Pěstujeme růže
25.05.2008
Jednou z nejušlechtilejších květin našich zahrad je královna všech trvalek – růže. Voňavé květy všech možných barev vyniknou ve váze i na zahradě, v trávníku i na záhoně. Už proto si růže zaslouží obdiv a patřičnou péči.
V malých zahrádkách se uplatní především záhonové růže – ušlechtilé velkokvěté čajohybridy - s velkými květy pro řez, mnohokvěté a dlouho kvetoucí polyantky s drobnějšími, často plnými květy ve velkých květenstvích, polyantahybridy s většími, jednoduchými nebo poloplnými květy a floribundy s ušlechtilými květy ve skupinách. Do větších zahrad, a zvláště do velkých sadovnických úprav okolí rodinných domků, jsou vhodné růžové sadovnické a botanické keře, pěstované nejlépe v trávníku jako solitéry nebo v menších skupinách. Jsou odolné proti mrazu i chorobám. Některé druhy lze použít i jako volně rostoucí živý plot, například bohatě kvetoucí pnoucí růže, které se také vysazují k pergolám a loubím.
Pro pěstování růží jsou nejvhodnější slunná stanoviště s hlinitopísčitou půdou. Na takových místech růže bohatě kvetou a krása jejich barev plně vynikne. Místa trvale zastíněná a větrné polohy jsou pro růže nevhodné. V polohách obrácených k jihu s prudkým poledním sluncem tmavočervené odrůdy rychle odkvétají a často trpí úpalem. Tehdy jsou vhodnější odrůdy s bílými nebo žlutými květy. Nejvhodnější doba pro výsadbu růží je od poloviny října do poloviny listopadu. (V místech s většími holomrazy je však lepší výsadba brzy na jaře).
Půdu pro záhonovou výsadbu hluboce zryjeme do hloubky 40 cm a vyhnojíme dobře proleželým kompostem. Při záhonové nebo řádkové výsadbě sázíme zpravidla na vzdálenost čtyřicet až šedesát centimetrů podle vzrůstnosti odrůdy. Sazenici usadíme do jamky tak hluboko, aby místo očkování zůstalo asi 5 cm pod povrchem půdy. Při sázení rovnoměrně rozprostřeme kořeny na strany, abychom zabránili tvorbě planých výhonů, které nejčastěji vyrůstají z kořenů ohnutých nahoru. Jámu pak zasypeme jemnou zemí smíchanou kompostem, přišlápneme a zalijeme. Při podzimní výsadbě přihrneme k sazenicím kopeček zeminy, abychom je chránili před vymrznutím. Výhony nezkracujeme, ale řežeme až na jaře, zpravidla v polovině dubna.
Pro řez růží se používají zahradnické nůžky (a pro starší zdřevnatělé výhony růžařská pilka s jemnými zuby). Nejdříve odstraníme slabé nebo poškozené výhony. Pak růžový keř řežeme podle druhu vždy kolmo na výhon, přibližně 5 mm nad očkem:
- Čajohybridy na 2 až 4 očka
- Velkokvěté floribundy – 4 až 6 oček
- Polyanthahybridy upravíme na výšku 30 cm
- Vysoké polyantky seřezáváme na výšku 40 cm
- Miniaturní, sadové, půdopokryvné a pnoucí růže nezkracujeme - pouze postupně probíráme výhony, aby keř příliš nezahoustl. U stromkových růží výhony zakrátíme zhruba na 15 až 20 cm.
Ošetřování růží během vegetace spočívá v odstřihávání odkvétajících květů. Ponecháme-li totiž na růži šípky, rostlina se vysiluje a přestává kvést. K bohatému kvetení napomáhá i správná a dostatečná výživa. Proto na jaře po rozmrznutí půdy pohnojíme růže Cereritem v dávce 60 až 80 g /m2) a pak ještě od poloviny května do konce června keře přihnojíme speciálním hnojivem na růže. Později už nehnojíme, aby výhony do podzimu stačily vyzrát a byly odolné proti mrazu. Jestliže se na keři objeví plané výhony, ihned je odstřihneme až pod povrchem půdy. Nežádoucí výmladky poznáme podle barvy, která je viditelně světlejší než u pravého výhonu, jsou měkké a nelesklé.
K růžím se hodí udržovaný trávník, ale pěkné jsou i větší skupiny světlých odrůd růží před temnými jehličnany. Na záhonu, zvláště jsou-li růže vysázeny jen v jedné řadě, mají být odrůdy stejně vysoké, jinak působí neuspořádaně. Menší skupiny růží osazujeme jen jednou odrůdou, na větší plochy můžeme použít více odrůd, které sázíme ve skupinách, s různým odstínem jedné barvy nebo k zesílení efektu skupiny barev zcela odchylných. Pro kombinovanou výsadbu s růžemi jsou vhodné drobnější jarní cibuloviny a nízké druhy tulipánů. Pro kombinaci trvalek a růží se doporučují jen druhy, které si barvou, velikostí nebo tvarem květů nekonkurují. Úžasného kontrastu se docílí doplněním růžové výsadby modře kvetoucí levandulí, clematisem nebo růžovými hvozdíky.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 20708 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Kupujeme zahradní hadici a příslušenství
Zahrada by měla být ozdobou každého domu, proto je třeba jí dopřát dostatek vláhy, aby byly rostlinky a trávník krásně zelené a svěží. Ke správnému zavlažování je dobré mít po ruce pár užitečných nástrojů. Nejvýraznějším pomocníkem jsou zahradní hadice, které dnes můžete nakoupit se spoustou zajímavého příslušenství, jež nám ulehčí práci.

Příprava zahradního jezírka na zimu
Než pomíjivá krása něžných sněhových vloček zahalí zahradu jemným závojem, měli bychom se postarat o jezírko, aby příští rok ožilo v plné kráse. Jak jezírko zazimovat závisí na jeho typu, zda v něm pěstujeme rostliny či chováme rybky.

Exotické dřevo v exteriéru
Zahradní nábytek nebo plot ze smrkové kulatiny je už dávnou minulostí. Moderní doba si žádá nové materiály, které nepotřebují každoroční nátěr ani výměnu ztrouchnivělých částí. Exotické dřeviny nejenže ovládly interiér, ale zabydlely se na vnějších obkladech domů, v zahradách i u bazénů.

Jaro na zahradě - začněte co nejdříve a zahrada vás odmění bohatou úrodou
Podle pranostik se říká: březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Teploty v jarních měsících mohou být sice jako na houpačce a padat stále ještě k nule, zahrádkářům by však žádné rčení nemělo stát v cestě. Už nyní je třeba pomyslná kamna nechat daleko za sebou a pustit se do zahrady, která volá po pozornosti.

Tipy pro svěží trávník i během parného léta
Suché letní měsíce nenabízí zrovna ideální podmínky pro růst svěžího a zelenajícího se trávníku. Prudké slunce způsobuje jeho žloutnutí a usychání, a pokud se o trávník dobře nestaráme, místo dokonalého pažitu nám zbudou jen oči pro pláč. Přitom k tomu, aby byl trávník i v letním období krásný, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Pěstování melounu cukrového
Meloun cukrový mnozí nesprávně označují za ovoce, přitom ve skutečnosti jde o druh plodové zeleniny. Plody jsou sice menší a ne tak šťavnaté, jako u známějšího vodního melounu, ale jsou taktéž velmi chutné a značně aromatické. Meloun cukrový má původ v subtropické Africe a patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae).

Pískoviště na zahradě
Zhotovit dětský koutek pro batole zvládne každý, kdo umí vzít do ruky pilku a kladivo. Ale šetřete čas a usnadněte si práci. Postavit skládací plastové nebo dřevěnou skládačku pískoviště je dílem okamžiku a pak si nemusíte za pět let lámat hlavu „kam s ním“.

Jednoduše na zahradní odpad
Zahradní odpad je v podstatě jakýkoliv odpad ze zahrady, který je dál schopen rozkladu. Aby ovšem rozklad mohl proběhnout, je potřeba s ním správně nakládat. Úplně nejjednodušší způsob je jej zkompostovat.