Pěstování švestek a dalších slivoní
05.01.2008
Na rozdíl od jabloní, meruněk a třešní jsou slivoně nedoceněným druhem ovoce, které se snadno pěstuje i v horších klimatických podmínkách, stromy nevyžadují téměř žádný řez a ovoce se snadno sklízí z nízkých tvarů, které jsou hlavním znakem nejnovějších odrůd.
Švestka snese i drsnější podmínky
Ve srovnání s ostatními ovocnými druhy je švestka poměrně nenáročný strom. Švestkám se dobře daří na půdách s vyšším obsahem humusu a na půdách sprašových. Optimální jsou půdy středně vlhké, hlubší a teplejší. Bude se jim dařit i na mělkých půdách, kde díky poměrně povrchovému kořenovému systému mohou dobře růst a plodit. Švestky mají větší požadavky na vlhkost půdy a na vyšší vzdušnou vlhkost, jsou vhodné do středních i poněkud vyšších poloh. Proti pozdním jarním mrazíkům mají švestky v květu větší odolnost a to je umožňuje vysazovat i na nechráněné severní svahy a jejich úpatí.
Slívy, renklódy a mirabelky
a pološvestky vyžadují spíše středně teplé až teplejší polohy a chráněná stanoviště s ohledem na jejich větší citlivost vůči mrazům, zejména v době květu. Stejně jako švestky slivoně dobře snáší vysokou hladinu podzemní vody, která by ale neměla být výše než metr pod povrchem půdy. Dostatek vláhy je pro slivoně velmi důležitý zvlášť v jarním období, protože sucho negativně ovlivňuje násadu plodů a způsobuje velký propad plůdků.
Nízké stromky umožní snadnou sklizeň
Slivoně jsou z běžně pěstovaných ovocných stromů nejbujněji rostoucími stromy. Proto šlechtitelé nabízejí odrůdy pěstované na méně vzrůstných podnožích. Pro zahrádky je pro slivoně nejvhodnější tvar čtvrtkmenu se zapěstovanou korunkou ve výšce jednoho metru, nebo zákrsek s pyramidálně dutou korunou, která slivoním velmi vyhovuje. Ovoce rovnoměrně dozrává a netrpí tolik chorobami jako při přehuštěné zarostlé koruně.
Pro slivoně obecně platí řez v mladém věku, kdy nejbujněji rostou. V prvních letech po výsadbě spočívá výchovný řez ve zkracování výhonů tak, abychom udrželi korunu v dostatečně vzdušném a prosvětleném stavu. Řídká koruna brání rychlému šíření hnití plodů za deštivého počasí. Výchovným řezem rovněž usměrňujeme růst větví směrem k hlavní ose, protože větévky rostoucí v ostrém úhlu se často vylomí pod nadměrnou tíhou plodů. Později korunu upravujeme jen udržovacím řezem, aby nepřehoustla.
Odrůdy na knedlíky, kompot i slivovici
Většina dnes již prodávaných odrůd je šlechtěna na odolnost proti nebezpečné chorobě slivoní – šarce, která v rekordní době zlikvidovala téměř veškeré výsadby i jednotlivé stromy tradičně známé švestky domácí Z nejnovějších odolných odrůd je pro drobné pěstitele na zahrádky vhodná samosprašná švestka Jojo a Chrudimská do teplejších oblastí. Pro přímý konzum, ale i pro konzervování si lze vybrat z řady dalších švestek, například Ialomita, Katinka, Tegera, Hanita, President Elena a Presenta. Vyznavače slivovice bude zajímat odrůda speciálně určená k pálení. Švestky Toptaste a Hanita jsou odolné proti pozdním jarním mrazíkům a mají velké plody s vysokým obsahem cukru. Z ostatních slivoní je na trhu řada samosprašných i cizosprašných odrůd, například pološvestky Herman, Obilnaja, Opal, Carpatin, Čačanska rodna, Těchobuzická, Valor, Valjevka a Zurna nebo velkoplodá mirabelka Bellamira.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Jak na pěstování malin a ostružin
Ovocné dřeviny v květináči
Třešně
Vybíráme vhodný odšťavovač
Článek byl zobrazen 30922 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Zahradní květiny VII. – Gladioly neboli mečíky
Jednou z nejčastěji pěstovaných hlíznatých květin jsou gladioly neboli mečíky. Vysoké štíhlé rostliny, které patří do skupiny kosatcovitých, vynikají zejména bohatými květy různých barev od bílé přes žlutou až po oranžovou a červenou.
Zahradní jezírka a jejich čištění pomocí bakterií
Možná právě uvažujete o pořízení zahradního jezírka a přemýšlíte, jak se vlastně takové jezírko čistí. Pokud má být jezírko čistě přírodní, mají v něm růst rostliny a plavat rybičky, musí se čistění obejít bez chemie.
Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Útulný balkón nebo obytná terasa určitě poskytují vyhledávané zázemí. Ovšem nejen vhodný nábytek pomůže vytvořit příjemný prostor pro posezení u kávy nebo knihy. Co takto vystoupit z bytu do zeleně? Živé rostliny zásadně promění každý balkón a terasu. Víte, že v truhlících poroste kromě květin také zelenina nebo si dokonce můžete pořídit malý ovocný strom? Nabídnete pastvu všem svým smyslům a když si budete pochutnávat na úrodě z vlastní „zahrádky“, jistě pocítíte i radost.
Pěstování angreštu a netradiční angreštové dobroty
Angrešt je běžným lesním a zahradním keřem, který je nenáročný na pěstování. Tyto trnité keře se sladkokyselými plody upadly poslední dobou trochu v zapomnění, přestože ovoce obsahuje mnoho cenných kyselin, vitamínů a má využití jak v kuchyni, tak i léčitelství. Nové odrůdy, které jsou odolné vůči houbovým chorobám, však navrací angrešt do našich zahrad.
Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl
Pryšec trojúhlý je oblíbeným sukulentem a ozdobou mnoha domácností. Jde o velmi nenáročnou rostlinu původem z jihu Afriky, která se již zcela přizpůsobila světelným podmínkám u nás a vystačí si s málem. Svým trnitým vzhledem připomíná pryšec trojúhlý kaktus a asi jen málokdo by tipoval, že jde příbuzného vánoční hvězdy.
Jak na pěstování malin a ostružin
Jak to s těmi malinami vlastně je? Kam je zasadit, kdy sklízet a řezat bývá mnohdy pro laického zahrádkáře neřešitelným rébusem. Někdo radí ořezat maliny na jaře, jiný na podzim. A s ostružinami je to navlas stejné. Pár rad vám může pomoci hádanku rozluštit.
Jak se budí kaktusy?
Co asi udělá laik s kaktusem na jaře? Začne jej více zalévat a dopřeje pichlavému kamarádovi sluníčko. Jenže u kaktusů to může být osudová chyba, která je odsoudí k záhubě. Nabízíme vám několik rad jak vyburcovat kaktusy ze zimního spánku, abyste jim neuškodili, ale naopak, aby co nejlépe rostly a kvetly k vaší radosti.
Tip na originální dárek - kapsář na květiny
Máte doma vášnivého zahrádkáře či milovnici květin, která smutní, že už nemá na další květináče místo? V tom případě máme pro vás skvělý tip na vánoční dárek. Slyšeli jste už o kapsářích na květiny? Jsou skvělým doplňkem zahrady i interiéru, zútulní dům, šetří prostor a vykouzlí krásné zátiší i na místech, kde byste to možná ani nečekali.