Přesazování a vysazování balkónovek
Ať už máte velkou zahradu, terasu nebo jen malý balkón, který si chcete osadit kvetoucími rostlinami, úspěch při přesazování a pěstování balkónovek závísí na vhodně zvoleném substrátu a několika základních pravidlech, která byste měli při přesazování respektovat.

Jaro na zahradě - začněte co nejdříve a zahrada vás odmění bohatou úrodou
Podle pranostik se říká: březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Teploty v jarních měsících mohou být sice jako na houpačce a padat stále ještě k nule, zahrádkářům by však žádné rčení nemělo stát v cestě. Už nyní je třeba pomyslná kamna nechat daleko za sebou a pustit se do zahrady, která volá po pozornosti.

Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?
Borůvky patří mezi nejoblíbenější ovoce pěstované v nádobách. Daří se jim na balkónech i terasách, a pokud zvolíte vhodnou odrůdu, můžete si pochutnávat na plodech bohatých na vitamíny celé léto. Pěstování je poměrně jednoduché a nevyžaduje kromě kyselejší půdy žádnou zvláštní péči. A s výsadbou můžete začít už v březnu.

Pokojové rostliny VI. - Juka
Chtěli byste doma pěstovat palmu? Pak si pořiďte juku. Tato rostlina s hnědošedým kmínkem, z něhož vyrůstají růžice s dlouhými špičatými listy (dá se však pěstovat i jako růžice přímo zasazená v substrátu), je dlouhodobou pokojovou rostlinou. Ale jen pokud se o ni dobře staráte.

I beton se může stát dekoračním prvkem v bytě – svícny, svítidla i nábytek z betonu
Většina z nás si pod pojmem beton představí velkou šedou plochu o velké hmotnosti, která vyhlíží poměrně fádně a masivně. Ovšem ne ve všech případech tomu tak opravdu je. Beton může být totiž barevný, vypadat zajímavě a netvořit velké plochy, ale menší předměty, které se stanou nedílnou součástí výzdoby našich interiérů. Pokud se o tom chcete přesvědčit, pak čtěte dále.

Jak a kde fungují komunitní zahrady?
Bydlíte v paneláku na sídlišti a jediná vaše možnost, kde byste si mohli vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či čerstvé bylinky je balkón? A co když ani ten nemáte? Nevěšte hlavu, právě pro vás jsou ve městech zakládány komunitní zahrady. Zahradničit tak můžete klidně mezi bloky paneláků a seznamovat se přitom s novými lidmi či sousedy.

Hledáte stálezelený živý plot? Zasaďte si bobkovišeň
Bobkovišeň lékařská Novita je okrasný keř, který se skvěle hodí pro živé ploty i v našich klimatických podmínkách. Je to totiž stálezelený a plně mrazuvzdorný až do -24°C. Jak bobkovišeň vypadá, do jaké výšky dorůstá a jak se o ní správně starat?

Jak podpořit zdravý růst a vitalitu rostlin? Pomocí extraktu z rašeliny
Jaro je za dveřmi, v květináčích doma raší první předpěstované sazeničky a za pár týdnů začne hlavní zahrádkářská sezóna. Pokud chcete, aby se rostlinám dařilo co nejlépe, byly vitální, odolné vůči škůdcům a chorobám a výnosy byly co nejvyšší, používejte vhodné přípravky s vysokým podílem huminových látek, např. extrakt ze slatinné rašeliny.