Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
18.08.2006
Krásný sytě zelený měkkoučký trávník je snem každého zahrádkáře. Aby však travní plocha vypadala pěkně, je třeba se o ni po celý rok náležitě starat, a to nejen porost pravidelně sekat klasickou a strunnou sekačkou, ale také jej v případě velkého sucha kropit a jednou za čas i hnojit.
Ale to ještě pořád není všechno! Velice důležitá je totiž ještě jedna činnost, na kterou mnozí majitelé pozemků zapomínají, a sice vertikutace neboli provzdušnění. O co jde? Vertikutací trávníku rozumíme v podstatě kypření svrchní vrstvy půdy pomocí speciálních nožů či zoubků takzvaného vertikutátoru.
Jde o to, že během růstu trávy vzniká z neshrabaných zbytků pokosené trávy, plevelů, částí rostlin nebo mechů takzvaná travní plsť. Právě tato plstnatá vrstva zabraňuje správnému růstu trávy, brání jejímu patřičnému zakořenění a také potřebnému dýchání travního porostu. A proto je potřeba se této plsti zbavit.
Vertikutaci je třeba provádět dvakrát do roka. Prvním obdobím vhodným pro tento úkon je jarní období, podruhé je ideální provádět provzdušnění koncem léta, tedy nyní ve druhé polovině srpna, nejpozději pak do konce září. Čím dříve však trávník provzdušníme, tím lépe se nám ještě v této sezóně zazelená. A proto si už nyní naplánujte vhodný termín, kdy tuto očistu vaší chlouby provedete.
Před samotnou vertikutací trávník, který by neměl být ani přemokřený, ani vysušený, posekejte na zhruba čtyřcentimetrovou výšku. Poté nastavte na správnou výšku nože vertikutátoru, který může být ruční nebo motorový. Ideální hloubka úkonu je kolem tří milimetrů u udržované travní plochy, hodně zaplevelená místa je lepší provzdušňovat až do hloubky pěti milimetrů. Je však důležité dávat pozor, abyste nepoškodili kořeny příliš a nevratně.
Vždy jednou ročně stačí vertikutovat v jednom směru, podruhé pak postupovat kolmo. Po zákroku bude trávník vypadat nevzhledně až poničeně, ale nebojte se, tráva brzy opět doroste, a mnohem zdravěji a lépe než předtím. Hodně poškozená místa je vhodné dosít travní směsí a celou plochu pohnojit.
Vzhledem k tomu, že se vertikutace trávníku provádí vždy jen dvakrát ročně a cena přístrojů se pohybuje v řádu několika tisíc korun, mnoho lidí vertikutátor nevlastní. Ideální je zakoupit společně s dalšími zahrádkáři, příbuznými či sousedy jeden stroj a půjčovat si ho nebo si jej vypůjčit jednorázově od některé z firem, které tuto možnost už za 200 až 300 korun na den poskytují.
Autor: efa
Foto: archiv firmy Wolf Garten
Články s podobnou tématikou
Mít nebo nemít předzahrádku?
Když je trávy a bláta příliš
Zahrada plná kapek
Trávník po zimě
Travička zelená, to je naše potěšení
Zahradní drtiče a štěpkovače
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Zahrada
Článek byl zobrazen 8491 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstujeme listnaté stromy
Pěstujeme listnaté stromy Okřídlené rčení „zasaď strom a postav dům“ stále platí a dlouho ještě bude. Dívat se na malé semínko v dlani, které pak v zemi začne klíčit a vyroste z něho krasavec s nádhernými listy nebo zvrásněnou kůrou – to je zázrak, co člověku bere dech. Chcete si něco takového vyzkoušet?

Užitečné aplikace po zahrádkáře – vaše zahrada v tabletu nebo telefonu
Chcete-li mít nejkrásnější zahradu široko daleko, není nic jednoduššího než zavolat na pomoc zahradníka, který se vyzná ve svém oboru. Máte-li odvahu a chuť to zvládnout sami, pomozte mobilními aplikacemi, které snadno nainstalujete do svého telefonu, počítače nebo tabletu a ve kterých najdete vše potřebné.

Balkon obsypaný muškáty
Pokud jste si oblíbili pelargonie čili muškáty, nemusíte je pěstovat jen na zahradě. Místem vhodným pro malé zahradničení jsou i balkony, terasy či lodžie. Muškáty jsou nenáročné na péči a dlouze kvetou. Jak to udělat, aby byl váš balkon díky muškátům nepřehlédnutelný a záplavu květů vám záviděl každý kolemjdoucí?

Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
Jednou z nejčastějších kvetoucích rostlin, které můžeme spatřit na balkónech, terasách a zahradách, jsou muškáty neboli pelargonie. Tato nijak zvlášť náročná květina, jejíž květy existují hned v několika barvách, kvete celé léto.

Pěstování hub doma a na zahradě
Pěstování žampiónů, hlívy ústřičné, houby shiitake nebo límcovky v domácích podmínkách už dávno není ničím výjimečným. Čerstvé houby můžete mít po ruce kdykoliv. Stačí si jen koupit substrát naočkovaný houbovým podhoubím nebo sadbu, a začít pěstovat. Doma v bytě, v garáži, ve sklepě, na balkóně nebo na zahrádce.

Japonská bakterie Bokashi – domácí kompost za pouhé 2 týdny
Stále více lidí si uvědomuje, jak je důležité třídit a zpracovávat bioodpad z domácnosti. I lidé žijící v bytech dnes mají možnost ukládat odpad z kuchyně do speciálních domácích kompostérů. Jedním z nich je kompostér s bakterií Bokashi, která pomáhá vytvořit velmi účinné a efektivní hnojivo ve formě šťávy či kompostu.

Zahradní květiny I. - Narcis
Přestože na mnoha místech republiky ještě leží silná vrstva sněhu, jaro už na sebe nenechá dlouho čekat. Jedněmi z prvních poslů blížícího se konce zimy jsou určitě narcisy, oblíbené dlouholeté květiny, které svou jasně žlutou barvou rozzáří nejednu zahradu.

Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?