Jak na pěstování malin a ostružin
17.10.2007
Jak to s těmi malinami vlastně je? Kam je zasadit, kdy sklízet a řezat bývá mnohdy pro laického zahrádkáře neřešitelným rébusem. Někdo radí ořezat maliny na jaře, jiný na podzim. A s ostružinami je to navlas stejné. Pár rad vám může pomoci hádanku rozluštit.
V literatuře se obvykle uvádí, že maliník a ostružiník vyžadují kypré, humusem dobře zásobené půdy. Zkušení zahrádkáři však vědí, že je lze pěstovat téměř kdekoli, kam stále svítí slunce. Na zastíněných místech maliny i ostružiník sice bujně rostou, ale méně plodí. Plody pak ztrácejí na chuti i vůni.
Říjen je k výsadbě nejvhodnější
K výsadbě maliníku můžeme použít libovolnou část výhonu i kořenu s očkem nebo mladé výhony. Mezi sazenicemi necháme vzdálenost alespoň sedmdesát centimetrů až jeden metr. Ihned po výsadbě sazenice zakrátíme na dva až tři pupeny a nahrneme je zemí, aby se lépe ujaly. Na jaře opatrně hrůbek prokypříme, zkontrolujeme jestli sazenice mráz nevytáhl a v případě potřeby je přišlápneme.
Pro ostružiník půdu před sázením dobře prokypříme a současně ji promícháme s kompostem. Vysazujeme na vzdálenost 2 až 3 metrů od sebe (bujněji rostoucí odrůdy i na 4 až 5 metrů), k opoře z drátěného pletiva nebo dřevěné konstrukci. Sazenice dáváme do půdy mělce, dobře rozprostřeme kořeny a důkladně je přišlápneme.
Proč si zapamatovat odrůdu
Maliník můžeme pěstovat třemi způsoby: mezi dvěma dráty, u kůlu nebo na drátěné konstrukci, kam se výhony maliníku vyvazují na dráty. Poslední způsob je sice pracný zato zajistí lepší přístup světla k listům a sklizeň plodů je pohodlnější. Některé maliníky plodí na loňských výhonech, jiné na letošních prutech.
Pro správný čas, kdy odstranit už odplozené výhony platí jednoduchý návod: vždy se zeptejte jakou odrůdu kupujete, zda je raná či pozdní a podle toho poznáte kdy provést řez. Pro maliník obecně platí, že odrůdy, které sklízíme v létě, to je v průběhu července, řežeme když odplodí a těm pozdnějším (se sklizní v srpnu) seřízneme výhony těsně nad zemí až v předjaří než začnou rašit.
Jak se řeže maliník
U maliníku, který plodí na dvouletých výhonech za vegetace odstraňujeme všechny slabé a přebytečné výhony, které nebudeme potřebovat k dalšímu pěstování. Na keři ponecháme jen šest až osm letošních výhonů a v předjaří jen ponechaným výhonkům zakrátíme vrcholky.
Ostružiny s trny i bez nich
Ostružiník je náročnější na slunce než maliník a dokonce mu v suchém létě prospěje pravidelné zavlažování.Ostružiny sklízíme jen z dvouletých výhonů. To znamená, že letošní úrodu nepřinesou, té se dočkáme až příští rok během června a července a pak už si na ostružinách pochutnáme. Ostružiny na podzim prořezáváme, odstraníme suché části a zredukujeme boční výhony, které rostlinu zbytečně vysilují. Tím zvýšíme příští sklizeň. Je třeba odstraňovat i divoké pruty, které vyhnaly vedle hlavní rostliny. Na rozdíl od běžných odrůd ostružiníku beztrnné neodnožují, ale výhony rostou v trsech, které se rozvětvují nad povrchem půdy. I když se zdá, že ostružiník vydrží snad úplně všechno, v chladnějších polohách chráníme přes zimu plodné výhony alespoň z návětrné strany přikrývkou z chvojí.
Vyberte si odrůdu do zahrádky ¨
Červené maliny
Raná odrůda Rafzmach plodí v létě na loňských výhonech. Plod středně velký až velký, červený, kuželovitého tvaru, středně pevný až pevný, silně lesklý. Délka sklizňového období střední.
Středně raná odrůda Tulameen rovněž plodí na loňských výhonech v létě. Plod velký až velmi velký, červený, kuželovitého tvaru, pevný, silně lesklý. Délka sklizňového období krátká až střední.
Joan Squire CPG je pozdní odrůda plodící na letošních výhonech na podzim. Plod středně velký, tmavě červený, kuželovitého tvaru, středně pevný, slabě lesklý. Délka sklizňového období dlouhá.
Žluté maliny
Odrůda maliníku Golden Bliss je pozdní plodící na letošních výhonech na podzim. Plod je středně velký, žlutý, kuželovitého tvaru, středně pevný až pevný, slabě až středně lesklý. Délka sklizňového období střední až dlouhá.
Ostružiny
Jedna z nejnovějších odrůd Karaka Black plodí hodně a dlouho. Ovoce se sklízí na přelomu července a srpna šest až osm týdnů. Výjimečně velké tmavě černé bobule o hmotnosti 10 až 11 gramů jsou velmi chutné a dokonce odolávají chorobě zvané „suché bobule“.
Z odrůdy beztrnného ostružiníku Helen budete rovněž nadšeni. Velký, načervenale černý plod, kuželovitého až vejčitého tvaru dozrává v polovině července až začátkem srpna
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 67056 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Přivítejte jaro rozkvetlým balkónem
Jaro se na zahrádkách ještě zdaleka neprojevilo, ale můžete si je přivolat o něco dřív třeba na balkóně. Stačí, pokud sem umístíte různé vkusné terakotové nebo kovové vegetační nádoby, do nichž vysadíte trvalky nebo cibuloviny kvetoucí brzy zjara. Prakticky bez větších problémů tu lze pěstovat i nižší kvetoucí dřeviny.
Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná, skoro až zázračná rostlina, která má spoustu využití. Proto bychom se jí neměli za každou cenu chtít ze zahrady zbavit, ale naopak, můžeme ji cíleně vysázet a těšit se pak z užitku, který nám přinese. Co kopřivy potřebují a jak se o ně správně starat?
Jiřiny rozzáří zahradu, balkón i terasu od léta až do podzimu
Jiřiny patří mezi nejvděčnější a nejoblíbenější cibuloviny. Květou od poloviny léta až do podzimu a vysadit si můžete celou řadu kultivarů různých barev, výšky rostlin a tvarů květů. Některé jiřiny jsou vhodné i k pěstování v truhlících na balónech a terasách a některé jsou také medonosné. Kdy jiřiny vysadit a jak se o ně starat, aby vypadaly co nejlépe?
Pěstování pěnišníků neboli azalek
Možná se vám pod pojmem pěnišník žádná konkrétní rostlinka hned nevybaví, ale když vám povíme, že se jedná o azalku nebo chcete-li rododendron, určitě už budete vědět, o které kvetoucí okrasné dřevině je řeč. Pokud si pěnišníky vyzdobíte zahradu, jistě přilákáte spoustu zvědavých pohledů a sousedé vám budou bohatou záplavu květů tiše závidět.
Pokojové rostliny VII. – Difenbachie neboli Mramornatka
Jednou z nejznámějších pokojových rostlin pěstovaných u nás je difenbachie neboli mramornatka. Rostlina s velkými zelenými oválnými listy obarvenými bílou nebo žlutou kresbou, je sice poměrně nenáročná, ovšem prudce jedovatá.
Pěstujeme hvězdnice
Hledáte tip pro pestrou podzimní zahradu, kdy ostatní trvalky již nekvetou a která bude krásná až do doby než první květy spálí mráz? Nenahraditelným favoritem podzimních záhonů jsou hvězdnice čili astry, které kvetou od srpna až do zámrazu. Můžete si vybrat z mnoha barev a odrůd, nízkých či vysokých, vhodných pro výsadbu na záhony všech možných typů I velikostí.
Turkestánský brest - nejrychleji rostoucí živý plot
Pokud hledáte rychle rostoucí dřevinu vhodnou pro živý plot, pak je Turkestánský brest neboli Sibiřský jilm ideální volbou. Daří se mu dobře i v našich klimatických podmínkách, je odolný a nenáročný na pěstování.
Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.