Rychlíme puky čekanky
10.12.2017
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále je sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.
V Itálii je čekanka salátová známa jako "radiccio", ve Francii jako "kapucínské vousy". V roce 1830 pozoroval vedoucí zahradník bruselské botanické zahrady M. Brésiers několik založených, zasypaných kořenů čekanky, využívaných jako náhražka kávy, jak vytvářejí pevné listové puky. Poznatek ověřil a v roce 1846 se čekanka objevila na bruselském trhu. Od těch dob se čekanka stala belgickou národní zeleninou.
Než budeme moci čekankové puky rychlit, je třeba si rostliny nejprve vypěstovat
Čekanka salátová je dvouletou rostlinou. V prvním roce tvoří řepovitý kořen s nadzemní růžicí podlouhlých listů. Konzumní částí jsou vybělené puky (poupata) vyrůstající z vegetačního vrcholu. Jsou to vlastně svinuté mladé listy a prorůstající stonek. Barva puku bývá od bílé přes krémovou až po světle zelenou. Na světle se totiž čekankový puk zbarvuje do zelena.
Čekanku salátovou pěstujeme na hluboce zrytých, středně těžkých půdách zpravidla ve druhé trat, protože čekanka je na výživu poměrně nenáročná. Na chudých půdách můžeme přidat chlévský hnůj nebo kompost. Během vegetace přihnojíme podle potřeby Cereritem. Semeno vyséváme až ve druhé polovině května do řádků 30 až 40 cm od sebe. Po vzejití porost vyjednotíme na vzdálenost 10 až 14 cm. Kořeny, v optimální hmotnosti 200 - 300 g, koncem října nebo začátkem listopadu opatrně vyryjeme, očistíme od země a listy odřízneme dva až tři centimetry nad vegetačním vrcholem, který musí zůstat nepoškozen. Kořeny uložíme do vlhkého písku ve studeném tmavém sklepě nebo v hlubším vyvezeném pařeništi.
Rychlení v bedně
Pro rychlení je nejvhodnější zimní období, od prosince do února. Rychlení čekankových puků můžeme dělat různými způsoby (venku na záhonech, v pařeništi, v krechtech, v uzavřených prostorách - na policích či truhlících). V domácích podmínkách je nejjednodušší si pořídit bednu o rozměrech 30 x 40 cm a 50 cm vysokou. Bednu položíme na bok a skládáme do ní kořeny čekanky tak, aby byly špičkou kořene u dna a hlavy v jedné rovině. Na rychlení jsou nejvhodnější kořeny s hmotností 200 - 300 g, s délkou 15 - 18 cm a průměrem v horní části 3 - 6 cm.
Kořeny prosypáváme jemnou kompostní zemí. Mezi hlavami kořenů a horním okrajem bedny musí zůstat 20 cm volného prostoru. Bednu postavíme, zalejeme vlažnou vodou a volný prostor zaplníme až po vrch písčitou zeminou nebo pilinami z měkkého dřeva. Bednu umístíme v místnosti se stálou teplotou min. 15° C. Kořeny nesmějí trpět suchem, proto je účelné obalit bednu folií. Za 4 až 5 týdnů vyrostou z hlav kořenů 15 - 18 cm dlouhé, pevně uzavřené nažloutlé čekankové puky. Puky se sklízejí velmi opatrně olamováním nebo odřezáváním. Vyjmeme kořeny z bedny a puky od nich s malým skrojkem odřízneme, očistíme a po odstranění vnějších znečistěných listů, jsme s úpravou hotovi.
Čekankové listy, nať i kořen, jsou bohaté na vitamin C. a kromě toho, obsahují inulin, cukry a hořké látky dodávající její typickou chuť. Právě hořkost povzbudí trávení a povzbudí chuť k jídlu. Je výborná zejména v pestrých zeleninových salátech, ale není třeba se obávat, že čekankovými puky salát zkazíme. Právě naopak, puky rychlené ve tmě mají jemnou chuť a nižší podíl hořkých látek.
Přečtěte si také o dalších druzích zeleniny v sekci Pěstování zeleniny.
Autor: Irena Forejtová
Foto: pixabay.com.
Další články
Kysané zelí – chutná vitamínová bomba pro posílení imunity
Microgreens – mladé výhonky plné energie a živin
Bazalka, královna koření - odrůdy, pěstování, škůdci
Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky
Článek byl zobrazen 7741 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.
Další články na téma Zahrada

Hliníkový zahradní nábytek a jeho přednosti
Teplé letní večery se blíží, tak je na čase se začít poohlížet po nějakém kvalitním zahradním nábytku, bez kterého se žádné grilování nebo posezení s rodinou a kamarády zkrátka neobejde. Jaký materiál pro zahradní nábytek ale bude ten nejlepší? Nabídka je poměrně široká, my si dnes něco povíme o zahradním nábytku z hliníku, který má hned několik předností.

Pískovec máme pod palcem, od těžby po realizaci
S blížícím se jarem možná uvažujete, co nového vytvoříte či opravíte na Vaší zahradě nebo v okolí Vašeho domu. Firma Jiří Sršeň – Tekam Vám nabízí kvalitní přírodní pískovec – přírodní surovinu, která je staletími prověřená, kvalitní a krásná, odolná vůči povětrnostním vlivům a minimálně náročná z hlediska údržby.

Okrasné třešně
Co si pod pojmem okrasná třešeň může laik představit? Snad jedině malebné stromky obsypané výrazně růžovými květy, které se pak na zem sypou jak čerstvě napadlý sníh. Určitě jste se jich všimli v parku či na pěší zóně – jsou to sakury.

Zahradní jezírka se hodí do malé i velké zahrady
Zahradní jezírka jsou jako výrazné prvky zahradní architektury stále častěji součástí nově budovaných zahrad. Často tato jezírka slouží také ke koupání a nahrazují zahradní bazén. Nezáleží přitom na tom, jak velká je vaše zahrada, ani jestli je ve svahu. Zahradní jezírko je možné vybudovat téměř všude.

Tipy pro svěží trávník i během parného léta
Suché letní měsíce nenabízí zrovna ideální podmínky pro růst svěžího a zelenajícího se trávníku. Prudké slunce způsobuje jeho žloutnutí a usychání, a pokud se o trávník dobře nestaráme, místo dokonalého pažitu nám zbudou jen oči pro pláč. Přitom k tomu, aby byl trávník i v letním období krásný, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Meteostanice a teploměry - předpovídejte si počasí sami
Nechcete už být odkázáni na předpověď počasí? Nebaví vás neustále hlídat televizi nebo ladit rádio, abyste se dozvěděli, jak bude? Pak si pořiďte domů malou domácí meteorologickou stanici v docela malé krabičce.

Jak si vybrat piknikový koš na letní stolování v přírodě?
Snad každá romantická duše touží po snídani v trávě po boku svého partnera. Stačí sbalit deku, naplnit piknikový koš dobrotami a vyrazit do přírody. Nemusí však jít nutně jen o snídani, do piknikového koše se vejde i oběd, nebo třeba večeře doplněná lahvinkou vína. Nechce se zlákat a vezměte svou drahou polovičku, přátele nebo rodinu na venkovní hody.

Rostliny vhodné na stinná místa
Myslíte si, že na své zahradě nemáte zrovna ideální podmínky pro pěstování rostlin? Nejen slunná místa mohou oplývat množstvím zeleně, ale také místa pod stromy nebo záhony u domu mohou vypadat stejně hezky. Stačí jen zvolit ty správné a dostatečně odolné rostliny, pro které nejsou tyto nepříznivé podmínky, jako je sucho a stín, žádnou překážkou.