Rychlíme puky čekanky
13.01.2025
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále jen sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.
V Itálii je čekanka salátová známa jako "radiccio", ve Francii jako "kapucínské vousy". V roce 1830 pozoroval vedoucí zahradník bruselské botanické zahrady M. Brésiers několik založených, zasypaných kořenů čekanky, využívaných jako náhražka kávy, jak vytvářejí pevné listové puky. Poznatek ověřil a v roce 1846 se čekanka objevila na bruselském trhu. Od těch dob se čekanka stala belgickou národní zeleninou.
Než budeme moci čekankové puky rychlit, je třeba si rostliny nejprve vypěstovat
Čekanka salátová je dvouletou rostlinou. V prvním roce tvoří řepovitý kořen s nadzemní růžicí podlouhlých listů. Konzumní částí jsou vybělené puky (poupata) vyrůstající z vegetačního vrcholu. Jsou to vlastně svinuté mladé listy a prorůstající stonek. Barva puku bývá od bílé přes krémovou až po světle zelenou. Na světle se totiž čekankový puk zbarvuje do zelena.
Čekanku salátovou pěstujeme na hluboce zrytých, středně těžkých půdách zpravidla ve druhé trat, protože čekanka je na výživu poměrně nenáročná. Na chudých půdách můžeme přidat chlévský hnůj nebo kompost. Během vegetace přihnojíme podle potřeby Cereritem. Semeno vyséváme až ve druhé polovině května do řádků 30 až 40 cm od sebe. Po vzejití porost vyjednotíme na vzdálenost 10 až 14 cm. Kořeny, v optimální hmotnosti 200 - 300 g, koncem října nebo začátkem listopadu opatrně vyryjeme, očistíme od země a listy odřízneme dva až tři centimetry nad vegetačním vrcholem, který musí zůstat nepoškozen. Kořeny uložíme do vlhkého písku ve studeném tmavém sklepě nebo v hlubším vyvezeném pařeništi.
Rychlení čekanky v bedně
Pro rychlení je nejvhodnější zimní období, od prosince do února. Rychlení čekankových puků můžeme dělat různými způsoby (venku na záhonech, v pařeništi, v krechtech, v uzavřených prostorách - na policích či truhlících). V domácích podmínkách je nejjednodušší si pořídit bednu o rozměrech 30 x 40 cm a 50 cm vysokou. Bednu položíme na bok a skládáme do ní kořeny čekanky tak, aby byly špičkou kořene u dna a hlavy v jedné rovině. Na rychlení jsou nejvhodnější kořeny s hmotností 200 - 300 g, s délkou 15 - 18 cm a průměrem v horní části 3 - 6 cm.
Kořeny prosypáváme jemnou kompostní zemí. Mezi hlavami kořenů a horním okrajem bedny musí zůstat 20 cm volného prostoru. Bednu postavíme, zalejeme vlažnou vodou a volný prostor zaplníme až po vrch písčitou zeminou nebo pilinami z měkkého dřeva. Bednu umístíme v místnosti se stálou teplotou min. 15° C. Kořeny nesmějí trpět suchem, proto je účelné obalit bednu folií. Za 4 až 5 týdnů vyrostou z hlav kořenů 15 - 18 cm dlouhé, pevně uzavřené nažloutlé čekankové puky. Puky se sklízejí velmi opatrně olamováním nebo odřezáváním. Vyjmeme kořeny z bedny a puky od nich s malým skrojkem odřízneme, očistíme a po odstranění vnějších znečistěných listů, jsme s úpravou hotovi.
Čekankové listy, nať i kořen, jsou bohaté na vitamin C. a kromě toho, obsahují inulin, cukry a hořké látky dodávající její typickou chuť. Právě hořkost povzbudí trávení a povzbudí chuť k jídlu. Je výborná zejména v pestrých zeleninových salátech, ale není třeba se obávat, že čekankovými puky salát zkazíme. Právě naopak, puky rychlené ve tmě mají jemnou chuť a nižší podíl hořkých látek.
Přečtěte si také o dalších druzích zeleniny v sekci Pěstování zeleniny.
Autor: Irena Forejtová
Foto: pixabay.com.
Článek byl zobrazen 14946 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Zahradní květiny IX. – Lilie
Lilie patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny zejména pro svou barevnost, rozmanitost a vůni. S kvetoucí cibulovinou, které je doposud známo více než 90 druhů, se na zahrádkách můžeme setkávat od poloviny června do poloviny července.

Posviťme si stylově i na zahradu - venkovní i solární svítidla Eglo
EGLO, přední světový výrobce a dodavatel svítidel, představil novinky v programu venkovního a solárního osvětlení pro sezónu 2012.

Pěstujeme listnaté stromy – 2. část
Do zahrady se může vejít jeden nebo i desítky stromů. Nabízíme vám několik nenáročných listnatých druhů, které si zaslouží vaši pozornost. Jsou odolné, rostou téměř všude a přitom zaujmou nevšedním vzhledem.

Dokonalá venkovní dlažba vám zpříjemní jaro na terase
Slunce, pohoda, mojito... terasa. Jediné místo v domě, kde můžete na jaře grilovat, v létě odpočívat u bazénu a v zimě stavět sněhuláky. Pojďte se podívat, jaké dlažby nabízíme na terasu.

Pěstování jahod snadno a rychle
Jahody – červené, lákavě voňavé plody, které se po dlouhých zimních měsících dostávají jako úplně první ovoce na náš stůl. Jsou plné vitamínů, především pak vitamínu C nebo vitamínů skupiny B, obsahují spoustu minerálních látek i stopových prvků, které mají dohromady blahodárný vliv na naše zdraví. V neposlední řadě také skvěle chutnají.

Pěstování vrby neboli jívy na zahradě - jaké druhy jsou nejhezčí?
Hřejivé sluneční paprsky přírodu pomalu probouzejí a oblíbené hedvábné kočičky kvetoucích jív neomylně signalizují příchod jara. Nemusíte je hledat jen u potoka, protože některá z odrůd vrb neboli jív si můžete vypěstovat na vaší skalce, zahradě nebo na balkóně.

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.

Než si pořídíme bazén
Kdo z nás netouží po nádherném velkém bazénu s blankytně modrou vodou uprostřed vlastní zahrady? Než podlehneme snům a pustíme se do výstavby bazénu, je nutné vše důkladně zvážit.