Jaké keře zvolit do zahrady?
29.08.2008
Hodně zeleně a co nejméně práce. Jak toho dosáhnout? Výběr keřů záleží na velikosti plochy, času, který zahradě můžete věnovat a samozřejmě i zajímavým tvarům a bohatým květům.
Aby se bylo stále nač dívat
Předpokladem krásné a funkční zahrady je rozumné množství a skladba rostlin. Je třeba počítat s růstem keře do výšky i do stran, přizpůsobit skladbu výsadby přibližně stejným nárokům na složení půdy, na vlhkost a na osvětlení sluncem či zastínění. Proto je prvořadou zásadou prostor keři nepřeplňovat. V tom je tajemství estetiky a krásy jednoho exempláře nebo zajímavé skupiny keřů. Efekt sloupovitých tújí jednoho druhu působí fádně, proto je lépe vybírat keře po dvou až třech kusech v kontrastní barevnosti. Například střídat jehličnany a listnáče, zakrslé, popínavé, převislé či smuteční druhy. Kombinace stříbřitých, sytě zelených a panašovaných dřevin pomůže vyniknout každému keři.
Své místo v moderní zahradě mají i keře v nádobách. Novinkou jsou tvarované dřeviny, které přírodním stylem nahradí uměleckou plastiku a pro možnou volbu velikosti se hodí do každé zahrady. Určujícím momentem je pouze časté tvarování a dostatečná zálivka v letních vedrech. Živé sochy či plastiky se dají koupit již vypěstované nebo si můžete plastiku vypěstovat sami. Ideální dřevinou k „sochaření“ je krušpánek či buxus (Buxus sempervirens). Tvaruje se pomocí drátěné konstrukce, podle níž se pak tvoří co nejjednodušší tvar krychle, koule nebo spirály. Při troše šikovnosti a trpělivosti se zahradnickými nůžkami dá vymodelovat téměř cokoli.
Zahrada může kvést od jara do podzimu
Svěže zelenou kůrou, která upoutá pohled v ještě zasněžené zahradě, se může chlubit opravdu jen málo okrasných dřevin. Jednou z nich je zákula japonská (Keria japonica). Patří mezi opadavé keře, ale zaujme právě barevností tenkých výhonů. Vynikne ve skupině nebo jako volně rostoucí živý plot. Dominantní postavení vyhradíme okrasné třešni (Primus cerasifera „Nigra“) s hnědočerveným olistěním V těsném sousedství umístíme dobře známou zlatici, jejíž zlatožluté květy na keři září po celý duben. V květnu sytě růžovými střapatými květy překvapí okrasná meruzalka (Ribes sanquineum). V její blízkosti se bude vyjímat tavolník (Spirea x vanhouttei), který se od května do června zahalí tisíci drobných bílých kvítků. Na bílém pozadí vyniknou sytě zelené výhonky janovce (Cytisus x praecox), obsypané žlutými květy Na suchém stanovišti se bude dařit lýkovci (Daphne mezereum), který po odkvětu nasadí nápadně oranžové plody. Ozdobné kuličky zůstanou na keři od jara až do příští sezóny.
Zákula japonská (Keria japonica)
Zlatice
Meruzalka krvavá (Ribes sanguineum)
Mezi suchomilné dřeviny patří kdoulovec (Chaenomeles) s krásnými velkými masově růžovými květy. Rozkvétá v dubnu až květnu spolu se zářivě růžovým mandlovníkem (Prunus tenella). Barva jejích květů ostře kontrastuje s tmavým olistěním okrasné třešně. Obě dřeviny dorůstají do výšky 1,5 m. Celou skupinu doplní několik nízkých kosodřevin a stálezelené rododendrony. Na podzim bohatě kvetou vřesovce (Erica), proto na ně nezapomeňte, i když jsou někdy zařazovány mezi trvalky. Keřovou výsadbu oživí a budou kvést až do zámrazu.
Vřesovec (Erica)
Dynamiku zahrady podpoří střídání volných ploch s výsadbou. Skupina keřů sice nejlépe vynikne v udržovaném trávníku, ale moderní zahrada má dát co nejméně práce. Proto se trávník nahrazuje půdopokryvnými trvalkami nebo nízkými dřevinami, které se nemusí sekat. Působivého účinku se dosáhne vysypáním plochy oblázky, keramzitem nebo barevnou kůrou, která je ideálním mulčovacím materiálem pro udržení vláhy pod keři.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Okenkodozahrad.cz, Digitální fotoherbář, Zahradnictví Sebrov
Články s podobnou tématikou
Pěstujeme listnaté stromy – 2. část
Pěstujeme růže
Pěstování hroznového vína
Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
Jak poznáme azalku od rododendronu?
Mít nebo nemít předzahrádku?
Článek byl zobrazen 28488 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
V den Památky zesnulých neboli na Dušičky navštěvujeme již nazdobené a svíčkami osvětlené hřbitovy, abychom věnovali vzpomínku svým blízkým. S úpravami hrobu bychom ale měli začít již v říjnu. Dříve než začneme s výzdobou, pietní místo a jeho okolí důkladně vyčistíme a uklidíme. Poté přichází na řadu nákup či výroba hřbitovních dekorací.
Proč mít na zahradě dvouletky
Ještě donedávna bývaly nepostradatelnými květinami venkovských zahrádek, ale dnes už si na ně málokdo vzpomene. Babiččina zahrádka se bez dvouletek zkrátka neobešla už proto, že řada z nich patří mezi léčivky.
Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Nejednu podzimní zahrádku zdobí oranžové „lampionky“ patřící rostlině známé jako mochyně. Nejčastěji jde o mochyni židovskou, která se pěstuje především jako dekorativní rostlina a může být krásným doplňkem vašeho interiéru. Věděli jste však, že mochyni můžete i jíst? Ale pozor, musí jít o mochyni peruánskou, která je jedlá, chutná a navíc léčivá.
Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná, skoro až zázračná rostlina, která má spoustu využití. Proto bychom se jí neměli za každou cenu chtít ze zahrady zbavit, ale naopak, můžeme ji cíleně vysázet a těšit se pak z užitku, který nám přinese. Co kopřivy potřebují a jak se o ně správně starat?
Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním
Mnoho lidí si myslí, že bonsaj je určitý druh rostliny, ale není tomu tak. Jde pouze o specifický způsob pěstování rostlin – zjednodušeně řečeno o pěstování malých stromů v miskách. Přestože to vypadá složitě, není třeba se tohoto způsobu miniaturizace stromů bát. Jako začátečník můžete začít pěstovat například bonsaje fíkusů.
Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?
Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Krásný sytě zelený měkkoučký trávník je snem každého zahrádkáře. Aby však travní plocha vypadala pěkně, je třeba se o ni po celý rok náležitě starat, a to nejen porost pravidelně sekat klasickou a strunnou sekačkou, ale také jej v případě velkého sucha kropit a jednou za čas i hnojit.
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?