Jaké keře zvolit do zahrady?
29.08.2008
Hodně zeleně a co nejméně práce. Jak toho dosáhnout? Výběr keřů záleží na velikosti plochy, času, který zahradě můžete věnovat a samozřejmě i zajímavým tvarům a bohatým květům.
Aby se bylo stále nač dívat
Předpokladem krásné a funkční zahrady je rozumné množství a skladba rostlin. Je třeba počítat s růstem keře do výšky i do stran, přizpůsobit skladbu výsadby přibližně stejným nárokům na složení půdy, na vlhkost a na osvětlení sluncem či zastínění. Proto je prvořadou zásadou prostor keři nepřeplňovat. V tom je tajemství estetiky a krásy jednoho exempláře nebo zajímavé skupiny keřů. Efekt sloupovitých tújí jednoho druhu působí fádně, proto je lépe vybírat keře po dvou až třech kusech v kontrastní barevnosti. Například střídat jehličnany a listnáče, zakrslé, popínavé, převislé či smuteční druhy. Kombinace stříbřitých, sytě zelených a panašovaných dřevin pomůže vyniknout každému keři.
Své místo v moderní zahradě mají i keře v nádobách. Novinkou jsou tvarované dřeviny, které přírodním stylem nahradí uměleckou plastiku a pro možnou volbu velikosti se hodí do každé zahrady. Určujícím momentem je pouze časté tvarování a dostatečná zálivka v letních vedrech. Živé sochy či plastiky se dají koupit již vypěstované nebo si můžete plastiku vypěstovat sami. Ideální dřevinou k „sochaření“ je krušpánek či buxus (Buxus sempervirens). Tvaruje se pomocí drátěné konstrukce, podle níž se pak tvoří co nejjednodušší tvar krychle, koule nebo spirály. Při troše šikovnosti a trpělivosti se zahradnickými nůžkami dá vymodelovat téměř cokoli.
Zahrada může kvést od jara do podzimu
Svěže zelenou kůrou, která upoutá pohled v ještě zasněžené zahradě, se může chlubit opravdu jen málo okrasných dřevin. Jednou z nich je zákula japonská (Keria japonica). Patří mezi opadavé keře, ale zaujme právě barevností tenkých výhonů. Vynikne ve skupině nebo jako volně rostoucí živý plot. Dominantní postavení vyhradíme okrasné třešni (Primus cerasifera „Nigra“) s hnědočerveným olistěním V těsném sousedství umístíme dobře známou zlatici, jejíž zlatožluté květy na keři září po celý duben. V květnu sytě růžovými střapatými květy překvapí okrasná meruzalka (Ribes sanquineum). V její blízkosti se bude vyjímat tavolník (Spirea x vanhouttei), který se od května do června zahalí tisíci drobných bílých kvítků. Na bílém pozadí vyniknou sytě zelené výhonky janovce (Cytisus x praecox), obsypané žlutými květy Na suchém stanovišti se bude dařit lýkovci (Daphne mezereum), který po odkvětu nasadí nápadně oranžové plody. Ozdobné kuličky zůstanou na keři od jara až do příští sezóny.
Zákula japonská (Keria japonica)
Zlatice
Meruzalka krvavá (Ribes sanguineum)
Mezi suchomilné dřeviny patří kdoulovec (Chaenomeles) s krásnými velkými masově růžovými květy. Rozkvétá v dubnu až květnu spolu se zářivě růžovým mandlovníkem (Prunus tenella). Barva jejích květů ostře kontrastuje s tmavým olistěním okrasné třešně. Obě dřeviny dorůstají do výšky 1,5 m. Celou skupinu doplní několik nízkých kosodřevin a stálezelené rododendrony. Na podzim bohatě kvetou vřesovce (Erica), proto na ně nezapomeňte, i když jsou někdy zařazovány mezi trvalky. Keřovou výsadbu oživí a budou kvést až do zámrazu.
Vřesovec (Erica)
Dynamiku zahrady podpoří střídání volných ploch s výsadbou. Skupina keřů sice nejlépe vynikne v udržovaném trávníku, ale moderní zahrada má dát co nejméně práce. Proto se trávník nahrazuje půdopokryvnými trvalkami nebo nízkými dřevinami, které se nemusí sekat. Působivého účinku se dosáhne vysypáním plochy oblázky, keramzitem nebo barevnou kůrou, která je ideálním mulčovacím materiálem pro udržení vláhy pod keři.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Okenkodozahrad.cz, Digitální fotoherbář, Zahradnictví Sebrov
Články s podobnou tématikou
Pěstujeme listnaté stromy – 2. část
Pěstujeme růže
Pěstování hroznového vína
Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
Jak poznáme azalku od rododendronu?
Mít nebo nemít předzahrádku?
Článek byl zobrazen 29009 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstujeme řebčík královský - květinu, která odpuzuje krtky a hraboše
Ozdobou každé okrasné zahrádky může být starodávná cibulovitá rostlina známá pod názvem řebčík královský. Své přízvisko „královský“ získala podle svého velkolepého vzhledu. Květenství řebčíku je totiž složeno z pěti až deseti květů rostoucích na samostatném stonku, které tak připomínají královskou korunu.

Pokojové rostliny VII. – Difenbachie neboli Mramornatka
Jednou z nejznámějších pokojových rostlin pěstovaných u nás je difenbachie neboli mramornatka. Rostlina s velkými zelenými oválnými listy obarvenými bílou nebo žlutou kresbou, je sice poměrně nenáročná, ovšem prudce jedovatá.

Jehličnany v nádobách
Existuje dostatek možností, jak pozvat přírodu do naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkoměsta.

Medvědí česnek – pěstování, léčivé účinky a nejoblíbenější recepty
Začátek jara je ideální čas pro sběr jedné z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám, proto se medvědí česnek stal nedílnou součástí přírodního léčitelství a oblíbenou ingrediencí v kuchyni.

Soukromí na zahradě snadno a rychle? Umělé živé ploty jsou ideálním řešením
Už jste někdy potkali krásně souměrný, hustý a věčně zelený živý plot? Možná tak úplně živý nebyl. Novým trendem v zastínění zahrad se totiž staly umělé živé ploty, které jsou na první pohled k nerozeznání od těch pravých. Instalace je rychlá a snadná a ploty nepotřebují téměř žádnou údržbu. Jaké možnosti jsou na výběr?

Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pokud chcete mít na jaře krásně rozkvetlou zahradu plnou barevných květů, je právě nadcházející podzimní čas ideálním obdobím pro výsadbu cibulovin. Jak při výsadbě postupovat a kde cibulky nakupovat?

Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst
Ideální dekorativní rostlinou pro stinná nebo nepříliš vzhledná místa na zahradě je rodgersie. Její nepřehlédnutelné velké listy dokážou zahradu krásně oživit a vnesou do ní nádech exotiky. Dokonalý kontrast těmto listům pak vytváří drobné kvítky, kterými se tato trvalka rozzáří během letních měsíců.

Kalendář pro (ne)kaktusáře
Péče o kaktusy je náročný koníček, ale většina z nás je pěstuje spíš doma, jen tak pro potěšení. Zajímá-li vás, co který kaktus potřebuje a co mu prospívá, nemusíte hned hledat radu v odborných příručkách. Nabízíme vám jednoduchou pomůckou jak se o pichlavé květiny starat v chronologicky seřazeném souhrnu rad.